Dhjetė bimė pėr njė frymėmarrje tė freskėt

Shko poshtė

default Dhjetė bimė pėr njė frymėmarrje tė freskėt

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 9:22 am

Nga vaji i mentės e deri te ēimēakizi me pėrbėrėsit e lėvores sė Manjolias, Barbara Lantin, njė studiuse bakteriologe amerikane na tregon alternativat e trajtimit pėr uljen e aromės sė pakėndshme tė frymėmarrjes.

Majdanozi i freskėt
Nėse ju pėrtypni kėtė barishte nė sasi tė vogla, nuk do tė lejoni qė njerėzit tė kthejnė kokėn nga ana tjetėr kur ju filloni pėr tė flisni, pėr shkak tė aromės jo tė kėndshme tė frymėmarrjes, sidomos kur sapo ēoheni nga gjumi. Majdanozi pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė tė cilat largojnė mikrobet e dėmshme qė gjenden nė gojė.

Rrėshira
Rrėshira natyrale disa pėrbėrės antiseptikė tė cilėt ulin nivelin e aciditetit nė gojė. Tė pėrtypėsh kėtė pėrbėrės ndihmon nė reduktimin e baktereve qė shkaktojnė aromėn e keqe.

Shpėlarės antibakterial
Njė gargarė ēdo mėngjes me njė pėrbėrės antibakterial do tė ndihmonte pėr largimin e shijes sė pakėndshme tė gojės, po ashtu edhe tė frymėmarrjes mė aromė tė keqe. Kėto shpėlarės janė tė dobishėm edhe pėr dhėmbėt tuaj.

Jogurti i freskėt
Studimet kanė treguar se jogurti i freskėt ul nivelin e hidrogjen sulfiteve, tė cilat prodhohen nga bakteret nė gojė dhe shkaktojnė njė aroma tė pakėndshme. Bakteret Lactobacillus bulgaricus dhe Streptocoēus thermophilus qė gjenden te jogurti asgjėsojnė bakteret e "kėqija nė gojė".

Shpėlarja mė soda
T'i lash dhėmbėt me soda apo soda bikarbonat, ndihmon nė uljen e aciditetit nė gojė i cili shkakton shijė tė thartė dhe aromė tė pakėndshme tė frymėmarrjes. Studimet e publikuara nė vitin 1996 dhe nė 1998 kanė treguar se pastat e dhėmbėve qė pėrmbajnė 20 pėr qind soda reduktojnė aromėn e keqe tė gojės pėr rreth tre orė.

Vaji i mentes
Disa praktikues tė shėndetit natyral besojnė se tabletat me vaj mente e mbajnė gojėn tuaj tė freskėt. Po kėtė konkluzion treguan edhe studimet e mėtejshme tė shkencėtarėve.

Farat e koprės
Pėrtypja apo mbajtja nė gojė pėr pak kohė e farave tė koprės pas ngrėnies sė mėngjesit ka qenė njė mėnyrė tradicionale pėr tė mbajtur aromėn e gojės tė freskėt. Studimet kanė treguar se kopra pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė.

Majdanozi
Pėrbėrės antibakterialė gjenden tė vaji i majdanozit dhe vaji i lulediellit. Shkencėtarėt dhe studimet kanė rezultuar nė publikime thuajse kontradiktore lidhur me kėto produkte nėse sjellin aromė tė mirė apo tė keqe tė gojės. Megjithatė studimet treguan se majdanozi pėrmban pėrbėrės antibakterialė.

Ēimēakizi me manjolia
Lėvorja e kėsaj bime pėrmban disa elementė tė cilėt ndihmojnė nė trajtimin e tė vjellave, tretjen dhe rregullimin e ciklit menstrual. Studime tė tjera kanė treguar se ajo ndihmon pėr njė frymėmarrje tė freskėt.

Pastruesit e gjuhės
Bakteret qė shkaktojnė aromėn e pakėndshme tė frymėmarrjes qėndrojnė nė gjuhėn tuaj, prandaj ėshtė e nevojshme qė ajo tė pastrohet vazhdimisht.

Pėrbėrėsit qė ulin aromėn e pakėndshme tė frymėmarrjes

- Majdanozi i freskėt
- Rrėshira
- Shpėlarės antibakterial
- Jogurti i freskėt
- Shpėlarja mė soda
- Vaji i mentes
- Farat e koprės
- Majdanozi
- Ēimēakizi me manjolia
- Pastruesit e gjuhės

Kujdesi pėr dhėmbėt dhe infeksionet
Dhėmbėt e pastėr dhe njė furēė e pastėr dhėmbėsh janė mjete tė efektshme kundėr infeksioneve. Studiuesit kanė vėnė re se bakteret qė gjenden nė gojė mund tė qarkullojnė nėpėr pjesė tė tjera tė trupit. Kjo do tė thotė se njė higjienė e keqe e gojės mund tė ketė tė bėjė me infektime nė trup, sėmundje tė zemrės apo ndonjė infarkt zemre. Dhėmbėt duhet tė lahen mė sė shumti 20 minuta pas njė vakti ngrėnieje. Gjithashtu duhet ndėrruar furēa e dhėmbėve menjėherė pas ndonjė ftohjeje apo infektimi tė fytit pasi mbetet rreziku qė njeriu t“i ngjisė infektimin pėrsėri vetvetes. Koenzima Q10 bėn tė mundur shndėrrimin e energjisė nga ushqimi nė energji trupore.

Bakteret dhe infeksioni i mishit tė dhėmbėve
Njė higjienė e keqe, jo vetėm qė ėshtė origjina e kariesit tė dhėmbėve, por dhe shkaktari kryesor i infeksionit tė mishit tė dhėmbėve. Tartari ėshtė njė pllakėz bakteriale e ngurtėsuar dhe e depozituar pėrreth dhėmbėve. Fillimisht kjo pllakėz shkakton infeksion nė mishin e dhėmbit dhe mė vonė infeksioni pėrhapet dhe mund tė arrijė deri nė kockė, gjė qė ēon nė mėnyrė tė pashmangshme nė rėnien e dhėmbit. Bakteret e para qė mbulojnė sipėrfaqen janė pėrgjithėsisht bakteret gram-pozitive, kokėt, sidomos streptokokėt dhe kokobacilet, siē ėshtė antinomyces. Shtresa fillestare ėshtė e karakterizuar nga njė veshje e pėrkohshme e sipėrfaqes sė dhėmbėve.

Koenzima Q10 mban te freskėt gojėn
Pastat e dhėmbėve duhet tė pėrmbajnė koenzimėn Q10 e cila forcon dhėmbėt dhe e mban tė freskėt mishin e tyre. Nga ana e saj Q10 forcon florėn bakteriale natyrore dhe mbrojtėse tė gojės. Asnjė pastė dhėmbėsh nuk i bėn dhėmbėt mė tė bardha se ē“janė. Pasta heq njollat nga dhėmbėt por kurrė nuk i zbardh ato. Fluori ėshtė lėnda mė e rėndėsishme e pastės sė dhėmbėve. Ai forcon dhėmbėt dhe rrit qėndrueshmėrinė e tyre ndaj sulmeve tė acideve. Fluori gjithashtu frenon gėrryerjet e dhėmbėve dhe mund tė ndihmojė dhėmbėt me vrima tė vogla. Por edhe fluori duhet marrė nė mėnyrė tė matur. Nė Evropė pėrqindja mė e lartė e fluorit qė lejohet tė pėrmbajė njė pastė dhėmbėsh ėshtė 0,15 %. Mund tė jetė e shkruar edhe si 1.500 ppm.

Kariesi njė proces shkatėrruespėr dhėmbin
Kariesi pėrbėn njė proces shkatėrrues pėr dhėmbin, shkaktarė tė tė cilit janė bakteret e pranishme pėrreth sipėrfaqes sė dhėmbėve (pllakėzat bakteriale). Numri i mikrobeve tė izoluara nė gojė ėshtė mė shumė se sa 350, por janė tė pakta ato tė cilat janė tė implikuara nė krijimin e kariesit. Pjesa mė e madhe e baktereve tė implikuara nė pllakėzat bakteriale tė krijuara nė sipėrfaqen e dhėmbėve pėrfaqėsohen nga: streptokoko mutans lactobacilli dhe actinomiceti. Kėto baktere nė qoftė se nuk do tė lėvizen dhe tė pastrohen nga furēa e dhėmbėve, bien nė kontakt me sheqernat qė janė prezente tek ushqimet e pėrditshme. Janė pikėrisht sheqernat ato qė i japin kėtyre baktereve forcėn pėr tė filluar shpėrbėrjen e mineraleve tė dhėmbit. (tirana observer)

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi