Zbulohet ilaēi kundėr virusit HIV?!

Shko poshtė

default Zbulohet ilaēi kundėr virusit HIV?!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 9:18 am

Rektori i Universiteti te Jemenit “El-Iman “.Abdul Mexhid El-Zindani ,ka zbuluar barna popullore pėr shėrimin e sėmundjes se Sidas. Ai dhe grupi i tij shkencor kane beret e ditur se 15 persona ,te cilėt ishin trajtuar me terapi mjekėsore,Brenda periudhės disa muajshe ishin shėruar plotėsisht nga virusi HIV.
Ne nje paraqitje ne televizionin “”Al –Jazeera”,para disa ditėsh,dijetari i famshėm u ka bere thirrje kompanive te barnave,te cilat i pėrkasin Organizatės Botėrore te Shėndetėsisė ,qe ta vizitojnė Jemenin dhe te shohin pėr se afėrmi mjekimin dhe rezultatin e analizave te suksesshme,te cilat u kryen ne laboratorėt me te avancuar botėrore. Ai ka refuzuar te jap detaje per barnat dhe vendndodhjen e tyre,si garanci pėr te mos u pėrhapur lajmi pėrpara se ti jepet licenca atij qe e ka zbuluar.
El-Zindani tha se zbulimi i ilaēit nuk ėshtė i rastėsishėm ,por rezultat i njė studimi 15 vjeēar .Ekipi studiues ka marre pėr baze mjekėsinė e pejgamberit Muhamed .El-Zindani beri te ditur se ilaēin se pari e kishte pėrdorur te shtazėt,me ē’rast ėshtė vėrejtur efektshmėria e madhe e eliminimit te qelizave jot e natyrshme. Ai,gjithashtu tha se ekipi hulumtues u kishte bere analiza te prekurve nga kjo sėmundje dhe qelizave te imunitetit dhe pas kontakteve me laboratorėt botėror ,rezultatet ishin pozitive.


Personalisht kam qene ketu e 7 vjet me perpara nje pasardhes i betuar i ketij profesori te fese Islame. Kam lexuar shume libra te tij,ne lidhje me shkencen dhe me fene Islame, dhe e besoj plotesisht kete lajm.
kush nuk beson per me teper te vizitoje kete sit http://www.yobserver.com/article-11417.php

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi