Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Shko poshtė

default Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:19 am

Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork – Yjet e artit e kultures shqiptare permovuan CD - in . "Echoes From Iliria" - Jehone nga Iliria, te Parshqevi Simakut
Kenaqesi e te gjithe shqiptareve te kene Parashqevi Simakun perseri ne mesin tone
Manhattan (New York, NY) : Ne nje nga supermaketat, me te medhat ne Amerike, te tregetimit te librave, CD-ve,revistave e katalogjeve artistike nga me te njohurat ne bote " BORDERS Books, Music & Café", ne Manhattan (New York, NY), superstari i muzikes shqiptare ne Amerike, Parshqevei Simaku, pormovoi CD-in me te re te saj titulluar . "Echoes From Iliria" (Jehone nga Iliria). Nje album i veqante ky me kenge shqiptare popullore nga Shqiperia, Kosova e Ēameria. Pas yjeve amerikane John Hayat, Tim Petersen, Gray Parker, Vander Shaphreder,.ne supermarketin " BORDERS Books, Music & Café" ne Manhattan (New York, NY), u shfaq mbreme mes adhuruesve te shumte dhe ylli I kenges popullore shqiptare, Parashqevi Simaku.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:20 am

Ne permovimin e kesaj CD-je moren pjese disa nga VIP-at shqiptar te artit e kultures ne SHBA-es. Stan Dragoti, aktori dhe regjisori i njohur i Hollivudit, lindur me 4- Tetor -1932 ne New York City, me preardhje shqiptare. Vjen nga nje familje Tepelenase, qe kane emigruar shume heret ne SHBA-es. Artsiti i fotos artsistike nga "Studio Berisha", ose nga qendra e madhe kulturore, per paraqitjen e bukurosheve shqiptare ne konkurse te ndryshme, sfilatat, koncertet dhe kalendaret, artisti fotograf shqiptaro - amerikan Fadil Berisha, artisti i njohur i fotografise profesioniste ne ShBA-es. Vjen nga nje familje me tradita nga Tropoja. Dritan (Tony) Dovolani, nje djale nga Dibra, e i lindur ne fshatin me te njejtin emer, katund ky ne afersi te Peshkopise, prefektura e i Dibres, qe prej moshes 14-vjeēare jeton ne njeren prej lagjeve me te populluara me emigrate shqiptare, kryesishte, ata te emigruar nga Dibra e Madhe(Maqedoni) dhe prefektura e Dibres ne Shqiperi . Nje nga figurat me popullore, artistike e me te njohurat ne komunitetin shqiptare ne Nju Jork, e rreth tij . Pretendenti me i forte ne spektaklin amerikan “Vallezim me yjet” me partneren e tij Stacy Keibler. Intelektuali i njohur Gary Q. Kokalari nga Gjirokastra, rrjedh nga nje familje fisnike gjirokastrtite i afert shume me intelektualen e ekzekutura nga rregjimi diktatorial Musine Kokalari.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:20 am

CD : 'Jehone nga Iliria'Mbreme, doli ne tregun muzikor Amerikan, ne supermarketin me te madhe ne Amerike, te tregetimit te librave, CD-ve,revistave e katalogjeve me te njohura ne bote " BORDERS Books, Music & Café" ne Manhattan (New York, NY) albumi i ri i kengetares se mirenjohur shqiptare Parashqevi Simaku. Albumi me titullin 'Jehone nga Iliria' del ne shitje ne dyqanet kryesore muzikore te Amerikes dhe ne dyqanet e shumta virtuale ne internet ne te gjithe boten . Kompakt disku me 10 kenge u promovua mbreme dhe mund te degjohet tash brenda gjithe dyqaneve te rrjetit 'Virgin Megastores' ne SHBA, ku klientet do te kene mundesine te degjojne dhe te blejne permbledhjen e fundit te muzikes popullore shqiptare. Gjithashtu, Simaku ne bashkepunim me Borders Books & Music gjate permovimit kendoje LIVE dhe leshoi shume autografe.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:20 am

Yjet e artit e kultures flasin eskluzivisht per gazeten tone :

Robert Nolfe - Per mua personalishte, eshte kurorezimi i nje suksesi 10 -vjeēare.Dhe une e kuptoj fare mire sot, se ēfare kemi bere per te nxjerr ne pahe vlerat e muzikes folklorike shqiptare me bashkeshorten tim Simakun, duke mbledhur muziken me te bukur popullore shqiptare nga te gjitha anet e Shqiperise. Pra kjo eshte nje shume e vqante dhe e gezuar per mua personalisht dhe per te dashuren time Simaku, djalin tim Luka, te permovojme kete CD- te titulluar “Jehone nga Iliria”. Permovimi i kesaj CD-je eshte permovimi i vet vlerave te kesaj kengetarje Yll i muzikes popullore shqiptare. Publiku do te jete ai qe do t'a vlersoje me mire kete CD- e cila bart ne vetvete realizimin e nje niveli nderkombetar dhe e prezanton muziken e bukur shqiptare, ne nivele nga me bashkohoret.Kjo mendoj se eshte "ndalesa" e pare , ne shpresojme te bejme edhe albume te tjera te cilat do te dalin nga burimi i muzikes popullore shqiptare. Nje muzike kjo nga me te vjeterat ne Ballkan me tradite e kulture te njohur ne historine e ketyre popujve. Ne po pergatitemi te bejme nje koncert "live" per te gjithe shqiptaret qe baonjne ne SHBA-es. Gjithashtu ne mendojme te terheqim me muziken tone edhe jo -shqiptaret, pasi muzika ka te njejten "gjuhe" ne te gjithe boten, ajo eshte e dashur dhe e kuptueshme per ēdo njerin qe e degjon ate dhe e shijon muziken.

Laureta Ismaili – Mjeshtre e Artit, "Pa diskutim qe eshte diēka shume e bukur, d.m.th bashkepunim i dy muzikave dhe dy kulturave shqiptare dhe amerikane. Eshte nje kenaqesi e te gjithe shqiptareve te kemi Parashqevi Simakun perseri ne mesin tone."

Arieta Gashi - Modeliste shqiptaro - amerikane "Jam larguar nga Shqiperia, shume e vogel, dhe me kujtohet edhe sote Parashqevi Simaku duke kendur me nje kor femijesh. Prej at'here une une jame bere nje adhuruese e madhe e saj."

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:21 am

Parashqevi Simaku,:Falenderoje, per pjesmarrjen sot, ketu te fotografit te fameshem shqiptare ne Amerike , zotin Fadil Berisha. Regjisorit e aktorit te njohur ne Amerike yllit te kinematografise Stan Dragoti. Intelektuli i shquar dhe aktivisti i dalluar ne komunitet Gary Q. Kokalari. "Valletari i Yjeve" - superylli i vallezimit me popullore dhe me ne ze ne SHBA- dibrani Toni Dovolani. Klarinetistin e talentuar Maks Vathi.Erdha ne Amerike, ashtu siē keni ardhur edhe ju me enderren e madhe te "Eldorados - Tokes se Premtuar". Dhe gjeta ngrohtesine dhe dashurine e madhe te ketij vendi. Sot, ndjej nje nder e nje kenaqesi jashtezakonisht te madhe qe ne kete permovim te gjenden kaq shume shqiptare ne metropolin e botes qytetin me te fameshen ne bote Nju Jork-un. Sidomos jame e impresionuar te beje permovimin e kesaj CD-je, ne kete supermarket librash dhe CD-ish ku ne njeren prej stendave te tij jane te publikuara edhe librat e stuiueses angleze qe shkroi per Shqiperine e shqiptaret Edith Durham. Kame nje ndenje te madhe shqiptarie e cila me ka ndezur zemeren sot, saqe edhe djalin tim e kame veshur me kostum popullor me tirqe e xhublet. Jame e gezuar se te gjithe kete inspiracion qe kame gjetur tek muzika e embel dhe e bukur shqiptare, tash permbledh me nje CD- bashkekohore per t'a permovuar ne Nju Jork. CD-ja, e re titulluar “Jehone nga Iliria”, eshte frut i bashkepunimit me bashkeshortin tim Robertin, klarinetistin Maks Vathi dhe muzikanin e talentuar Binak Elezi. Nderkaq nuk mund te le pa permendur edhe te gjithe shqiptaret te cilet me nderojne me pjesmarrjen e tyre sot, ketu, duke me dhene me shume "zemer" dhe me shume kenaqesi.

Kete album me kenge ja dedikoj mesusit te pare te muzikes, babait tim. Gjithashtu shqiptareve kudo ne bote une kam nje detyrim te madh ndaj shqiperise dhe te gjith juve qe me keni pritur gjithmone me ngrohtesi dhe duartrokitje te zjarrta qe nuk e kam gjetur ne asnje vend te botes…Fadil Berisha: “Eshte nje kenaqesi e madhe per mua te marre pjese ne kete eveniment ku permovohet nje artiste e madhe shqiptare. Eshte kenaqesi per ne si shqiptare te tregojme perpara amerikaneve vlerat dhe bukurine e muzikes sone popullore. Dhe besoj se me kete permovim " ne kemi hapur nje dere" ne Amerike me muzike popullore shqiptare. Eshte me te vertet nje kenaqesi e veqant, te degjosh e shikosh ne kete supermarket te madhe ku jane super yjet e artit e te muzikes amerikane e boterore te shohesh ne stendat e saj edhe nje CD-i shqip dhe anglisht me titull :" “Jehone nga Iliria”. Kjo na bene krenar dhe na jep nder qe jemi shqiptar”.

Stan Dragoti –“ Se kisha menduar kurre se jemi kaq shume shqiptare dhe se kemi kaq shume adhurues te muzikes e artit shqiptar ne Amerike. Eshte me te vertet nje kenaqesi e madhe te krijosh nje bote shqiptare ne mes te Nju Jorkut. Ky eshte nje sukses i cili duhet te mos harrohet por te percillet edhe ne evenimente te tjera”.

Toni Dovolani –“ Ishte nje nga netet me te bukura te jetes sime. Pash nje kengetare shqiptare qe e kisha enderruar gjithnje t'a degjoja "live". Simaku eshte nje yll i kenges shqiptare ne Amerike.”

Gary Q. Kokalari - “E kam ndjekur vazhdimisht kete kengetare. Me ka bere pershtypje vokali i saj dhe bukuria. Ka nje menyre te veqant Simaku te beje per vete te gjithe ata qe e degjojn zerine saj te mrekullueshem . I uroje perzemersisht susksese.”

Zeri i Parashqevi Simakut pas permovimit ne Nju Jork, iu dha falas adhuruesve te saj me nje autograf


Mesohet se kengetarja shqiptare, Simaku e ka dhuruar albumin e ri “Jehone nga Iliria”' falas, per tregun e Shqiperise, Kosoves, Mal te Zi dhe Maqedonise.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:21 am

Kur Simaku nenshkroi kontraten ne Hollivud muajin e kaluar, ajo arriti te siguroje te drejtat ekskluzive per territorin e Shqiperise, Kosoves dhe Maqedonise duke i mbajtur ato jashte kontrates.

Deklarate zyrtare nga Parashqevi Simaku per mediat:

"Gjate kesaj periudhe deshiroj te deklaroj se i jap te drejtat e prodhimit, shumefishimit dhe shperndarjes se albumit tim te fundit 'Jehone nga Iliria' falas per territorin e Shqiperise, Kosoves dhe Maqedonise. Keto kenge popullore i perkasin popullit tim sepse keto jane kenget qe me kane bere te jem ajo qe jam sot.

Une, Parashqevi Simaku, i jap te drejten te gjitha dyqaneve dhe stacioneve radio-televizive ne Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni te shesin, perdorin dhe te shperndajne albumit tim 'Jehone nga Iliria'. Ne Shqiperi une tashme kam shperndare 250 kopje te masterit te kompakt diskut qe eshte prodhuar nga Sony/MBG ne SHBA. Kjo eshte nje dhurate nga ana ime dhe e bashkeshortit e ne te njejten kohe producentit tim Robert Nolfe si nje kontribut i yni per te ruajtur muziken Shqiptare.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 11:22 am

ALBUMI

Jehone nga Iliria (Echoes from Iliria)

Eshte nje album ne gjuhen shqipe me kenge origjinale te shkruara aranxhuara nga Robert Nolfe dhe Parashqevi Simaku. Nje vend kryesor ne kete album zene edhe motive te kengeve folklorike popullore dhe poezite shqiptare nga shkrimtaret e shquar A.Z. Cajupi, Fan S. Noli , Fatos Arapi dhe Lasgush PoradeciMarrin pjese muzikantet:

Parashqevi Simaku - zeri, harmonite e kengeve
Robert Nolfe - kitare akustike, elektrike, piano, tastiere, sharki, loder, kitare-bas
John Vaughn - piano, kompozitor
Matt Chait - kitare, programime, tastiere
Steve Snoe - kitare bas, tastiere, programim ritmi
Binak Elezi - firzamonike
Maksim Vathi - klarinete
Ron Thaler - baterist, perkusion
Craig Rosevear - baterist
Herjon Mustafaraj - saze
Vllaznim Mamusha - klarinete ,
Producent, incizoi, miksoi - Robert Nolfe dhe Parashqevi Simaku
Mastering e CD - Randy Nicklaus
Kopertina e CD - pikture origjinale nga Parashqevi Simaku
Fotografi - Angus Murray
Fotografi - Ivo
Dezinjator artistik i CD - Robert Nolfe

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje nate mes VIP-ve shqiptar ne Nju Jork

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi