Sa ndikon stresi tek shėndeti?

Shko poshtė

default Sa ndikon stresi tek shėndeti?

Mesazh nga ALbo prej Sun Apr 20, 2008 9:47 pm

Sa ndikon stresi tek shėndeti?

Stresi ėshtė njė nxitės kryesor, i cili na lė orė tė tėra nė tavolinė. Shumė nga ne kanė streskronik, qė mund tė jetė pasojė nga puna, lidh
jet e zemrės ose lista e gjatė e gjėrave tė cilat duhet tė bėhen nė njė tė ardhme tė afėrt. Trupat tanė i pėrgjigjen stresit duke nxitur lėndė kimike nė tru, tė cilat udhėheqin akumulimin e kalorive dhe depozitimin e yndyrave.
Kur ju keni stres kronik, trupi prodhon shumė kortizol dhe insulinė. Kėshtu qė ju shtohet oreksi, i cili manifestohet veēanėrisht nė marrjen e ushqimeve tė ėmbla. Kjo bėn qė tė depozitohen shumė yndyra, tė cilat ndikojnė negativisht nė tė gjitha organet, e sidomos nė mėlēi. Kjo krijon njė rezistencė ndaj insulinės, qė e urdhėron pankreasin tuaj tė sekretojė mė shumė insulinė pėr tė bėrė kompensimin duke ju bėrė tė ndiheni tė uritur dhe duke e justifikuar kėtė tė fundit me stresin e pėrditshėm. Kur ju pėrpiqeni qė tė luftoni stresin me anė tė ushqimit, ju aktivizoni qendrėn kryesore nė tru. Pas ndjesisė sė mirė fillestare qė ofron, ju do tė vazhdoni kėrkimin e sė njėjtės gjė, qė mė parė ju bėri tė ndiheshit mirė, tė qetė e tė relaksuar. Kjo pėrkthehet me mė shumė ushqim. Stresi dhe ankthi janė shumė tė vėshtirė nga ana neurokimike qė tė kontrollojnė ushqimin. Por, njė gjė ėshtė e sigurt, rėndėsi thelbėsore ka mendja, e cila ėshtė udhėheqėsja e gjithė pjesėve tė trupit. Nėse ne kemi vullnetin e mirė qė tė vendosim se duhet tė pakėsojmė ushqimin, atėherė ēdo gjė do tė ishte mė e lehtė. Ajo ē’ka ndodh nė trurin tuaj luan rolin kryesor nė atė se ē’ka ndodh nė stomakun tuaj. Fillimisht duhet t‘i vini vetes njė detyrė tė rėndėsishme: tė mbani nėn kontroll nivelin e hormoneve. Kjo do ju bėjė qė tė jeni nė njė gjendje tė qėndrueshme kėnaqėsie. Kėshillat qė propozohen mė poshtė do ju vijnė nė ndihmė:

Bėni qė ushqimi tė punojė nė favorin tuaj!
Ushqimi sjell efekte tė ndryshme nė stomakun, gjakun dhe trurin tuaj.
Gjeli detit
Pėrmban tryptophan, i cili rrit serotoninėn qė ndikon nė pėrmirėsimin e gjendjes shpirtėrore, si dhe lufton stresin. Nė tė njėjtėn kohė ju bėn edhe mė rezistentė.
Peshku dhe arrat
Janė tė pasur me yndyrnat omega 3, tė cilat pėr njė kohė tė gjatė janė njohur si pėrforcues tė kujtesės, si dhe pastrues tė kolesterolit. Pėrdorimi i vazhdueshėm i tyre ndikon pozitivisht te gratė shtatzėna.
Ēaji jeshil
Pėrdoret pėr pakėsimin e yndyrnave. Njė studim tregon se tė pish tri gota nė ditė ēaj jeshil ndihmon nė rėnien nga pesha. Ēaji rrit gjithashtu edhe metabolizmin.
Flini sa duhet
Kur trupi juaj nuk i plotėson tetė orėt e kėshillueshme tė gjumit, ai ndihet i lodhur dhe pa fuqi. Nėse nuk keni fjetur sa duhet, ju nuk ndiheni mirė dhe truri lėshon serotoninė e dopaminė, substancat qė ndikojnė nė mirėqenie. Na ndodh qė kur ēohemi nė mėngjes dhe nuk kemi bėrė gjumė tė plotė tė kėrkojmė gjėra tė ėmbla. Pagjumėsia ndikon negativisht nė tė gjithė sistemin trupor. Me kalimin e moshės, gjėndrat pineale nė trurin tuaj prodhojnė me pakicė hormonin e gjumit, melatoninėn. Kėshtu qė bėni njė gjumė tė mirė dhe tė rehatshėm. Regjimi mund t‘ju mbajė nė peshėn dhe nė format e dėshiruara.
Regjimi
Njė kėshillė, e cila mund t‘ju ndihmojė: Eleminoni zgjedhjet gjatė vaktit kryesor. Zakonisht zgjidhni njė drekė tė shėndetshme qė ju pėlqen, si p.sh., sallatė me mish pule tė pjekur dhe vaj ulliri ose gjeldeti me bukė misri dhe mbani kėtė regjim pėrditė. Studimet tregojnė se nėse vendosni njė regjim qė do ta mbani gjithmonė, atėherė kjo do t‘ju ndihmojė shumė nė kontrollin e peshės suaj. Duket e ēuditshme, por ėshtė e vėrtetė.
Lėvizja
Rėndėsi shumė tė madhe luan edhe ecja. Kėshillohet tė ecni tė paktėn 30 minuta nė ditė, sepse nėpėrmjet ecjes vihen nė lėvizje tė gjithė muskujt e trupi. Ecja ndikon pozitivisht edhe nė efektet psikologjike, si rritjen e besimit nė vetvete.
Humbeni mendjen
Kur ndiheni shumė tė uritur, uluni diku dhe filloni tė mendoni pėr jetėn tuaj nė pėrgjithėsi, nė mėnyrė qė ta largoni oreksin e madh. Qėndroni para pasqyrės dhe shikoni tė gjithė defektet tuaja. Sigurisht qė nuk do t‘ju pėlqejė njė bark me pala apo kofshė, tė cilat pėrshkohen nga celuliti. E rėndėsishme tė theksohet ėshtė, se pesha ideale ėshtė ajo nė tė cilėn ne ndihemi mirė me veten dhe jo ajo ē’ka na tregojnė revistat e ndryshme

Gazeta Korrieri
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi