Hani mėngjes, qė tė mos shėndosheni

Shko poshtė

default Hani mėngjes, qė tė mos shėndosheni

Mesazh nga Vizitor prej Sun Dec 14, 2008 9:15 pm

Hani mėngjes, qė tė mos shėndosheni


Hani mėngjes, qė tė mos shėndosheni. Alarmi i fundit vjen nga kongresi kombėtar, "Ushqimi dhe Metabolizmi i Fėmijėve", i mbajtur sė fundmi nė Verona.


Pėrveē shqetėsimeve, kongresi ka zbuluar dhe njė detaj shumė tė rėndėsishėm pėr shėndetin e tė vegjėlve: nėse i bindim ata tė konsumojnė rregullisht mėngjesin, atėherė jemi nė rrugėn e duhur dhe mund ta parandalojmė rrezikun qė nė tė ardhme tė mos bėhen obezė.

Kush ėshtė obez nė fėmijėri, ka shumė probabilitet qė edhe kur tė rritet tė mbetet i tillė. "Njė studim i fundit pėr temėn nė fjalė tregon se konsumimi i rregullt i mėngjesit ėshtė i lidhur ngushtė me treguesin e peshėn sė trupit", shpjegon njė ekspert, i cili ėshtė sekretar shkencor i kongresit.

Me fjalė tė tjera, pavarėsisht nga faktorėt e tjerė (mosha, seksi, aktiviteti fizik e kėshtu me radhė), sa mė rregullisht ta konsumoni mėngjesin, aq mė i vogėl ėshtė rreziku pėr t'u shėndoshur. Pėr tė gjithė ata qė nuk e dinė, mėngjesi ėshtė shumė i rėndėsishėm, sepse pėrveē karbohidrateve, tė cilat nevojiten si "karburant" pėr aktivitetet shkollore, plotėson edhe ushqimet e tjera esenciale, siē ėshtė kalciumi i qumėshtit. Dita duhet tė nisė me njė mėngjes tė shijshėm, sepse ai pėrbėn 60 pėr qind tė kalorive tė ditės.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi