Lidhja e duhanit dhe kancerit nė mushkri

Shko poshtė

default Lidhja e duhanit dhe kancerit nė mushkri

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 9:21 am

Duhani konsiderohet si shkaku kryesor i shfaqjes sė kancerit nė mushkri.

Eshtė parė se njė burrė me moshė 35 vjeē, qė pi mė tepėr se 25 cigare nė ditė, ka njė risk 20 herė mė tė lartė, se njė bashkėmoshatar i tij qė nuk ka pirė kurrė duhan. Rreziku shtohet nė lidhje me: Numrin e cigareve qė pihen (sa mė shumė, aq mė i madh ėshtė rreziku); moshėn e fillimit tė duhanit (sa mė i ri, aq mė i lartė ėshtė rreziku); dhe trashėgiminė. Nė personat qė heqin dorė nga duhani rreziku ulet gjatė 10-15 viteve qė pasojnė, duke u barazuar me atė tė njė personi qė nuk ka pirė kurrė duhan. Por dhe pirja pasive e duhanit shton rrezikun pėr shfaqjen e karcinoma polmonare (shton me 19 pėr qind riskun nė personat jo duhanpirės qė tė sėmuren me kancer tė pulmonit). Faktori mė i rėndėsishėm pėrfaqėsohet nga tymi i duhanit: Ekziston njė raport i qartė dozė-efekt, dhe kjo vlen edhe pėr pirėsit pasivė tė duhanit. Kjo shpjegon se sa mė shumė tė pihet duhan (ose sa mė shumė duhan tė jetė thithur gjatė jetės), aq mė e madhe ėshtė mundėsia pėr t’u sėmurur.
Panorama

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi