MARTESA DHE TRADHTIA MARTESORE

Shko poshtė

default MARTESA DHE TRADHTIA MARTESORE

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 4:54 pm

MARTESA DHE TRADHTIA MARTESORE

"Martesa dhe tradhtia martesore!? Njėra nevojė dhe obligim shoqėror, kurse tjetra e hidhur, por si duket e paevitueshme, qė ndoshta duhet tė ndodhė sė paku njė herė nė jetė. Nė kontest tė kėsaj teme, m'u kujtuan dy definicione pėr martesėn, tė cilat i pėrzgjodha jo rastėsisht.


"Martesa ėshtė gjėja mė e keqe, pa tė cilėn nuk bėn nė jetė!", mė kishte thėnė njė i dėshpėruar, kurse njė tjetėr, si duket, paksa mė i arsyeshėm, martesėn e konsideronte "si njė kėshtjellė, nė tė cilėn, ata qė janė jashtė, mezi presin tė hynė brenda, ndėrsa ata qė janė brenda, mezi presin tė dalin jashtė".
Sado qė kėto definime nė fillim duken alegorike, nėse analizohen me vėmendje, nė to mund tė ketė njė dozė realiteti. Por, sido qė tė jetė, vetė institucioni i martesės dhe fenomeni i tradhtisė martesore, ėshtė njė ēėshtje serioze dhe komplekse shoqėrore, definimi i plotė i sė cilave, kėrkon njė qasje multidisciplinare. E, nė rend tė parė, psikologjike. Me njė tendencė tė kėrkimit tė njė pėrgjigje mė meritore profesionale rreth kėsaj teme, u drejtuam pėr njė bisedė tek eksperti jonė i mirėnjohur nė kėtė lami, Mr. Enver Ēesko, i cili, momentalisht, jeton dhe punon nė Prizren.


Cili ėshtė kuptimi psikologjik i martesės nė shoqėri?
- Martesa ėshtė njė institucion shoqėror tė lidhjes sė ēifteve bashkėshortore, pėr tė punuar dhe jetuar si bashkėsi. Shpesh, nga shumica prej nesh, ka paragjykime tė gabuara pėr martesėn. Jeta bashkėshortore nuk ėshtė jetė e ėndrrave dhe iluzioneve tė dy ēifteve. Nė tė janė tė mundshme mosmarrėveshjet, ngacmimet dhe problemet tjera tė paevitueshme. Hulumtimet e shumta nė kėtė fushė, tregojnė se problemet bashkėshortore paraqiten te tė gjitha ēiftet bashkėshortore, por se, nė mes veti, dallojnė, si pėr nga natyra, ashtu edhe intensiteti i tyre. Njė hulumtim i tillė, bėrė kohė mė parė nė mesin tonė dhe nė Shqipėri, kanė dhėnė rezultate interesante. Kėto tė dhėna tregojnė se problemet e jetės bashkėshortore tek ne mund tė grupohen nė tri grupe karakteristike. Grupin e parė e pėrbėjnė, problemet e natyrės psiko-sociale tė jetės bashkėshortore. Grupin e dytė e pėrbėjnė problemet e natyrės ekonomiko-sociale nė jetėn bashkėshortore, dhe nė grupin e tretė bėjnė pjesė problemet e natyrės psiko-seksuale nė jetėn bashkėshortore.


"Besnikėria martesore" - virtyt i pėrsosur etik, apo kompleks egoist? Sa i besoni ju personalisht besnikėrisė ideale, ta zėmė, martesė tridhjetė vite pa tradhti?
- Hulumtimet mė tė reja tregojnė se 50 pėr qind e popullatės amerikane mė sė paku njė herė ka pasur marrėdhėnie seksuale jashtė martesės. Arsyeja pėr njė gjė tė tillė rrjedh prej natyrės sė mashkullit nė formė tė ndjenjės sė nevojės pėr kėnaqjen e kėrshėrisė, apo edhe ndonjė nevoje tjetėr alternative tė marrėdhėnieve seksuale jashtė martesės. Posaēėrisht, bazuar nė rezultatet e hulumtimeve tė A. Kinsit dhe bashkėpunėtorėve tė tij, 12-13 pėr qind tė femrave tė martuara kanė pasur marrėdhėnie seksuale jashtė martese, kurse hulumtimet mė tė reja tregojnė se, viteve tė fundit, ky numėr ėshtė rritur deri nė 40 pėr qind. Andaj, besnikėria martesore nuk mund tė konsiderohet si virtyt i pėrsosur, por ėshtė njė ēėshtje morale dhe institucionale qė e ndėrton martesėn si njė kategori shoqėrore. Kuptimi i besnikėrisė rrjedh prej vetė besimit, prandaj, pėr kėtė koncept, mund tė diskutohet varėsisht nga bindjet dhe besimi i formuluar tek ēdo individ nė veēanti. Unė, personalisht, nuk i besoj besnikėrisė ideale, sepse nuk ka ideale. Njeriu ėshtė qenie qė gabon dhe pendohet, por me rėndėsi ėshtė qė ai tė dijė se pse dhe ēka e ka shtyrė qė tė gabojė dhe ky vetėdijesim duhet ta shpjerė deri tek pendimi pėr gabimet e bėra. Vėrtet, kemi tė bėjmė me njė ēėshtje komplekse, ashtuqė nė shumė shkaqe tė besnikėrisė apo tradhtisė nė martesė, mund tė determinojnė edhe kultura, edukata, tradita, besimi, bindjet dhe faktorėt tjerė psiko-biologjik.

Shpesh nė shkrimet dhe paraqitjet tuaja nėpėr media keni dalė me konstatim se, krahasuar me shtetet e zhvilluara tė Perėndimit, gratė shqiptarė mė sė shumti i tradhtojnė burrat gjatė martesės. Sa ėshtė i vėrtetė ky konstatim dhe ku e mbėshtetni shkencėrisht kėtė tezė?

- Jo, nuk mund tė pajtohem me ju se unė kėtė tezė e kam shprehur shpesh. Por, qė ka tradhti nė martesėnkosovare dhe ajo ėshtė mjaft e pėrhapur, ėshtė shumė e vėrtetė. Kėtė e kam dėshmuar edhe pėrmes hulumtimit tim tė bėrė para njėzet vitesh. E nėse krahasojmė me jetėn tonė tė pėrditshme tė viteve 2000, kjo dukuri duhet tė jetė shumė mė e shprehur. Derisa rezultatet e hulumtimit tim tė bėra para njėzet vitesh kanė treguar se lidhja jashtėmartesore tek ne ėshtė bėrė dukuri e kureshtjes, sot kėsaj teze mund t'i shtohen edhe faktorė tjerė, sikurse janė ato tė natyrės socio-ekonomik, tranzicionit kulturor midis gjinive etj. Bashkėshortėt e sotėm, nė qėndrimet e tyre pėr besnikėrinė bashkėshortore janė shumė mė tolerant se kurdoherė mė parė. Njė gjė tė tillė na tregojnė rezultatet e hulumtimit tonė, ku shihet se, 65, 86, pėr qind tė bashkėshortėve (prej tyre 70,70 pėr qind te meshkujve dhe 83,17 pėr qind tė femrave tė martuara) deklarojnė se "varėsisht prej situatės, tradhtia e njėrit prej partnerėve duhet tė kuptohet dhe tė arsyetohet, sepse, nė martesė kjo ėshtė njė dukuri normale, prandaj, nuk ke pse tė merret si tragjike". Nga ana tjetėr, rezultatet e hulumtimeve tė bėra nė Shqipėri gjatė vitit 2000, tregojnė se, 14.7 pėr qind tė femrave dhe 11.2 pėr qind tė meshkujve, e tradhtojnė partnerin. Nga hulumtimet tona statistikore tė bėra nė vitin 1987, del se, tek ne, 13.9 pėr qind tė ēifteve bashkėshortore shkurorėzohen pėr arsye tė tradhtisė nė martesė. Shoqėria jonė, kėto shifra statistikore paralajmėruese nuk duhet marrė si tė parėndėsishme.

Si ėshtė gjendja me meshkujt shqiptarė, sa i janė ata besnikė bashėshortėsisė pa tradhti?
- Siē thashė edhe mė lart, gjatė hulumtimeve tė bėra si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė, na del se, tek ne shqiptarėt, mashkulli nė bashkėshortėsi zakonisht mundohet tė ndihet mė "komfor", ose, sa i pėrket tradhtisė sė bashkėshortes, edhe nėse nuk e bėn, sė paku gjithnjė mendon pėr nė aventurė mė "tjetėr", prandaj, nuk ėshtė e kotė thėnia tek ne: "meshkujt dashurojnė me sy, kurse femrat dashurojnė me vesh".

Cilat janė shkaqet psikologjike qė e shtyjnė gruan ta tradhtojė besnikėrinė bashkėshortore?
- Hulumtimet e shumė seksologėve, psikiatėrve dhe psikologėve, tregojnė se ekzistojnė dy lloje tė tradhtive. E para ėshtė tradhtia e dėshiruar qė bėhet me vetė qėllimin e njėrit prej bashkėshortėve; dhe e dyta, ėshtė tradhtia e pa dėshiruar qė bėhet pa qėllimin e ēifteve bashkėshortor. Tradhtia e paqėllimshme krahasohet me fatkeqėsinė nė komunikacion, kur ajo na ndodh pa dėshirėn tonė. Ky lloj i tradhtisė ndodh nė ato situata kur njėri prej ēiftit bashkėshortor pa u pėrgatitur paraprakisht dhe papritmas, ndeshet me personin e tjetėr tė seksit tė kundėrt. Kjo ėshtė njėra prej aspekteve tė shprehura, tė cilės, shumica e grave tė martuara nuk i kushtojnė kujdes tė duhur. Statistikat tregojnė se ky lloj i tradhtisė ėshtė i shpeshtė, ashtuqė, nė kėto raste, qė tė pengohet kriza martesore eventuale, patjetėr, nė mes vetė ēiftit, duhet tė ekzistojė mirėkuptimi dhe toleranca maksimale.
Motivet e tradhtisė sė dėshiruar mund tė ndahen nė tri kategori.
Nė kategorinė e parė bėn pjesė tradhtia vetėm pėr kėnaqėsi, pra "seksi pėr seks", pastaj, nevoja pėr ndryshim, pėr fitimin e pėrvojės ... etj, e qė tė gjitha kėto mund tė klasifikohen si motive kureshtare. Nė kėtė grup tė tradhtisė bėjnė pjesė mė tepėr meshkujt se sa femrat.
Nė kategorinė e dytė tė tradhtisė janė tentimet e personave qė tė lirohen nga ndonjė lidhje e mėparshme ose ekzistuese e dashurisė. Kėshtu, p.sh. shumica e femrave tė pakėnaqura shpesh pėrgatisin martesėn tjetėr edhe pse ende kėnaqen nė sigurinė e martesės sė parė. Dhe, sė fundi, nė grupin e tretė tė tradhtisė, bėjnė pjesė tradhtitė qė bėhet prej inatit, hakmarrjes, sadizmit apo pėr tė treguar efikasitetin e seksualitetit personal.


A mund tė konsiderohet mungesa e orgazmės gjatė aktit seksual me burrin, si shkas i shpeshtė i tradhtisė bashkėshortore tek ne, kur dihet se nė tė shumtėn e rasteve, burrat tanė aktin seksual e pėrfundojnė vetėm me kėnaqėsinė e ejakulimit personal, pa u brengosur" pėr orgazmėn e partnerit tjetėr?
- Njė prej faktorėve kryesor qė femra nuk ėshtė e kėnaqur nė marrėdhėniet seksuale, ėshtė arsye se ajo nuk pėrjeton orgazėm. Hulumtimet nė botė tregojnė se vetėm 47 pėr qind tė femrave pėrjetojnė orgazėm sė paku njėherė nė marrėdhėniet seksuale, kurse hulumtimet qė kam bėrė unė, kanė treguar se 69 pėr qind tė bashkėshortėve nuk pėrjetojnė orgazėm nė marrėdhėniet seksuale. Prej tyre 71.86 pėr qind tė femrave dhe 87.75 pėr qind tė meshkujve mendojnė se mospėrjetimi i orgazmės ėshtė njėra prej arsyeve kryesore nė tradhtinė bashkėshortore.
Pėrjetimi i ndjenjave seksuale te meshkujt dhe femrat ndryshojnė, prandaj kėto kanė edhe fazat e gradacionit tė paraqitjes sė tyre. Te femrat ndonjė fazė kalon mė ndryshe se te meshkujt. Shpesh faza e akumulimit tė ngacmimeve zgjat mė tepėr se sa te meshkujt, kėshtu qė kulmi apo "platoa" vjen mė vonė, kurse faza e relaksimit ėshtė zakonisht mė e gjatė.
Pėrjetimi i orgazmės-kėnaqėsisė seksuale, te femra mund tė jenė nė dy forma; si orgazėm me kohėzgjatje tė shkurtėr dhe orgazma e vazhduar gjegjėsisht valė-valėsh. Derisa reakcionet psiko-emocionale nė kohėn e pėrjetimit tė orgazmės te meshkujt mund tė jenė tė ndryshme, tė pėrcjella me shqetėsim tė madh dhe tė fortė, deri te orgazma shumė pak e ndjeshme, te femra, parametrat e saj arrin nė pėrmasa shumė mė tė mėdha. Mirėpo, kurrsesi nuk duhet harruar faktin se, pėrjetimi i orgazmės, si te femrat ashtu edhe tek meshkujt ėshtė njė dukuri individuale dhe ajo shumė vėshtirė mund tė parashikohet mė parė. Gjithēka varet prej gjendjes fizike, emocionale nė momentin e aktit seksual, parapėrgatitjes, "paralojės seksuale" dhe faktorėve tjerė psiko-fizik. Ėshtė e vėrtetė se natyra e mashkullit ėshtė mė tepėr egoiste prandaj ai, pas orgazmės i kthehet "gjumit" kurse femra mbetet me "gojė tė hapur".


Ē'ėshtė Nimfomania dhe sa ėshtė e shprehur kjo dukuri tek femrat, si dhe a mund tė konsiderohet si shkas i shpeshtė i tradhtisė martesore tė gruas?
- Nimfomania ėshtė njė ērregullim psiko-seksual qė nėnkupton vėshtirėsi nė pėrjetimin e kėnaqėsisė seksuale te femrat. Arsyeja kryesore ėshtė nė psikologjinė e zhvillimit psiko-seksual tė femrės. Gjatė pėrvojės sime njėzet e pesė-vjeēare te klientet me inhibicione psiko-seksuale, kam pasur raste qė nė ordinancėn time, shumė gra tona kanė kėrkuar ndihmė dhe tretmane nga ērregullimet nimfomanike. Ky ērregullim mund tė mjekohet, por vėshtirė tė shėrohet, sepse rrėnjėt janė nė fazėn e zhvilimit psiko-seksual tė femrės. Pajtohem plotėsisht me ju se, edhe "nimfomania" mund tė konsiderohet si njėra prej arsyeve pėr "tė gjetur mashkullin tjetėr qė do t'i kėnaqte epshet e saja".


Dhe, pėr fund, si porosi?
- Nėse dėshironi qė martesa e juaj tė mos vyshket dhe nė kėtė mėnyrė qė tė jeni tė harmonizuar nė jetėn bashkėshortore, atėherė riorganizoni dhe ndryshoni bashkėshortėsinė e juaj dhe ēdo ndryshim pėr juve do tė jetė preventiv pėr paraqitjen e problemeve, tradhtisė dhe ftohjes seksuale. Kjo ėshtė porosia ime pėr lexuesit tė juaj.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi