Tiranė, 300 klinika stomatologjike pa licencė.

Shko poshtė

default Tiranė, 300 klinika stomatologjike pa licencė.

Mesazh nga Musafir prej Sat May 03, 2008 5:17 pm

Tiranė, 300 klinika stomatologjike pa licencė.
Klinika dentare pa licencė e si pasojė konkurrencė e pandershme. Jo pak, por rreth 300 klinika stomatologjike, pas verifikimeve tė ministrisė, kanė rezultuar tė palicencuara. Tė ndodhur pėrballė kėsaj situate, kryetarja e Shoqatės sė Stomatologėve, Rozarka Budina thekson se kemi tė bėjmė me njė konkurrencė tė pandershme mes klinikave qė punojnė nė tė zezė. Ndėrkohė ajo bėri thirrje qė tė gjitha klinikat tė licencohen pasi tashmė kėto procedura janė thjeshtuar sė tepėrmi. Ndėrkohė, burime pranė ministrisė pohojnė se nuk do tė ri-licencohen klinikat qė punojnė nė katet e sipėrme tė pallateve dhe se po pėrgatitet harta e shpėrndarjes sė tyre.


Klinikat


Ministra e Shėndetėsisė ka identifikuar rreth 300 klinika stomatologjike tė palicencuara nė Tiranė. Ky fenomen sipas Shoqatės sė Stomatologėve duhet tė marrė fund, pasi kemi tė bėjmė me njė konkurrencė tė pandershme mes atyre stomatologėve qė janė nė rregull me ligjin dhe atyre qė nuk i pėrfillin kėto ligje. Kėshtu, pa dashur tė japė shifra tė sakta, kryetarja e kėsaj shoqate e pranoi kėtė problem dhe shton se tashmė procedurat e licencimit janė thjeshtuar por ajo qė konkurron ėshtė cilėsia e shėrbimit.


"Ekzakt nuk e di numrin pasi ėshtė dikush tjetėr qė merret me kėtė, por flitet qė ka edhe klinika tė palicencuara por tashmė nuk ka vend qė tė punojnė nė tė zezė. Njė licencim ka kushte tė lehtėsuara shumė, pastaj, normal qė duhet tė japėsh vlerat e tua, nė mėnyrė qė tė marrėsh ri-licencimin",- pohon Budina duke shtuar se arsyetimi pėr tė punuar pa licencė ėshtė shumė i vjetruar.

Ministria

Sipas tė dhėnave nga Sektori i Stomatologjisė nė Ministrinė e Shėndetėsisė, rreth 300 klinika nuk figurojnė nė listėn e ri-licencimeve. "Ministra e Shėndetėsisė vendosi tė mos ri-licencojė klinikat stomatologjike nė katet e sipėrme tė pallateve dhe tashmė ėshtė duke ndėrtuar hartėn e shpėrndarjes sė tyre",- pohojnė burime tė ministrisė, duke shtuar se ndaj kėtij sektori do tė ketė inspektime dhe rregulla korrekte. Ndėrkohė stomatologėt qė punojnė me licenca tė rregullta dhe derdhin taksat, kėrkojnė qė tė merren masa ndaj stomatologėve qė punojnė nė tė zezė, pasi po iu bėjnė konkurrencė tė pandershme.


MSH: Mos bllokoni pa arsye linjėn falas tė Urgjencės


Pėrdorimi i linjės falas tė Urgjencės nga njerėz tė papėrgjegjshėm, duke rrezikuar jetėn e atyre qė kanė nevojė, ka nxitur dikasterin e Shėndetėsisė t'u bėjė thirrje qytetarėve qė tė mos e pėrdorin pa arsye kėtė linjė. "Ēdo qytetar qė ka nevojė pėr njė kujdes tė shpejtė mjekėsor, qė kėrkon ndihmė mjekėsore ose qė dėshiroj t'ju vijnė nė ndihmė personave tė tjerė nė nevojė pėr kujdes emergjent shėndetėsor, mund tė telefonojė falas nė numrin 127",- pohojnė burime pranė MASH, duke iu bėrė thirrje qytetarėve qė pėr shkak tė rėndėsisė qė ka Urgjenca Shėndetėsore, tė mos bllokojnė linjėn dhe thirrjet nė numrin 127, pasi probleme tė tilla mund tė kenė pasoja negative pėr shėndetin e pacientėve nė nevojė emergjente. Sipas tyre, ēdo spital dhe Drejtori e Shėndetit Publik, ėshtė urdhėruar tė publikojė nė vende publike numrat e urgjencave tė spitaleve rajonale e lokale.


Sipas Ministrisė sė Shėndetėsisė po hartohen udhėzues tė praktikės klinike


Shėndetėsi, mjekėt, me 5 Udhėzues pėr tė ndihmuar pacientėt


Hartimi dhe zbatimi i Udhėzuesve tė shkruar tė praktikės klinike mė tė mirė. Bėhet fjalė pėr tekste tė pėrpiluara nė mėnyrė periodike, pėr tė ndihmuar mjekėt dhe pacientėt, nė marrjen e vendimeve tė sakta nė lidhje me shėndetin e tyre nė situata tė pėrcaktuara, me synim arritjen e njė kujdesi shėndetėsor tė standardizuar dhe cilėsor nė vendin tonė. Ky ėshtė programi mes Ministrisė sė Shėndetėsisė, nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore (BB) qė kanė nisur krijimin e kėsaj platforme. Kjo u bė e ditur dje gjatė Konferencės sė Parė Kombėtare pėr Udhėzuesit e Praktikės Klinike tė Bazuar nė Evidencė. "Nė vendin tonė ėshtė planifikuar qė tė fillojė njėherė pėrgatitja e 5 Udhėzuesve, si: mjekėsia familjare, sėmundjet ishemike tė zemrės, hipertensioni, diabeti dhe astma.

Pas pėrfundimit me kėto fusha, puna do tė vazhdojė hap pas hapi me patologjitė e tjera",- deklaroi drejtori i Politikave Shėndetėsore pranė Ministrisė sė Shėndetėsisė, Edmond Stojku. Sipas tij, ndryshe nga praktikat e deritanishme tė hartimit tė Udhėzuesve Klinikė qė janė kryer pėrmes spontanitetit tė profesionistėve, Ministria e Shėndetėsisė po merr pėr herė tė parė pėrgjegjėsitė organizative, koordinative dhe financuese pėr hartimin e udhėzuesve tė tillė nė nivel kombėtar. Nga ana tjetėr, dikasteri i Shėndetėsisė garanton se do tė respektojė rigorozisht pacenueshmėrinė e pavarėsisė profesionale, duke siguruar qė pėrmbajtja teknike, profesionale e rekomandimeve pėr aspektet konkrete tė diagnozės, terapisė dhe riaftėsimit, tė hartohen nga vetė personeli mjekėsor, akademikėt dhe specialistėt mė tė mirė.

"Shekulli"

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi