Sa mė shumė njeriu tė kapė me veshė, aq mė shumė do tė dėgjojė e marrė vesh.

Shko poshtė

default Sa mė shumė njeriu tė kapė me veshė, aq mė shumė do tė dėgjojė e marrė vesh.

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 12:22 pm

Sa mė shumė njeriu tė kapė me veshė, aq mė shumė do tė dėgjojė e marrė vesh.


Njeriu ėshtė i ballafaquar me probleme dhe konflikte tė ndryshme pėr shkak se nuk di tė dėgjojė. Sa herė i ndodhė qė dikush t`i thotė apo qė vetė t`i shprehė fjalitė tė tipit:Nuk po mė dėgjon.

Lejom ta kryej rrėfimin.

Nuk po kupton ēfarė po flas.

Nėse mė lejon, do tė ta them.

Jo, nuk kam menduar ashtu.Tė gjitha kėto fjali tė cekura mė lartė dhe ato tė ngjashme me to tregojnė sesi njeriu nuk di tė dėgjojė dhe nuk e dėgjon bashkėfolėsin e tij.


Cilido lloj i marrėdhėnies apo interakcionit me njerėz kėrkon shkathtėsinė e tė dėgjuarit. Tė dėgjuarit ėshtė art i tė lidhurit me personin tjetėr. Me tė njeriu fiton mundėsin e depėrtimit/shikimit nė atė ēfarė tjetri flet dhe ndjen.

Nė rastet mė tė shumta njeriu posedon njė shprehi tė zhvilluar tė padėshirueshme tė mosdėgjimit tė tė tjerėve. Kjo shprehi shpie deri tek dėgjimi joefektiv qė mund tė manifestohet nė disa forma:


1. SHTIRĖSI – ky ėshtė personi i cili gjithmonė shtiret se po dėgjon. Ai mund tė tregojė tė gjitha shenjat e tė dėgjuarit efektiv, por tė gjitha ato do tė jenė tė aktruara. Do tė buzėqesh kur dikush i flet, do tė jetė i interesuar pėr bisedė, por nė tė vėrtetė do tė mendojė pėr diēka tjetėr apo nuk do tė dėgjojė fare ēfarė i flitet ose vetėm aty kėtu futet dhe del nga biseda. Nuk ėshtė vėshtirė ta njohėsh njė person tė tillė. Nė konverzacion (diskutim) kjo gjithmonė ndjehet.2. DĖGJUESI I VARUR – ky ėshtė personi qė qėllimin primar e ka pėr ta kėnaqur personin i cili i drejtohet. Ai mė sė shumti interesohet pėr atė qė tė lė pėrshtypje tė mirė nė bashkėbiseduesin, gjė qė e largon nga dėgjimi efektiv dhe feedback-u (informacioni rikthyes) e pėrshtatshėm. Ai nė mėnyrė tė pamatur bie dakord me atė ēfarė i flet personi, edhe pse nė tė vėrtetė kėtė nuk e mendon, por dėshiron t`ia bėjė qefin bashkėbiseduesit. Si shembulli mė i mirė merret ai i tė tundurit konstant tė kokės [“ėhė, po”]. Njė lloj i tillė prej dėgjuesi ėshtė nė rastet mė tė shumta i frustruar.3. AI/AJO QĖ E NDĖRPETĖ KOMUNIKIMIN – ky ėshtė personi qė kurrė nuk i lejon bashkėbiseduesit qė ta mbarojė atė ēfarė dėshiron tė thotė. Shkaku i kėsaj ėshtė: ose ka frikė se do tė harrojė atė ēfarė ka ndėr mend apo konsideron se ėshtė e domosdoshme tė nėdrhyhet nė bisedim nė njė moment tė caktuar ose mė shumė i intereson ajo ēfarė ai mendon dhe ndjen nė lidhje me njeriun me tė cilin ėshtė nė kontakt.


4. DĖGJUESI ME VETĖDIJE PĖR VETEN – ky ėshtė personi qė mė shumė ėshtė i interesuar pėr statusin e vet nė sytė e tė tjerėve sesa pėr idetė dhe ndjenjat e kėtyre. Ai tenton ta impresionojė bashkėbiseduesin dhe pėr kėtė arsye nuk dėgjon me tė marrurit vesh. Njė person i tillė ėshtė i drejtuar nė dhėnie tė pėrgjigjeve nė mėnyrė qė tė tregohet i dobishėm dhe qė ndihmon.


5. DĖGJUESI INTELEKTUAL – ky ėshtė personi vėmendja e tė cilit gjithmonė ėshtė e fokusuar nė fjalėt e bashkėbiseduesit. Ai tenton pėr tė sjellur konkludim racional, logjik pa tė marrurit para sysh shenjat joverbale qė reflektojnė emocione. Ky tip i dėgjuesit mund tė ketė shkakun nė punėn me tė cilėn personi merret.


6. DĖGJUESI GJYKATĖS-JURI – ky ėshtė personi qė aq shumė involvohet/hyn nė shqyrtimin e idesė apo sjelljes sė tė tjerėve sa qė nuk arrin ta dėgjojė rrėfimin e tėrė. Ėshtė nė gjendje edhe ta ndėrpresė bashkėbiseduesin nė mėnyrė qė t`ia thotė se nuk ka tė drejtė dhe se fjalėt e tija nuk janė tė sakta. Po ashtu mund edhe ta sulmojė personin tjetėr pa e marrė vesh pozicionin e kėtij.Ajo ēfarė tregon komunikimin dhe dėgjimin efektiv ėshtė tė marrurit vesh tė plotė tė asaj ēfarė bashkėbiseduesi ka thėnė dmth. tė zbuluarit e domethėnies, qėndrimit dhe ndjenjės sė drejtė/vėrtetė qė fshihen pas vetė fjalėve. Tė dėgjuarit efektiv jep rezultate tė caktuara positive:1. ARRITJE DITURISH – personi mund tė mėsojė informacione tė reja nėpėrmjet tė tjerėve. Po ashtu mund tė mėsojė dhe tė hyjė nė kontakt me emocionet, shprehitė dhe temperamentin e tė tjerėve.


2. PĖRFITIM RESPEKTI – tė treguarit e interesit tė sinqertė pėr emocionet, mendimet, problemet apo idetė e tė tjerėve do t`i sjellė njeriut respekt tė denjė nga ana e njerėzve tė tjerė.


3. LIDHJE MIQĖSISH – tė dėgjuarit (tė marrurit vesh) ndihmon nė lidhje miqėsish tė reja si dhe nė pasurimin e atyre qė tashmė i kemi.


4. ZGJIDHJE PROBLEMESH – vetėm me tė dėgjuar tė efektshėm ėshtė e mundur tė marrėsh vesh se ēfarė mendon pala tjetėr dhe nė kėtė mėnyrė ta gjesh zgjidhnjen e pėrbashkėt tė problemit apo konfliktit.


5. REDUKTIM STRESI – tė marrurit vesh ndihmon te jashtėqitja e gjithė asaj ēfarė e mundon njeriun gjė qė automatikisht “e bėnė ajrin e pastėr”


6. KĖNAQĖSIMI NĖ JETĖ – dėgjimi efektiv mund tė sjellė zhvillimin e njė standardi mė tė madh nė jetė nė bazė tė asaj ēfarė njeriu ka dėgjuar prej tė tjerėve. Ka rast pėr tė mėsuar nga jeta e tė tjerėve.


7. FORCIM RAPORTESH – mė e rėndėsishmja ėshtė qė njeriu t`i dėgjojė tė tjerėt jo vetėm me veshė por edhe me zemėr. Empatia [aftėsia tė gjallėrohemi/hyjmė/pėrjetojmė botėn e tjetrit] e pranishme nė tė dėgjuar ėshtė dhurata mė e mirė nė tė gjitha marrėdhėniet.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Sa mė shumė njeriu tė kapė me veshė, aq mė shumė do tė dėgjojė e marrė vesh.

Mesazh nga bledikorcari prej Wed May 07, 2008 12:29 pm

shkrim shume i bukur age,te lumshin duart:)
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Sa mė shumė njeriu tė kapė me veshė, aq mė shumė do tė dėgjojė e marrė vesh. N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi