SI TA ELIMINONI ANKTHIN?

Shko poshtė

default SI TA ELIMINONI ANKTHIN?

Mesazh nga Musafir prej Tue May 06, 2008 11:43 pm

Qė tė gjithė shqetėsohen. Ėshtė ndjenjė tė cilėn e kemi kur pėrballemi me diēka, nga e cila kemi frikė. Njė shembull i mirė janė provimet. Tė gjithė merakosemi pėr to, i themi vetvetes: "E di qė nuk do tė kaloj", ndėrsa tė rrahurat e zemrės dhe frymėmarrja shpejtohen kur jemi duke hyrė nė sallė.

Njė ankth i vogėl ėshtė i mirė pėr ne. Pėrndryshe si do ta motivonim vetveten? Mirėpo nganjėherė ankthi bėhet problem. Nėse pėrgjigjeni me “po” pėr tė gjitha pyetjet e poshtėshėnuara, mund tė jeni duke vuajtur nga anksioziteti:

- A shqetėsoheni dhe merakoseni shpesh?
- A shqetėsoheni pėr gjėrat pėr tė cilat tė tjerėt nuk brengosen?
- A keni filluar t’u shmangeni situatave qė ju shkaktojnė ankth?
- A ka filluar t’ju pengoj nė jetėn tuaj?

Afėrsisht 1 nė 20 njerėz vuajnė nga ndonjė shkallė e anksiozitetit. Nganjėherė ankthi ynė nxitet nga ndonjė ndodhi nė jetė, p.sh. divorci, mendimi pėr vdekjen, sėmundja, detyrimet si dhe gjėrat qė nuk na pėlqejnė. Kėshtu ne shqetėsohemi pėr gjithēka. Megjithatė, kjo nuk mund tė na mposhtė dhe ne mund tė pėrballemi me tė.

Disa mėnyra pėr ta larguar ankthin

- Frymėmarrja e thellė. 3 sekonda frymėmarrje dhe 3 sekonda frymėnxjerrje nėpėrmjet hundės. Pritni 3 sekonda dhe pastaj pėrsėriteni. Provoni tė merrni frymė duke e pėrdorur barkun jo gjoksin. Vazhdoni ngjashėm rreth pesė minuta.
- Detoksikoni mendjen, mėnjanoni kafeinėn, alkoolin dhe cigaret. Sa i pėrket kėtyre: A ia vlen tė diskutohet? Ato e ērregullojnė mendimin.
- Ushtrimet. Kėto janė lehtėsimi mė i mirė. Nuk dihet si ndikojnė, por kanė shumė sukses, andaj djersituni mirė pėr tė larguar ankthin.
- Mos u fiksoni nė gjėrat e kėqija. Mundohu tė flakni ēdo mendim negativ tė stilit, “Unė nuk jam i mirė nė matematikė” dhe ndėrrojeni me diēka pozitive, “Por unė jam i mirė nė sport”.
- Bėni njė listė tė gjėrave qė ju stresojnė. Tentoni ta shmangni njė brenda njė jave. Vetėm njė, mos e merrni me nguti.

Dhe mbani mend: E sotmja ėshtė, shqetėsimi i nesėrm pėr tė djeshmen.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi