Tekste kengesh shqiptare

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Shko poshtė

default Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga ALbo prej Sun Apr 20, 2008 10:01 pm

Flori & Soni - Fluturimi 3470

Zemer ku je ti
me thuaj ku je tani
vitet te tera
ne shpirt pikove ti

Zemer ku je ti
mbi asfalte shketetire
as dashuria
ste lidhi me zinxhir


Sa radh per mall
tani flasim afer ti sme ke
si treshi me nente
ne akrepat e ores ne


Miliona fytyra i verej
ecin valixhet
kete aroport urrej
ti fluturim
nderkombetar e ke
dhembje e imja
aq le ne kete atdhe


Zemer ku je ti
me thuaj ku je tani
vitet te tera
ne shpirt pikove ti

zemer ku je ti
mbi asflat shktetire
as dashuria
ste lidhi me zinzhir

Leshohen shkallet shpresa ime derrmuar,
sa shpejt po zbrazet avjon i mallkuar

dhe nje shpirt i lodhur ende te pret,
vetem kemba jote nuk zbret

Zemer ku je ti
me thuaj ku je tani
vitet te tera
ne shpirt pikove ti

Zemer ku je ti
mbi asfalt shketetire
as dashuria
ste lidhi me zinxhire
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:55 pm

Hymni Kombėtar i Shqipėrisė
Albanische Nationalhymne - Albanian National Anthem

Flamuri Shqiptar

Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir` e njė qėllim,
Tė gjith` atij duk` ju betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

Prej lufte veē ay largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor!

Nė dorė armėt do t`i mbajmė
Tė mprojmė atdhenė mė ēdo kėnt,
Tė drejtat tona ne s`i ndajmė;
Kėtu armiqtė s`kanė vėnt.

Se Zoti vetė e tha me gojė
Qė kombe shuhen pėrmi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė;
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne!

O flamur, flamur, shenj` e shenjtė,
Te ty betohemi kėtu,
Pėr Shqipėrin` atdhen` e shtrenjtė,
Pėr nder` edhe lavdimn` e tu.
Trim, burrė quhet dhe nderohet
Atdheut kush iu bė theror;
Pėr jet` ay do tė kujtohet
Mi dhet, mi dhe si njė shenjtor!
[b]

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:56 pm

Shi bie ne Tirane (Motrat Libohova)
Dielli humbi nen nje ledh
kur ti me the:
Eja me mua se te dua
ti vetem,eja me mua se te dua!!!

Shi bie ne Tirane
nga malli yne
edhe qielli qan
je i dehur nga pija
apo nga dashuria
ti ec...
por kembet nuk te mbajne(2 here).

Shi bie ne Tirane
si nen ombrelle
ti strukesh nen nje palme
gjysma ime mbeti
rrugeve te ketij qyteti
shi bie ne Tirane

(2 here)....
Sa shume u lagem e s'ikem
sa shume u endem e s'ikem
harruam ditet dhe vitet
a eshte kjo dashuria????

Ref:Shi bie ne Tirane....

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:57 pm

Rrisim jetėn tonė (Vaēe Zela)
Degjoni kengen/ Hören das Lied Rrisim jetėn tonė

Rrjedhin o mengjeset,
rrjedhin si ujevara,
ja keshtu mes njerezve,
jeta jone hedh hapat

Hyj dhe une mes tyre,
shtoj nje fjale, nje kenge,
eshte kjo kenge e jetes,
per ty Shqiperi,
per ty Shqiperi moj nane

Refren
Me merr ne krahet e tua,
si merr femijen nena,
qe ballin te ma puthi,
edhe dielli edhe hena.

Une marr nga drita jote,
ti merr nga zemra ime,
dhe dore per dore rendim,
e shtrenjta jeta ime.

Rrjedhin o buzembremjet,
rrjedhin kalterojne,
ne nje kend te globit,
rritim jeten tone

Hyj dhe une mes tyre,
shtoj nje fjale, nje kenge,
eshte kjo kenge per jeten,
per ty Shqiperi,
per ty Shqiperi moj nane

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:57 pm

Tirona (West Side Family)
Degjoni kengen/ Hören das Lied Tirona
Shumė zhurmė, shumė shume zhurmė
Sa zhurme, shume shume zhurme
Tirana e Re,
Lapraka, Kombinati,
Ali Demi
Tirona ėshtė pikėnisje, ku fillon mundėsia
Aty ku kam tė ardhmen, kam ėndrrat e mia.
Aty ku ngjitur janė xhamia edhe kisha,
Ku ndahet e pajtohet Nano e Berisha.

Aty ku ty tė jepet njė tjetėr mundėsi,
Kam shok, kam lagje, kam rrugė, kam shtėpi.

Tirona ēfarė ėshtė?
Mė i madhi paradoks,
Ku robi ble ke gabi me Rolex nė dorė.
Ku sllonet sydelfinat nė baltė bėjnė paradė,
ku krahas kjoskave tė rrėnuara
ėshtė njė super pallat.

Aty ku lana qelbet,
Dyqanet parfum shesin
Ku ndjen kenaqesine, presionin edhe stresin
Ku ka intelektuale po ka dhe katundar
Ku lypsat e te papunet flasin me celulare
Mundesi me 1000 rruge eshte per ne Tirona
Ku bashke me zhgenjimet, realizohen endrrat tona
Ku tė gjithė ne themi: Tirona zemra jonė,
Ti pėr ne, ti pėr ne, Je gjithmone kampion.
Kur te hyni nė Kombinat, jeni nė qytetin tonė
Njė tabelė, shyqyr, thotė: "Mirėserdhėt nė Tiron".

Tirona, nė zemrat tona, me jete e me sllona
E ēmendur, sido tė jesh, ti je e jona.
Tirona, ke ėndrrat tona, jeton orėt e vona,
E djegur, sido tė jesh, ti je e jona. Zhurmė zhurme, shumė zhurmė sa zhurmė.
Zhurmė, shumė zhurmė sa zhurmė.

Kjo ėshtė Tirona jonė, Tirona e kontradiktės,
E luftės e paqes, E errėsirės dhe e dritės,
Mashtrimit, tė vėrtetės, Shpifjes, interesit,
E qejfit dhe e stresit, E ahengut dhe biznesit.

Aty ku Kryetari bėrtet me megafon.
Gjithēka mund tė ndodhi, jetojmė nė Tironė.

Ku njerzia bėjnė plazh aty ku thahet liqeni
Ku provinciali thotė: "Jom pri 'Ali Demi'".
Aty ku truk perdorin jo vetem grate po dhe pallatet
ku Mjaft!, thotė rinia. "Po Boll mo se na plasėt".

Kafe, muhabet, si turqit e lashtė,
Nė kumbllat e kuqe, moda bėn sfilatė.
Se ska vetem afsh, por ka dhe ashash,
qarkullim parash, emancipim grash,
Shoping ke rruga e "Durrsit"
O burra nga Blloku, Atu ku gju pėr seks,
thithet dhe smogu.
Ku qentė dhe kazanet rreth ministrive I gjen,
atje ku ka dhe mbret, ka dhe president.

Tė gjitha do t'i gjeni nė qytetin tonė,
Ku njė tabelė e shtremėt thotė:
"Mirėserdhėt nė Tiranė".

Refreni
Tirona, nė zemrat tona, me jete e me sllona
E ēmendur, sido tė jesh, ti je e jona.
Tirona, ke ėndrrat tona Jeton orėt e vona,
E djegur, sido tė jesh, Ti je e jona.
Zhurme, shume zhurme

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:58 pm

Zgjodha njerine
Kur isha vajz' e re
gjithmone enderroja
per djalin tim
sesi do t'ishte,

E doja t'ishte
nje djal' i qeshur
dhe syt' bojeqielli
t'i kishte.

E doja djalin
te ish i bukur,
me floke te zeza
djalin e doja,
Sa shum' portrete
perbrenda fshihja
dhe sa te tjera
une ndertoja.

Erdhi nje dite
dhe djalin e zgjodha...:
cudi vertet sa cudi!
Dhe s'kish as emrin
qe une e doja,
dhe s'kishte flokun e zi.
Dhe s'kish as emrin
qe une e doja,
dhe s'kishte flokun e zi.

(refreni)
Tani me vjen te qesh
me veten time
kur sjell nder mendje
endrrat, rinine.
Harrova floket,
syte edhe emrin
e mbi te gjitha
zgjodha njerine!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:59 pm

Dhimbje le pas (Redon Makashi)

Muzgu ra,trishtimin e tij hodhi mbi det
s'di ē'me mundon, dhe me shqeteson,
valle do te vish ti si atehere?

Kur prane detit rrinim ne te dy
Si atehere ne kete qetesi
dhe kete muzg heshtje ne perqafim
vitet ma sjellin perseri, perseri....

Ne nje mbremje si kjo ne te dy
dore me dore ecnim prane detit blu
dhe te flisja dhe me flisje shume
deti i heshtur na degjoi.

Dashuria s'mbetet vec kujtim
te ndjek pas ajo gjithmone ne jete
ne ēdo vend e ne ēdo rruge qe shkel
zemra kurre jo , zemra kurre jo s'mund te heshte.

Imazhi i saj, ne kete vetmi ndodhet me mua
si nuk munda ta kuptoj me pare
se kjo vajze ishte per mua gjithēka
dhe tani qe s'e kam me
dhimbjen la

Sa do doja qe ta kisha prane
e ta puthja me aq zjarr
te humbisnin ne ne dashurin e ēmendur si me pare...
si me pare...

Ej e dashur, malli me ka marre
per ate kohe fantastike qe kaluam bashke
kam frike tani qe ta kujtoj ate
ēdo gje e bukur dhimbje le pas....

Sa ftohte...kam shume ftohte shpirt
do te jemi gjithmone bashke?
gjithmone, gjithome?
Te dua shume!!!

Muzgu ra,trishtimin e tij hodhi mbi det
s'di ē'me mundon, dhe me shqeteson,
valle do te vish ti si atehere?
Sofra Shqiptare

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 8:59 pm

Dikur luaja me ndjenjen e saj (Redon Makashi)

Mbizotėronte nje qetesi
ne kete nate gjithēka pushonte
kisha shume nevoje per tė
Ne ato ēaste me mungonte

Ne keto rruget pa njeri
ku asgje nuk ekzistonte
m'u kujtua ajo vajze
zeri i saj kur me thonte
"Te dua shume, mos me lėr vetem
kam shume frike te rri pa ty
eshte bote e eger"

dhe pastaj me perqafonte
dhe pas vetes me pushtonte
e ndjeja doren e saj
gjithe trupin ma pershkonte
e nje bote tjeter na priste me pas

I kam ndermend lotet e saj
dashuronte si e ēmendur, si e marre
Nuk mundem ta imagjinoj
se ty t'kam humbur vertet
dikur une luaja me ndjenjen e saj
e sot e vuaj vete

Me duket se asnjehere
s'do dashuroj me kaq fort
e jane kujtimet qe me shkaterrojne
Nuk mund nuk mundem ta imagjinoj
se ty t'kam humbur vertet
dikur une luaja me ndjenjen e saj
tani e vuaj vete

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:00 pm

Lote ne shi (Redon Makashi)

Me trishtoka sot kjo kohe
shiu sapo ka filluar
e s'po mundem t'i ndaloj
lotet bashke me shiun bien

I kam , i kam
i kam te shenjta lotet
i kam i kam
i kam te shenjte e dhimbjen ia ndjej

I pelqenin aventurat
rrinim bashke oreve te vona
dhe ne shtrat vetem e gjenim
nga mesnata krejt te lodhur

Ku jam, ku jam,
ku jam pa ty une sonte
pa trupin tend,
pa frymen tende

e kam te vetmen, e kam te vetmen shprese
e me ndihmon, sa here qe ndjehem keq
e ndaj nuk dua e dashur te te humbas
ne jeten time gjithmone e dua prane

Ate e dua prane
ate e dua prane
e kam te vetmen, e kam te vetmen shenjt
e me ndihmon, sa here qe ndjehem keq
e ndaj nuk dua e dashur te te humbas
ne jeten time gjithmone e dua prane
E kam te vetmen e me ndihmon e me ndihmon
E dashur me ndihmo
sa here qe ndjehem keq
E dashur me ndihmo
sa here qe ndjehem keq

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:00 pm

Mos prit deri nesėr

Si po ikėn kėshtu,
pa mė thėne asnjė fjalė.
Kohė mė vonė pėr kėtė ēast
Une e di do ndjesh mall

Nesėr lind ditė e re,
gjithēka t'ėmbėl nė sy do tė gjesh
qė qetėsinė do tė shprishė
dhe vetė faj ti do tė ndjesh

Po pse deri nesėr
ti tė mbash mėrinė e kotė
"mė fal" zemra ime
po e pret ta thuash sot
Mos prit deri nesėr....
Mos prit deri nesėr...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:01 pm

Rruga me fllade kujtimesh (Redon Makashi)

Nje dite te brishte vjeshte
me mall ne sy kur po kerkoja
ne bllokun e matures
te vizatuar pashe
rrugen e shkolles
sesi me erdhi sesi
sesi me erdhi, sesi

Rruga me ere e quajtem ne
se floket na i shpupuriste shpesh
dhe shume kujtime ajo ngjall
tani era prish heshtjen e saj
Rruga me ere nje rruge vijash ish
nga stilografi im
por une ecja ne te i qete,
i sigurt sa me s'kish

Nje dite te brishte vjeshte
me mall ne sy kur po kerkoja
ne bllokun e matures
te vizatuar pashe
rrugen e shkolles
sesi me erdhi sesi
sesi me erdhi, sesi

Fotografine tone te matures
albumi jo me nuk e ka
se jo zeri yt perben kujtime
rruga me ere si nje fllad me tha

Jo s'do desha vjeshta te mbaronte
rruga jone dot pa te nuk bente
Jo s'do desha vjeshta te mbaronte
rruga jone dot pa te nuk bente

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:02 pm

Dua te vdes (Elita 5)
Dua te vdes
dhe pse jam i ri
ndoshta kur do degjosh
do te qash edhe ti

Por dije se kam vdekur
dhe zemra mu be hi
dhe s'mendoj me per ty

Ndoshta do te gezohesh
se nga une do lirohesh
ndoshta do te qash
se nga une do te ndahesh

Por dije se kam vdekur
dhe zemra mu be hi
dhe s'mendoj me per ty

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:03 pm

Syēkat si ato te tuat

Syēkat si ato te tuat,
nuk gjenden ne dynja,
lum ai qe i ka shijuar,
frike nga vdekja nuke ka.
Falmi vash t'i puth njehere,
qe ta nxjerr ate sevda,
se ma mori zemren time,
dhe te qete nuk me la!

Mos me mundo moj nene,
mos me qorto moj nene,
syzeza ma ka shtene
me syne e saj te zi

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:05 pm

Te rashe nga pas (Serenate Korēare)

Te rashe nga pas moj te rashe nga pas,
rruges kur shkoje per ne gjimnaz.
Te rashe nga pas moj po ti me ike,
rruges kur shkoje pedagogjike.

Dhe te thashe moj dy tri fjale
se une ty te dashuroj, jo jo
ēapkene,ēapkene e vogel oo

Dhe te thashe moj dy tri fjale
se une ty te dashuroj, jo jo
ēapkene,ēapkene e vogel oo


Bulevardi i Korēes ka vajza pa mase
dalin e shetisin pa lejen e mamase
Veshur paliēeta, hipur biēikleta,
dhe u thone djemve, hajde tungjatjeta

Jam jam e mire, s'jam s'jam e mire
dhe ne jam e mire, jam per veten time
Jam jam e mire, s'jam s'jam e mire
dhe ne jam e mire, jam per veten time

Kur vjen behari ēel qershia
vajza te bukura, faēka pa puthura
andej kendej kerkojne djemte,
duan te lozine te qeshin

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:06 pm

Mora ēiftene dola per gjah (Kenge popullore Korēare)
Mora ēiftene dola per gjah
jaman shoko more jaman aman,
e ēiftene more me gjithe zagar.
jaman shoko more jaman aman,

E pashe dy more te bukura,
jaman shoko more jaman aman.
E cila te pelqen mor djale,
jaman shoko more jaman aman.

Po ajo me e bukura,
jaman shoko more jaman aman.
Po ajo belkeputura,
jaman shoko more jaman aman

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:06 pm

Hapi syte e zeze (Kenge popullore Korēare)
Hapi syte e zeze o moj he moj hapi syte e zeze,
Hapi syte e zeze o moj te moj te na sjellsh behare.
Sa te desha ty o moj sa moj sa te desha ty,
sa te desha ty o moj si moj si nena evlane.

Me doēkat perveshur moj, me moj me doēkat perveshur,
Me doēkat perveshur moj, me moj me manushaqe.
t'i kam per t'i ngrene o moj t'i moj t'i kam per t'i ngrene,
t'i kam per t'i ngrene o moj, me moj me gushe e me faqe.

Ne nje thellesi o moj ne nje ne nje thellesi,
Ne nje thellesi o moj ta moj ta degjova zene.
te dinja bilbil o moj te moj te dinja bilbil,
apo te dinja bilbil o moj, me moj me dole thellenze,

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:07 pm

Folme (Kenge popullore Korēare)
Si ėshtė kjo jeta ime,
e mbushur me shqetėsime,
nga dimri me acar, atėhere kur s'ka fjalė.
s'jetoj unė dot larg teje.

Mendoj unė ditė e natė,
s'mė duhen as paratė,
pėrveē syve tė tua,
qė shumė aq shume i dua,
Kėrkoj tė rri pranė teje.

Pra ti folmė,
Folmė me zėrin tėnd,
folmė, mos mė lendo mė kot
xheloze dhe e bukur asgjė (s'lind dhe jeton)
mos rri ti mė larg meje
kaq shumė mos mė mundo.
Ti foli zemrės sime qė fort tė dashuron,
ti jepi jetes sime gėzimin qe kėrkon.

Foli zemrės sime qė fort tė dashuron,
ti jepi jetės sime gėzimin qė kėrkon.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:07 pm

As e vogel as e madhe (Kenge popullore Korēare)
As e vogel as e madhe,
qenke ēupe namuzqare,
e kur me shkon, me shkon me naze,
o moj e vogela

moj e vogela si drita,
sa te desha, sa te prita,
e me llokume te gostita,
o moj e vogela.

Sa moj sa te desha,
e po sa me doje,
ngado vije me kerko-kerkoje,
loznje e kendonje,
si zog me fluturonje,

Moj e vogela nazike,
sec me del me porosite,
e me dy molle me gostite,
o moj e vogela.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:08 pm

Te te them nje lule (kenge korēare)
(kenga eshte derguar ne redaksi nga Evis Mecolli)

te te them nje lule ti je me e bukur,
te te them nje gonxhe te humbas freskine,
te te them nje lule ti je me e bukur,
te te them nje gonxhe te humbas freskine.

Ref se une te dua te dua te dua,
me ato buzka ti vash falmi mua,
se une te dua te dua te dua pergjithmone,

Te te them nje nuse ti je e pamartuar,
te te them nje Vajze ti ke dashuruar,
Te te them nje nuse ti je e pamartuar,
te te them nje Vajze ti ke dashuruar.

Ref se une te dua te dua te dua,
me ato buzka ti vash falmi mua,
se une te dua te dua te dua pergjithmone.

Tek pragu i shtepise per karshi te rrija,
dole e pabese ti moj vajza ime,
Tek pragu i shtepise per karshi te rrija,
dole e pabese ti moj vajza ime.
Ref se une te dua te dua te dua,
me ato buzka ti vash falmi mua,
se une te dua te dua te dua pergjithmone

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:09 pm

O moj korēare (serenate korēare)

Ne mes te nates ne qetesi
ti ne ballkon me rrije
Une te veshtroja me embelsi
o moj korēarja ime

O moj korēare sa e bukur je
me ato naze porsi nuse e re
dhe kur me shkoje ti ne bulevard
zemrat tona digjen flake e zjarr

Fjalen e pare kur ma dhe
zemren ti ma coptove
dhe pse me ike pse me le
ne vetmi pa dashnore

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:10 pm

Ne moshen e dashurise (Serenate Korēare)

Ne moshen e dashurise
kur isha 20 vjeē,
me dhimbje mora rrugen
vasho per ne kurbet
me dhimbje mora rrugen
vasho per ne kurbet

Te lashe une ty moj Tane
te lashe moj ne vetmi
Tanen dhe Korēen time
valle do t'i shoh nje dite?
Tanen dhe Korēen time
valle do t'i shoh nje dite?

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syēkave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syēkave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

I vetem ne kete bote
larg o ne Selanik
Tanen dhe Korēen time
valle do t'i shoh nje dite?
Tanen dhe Korēen time
valle do t'i shoh nje dite?

Nena nga larg me shkruan
se Tana eshte martuar
tani s'mbetet gje tjeter
zemres t'i ve nje gur
tani s'mbetet gje tjeter
zemres t'i ve nje gur

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syēkave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:11 pm

Ante i tokes sime, Rovena Dilo
Mjaft, se pashe me pashe
i rashe botes qark
une, vetem me veten
shtegtar i ngrate
bota me josh si magji
por dua te kthej nga vij

Se, shpesh e me shpesh
ndjej qe malli me mbyt
se, dua pak ajer
te ngopem me fryme
Cdo nate ne gjume
shoh shtepine
ne pragun e saj
te shlodh trupin tim

Refreni
Ante i tokes sime
atdhe, te prek dhe jam perendi
po kamvec nje zemer
po deshe ti, do rilind per ty,
Ante

Ante i tokes sime
atdhe te prek dhe jam perendi
po tek ti kam zemren
rrenjet tek ti
kur te shoh rilind, Ante

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:12 pm

Atje larg ke dera e shtepise (Merita Halili)

Tashti mbeē me t'mire moj nane,
t'ma besh mu hallall.
I ka mbushur vitet nena,
ndoshta s'me gjen gjalle.

Tashti mbeē me t'mire moj nane,
t'ma besh mu hallall.
I ka mbushur vitet nena,
ndoshta s'me gjen gjalle.

Amaaaan amaaaan
Atje larg tek dera e shtepise,
kam lene nanen tuj merzite
atje larg moj shpia bardhe
kam lene nanen tash tuj qaaa

Amaaaan amaaaan
Atje larg tek dera e shtepise,
kam lene nanen tuj merzite
atje larg moj shpia bardhe
kam lene nanen tash tuj qaaa

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:13 pm

Kendon gjeli pika pika.

Kendon gjeli more,
hajde pikaaa piikaa
coju moj gooojice
se na zbardhi dita e hajde,

Merre moj merre cunin e,
merre moj merre cunin eedhe hajde,
cunin moj gushpellumin ee.

Merre moj merre cunin ee hajde,
merre moj gushpellumbin ee.
Jarana jarnane
kadale e kadal,
jarana jarnane cuni m'ka cu fjale. Jarana jarnane
kadal e ka icik
Jarana jarnane
???? Kendon gjeli more
hajde mjes per mjes e
coju moj gooojice
laji mos syte e zez e e hajde

Merre moj merre cunin e,
merre moj merre cunin eedhe hajde
cunin moj gushpellumin ee.

merre moj merre cunin eedhe hajde,
merre moj gushpellumin ee.
Jarana jarnane
kadale e kadal,
jarana jarnane cuni m'ka cu fjale. Jarana jarnane
kadal e ka icik,
Jarana jarnane

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:13 pm

Fustanin qe ta solla mbreme

Fustanin qe ta solla mbreme,
a s'e vesh moj per hatrin tim.
Fustanin qe ta solla mbreme,
a s'e vesh moj per hatrin tim

Aman a s'e vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim,
Aman a s'e vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim

Fustanin o me lule shume,
a s'e vesh moj per hatrin tim.
Fustanin o me lule shume,
a s'e vesh moj per hatrin tim.

Aman a s'e vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim
Aman se jetim jam rriture,
me kulac moj te siture.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Tekste kengesh shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi