Festat e fundvitit, kriza nuk i tremb shqiptaret

Shko poshtė

default Festat e fundvitit, kriza nuk i tremb shqiptaret

Mesazh nga Vizitor prej Tue Dec 16, 2008 12:54 am

Festat e fundvitit, kriza nuk i tremb shqiptaret
07/12/2008 13:55

Festat e fundvitit, kriza nuk i tremb shqiptaret Tirane-sheshi
Kriza ekonomike duket se nuk u ben shume pershtypje shqiptareve. Sidomos kur flitet per festat e fundvitit, pasi sipas agjensive te udhetimit, numri i shqiptareve qe kane prenotuar pushimet jashte vendit, kete vit eshte me i madh se nje vit me pare.
Cmimet e paketave turistike te fundvitit, sipas agjensive turisitke kane mbetur ne po te njejtat nivele krahasuar me te njejten periudhe te vitit qe shkoi.
Edhe pse kerkesa ka qene e larte, shqiptaret kete vit kane qene me “dore shtrenguar” per shpenzimet dhe i kane orientuar pushimet duke zgjedhur te udhetojne drejt vendeve kufitare per te cilat dhe cmimet e paketave te ofruara nga agjensite e udhetimit kane qene me te favorshme.
Zonat turistike malore te vendeve fqinje, kane qene dhe trendi i momentit, por skane munguar dhe ata te cilet kane preferuar te udhetojne me larg, drejt vendeve te ngrohta dhe ekzotike si Sejshell, Maurishus.
Sipas Bankes se Shqiperise, shpenzimet e shqiptareve jashte gjate ketyre 9 mujave, kane qene 840 milione euro, ose 20 % me shume se e njejata periudhe e vitit te kaluar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi