Ndryshimet gjenetike mbrojnė zemrėn

Shko poshtė

default Ndryshimet gjenetike mbrojnė zemrėn

Mesazh nga Vizitor prej Tue Dec 16, 2008 11:04 pm

Ndryshimet gjenetike mbrojnė zemrėn
Studimet e reja amerikane bėjnė tė ditur se ekzistojnė disa mutacione gjenetike tė cilat mbrojnė zemrėn nga pasojat e ushqimit jo tė shėndetshme, me nivel tė lartė tė yndyrave.

Magazina shkencore Science, ka publikuar se tek 5% e tė hulumtuarve ėshtė zbuluar njė mutacion qė lehtėson zbėrthimin e shtresave tė triglicerideve nė enėt e gjakut.

Ėshtė zbuluar se ndryshimet tek gjeni me emrin APOC3 janė lidhur me rritjen e pėrqendrimit tė kolesterolit tė mirė (HDL) si dhe me uljen e kolesterolit tė keq (LDL), gjė qė pėrmirėson gjendjen e enėve tė gjakut.

Hulumtuesit besojnė se tė dhėnat e marra nga 800 persona tė hulumtuar, do tė ndihmojnė nė zhvillimin e njė terapie tė re pėr kontrollimin e kolesterolit nė gjak.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi