Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Shko poshtė

default Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Tue May 06, 2008 11:50 pm

Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???


Kush e urdheron njeriun mendja apo zemra ??? E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojme ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. Ca here njerezit thone "e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemra e urdhoje, i dha drejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejme ne ne jeten e perditeshme ??? Ka raste ne jete qe zemra na thote ndryshe e mendja dryshe, pershembull: nje dite te bukur pranvere, zemra na i do te dalim shetije, e mos te shkojme ne pune, por ne anen tjeter truri nuk te le te veprosh ne kete menyre, se na thote qe duhet te shkojme ne pune. A eshte ndonje here qe cfare do zemra, nuk e pranon truri ??? ose ne dashuri per shembull, e shikon qe djali apo vajza qe do jane genjeshtare ose jane hajdut, llogjika (truri) te thote mos u shoqero, lere nuk eshte ky per ty, por zemra thote jo, se ajo ndjen dashuri, eshte ne kundershtim me cfare truri(llogjika) na ndjene. Pra zemra me trurin a mendonje te njeten gje ne te njeten kohe ??? ??? ??? E kush na shtyn ne te bejme, te veprojme, sic veprojme ne jete ???, nga kush stimulohet veprimi yne nga zemra apo truri ??? Pse ca njerez bejne sic ju do zemra, por predikojne sic e do llogjika (truri) ??? bile nga kjo ka dale edhe fjala e urte popullore " beje sic them une, e mos beje sic beje une" A eshte kjo beje sic predikoje une, e mos beje se c'beje une (se une beje c'me do zemra, e jo si e do predikimi) Shumicen e rasteve njerzit nuk bejne sic ju do zemra por sic e do llogjika, por kush eshte me e forte truri apo zemra ??? ???
Zemra ka bernda ndjenjat, ndersa truri ka brenda cfare eshte e llogjikshme, e arsyeshme, per ate situate apo ceshtje. Pershembull: dikush vjen me vrap e ta rremben canten, ti po e kape, zemra te thote ta rahesh, por truri (llogjika) ta do mos ta rrahesh por ta lesh ne dore te policeve. Ne kete rast ke do te degjonit cfare zemra thote apo cfare truri thote ??? ??? Zemra ngaqe stimulohet nga ndjenjat ca here te bene gjake nxehte, por eshte truri ai qe nuk te le ne disa raste te besh cfare zemra te do. Por prape lind pyetja pse njerzit kur te urojne thone "T'u befte si ta doje zemra" ??? ??? A thua ky urim ka dale se shume veta mendojne ose duan te veprojne sic jua do zemra, e jo si ua do truri(llogjika) ??? ??? A jane njerzit ca here te frenuar te veprojne sic jua do zemra ??? ??? A mendoni se nje tru i dobet, mund te ndikohet nga zemra ??? ??? Po kur njerezit lozin bixhoze, e kane fituar nje shume te madhe parash, edhe eshte nje rast o i humbin te gjitha ose i benje ato dyfishin, zemra thote jepi, ndersa truri thote jo mbaje cfare ke se ka mundesi mund te humbesh, ne kete rast, kush mund ta stimuloje veprimin e njeriut truri apo zemra ??? ??? ??? Ca here ne vihemi ne pozite, se nuk dime si te verpojme, ca here ne duam te urrejme, te mbajme inate,etj por zemra na thote jo.


Pra si mendoni ju kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 11:06 am

Varet ne c'fare fushe te jetes behet fjale. Nese eshte per dashuricka, zemra ja mer ne kthese trurit, kurse ne raste te tjere udhetime, pushime, biznesi, martese, dhe detiryrime te tjera , Truri ja merr me parakalim zemres. E megjithate ne na pelqen te udhehiqemi nga zemra edhe pse e dime qe ne nje moment do te na duhet te vuajme. Zemra ja drridh dhe trurit !

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 8:47 pm

Mendoj se mashkujt urdhėrohen nga zemra ndėrsa femrat nga truri kur u pikon !

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 8:49 pm

Age shkruajti:Varet ne c'fare fushe te jetes behet fjale. Nese eshte per dashuricka, zemra ja mer ne kthese trurit, kurse ne raste te tjere udhetime, pushime, biznesi, martese, dhe detiryrime te tjera , Truri ja merr me parakalim zemres. E megjithate ne na pelqen te udhehiqemi nga zemra edhe pse e dime qe ne nje moment do te na duhet te vuajme. Zemra ja drridh dhe trurit !

Shumė mirė edhe shenjėn e ke gjet. Ashtu ndodh shpesh se truri ėshtė i ndjeshėm

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 8:50 pm

E ju zonjusha apo zonja Age, si jeni me trurin !

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 10:39 am

Spoiler:
mendoj se eshte nje gershetim ne mes zemres dhe trurit dhe se te dyja e urdherojn njeriun, por zemra ka perparsi ndaj trurit

hej zemer ku je ??? ??? ???
ne sjell nje pijate me tru ! ?

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi