Ndalet ne Australi endrra e rremtarit italian

Shko poshtė

default Ndalet ne Australi endrra e rremtarit italian

Mesazh nga Vizitor prej Sun Dec 14, 2008 7:43 pm

Ndalet ne Australi endrra e rremtarit italian Rremtari

Italiani
Alex Bellini nuk ia ka dale per fare pak per te realizuar qellimin e
tij per te vozitur i vetem permes Oqeanit Paqesor. Eksploratori eshte
detyruar te kerkoje ndihme, ndersa i ishte afruar Australise.

Bellini
ndodhej ne det duke vozitur me rrema barken e tij qe prej muajit
shkurt, kur ishte nisur nga Peruja dhe synonte te arrinte ne Sidnei.
Por ai u detyrua te kerkoje ndihme 65 milje larg brigjeve lindore te
Australise, per shkak te nje stuhie ne det. Ai kishte pershkuar 18000
km. 30 vjecari u shpetua nga nje anije dhe u transportua
mengjesin e sotem ne portin Australian Newcastle, ku e priste
bashkeshortja Francesca. Policia austrlaiane njoftoi se gjate nates ai
kishte telefonuar te shoqen per te kerkuar ndihme, pasi ishte e
pamundur te voziste per shkak te motit te keq. Nje avion u
dergua ta kerkonte, por ai u gjet nga nje anije nga Zelanda e Re.
Italiani kishte humbur 15 kg dhe dukej konfuz. Pas nisjes nga Peruja
Bellini kishte marre me vete 300 kg ushqime dhe nje pajisje qe kthente
ne uje te pijshem ujin e detit. "Nuk jam i zhgenjyer aspak.
Ndoshta s’arrita dot ne toke, por Oqeanin e kalova”, tha Bellini per
agjencine AFP. Me barken e tj 7,5 metra te gjate ai udhetonte 30 milje
ne dite. Por ai pranoi se friken e kishte pasur bashkudhetare gjate
udhetimit. Rremtari mbante kontakte me nje skuader mbeshtetese permes
nje telefoni satelitor.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi