Ndarja mund tė parashikohet.......

Shko poshtė

default Ndarja mund tė parashikohet.......

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 1:58 pm

Ndarja mund tė parashikohet.......

Ēiftet qė forte i shprehin emocionet dhe qė fjalosen, me siguri do tė ndahen nė periudhėn prej shtatė viteve tė para. Ekziston edhe ai grupi tjetėr, qė ėshtė e kundėrt me kėtė grup - te njerėzit qė janė tė ftohtė, pa jetė dhe komunikimet i kanė tė ndėrprera...


Ēdo shfaqje ka periudhėn e vet tė caktuar

[b]Ndarja parashikohet
Ekzistojnė teori nė bazė tė cilės ēdo shfaqje a dukuri nė botė ka periudhat e vata tė caktuara, gjė qė sipas hulumtimeve mė tė reja, kjo vlenė edhe pėr martesėn. Nė martesė ekzistojnė dy periudha, kur gjasat pėr ndarje janė shumė mė tė mėdha se nė periudhat tjera: Ato periudha janė: Brenda shtatė viteve tė para tė martesės dhe atėherė kur ēifti i ka fėmijėt adoleshcent.
"Nėse e shikoni njė martesė, dhe nėse studioni se pėr ēka ēifti fjaloset mė sė shpeshti, mund tė konstatoni dy gjėra qė sinjalizojnė kėto probleme," thotė Robert Levenson, profesor i psikologjisė nė University of California, Berkeley.
Ēiftet qė forte i shprehin emocionet dhe qė fjalosen, me siguri do tė ndahen nė periudhėn prej shtatė viteve tė para. Ekziston edhe ai grupi tjetėr, qė ėshtė e kundėrt me kėtė grup - te njerėzit qė janė tė ftohtė, pa jetė dhe komunikimet i kanė tė ndėrprera.
Ky studim ėshtė kryer me 79 ēifte qė mesatarisht kanė qenė 5 vjetė nė martesė. Kėtu nuk janė tė kyqur tė ashtuquajturat "martesa ideale". Mesatarja e viteve te mashkulli ka qenė 31, ndėrsa te femra 29. Tė dhnat janė mbledhur edhe nė bazė tė pyetėsorėve tė cilat i kanė plotėsuar pjesėmarrėsit, pastaj diskutimet e tyre mes veti, videokasetat me bisedime etj.
Katėr vite mė vonė, 9% e ēifteve ėshtė ndarė pas (nė mesatare) 7,4 viteve. Pėr 10 vitet e ardhshme, edhe 13 ēifte janė ndarė dhe pikėrisht atėherė kur martesa e tyre ka zgjat mesatarisht 13.9 vjetė.
Pra, ekzistojnė periudha tė parashikueshme kritike pėr martesė, - "atėherė kur foleja mbushet dhe kur ėshtė koha pėr ta zbrazur". Fėmijėt, ashtu si rriten, gjithnjė e mė pak janė tė varur nga prindėrit. Nė kėtė mėnyrė pėr prindėt krijohet mė tepėr hapsirė, pėr t'i studiuar mardhėnjet e ndėrsjella. Nė kėtė periudhė njerėzit fillojnė tė mendojnė pėr jetėn e vet nė tėrėsi si dhe pėr shumė ēėshtje tė rėndėsishme jetike.

Ēka duhet bėrė?
A do tė thotė kjo se martesa e juaj ka dėshtuar nėse e gjeni tė tillė nė bazė tė kėtij shkrimi? JO. Ndryshimet mund tė bėhen, po edhe terapia mund tė ndihmojė, e nė veēanti nėse qė tė dyja palėt pajtohen se problemi duhet tė zgjidhet ne atė mėnyrė. Sa mė pare tė ndėrmiret kjo terapi, aq mė mire ėshtė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi