Sa e saktė je nė zgjedhje?!

Shko poshtė

default Sa e saktė je nė zgjedhje?!

Mesazh nga Musafir prej Tue May 06, 2008 11:45 pm

Sa e saktė je nė zgjedhje?!


Pėr tė kuptuar njė pjesė shumė tė domosdoshėm tė karakterit, qė ėshtė saktėsia qė ekzaktėsisht ėshtė tipike e karaktereve tė prera dhe intuitive, provoni dhe zbulojeni pėrmes kėtij testi…

1. Dilni pėr tė bėrė shoping, pėrpara se tė zgjidhni njė palė kėpucė nė dyqan mendoheni?


a. asnjėherė, pasi e di se ēfarė dua


b. disa herė


c. mė ndryshon mendja, marrė diēka tjetėr edhe pse e kisha menduar se ēfarė doja

2. Planifikoni shumė kohė mė parė tė ndėrmerrni njė udhėtim ku datėn dhe vendin e keni vendosur, si veproni?


a. mjafton ta kem vendosur, nuk pyes, iki menjėherė


b. ndryshoj mendim nė momentin e fundit


c. nuk e di, por nuk mė dalin planifikimet

3. Shikoni njė djalė shumė simpatik nė rrugė, gjė qė ju mbetet mendja, e takoni sepse ai ishte i interesuar i pari sikur t’ju kishte lexuar mendjen.Ēfarė ndodh?


a. zhgėnjehem totalisht. Aparenca dhe intelekti nuk kanė asnjė lidhje


b. kisha kohė qė nė ėndrrat e mia kėrkoja njė mashkull tė tillė


c. nuk ishte aq keq si eksperiencė

4. Keni vendosur pėr t’i dhėnė fund njė lidhjeje?


a. sa do qė tė pėrgjunjet, pėrgjigjja ėshtė e prerė jo


b. e kam shumė tė vėshtirė edhe pse mė ka ardhur nė majė tė hundės


c. mė nė fund u bėra e ndėrgjegjshme se nuk vlen

5. Njė mikut tuaj i ktheni kurrizin?


a. kur ju zhgėnjen


b. kur nuk pajtohet me mendimet e juaja


c. kur e kuptoni se ju ka mashtruarPyetjet a b c1 3 2 1

2 3 1 2

3 1 3 2

4 3 1 2

5 3 1 2

pėrgjigjet deri nė 1- 12 pikė


Asnjėherė nuk dini tė bėni zgjedhjen e duhur. Nė shumicėn e rasteve zhgėnjeheni nga preferencat e juaja, qė fillimisht humbni pas tyre. Por ka ardhur momenti qė ju tė bėni njė reflektim, qė tė dini tė jeni mė e saktė nė zgjedhjet. Tek ju vlen shumė proverbi: “dielli i mirė shihet qė nė mėngjes”. Njė pjesė tė fajit nė zgjedhjen e keni personalisht, sepse pėrpara se tė bėni njė zgjedhje nuk mblidhni asnjė mendim. Mendimet vlejnė gjithmonė, ndaj ndryshoni dhe veproni kėshtu.

Mbi 12 pikė


Jeni e saktė dhe racionale nė zgjedhje, kjo ju ndihmon shumė qė mos tė bini nė gabim. Ju jeni e qartė nė zgjedhjet tuaja, kėtė e bėni shumė kohė mė parė nė mendje, pastaj e zbatoni pa frikė. Si nė aspektin material dhe sentimental syri dhe intuita nuk ju lėnė kurrė nė baltė. Duhet tė pėrgėzoheni pėr kėtė fakt dhe pse jo tė merreni si shembull nga njerėzit e tjerė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi