Ekstremistet mbildhen ne Athine, per autonomi

Shko poshtė

default Ekstremistet mbildhen ne Athine, per autonomi

Mesazh nga Vizitor prej Sun Dec 14, 2008 9:29 pm

Ekstremistėt grekė qė veprojnė nė Shqipėri nuk ndalen ende nė qėllimet e tyre antishqiptare. Pėr kėtė arsye, sot nė Athinė tė Greqisė, nė njė kohė kur situata nė kryeqytetin helen ėshtė ende e tensionuar, ...
... shoqata ekstremiste, qė bashkėjetojnė me tezėn e vjetėr tė Vorio-Epirit, do tė organizojnė njė takim tė pėrbashkėt. Nė njė njoftim tė shoqatės OMONIA, bėhet e ditur se nė kėtė takim, pėrveē shumė antishqiptarėve, do tė jenė tė pranishėm edhe rebeli Vasil Bollano, i njohur si sfidues i ligjeve shqiptare, dhe kryetari i PBDNJ-sė Vangjel Dule, partia e sė cilit ėshtė pjesė e qeverisė.

“Temė e kėtij aktiviteti do tė jenė tė gjitha problematikat qė shqetėsojnė vorio-epirotasit”. “Tė dielėn, nė takimin e OMONIA-s me shtetasit shqiptarė me origjinė greke, pritet tė merren vendime tė rėndėsishme me ecurinė e 6 pikave tė propozuara nė memorandumin drejtuar komisionit tė mbrojtjes dhe ēėshtjeve tė brendshme tė Parlamentit grek”, - shkruhet ndėr tė tjerash, nė reagimin e shoqatave me frymė greke, tė kryesuar nga shoqata e Vasil Bollanos, OMONIA.

“OMONIA mbėshtet rrugėn e Shqipėrisė drejt Evropės. Por, nėnshkrimi i MSA-sė duhet tė kryhet pasi tė plotėsohen gjashtė kushtet”-shkruhet mė tej, duke i vėnė kushte tė forta Tiranės zyrtare, pėr tė plotėsuar kėrkesat e kėsaj pakice nė Shqipėri, shumica prej tė cilėve tė blerė nga Athina. Por nuk ndalen me kaq, kėto shoqata kėrkojnė edhe autonominė e Vorio-Epirit, i cili nuk ka ekzistuar ndonjėherė.

Gjithashtu ata etiketojnė si “kriminale” apelin e deputetit Spartak Ngjela pėr tė ndjekur penalisht kreun e OMONIA-s, Vasil Bollano. Reagimi erdhi menjėherė pas reaksionit tė fortė qė prodhoi nė Tiranė, memorandumi i organizatės sė minoritetit grek drejtuar Athinės zyrtare, nė lidhje me kushtet qė duhet tė plotėsojė Shqipėria para se Greqia tė ratifikojė Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit. “Kryeministri i Shqipėrisė, para se ta cilėsonte memorandumin si ‘klithmė ekstremistėsh’, duhet tė jepte sqarime pėr njė sėrė ngjarjesh tė rėnda tė dhunimit tė lirive e tė drejtave tė minoritetit grek, siē ėshtė rasti arbitrar i grabitjes sė pronave tė grekėve tė Nivicės nga njė trust shqiptar, pėr interes tė tij”, - thuhet nė kėtė komunikatė.

Nė deklaratė gjithashtu i jepet njė “pėrgjigje” edhe reagimit zyrtar tė qeverisė greke, qė nėpėrmjet zėdhėnėsit tė Ministrisė sė Jashtme, Jorgos Kumucakos u shpreh se, “Greqia nuk do tė ndikohet nga pretendimet absurde, por ne sė shpejti do tė firmosim ratifikimin MSA-sė sė Shqipėrisė me BE-nė”. “Qeveria e lodhur e Karamanlisit mund ta quajė tė mbyllur ēėshtjen Vorio-Epirote, por nuk e quajnė tė tillė banorėt e Vorio-Epirit, dhe Shqipėria do tė bėhet mė e shėndetshme nga implementimi i 6 pikave qė pėrmenden nė memorandum”, - citojmė nga kjo deklaratė.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Ekstremistet mbildhen ne Athine, per autonomi

Mesazh nga bledikorcari prej Mon Dec 15, 2008 10:38 pm

kur te shikojne majen e veshit apo mamate nuse atehere do behet vorio preshi i pavarur apo autonom.
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Ekstremistet mbildhen ne Athine, per autonomi N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi