JOBESNIKĖRIA DHE MASHTIMI NĖ DASHURI

Shko poshtė

default JOBESNIKĖRIA DHE MASHTIMI NĖ DASHURI

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 4:36 pm

JOBESNIKĖRIA DHE MASHTIMI NĖ DASHURI

Mashtrimi nė dashuri apo jobesnikėria ėshtė diēka qė ndodh pa u planifikuar, befas, diēka qė ėshtė jashtė secilės kufi tė logjikės sė shėndoshė, ngase po tė ishte e kyqur logjika e shėndosh nė kėtė llojė tė mashtrimit, shumė martesa dhe lidhje tė mira do tė shpėtonin.

Mashtrimi ne dashuri
Ju ka aq ndodhur tė keni partner dhe tė jeni me tė njė kohė tė gjatė. Nuk ėshtė si mė parė, s'ka mė pėrshpėritje tė ėmbėla, s'ka mė kujdes tė veēantė pėr ju. Jetėn seksuale nuk e keni tė kėnaqshme, ju mungojnė bisedimet e kėndshme mes veti, afėrsia, gjentiliteti. Ju mungojnė fjalėt se jeni te vetmja (i vetmi) nė jetėn e tij/saj. Dhe kur gjithēka ju duket si njė rutinė, para jush befasisht shfaqet dikush qė ju tėrhek. Ka diēka nė tė qė ju bėnė tė ndiheni tė plotė, tė veēantė. Aq mė tepėr takimet dhe puthjet e fshehta janė aq tė ėmbėla sa qė thjeshtė magjepseni. Pyeteni, athua ku ndodhej ky person para disa viteve. Pse nė jetėn time ka hyrė personi i gabuar... Megjithatė gjersa gjitha kėto i mendoni, ėshtė mirė t'ia parashtroni vetes edhe disa pyetje tjera. Mendoni se nėpėr ēka do tė duhet tė kaloni nėse vendosni tė hyni nė lidhje tė re duke e ēkyqur atė tė vjetrėn. Athua sa dė tė fitoni me lidhjen e re. Mendoni se sa energji do tė duhej tė shpenzoni pėr njė lidhje tė re, e njė lidhje tė tillė tashmė e keni. Mendoni mirė se ēka do tė fitoni e ēka do tė humbni me kėtė lidhje tė re. Nėse tashmė e keni bėrė njė gabim tė tillė dhe keni mashtruar partnerin tuaj me dikė tjetėr, asgjė mė nuk mund tė ndryshoj. Aq mė tepėr nėse njė gjė e tillė zbulohet nga ana e partnerit tuaj. Padyshim se lidhja do tė lėkundet seriozisht. Kurrė mė nuk do tė jetė si ka qenė dikur. Megjithkėtė, nė disa raste, lidhja mund tė shpėtohet dhe nėse vėrtet pendoheni ajo lidhje mund tė freskohet, forcohet dhe tė bėhet mė e kėndshme si kurrė mė parė.

Shenjat alarmuese qė tregojnė se partneri i juaj ju mashtron

Te meshkujt:

- Duket tejet i lumtur dhe nė disponim pėr ēdo ditė, mirpo megjithatė shumė shpejt nervikoset dhe hidhėrohet me juve.
- Ndreqet si kurrė mė parė pėr punė, blenė robe tė reja, shpesh punon deri vonė e disaherė edhe gjatė vikendit.
- Papritur shkonė nė udhėtime zyrtare.
- Keni pėrshtypjen se diēka ka ndryshuar nė jetėn e tij e intuita asnjėherė nuk ju ka mashtruar.
- Para se tė shtriheni nė shtrat, ai vonohet me orė tė tėra nė banjo.
- Kritikat e tija seksuale drejtuar juve tashmė shpeshtohen
- Befasisht e ka ndėruar teknikėn seksuale dhe bėnė dashuri me ju nė mėnyrė tė re.
- Natyrisht kjo e fundja sdo diskutim, nėse jeni sėmurė nga sėmundjet seksuale edhepse keni qenė besnike ndaj tij.

Te femrat:

- Fillon tė harrojė, edhe pse ju e pini kafen e idhėt, ajo ju vendos sheqer nė tė shpesh.
- Tregon shenja tė nervozės kur fillohet tė bisedohet pėr mosbesnikėrinė nė dashuri.
- Ju blenė dhurata tė gabueshme,
- Ndodh qė nė shtrat ta pėrmend emrin e mashkullit tjetėr!
- E pranon jobesnikėrinė e saj ndaj jush. Nė tė shumtėn femrat e pranojnė jobesnikėrinė ngase i mundon ndjenja e fajėsisė.
- E ndėrprenė lidhjen me ju, ngase nėse njė femėr ka kontakte seksuale edhe me dashnorin apo burrine saj dhe njėkohėsisht edhe me njė mashkull tjetėr, atėherė sipas tė gjitha gjasave ėshtė psiqikisht e sėmurė.

Disa arsye pse nuk e vlen tė jeni jobesnikė

1. Mashtrimi ėshtė veprim shumė i rėndė. Vetėm mendoni se sa koncentrim dhe energji duhet dhėnė pėr tė kostruktuar gėnjeshtra dhe arsyetime tė reja. Ju duhet shumė kohė tė humbni vetėm pėr gjėra tė tilla.

2. Gjithnjė ekziston rreziku nga sėmundjet seksuale ngjitėse, pa marrė parasysh se sa rruheni.

3. Nė raste tė mashtrimit, seksi zakonisht ėshtė i shkurtė, i shpejtė dhe nuk ėshtė kushedi se ēka! Shumė qifte qė janė jobesnik kohėn mė tė madhe e kalojnė nė biseda telefonike se nė gjėra konkrete.

4. Do tė i nėnshtroheni njė jete me strese tė vazhdueshme. Vazhdimisht do tė ju ndjek ankthi se keni pėr tu zbuluar. Dhe do tė zbuloheni edhe nėse e mashtroni veten se njė gjė e tillė nuk do tė ndodh kurrė! Me siguri kėshtu ka menduar edhe Bill Klintoni, apo...! Dhe nėse njė gjė e tillė zbulohet edhe mbas 30 vitesh, tradhėtia nė dashuri mbetet tradhėti!

5. Nėse tashmė partneri i ri e di se keni partner dhe se atė e mashtroni, nė ndėrdijen e tij /saj automatikisht do tė krijohet automatikisht bindja se njė gjė tė tillė do tė manifestohet edhe nėse hyni nė lidhje mė serioze me tė.

Pse mashtrojnė femrat dhe pse meshkujt

Psikologėt thonė se nė tė shumtėn e rasteve pėr njerėzit lidhja e fshehtė mund tė jetė aventurė mė e madhe jetėsore qė mund ta arrijnė. Nė tė shumtėn e rasteve femrat e kan vėshtirė tė vendosin ta mashtrojnė partnerin e tyre. Ato zakonisht mashtrojnė vetėm e vetėm pėr seks. Sado e vėshtirė tė jet ky hap, kur njėherė e ndėrmerr atė femra, atėherė vėshtirė e ka tė ndalet, pėrdallim qė meshkujt pėr tė tradhėtuar nė dashuri e kanė shumė mė lehtė tė vendosin, por po ashtu dhe shumė lehtė mund tė dalin nga ai rreth magjik dhe ti kthehen gruas apo dashnores me tė cilėn janė nė lidhje dashurie. Pėr shumė meshkuj mashtrimi i partneres me njė tjetėr femėr ėshtė vetėm lojė qė largon monotoninė e ēastit! Po natyrisht se mund tė ketė edhe arsye tjera serioze se pse meshkujt tradhėtojnė nė dashuri. Pėr mė tepėr se pse tradhėtojnė nė dashuri meshkujt lexoni kėtu:

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi