Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Shko poshtė

default Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 5:16 pm

Martesa zgjat jeten dhe ne menyre te konsiderueshme. Niveli me i larte i vdekshmerise tek beqaret eshte i njejte me ate te duhanpiresve", ka thene Endrju Oseald, docent i ekonomise ne Universitetin Uoruik dhe kordinator i kerkimeve qe kane bere te ditur se si stili i jetes se beqareve eshte me pak i shendetshem per shkak te stresit dhe te mungeses se nje pike te forte referimi

Alkoli dhe duhani jane nje hic para te qenit beqar, duket se eshte arsyeja e pare qe ve ne rrezik jeten e njerezve. Dhe te rrezikuar nuk jane vetem meshkujt, por edhe femrat. Kjo eshte teza e mbeshtetur nga nje studim i kryer nga studiues te Universitetit Uoruik ne Britanine e Madhe. Kerkimi eshte bere nga nje ekip studiuesit te Universitetit te Uoruik ne harkun e nje dhjete vjecari ne 10.000 tridhjete dhe dyzet vjecare britanike.

Gjate studimit, mes 10.000 pesronave te monitoruar ka patur 600 vdekje. Studiuesit kane nxjerre nivelet e ndryshme te vdekshmerise mes femrave dhe meshkujve te martuar, beqare, te divorcuar dhe te ve, duke zbuluar qe rreziku per te vdekur eshte me i larte prej 10% tek meshkujt beqare dhe 4.8% tek femrat beqare, ne krahasim me meshkujt dhe femrat e po kesaj moshe qe jane te martuar.

"Martesa zgjat jeten ne menyre te konsiderueshme. Niveli i vdekshmerise mes beqareve eshte i njejte me ate te duhanpiresve", ka thene profesor Endrju Osvald, docent i ekonomise ne Universiteti Uoruik dhe kordinator i studimit. Ende nuk eshte bere nje analize e detajuar e ketyre rezultateve, por profesori pohon se shkaku i vdekshmerise me te larte duhet kerkuar tek stili i jetes me pak te shendetshme qe bejne beqaret ne krahasim me te martuarit. Pijne me shume, pasi lidhin dhe me shume shoqeri, punojne me shume, pasi jane te perqendruar tek profesioni, jane te stresuar pasi nuk kane nje partner, me te cilin te ndajne problemet.

Nderkohe qe ciftet e martuar, jane te prirur per te ndjekur nje regjim ushqimor me te mire, si dhe te jetojne ne shtepi me te rehatshme. Nderkohe femijet kane nje rol me stabiluzues, nderkohe qe ai qe nuk i ka eshte me i predispozuar per te rrezikuar. "Gjatesia e jetes se nje personi varet nga shume faktore, si ekonomike ashtu dhe sociale. Por kerkimi jone ka treguar se martesa eshte me se shumti faktori me i rendesishem per te percaktuar jetegjatesine e nje personi", shpjegon profesor Osvald, duke theksuar se te ndash jeten tende me personin e dashur zvogelon stresin dhe lehteson mendimin pozitiv. Pavaresisht nga efektet e saj pozitive tek shendtei, martesa vazhdon te jete ne renie.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 5:34 pm

Sa mirė thua Age ! Po ku me e hjet tė shkretin!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga nardlushnja prej Sun Apr 27, 2008 7:49 am

Martohuni,martohuni,por na pyesni edhe ne te martuarve ne fillim Sad
Ha ha ha (shaka,mos u trembni)
Martesa eshte me te vertete jetezgjatese bom
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga bledikorcari prej Wed Apr 30, 2008 10:26 am

martohuni martohuni se kur te martoheni do hani kepucen ne koke nga gruaja:)lol ahahahahahah
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 12:05 pm

Keto gocat e sotme te marin ne qafe prandaj larg tyre. Me mire beqo

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 12:20 pm

eri M shkruajti:Sa mirė thua Age ! Po ku me e hjet tė shkretin!

Shume te rralla jane ato vajza qe mendojne akoma ne kete menyre.
Une per veti nuk e kam fare problem kete qe thua ty !

Po problemi eshte :Martesa te shkurton jeten dhe jo ta zgjat. Ja po shofim dhe degjojme qe:
Gruaja ja fut burrit me sopate ne ball se i ka ardh ne maje te hundes.
Burri helmon gruan se nuk i jep para per te blere nje pakete cigaresh.
Plaku masakron Plaken se kujton se e tradhton.


Prandaj titulli Martohuni se ju ben mire dhe ju zgjat jeten nuk eshte real sot.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 6:26 pm

Puna e martesės nuk ėshtė punė e super moderatorit kur tė duash t'ia hedhish barrėn dikujt! Dhe pastaj t'ia dredhish trurin!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 8:34 pm

Age shkruajti:
eri M shkruajti:Sa mirė thua Age ! Po ku me e hjet tė shkretin!

Shume te rralla jane ato vajza qe mendojne akoma ne kete menyre.
Une per veti nuk e kam fare problem kete qe thua ty !

Po problemi eshte :Martesa te shkurton jeten dhe jo ta zgjat. Ja po shofim dhe degjojme qe:
Gruaja ja fut burrit me sopate ne ball se i ka ardh ne maje te hundes.
Burri helmon gruan se nuk i jep para per te blere nje pakete cigaresh.
Plaku masakron Plaken se kujton se e tradhton.


Prandaj titulli Martohuni se ju ben mire dhe ju zgjat jeten nuk eshte real sot.

Drejt e ke Age. Po tė gulon me ide truri !

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi