JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE

Shko poshtė

default JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:44 pm

JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE NANOIZMI I VERBĖR POLITIK DHE DIPLOMATIK

*** Populli i urtė liridashės shqiptar, thotė: “Qeni i keq ta sjellė ujkun nė torishtė”

*** Shqiptarėt duan drejtėsi, barazi, liri, demokraci, ribashkim kombėtar dhe shtetėror brenda kufijve natyrorė tė Shqipėrisė Etnike, por jo, edhe greqizimin, serbizimin dhe rusifikimin kolonial sllav tė tyre.

*** Hapja dhe bashkėpunimi me shqtetet fqinje sllave ballkanike nuk nėnkupton sakrifikimin e interesit nacional dhe shtetėror tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike (ashtu siē e ka keqkuptuar, dhe siē po vepron gabimisht politika dhe diplomacia tregtare e Shqipėrisė gjatė viteve 1990-2008).

*** Ne, me arsye e duam demokracinė evro-perėndimore, sepse si popull mė i vjetėr nė Evropė (pellazgo-ilir), i pėrkasim tė njėjtės histori tė origjinės, tė civilizimit, tė kulturės dhe tė gjuhės, por mbi tė gjitha, nė kuadrin e kėsaj Evrope tė lirė dhe tė integruar, edhe ne, si pjesė e saj e pandashme e, gėzojmė tė drejtėn e ligjshme dhe legjitime qė si komb dhe si shtet, tė identifikohemi me Shqipėrinė e lirė, sovrane dhe tė pavarur, ashtu sikurse qė janė shtetet evro-perėndimore, sepse kjo ėshtė kryefjala pėr jetėsimin e saj nė praktikė. Ndryshe, demorkacia do tė figurojė vetėm si njė nocion abstrakt, dhe i pashijuar pėr shqiptarėt nė Ballkan, sikurse kėtu e 100 vjet mė parė.

Tregtia, shfrytėzimi dhe shthurja e kombit dhe e shtetit nuk janė substitut i interesit nacional dhe demokratik shqiptar, por janė dukuri dhe plagė tė kohėve dhe tė shoqėrive tė ndryshme konsumatore, qė nė fokus e kanė mbrojtjen dhe zhvillimin e interesave tė ndryshme tregtare, jo mbrojtjen e vlerave fundamentale tė sistemit shtetėror tė brendshėm, as atij ndėrkombėtar, siē janė : liria, sovraniteti, pavarėsia, demorkacia, siguria, rendi, drejtėsia dhe mirėqenia njerėzore.

Mirėpo, sot, edhe nė dekadėn e parė tė shekullit XXI, ēfarė po ndodh nė sistemin e ashtuquajtur demokratik nė Shqipėri, kush ua hapi dyert fashistėve grekė dhe grekomanė, qė tė hyjnė nė Shqipėri, dhe “pa asnjė therrė nė kėmbė”, tė kryejnė aksione tė ndryshme subversive dhe terroriste kundėr shqiptarėve dhe, deri tash (1990-2008), askush prej tyre tė mos pėrgjigjet pėr veprat kriminale kundėr shtetit shqiptar?

Kush ua hapi dyert, dhe kush po i mbėshtet grekėt dhe grekomanėt, tė cilėt qe 20 vjet rresht, nė forma tė ndryshme po luftojnė, qė Shqipėrinė ta shndėrrojnė nė njė “Greqi tė vogėl-rezervė” pėr minoritetin grek?

Pse pėr hir tė pranimit tė disa refugjatėve shqiptarė nė Greqi (1990-2008), si dhe pėr shkak tė improtimit tė pemėve dhe perimeve tė ndryshme, mė shumė tė kalbura sesa tė shėndosha (tė zhvillimit tė transaksioneve tregtare dhe ekonomike) nga Greqia, Shqipėria po greqizohet sipas “agjendave” tė hapura dhe sekrete tė shtetit grek, i cili pėrmes “argatėve” tė dėgjueshėm dhe lojalė tė tij, siē janė Anastas Janullatosi dhe Vasil Bollano me “Omoninė” e tyre. Vasil Bollano ka filluar ta mohojė edhe figurėn mė tė ndrtishme gjithėkombėtare shqitare Gjergj Kastriotin-Skėnderbeun, domethėnė historinė kombėtare dhe shtetėrore tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike?

Pse shqiptarėt qe 20 vjet kanė braktisur shtėpitė dhe tokat e tyre tė braktisura, dhe kanė vajtur refugjatė nė Greqi? – Kush ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė katastrofė tragjike kombėtare dhe shtetėrore? – Deri kur shqiptarėt do tė jenė shėrbėtorė dhe punėtorė krahu-hamaj dhe “monedhė kusuri” tė grekėve?

Pse Shqipėria tė ketė lidhje dhe marrėdhėnie miqėsore, tregtare, ekonomike dhe diplomatike me Greqinė, kur ajo nuk e njeh, as nuk pranon zgjidhjen e ēėshtjes koloniale ēame?

Ēfarė patriotizimi, ēfarė nacionalizmi, ēfarė demokracie, ēfarė lirie fetare, ēfarė barazie, ēfarė drejtėsie, dhe ēfarė pavarėsie ėshtė ajo, kur njė shtet improton prifitėrinj tė huaj grekė, sikurse ėshtė rasti i Anastas Janullatosit nė Shqipėri?!

Njė shembull i kėtillė anakronik tė Janullatosit(“baba” i kishės ortodokse shqiptare), nuk mund tė gjendet askund nė Ballkan. Ky shembull tragjik, provon se ēfarė politikanėsh, demoktratėsh dhe nacionalistėsh vizionalė dhe pėrparimtarė me prirje demokratike evro-perėndimore ka sot Shqipėria?!

“Importimi” i priftit grek Janullatos nė Shqipėri, ėshtė turpi dhe gabimi mė i madh i atij, ose i atyre shtetarėve shqiptarė, qė kanė dhėnė “vizėn” pėr “fronzimin” e tij nė krye tė kishės ortodokse shqiptare.!?

Janullatosi grek nuk ėshtė ekuivalent i Fan Nolit!

- Po tė ishte Fan S. Noli ndė jetė, sigurisht se, ai vetė do t’i “qėronte hesapet” me “trashėgimtarin” e tij grek Janullatos, tė cilin do ta fishkullonte me “kamxhikun e barabajt”, duke ia treguar rrugėn e shkurtėr tė “zotit grek” pėr nė Athinė, sepse qė nga viti 1922, Noli ynė e pat pavarėsuar kishėn ortodokse shqiptare nga tutoria e kishės greke dhe ruse sllave.

Mirėpo, ja, nė fund tė shek. XX dhe, nė fillim tė shekullit XXI, vepra largpamėse fetare, kombėtare patriotike shqiptare e Fan S. Nolit, “u shpėrblye” me “improtimin” e Janullatosit grek nga ana qarqeve politiko-shtetėrore tė Tiranės?!

– Ja, edhe nė kėtė rast konkret, meriton tė citohet patrioti ynė i shquar, Faik Konica, kur thotė se, “e keqja shqiptarit i vjen nga vetė shqiptari”. Pra, pėr rastin e “importimit” tė Janullatosit, nuk mund tė fajėsohet qeveria greke, por vetė qeveria shqiptare e Tiranės, e cila, pa asnjė arsye ka realizuar njė akt tillė antikombėtar dhe antishtetėror, nė dėm tė interesave tė kishės ortodokse shqiptare, tė kulturės, tė kombit dhe tė shtetit shqiptar.

Veprėn historike fetare, kulturore, kombėtare dhe shtetėrore tė Fan S. Nolit, shtetarėt “demorkatė” dhe “socialistė” tė tipit Sali Berisha dhe Fatos Nano, jo vetėm se e kanė pėrdhosur dhe degraduar, por edhe e kanė mohuar praktikisht nė tėrėsi, duke e sjellė Janullatosin grek nė krye tė kishės ortodokse shqiptare nė Tiranė. Arsyen dhe motivet pse Janullatosi grek, qe, pothuaj se 20 vjet ndodhet nė krye tė kishės ortodokse shqiptare nė Shqipėri, do tė duhej t’i kenė dijtur vetėm “importuesit” dhe mbėshtetėsit e tij tė drejtpėrdrejtė tė qeverive tė derisotme tė Shqipėrisė (1990-2008), tė cilėt nė vend se t’i mbrojnė interesat vitale tė kombit dhe tė shtetit shqiptar, ata sė bashku me janullatosėt dhe me bollanot kanė marrė anėn e mbrojtjes sė interesave tė helenizmit ekspansionist grek nė Shqipėri.

Derisa politika, ligjet dhe kushtetuta e shtetit shqiptar, e lejojnė Janullatosin nė krye tė Kishės Orotodokse Shqiptare, numri i janullatosėve dhe i bollanėve grekė dhe grekomanė pėrditė, do tė shtohet si kėrpudhat pas shiut, tė cilėt nuk do tė pėrmbahen nga pėrpjekjet e tyre pėr tė minuar rendin politik dhe shoqėror nė Shqipėri, nė emėr tė njohjes sė drejtave dhe lirive tė minoritetit grek nė Shqipėri.

Sikur nė vepėr (ashtu siē janė me fjalė dhe me programe partiake tė tyre), tė kishim pasur politikanė nacionalistė dhe demokratė tė mirfilltė shqiptarė, sigurisht se, qe 20 vjet, nuk do humbsnim kohė me shqyrtimin e fenomenologjisė sė bartėsve dhe tė eksponentėve negativė tė greqizimit tė Shqipėrisė (Janullatos dhe Bollano etj.)

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:45 pm

“Importimi” i Janullatosit nė Shqipėri ėshtė akt kundėrkushtetues,t
antikombėtar dhe antishtetėror shqiptar!

Nė rastin mė tė skajshėm, nėse Janullatosi ėshtė sjellė nė krye tė kishės orotodokse shqiptare, nė pėrputhje me ndonjė pargraf a dispozitė tė Kushtetutės nė fuqi(1998), atėherė ajo kushtetutė, duhet tė ndryshohet me procedurė tė shkurtėr, sepse ka tė bėjė me grekėt dhe me Greqinė, jo me shqiptarėt dhe me Shqipėrinė.

Mirėpo, sa kam mundur ta kuptoj kushtetutėn ekzistuese tė Republikės sė Shqipėrisė, tė miratur me referendum tė vitit 1998, nė asnjė rresht tė saj nuk figuron njė e drejtė e tillė pėr “improtimin” e Anastas Janullatosit grek nė Shqipėri.

Shfaqja e fenomenit Janullatos nė Shqipėri, ėshtė shkak dhe pasojė e “lindjes” sė ekstremistit shovinist grek, Vasil Bollano, i cili, i ndėrsyerė dhe i mbėshtetur nga qarqet e caktuara tė politikės, tė propagandės sė organeve dhe shėrbimeve tė ndryshme greke, po kėrkon “autonomi greke” pėr Himarėn shqiptare, sepse pak po iu duket bollanėve dhe janullatosėve grekė, qė e kanė pushtuar dhe kolonizuar Eprin pellazgo-ilir shqiptar, por tani kėrkojnė edhe shkėputjen e Himarės dhe tė Korēės?!

Pse tė mos veprojnė nė kėtė mėnyrė armiqėsore dhe antishqiptare grekėt dhe grekomanėt fashistė si brenda Shqipėrisė, ashtu edhe nė Greqi, kur Shqipėria qe 20 vjet nuk ka politikė, as diplomaci, as ekonomi, as tregti, as zhvillim, as punėsim, as siguri tė vetėn kombėtare dhe shtetėrore. Ndryshe, po t’i kishte kėto atribute tė njėmendta dhe tė domosdoshme shtetėrore, mirėfilli, nė Shqipėri, nuk do tė vėrshonin as janullatosėt e as bollanėt fashistė grekė, e as mbėshtetėsit e tyre kuislingė shqipfolės.

Edhe sa vjet, duhet apostrofuar se, vetėm me fjalė, me deklarata, me lutje, me predikime dhe me premtime boshe: liria, demokracia, drejtėsia, zhvillimi, pėrparimi, prosperiteti, siguria, pavarėsia dhe sovraniteti i njė vendi nuk mund tė ruhen, e as tė garantohen si vlera tė paprekshme kombėtare dhe shtetėrore, po qe se atė vend e drejtojnė feudalėt vasalė dhe mafiozėt e ndryshėm, tė financuar dhe tė “zgjedhur” nga agjentuarat e huaja greke dhe progreke etj.

Vėrtet, shqiptarėt nė Shqipėri kanė nevojė pėr bukė, pėr ekzistencė, pėr liri dhe pėr demokraci tė mirėfilltė direkte evro-perėndimore, por jo, assesi pėr “demokraci” greqizuese dhe invaduese sikurse kėtu e 100 vjet mė parė?!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:45 pm

Ku janė nacionalistėt (ballistėt dhe rojalistėt etj.), pse qe
20 vjet, asnjėherė nuk erdhėn nė krye tė shtetit shqiptar?

Me vajtime tė sė kaluarės sė “ngatėrruar” tė vlerave me antivlera, me parulla demagogjike, me pėrralla ideologjike dhe me programe stereotipe tė partive tė ndryshme (djathtiste dhe majtiste), pa ndėrtimin dhe pa zbatimin e strategjisė sė njėsuar gjithėkombėtare shqiptare, nuk mbrohet interesi fetar, nacional as shtetėror i shqiptarėve dhe i Shqipėrisė Etnike.

Kjo ėshtė temė jo vetėm pėr debatim, por edhe pėr studim tė thellė, serioz dhe tė gjithanshėm, sepse sistemi demokratik nė Shqipėri (1990-2008) nuk ishte as nuk ėshtė i rezervuar vetėm pėr berishizimin dhe pėr nanoizmin?!

Meqė, garniturat e derisotme udhėheqėse “demokratiko-socialiste” tė aliazhit fatkeq nano-berisha, kanė dėshtuar nė reformat e tyre tė zhvillimit dhe tė demokratizimit (si pasojė e “demorkatizimit”, e “ēlirimit” dhe e pasurimit vetjak, grupor, ideologjik dhe partiak), atėherė, me tė drejtė shtrohet pyetja, po ku janė nacionalistėt qe 20 vjet? Pse populli i braktisur, i papunė, i plaēkitur, i shfyrtėzuar, i manipuluar dhe i mashtruar, deri tani nuk ua hodhi votėn atyre, qė ta merrnin drejtimin e pushtetit nga ana e dėshtakėve demorkatė-socialistė tė tandemti nano-berisha? Kjo ėshtė njė pse e madhe dhe, tejet serioze dhe komplekse, pse partitė nacionaliste shqiptare nė Shqipėri edhe pas 20-vitesh(1990-2008) nė rendin e ashtuqujatur demokratik shoqėror nė Shqipėri, ende nuk po dijnė tė gjejnė rrugėn pėrkatėse tė marrjes sė pushtetit shtetėror nė Shqipėri? Edhe sa vite dhe dekada duhet tė kalojnė, qė partitė djathtiste nacionaliste, tė fitojnė besimin dhe votėn e shumicės sė elektoratit shqiptar?

Ēfarė do tė thotė pėr nacionalistėt djathtisė shqiptarė, “importimi” i Jaullatosit grek nė Shqipėri? Ku janė ata qe 20 vjet? Pse kanė rėnė “gjumin dimėror”? – Pse nuk janė distancuar botėrisht nga “demokrato-socialistėt” e Nanos dhe tė Berishės, duke kėrkuar, qė Janullatosi, tė mos shkilte Shqipėrinė si kryeprift i kishės ortodokse shqiptare? Ku ėshtė, dhe pse hesht nacionalizmi djathtist progresiv? Cila ėshtė vepra konkrete e nacionalizmit djathtist shqiptar gjatė dy dekadave tė shkuara (1990-2008)?

Derisa “demokratėt” dhe “socialistėt” e Berishės dhe tė Nanos, qysh para 20 vjetėsh e kanė sjellė, e mbėshtesin, e favorizojnė dhe e shpėrblejnė janullatosin grek me titullin “qytetar nderi” tė Tiranės, kuptohet pėr “meritat e jashtėzakonshme” tė tij drejt greqizimit, copėtimit dhe destabilizimit tė Shqipėrisė, partitė nacionaliste shqiptare kėtė turp dhe kėtė gabim historik nuk ėshtė dashur ta tolerojnė, por ėshtė dashur, qė ta zgjidhin urgjentisht sipas sė drejtės historike, ligjore, humanitare dhe fetare, duke i treguar Janullatosit dhe mbėshtetėsve tė tij nė Tiranė, se nė krye tė kishės ortodokse shqiptare, nuk mund tė vihet asnjė grek, asnjė serb, asnjė malazez, asnjė bullgar dhe asnj rus, sepse kjo ėshtė padrejtėsi, diskrimin dhe turp i patolerueshėn ndaj shqiparėve dhe Shqipėrisė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:45 pm

Jo, bollanizimit tė Shqipėrisė!

Derisa Vasil Bollano (kryetar i Bashkisė sė Himarės shqiptare, dhe kryetar i “OMONISĖ” sė minoritetit grek nė Shqipėri) nuk e njeh Kushtetutėn dhe ligjet e Republikės sė Shqipėrisė, por kėrkon copėtimin e territorit tė saj nė favor tė zgjerimit tė kufijve tė Greqisė heleniste, duke e pėrfshirė edhe Himarėn shqiptare, do tė thotė se ai nuk e njeh Shqipėrinė si shtet tė vetin, por si shtet tė huaj. Ndaj, nė kėtė rast, atij do tė duhej t’i plotėsohej dėshira, qė ta braktisė Shqipėrinė, jo tė shikohet me inidiferencė si element i parrezikshėm, sikurse “mentori” i tij, Anastas Janullatosi.

Qė nga krjimi i “OMONISĖ” greke, Vasil Bollano edhe “bollanot” e tjerė megaloideistė, shovinistė dhe fashistė grekė fshehurazi dhe haptazi, tė mbėshtetur nga shėrbimet e ndryshme agjenutorore, propagandistike dhe politike tė Greqisė, duke pėrfshirė edhe “filialėn” kishtare greke dhe “ambasadorin” e saj, Anastas Janullatos nė krye tė kishės orotodokse shqiptare nė Shqipėri, qe dy dekada tė shkuara (1990-2008), asnjėherė nuk kanė pushuar me aktivitetet e tyre propagandistike, subversive dhe terroriste pėr ta destabilizuar dhe shkatėrruar rendin kushtetues dhe politiko-shoqėror tė Republikės sė Shqipėrisė.

Derisa Vasil Bollano nuk e njeh historinė kombėtare dhe shtetėrore tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė, dhe Skėnderbreun e nxjerrė me preajrdhje greke; kėrkon largimin e shqiptarėve etnikė nga Himara shqiptare; kėrkon copėtimin dhe vėnien e Himarės nėn rendin policor, politik, kushteues, administrativ dhe territorial tė Greqisė sė tij, atėherė, ē’presin organet dhe institucionet ligjore pėrkatėse tė rendit dhe tė drejtėsisė sė Republikės sė Shqipėrisė, qė nuk marrin masat ndėshkuese ligjore pėr izolimin e “virusit” antishqiptar Vasil Bollano, pėrhapja e tė cilit njė ditė, do tė pėrfshijė jo vetėm Himarėn, por tėrė Shqipėrinė e Jugut.

Tolerimi i fenomenit nacional-fashist dhe terrorist antishqiptar Vasil Bollano nga ana e qevrerisė sė Sali Berishės, pėr propagandėn dhe pėr politikėn kishtare dhe shtetėrore tė Greqisė, ėshtė jo vetėm “dritė e gjelbėr”, por edhe garanci e sigurt, se Greqia nė ēdo kohė, dhe kurdoherė, qė t’ia dojė “qejfi” megaloman dhe helenist antishqiptar, ėshtė e lirė, tė pėrzihet nė ēėshtje tė brendshme tė Shqipėrisė, pa kurrfarė pengesash dhe, pa kurrfarė pasojash nga ana e shtetit shqiptar.
-Se ēfarė: lirie, rendi, drejtėsie, sigurie, nacionalizmi, demokracie, progresi dhe prosperiteti kemi nė Shqipėrinė e berishistėve dhe tė nanositėve, kėtė mė sė miri e provojnė “mollėt demokratike”, “humanitare” dhe “fetare” tė veprės sė njėsuar me pėrmbajtje tokiskologjike tė Anastas Janullatosit dhe tė Vasil Bollanos, qė janė nė funksion tė janullatosizimit dhe bollanizimit greqizues tė Shqipėrisė, jo tė humanizmit, tė zhvillimit ekonomik dhe demokratik tė Shqipėrisė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: JANULLATOSI NUK ĖSHTĖ FAJTOR PĖR BOLLANIZIMIN DHE JANULLATOSIZIMIN E SHQIPĖRISĖ, POR BERISHIZMI DHE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi