Lėngu i mollės i mirė pėr kujtesėn

Shko poshtė

default Lėngu i mollės i mirė pėr kujtesėn

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 9:22 am

Lėngu i mollės ndikon nė rritjen e numrit tė neurotransmetuesve nė tru duke pėrmirėsuar kėshtu aftėsitė memorizuese.

Aida Malaj

Tė paktėn ky ėshtė konkluzioni i njė studimi tė kryer nga njė grup studiuesish tė Universitetit tė Massachusetts, tė kryesuar nga Thomas Shea. Studimi do tė publikohet nė numrin e ardhshėm tė revistės “Journal of Alzheimer’s Disease”. Sipas studiuesve fryti ėshtė i pasur me njė miks tė vėrtetė antioksidantėsh qė ndikojnė nė uljen e oksidimit tė qelizave, ndihmojnė qelizat tė qėndrojnė tė shėndetshme dhe pėrmirėson trafikun e neurotransmetuesve. Shea ka arritur tė tregojė, te disa modele kafshėsh, qė njė ushqim i pasur me mollė ose lėng molle vonon shfaqjen e problemeve neurodegjenerative si: Demenca ose sėmundja e Alzaimerit. “Sekreti” qėndron tek antioksidantėt qė sulmojnė dhe anulojnė radikalet e lira, molekula kimikisht aktive qė meqenėse kanė njė elektron disponibėl nė nivelin e fundit energjetik, janė gati tė reagojnė me molekula tė tjera. Nė organizmin njerėzor radikalet e lira reagojnė me ēdo strukturė molekulare qė hasin. Ato janė “vrasėse” tė strukturave qelizore dhe ndikojnė nė shfaqjen e arteriosklerozave, pėrfshihen nė ēdo sėmundje degjenarative, nė procesin e plakjes dhe nė atė kancerogjen. Vepruesit antioksidantė ndikojnė nė ekuilibrin kimik tė radikaleve tė lira falė mundėsisė pėr t’i furnizuar me elektrone, tė cilat u mungojnė. Organizmi njerėzor mbrohet nė mėnyrė natyrale nga radikalet e lira qė prodhohen nga antioksidantėt, megjithėse herė pas here ėshtė e nevojshme njė mbėshtetje e jashtme me antioksidantė. E burimi mė mirė i tyre ėshtė njė ushqyerje me bazė fruta-perimesh.
Panorama

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi