Pagjumėsia shkakton sėmundjet psikike

Shko poshtė

default Pagjumėsia shkakton sėmundjet psikike

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 2:47 pm

“Pagjumėsia shkakton sėmundjet psikike”

• Ndjeheni nervozė edhe pas njė nate tė vetme pa gjumė? Tani ka njė shpjegim edhe pėr kėtė.

Aktiviteti i trurit qė lidhet me sėmundjet psikiatrike ėshtė vėzhguar edhe te njerėz tė shėndetshėm, tė cilėt kanė humbur qoftė edhe njė natė tė vetme gjumi. Ndėrsa studionin pse pagjumėsia na bėn tė ndjehemi kaq keq, ky studim mund tė ndikojė edhe nė interpretimin tonė nė njė tjetėr mėnyrė pėr sėmundjet nervore. Disa vullnetarėve u ėshtė kėrkuar tė qėndrojnė njė natė pa gjumė deri nė orėn 5 tė mėngjesit. Mėngjesin pasardhės ata kryen njė seancė skanimi tė trurit tė tyre, ku u shfaqėn imazhe shqetėsuese, tė pėrgjakshme, si trupa tė gjymtuar apo fėmijė me plagė. Pas kontrolleve u vėrtetua se grupi i privuar nga gjumi kishte rritje tė aktivitetit nė amigdala, zona e trurit qė lidhet me procesin e frikės dhe emocione tė tjera. “Efekte tė ngjashme shihen te persona me depresion tė fortė apo edhe stres post-traumatik”, tregon Metju Ualker, profesor nė Universitetin e Kalifornisė, Berkeley, i cili e udhėheq kėtė studim. “Mendohej se sėmundjet psikike krijojnė probleme me gjumin”, tha ai. “Ne duhet tė mendojmė edhe mundėsinė se janė parregullsitė e gjumit qė krijojnė kėto sėmundje”, ka theksuar Ualker.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi