Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka?

Shko poshtė

default Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka?

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 5:19 pm

Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka?

Flitet se arma me e fuqishme e shume njerezve eshte buzeqeshja. Me qeshje lirohet nje sasi e madhe e energjise nervore. Qeshja i zbut pasojat e stresit cfare do lloji qofshin ato. Shume njerez gjate bisedave te tyre plotesisht i kushtojne vemendje fjaleve perderisa si per cudi gati pothuajse ne teresi e lene anash gjuhen trupore, ato levizje te trupit dhe te fytyres. Perkundrazi, nese dikush deshiron te arrij pershtypje te mire te pala tjeter, duhet te mesoj se kjo ne mas te madhe varet nga buzeqeshja si dhe nga mimika.

Ata qe meren me studimin e mimikes na bejne me dije se ekzistojne disa tipe te buzeqeshjes dhe secila e ka domethenjen e vet. Ajo mjaft mire mund te na e zbuloje karakterin e nje njeriu. Shume njerez buzeqeshjen e perdorin si maske per t'i fshehur emocionet e veta. Me siguri keni patur rast ne jeten tuaj t'ia parashtroni dikuj ndonje pyetje dhe si pergjigje ka pasuar buzeqeshja dhe nderrimi i temes. Kjo tregon se keni ngacmuar fuqishem emocionet e personit dhe per ta mbajtur kontrollin ju eshte pergjigjur me buzeqeshje. Disa hulumtues theksojne se personat qe qeshen edhe atehere kur nuk kane arsye per nje gje te tille me kete tregojne se nuk kane siguri ne vete. Nese dikush qesh fort edhe nese ia tregoni ndonje mahi te pakripe, me kete ju e zbuloni sensin e dobet per humor te tij.

Gjithe neve na kujtohet ajo buzeqeshje misterioze e Mona Lizes nga piktura e Leonardo Da Vincit. Buzet e mbledhur ne buzeqeshje enigmatike te cilat mezi puthiten e qe fare pak verehen. Personat e tille qe kane kete buzeqeshje, thone psikologet, jane te kujdesshem dhe te pasigurt. Buzeqeshja e hapur dhe e ngrohte, shume emotive eshte karakteristike e personave shumepozitive. Personat e tille jane me ate tregojne se sa jane te lumtur qe takohen me dike. Buzeqeshja e tille eshte shume joshese. Buzeqeshja plotesisht e hapur gati infektive eshte ajo qe dominon ne gjithe fytyren. Mollezat e faqeve jane te ngritura, kendet e buzeve te ngrehura e syte shkelqejne si yje.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka?

Mesazh nga nardlushnja prej Wed May 07, 2008 10:35 pm

Une personalisht mendoj se ka dy buzeqeshje
-e cilter Laughing
-ironike (qe fatkeqsisht perdoret shume)
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka? N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka?

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 1:20 am

nardlushnja shkruajti:Une personalisht mendoj se ka dy buzeqeshje
-e cilter Laughing
-ironike (qe fatkeqsisht perdoret shume)

Tema interesante nardi, Komunikimi me buzėqeshje ėshtė temė e gjėrė ! Nė komunikomin e pėrgjithshė pėrqindja e buzėqeshjes merr pjesė me 7 %

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Buzeqeshja.... Sa lloje buzeqeshjesh ka?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi