Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Faqja 8 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:33 pm

10. A e biem pulėn o babė?


Njėri kishte pranuar nė shtėpi disa tė

zhvendosur. Njė mbrėmje derisa hanin darkė,

ēka kishte qėlluar, njė fėmijė po i thotė tė

zotit tė shtėpisė:

-A e biem pulėn o babė?

-Jo, jo, prit edhe pak!

Mysafirėt merrnin ngapak, por nuk largoheshin,

duke menduar se njėmend do tė bijnė edhe pulė.

Prit e prit, pasi pula nuk erdhi, ata u larguan

nga sofra.

Atėherė plaku i tha atij fėmijės:

-Bjere babo tash pulėn!

Pasi i hėngri trohat e bukės, pulėn e pėrzunė pėrjashta.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:34 pm

11. Uji nė benzinė


Gjatė luftės, Qirezi ishte ende zonė e lirė

dhe e kontrolluar nga UĒK-ja. Aty bėhej

njėfarė tregu dhe njerėzit furnizoheshin

me artikuj tė ndryshėm.

Njėri duke shprazur njė kanistėr me

benzinė, e mbante ombrellėn sipėr kapakut

tė rezervoarit pėr tė mos rėnė pikat e shiut.

Njėri duke e shikuar kėtė skenė i tha:

-O lum jarani, hiqe atė ombrellė, se uji ka hyrė

moti nė kanistėr.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:34 pm

12. O babė, hajde ngjitma bishtin


Derisa Besimi punonte nė hapjen e istikameve

tė UĒK-sė nė Polac, kishte thyer bishtin e kazmės.

Kur kthehet nė shtėpi, e sheh tė atin duke qėndruar

me njė fqi.

Nga larg e thėrret e i thotė:

-O babė, hajde ngjitma bishtin!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:34 pm

13. Kėmba nė fyt


Gjatė luftės edhe Bilalli nga Polaci, njė kohė

tė gjatė me familje kishte qėndruar nė luginėn e

Tushilės, nė njė tendė najloni.

Njė natje i kishte thėnė gruas:

-Allahile, a mundesh me i ra nė fije njė ėndrre

qė e kam parė mbrėmė?

-Hė, hajėrli qoftė- ia ktheu e shoqja.

-Gati mė ka dalė shpirti, disi njėfarė trau mė

kishte rėnė nė fyt dhe ma zinte frymėn-ia ktheu ai.

Ndėrkaq, ajo duke qeshur ia ktheu:

-Mos u bėn merak, se nuk ka qenė tra,

por ishte kėmba ime.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:35 pm

14. Andej ka pėrplot policė


Njėfarė Sadiku nga Kozhica, njė ditė ishte

nisur kėmbė pėr nė Polac. Diku nė rrugė e

takon njėrin me veturė qė shkonte nė drejtim

tė Qirezit. Ai u ndal dhe e pyeti plakun:

-A mund tė shkohet pėr nė Qirez?

-Ēfarė Qirezi, more burrė, andej nga Beēiqi,

po vijnė forca tė shumta. Ai e ktheu veturėn,

e mori edhe plakun dhe kur arritėn nė Polac,

Sadiku po i thotė atij:

-Mua ndalma kėtu se e kam njė motėr e po

zbres e ti nėse ke ndonjė punė shumė me

rėndėsi, shko nė Qirez, se ndoshta mė kanė

bėrė sytė se s`ka policė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:35 pm

15. O ti njeri u kall


Nė kodrėn Te Lisat e Xanit nė fshatin Polac,

njė kohė tė gjatė ka qėndruar njė punkt i

policisė serbe. Ata ditė e natė gjuanin me

armė tė ndryshme, kurse fshatarėt vėshtronin

mos po vijnė mė afėr.

Njė grua, njė ditė po i thotė tė shoqit:

-O ti njeri, u kall !

-Ai turrevrap nga dera e oborrit, tė shikojė

mos po digjet fshati, kurse e shoqja ia pret:

-Jo, jo, nuk u kall fshati, por…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:35 pm

16. Dikush po lypė hu nė kėtė shtėpi


Njėri qė e kishte shtėpinė afėr me atė ku

ishte vendosur njėfarė komisioni i emergjencės,

njė ditė duke kaluar pranė murit tė oborrit tė

vet, i vėrejti dhjetra kuti tė shprazėta tė

gullashit. Shkoi nė shtėpi dhe iu drejtua sė ėmės:

-Nėnė, dikush po lypė hu nė kėtė shtėpi. Si bėn

qė tinėz tė hahen gullashat e neve po don me

na bi nė bark pasuli i emergjencės.

-Jo, djali i nėnės, nuk janė ata gullashat tanė,

po ata po i gjuajnė mbi mur nė oborr tonin.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:36 pm

17. Do tė vdesim tė gjithė


Gjatė kohės sė bombardimeve tė NATO-s mbi

caqet serbe, njerėzit e patėn shumė vėshtirė

nga sulmet e parreshtura tė forcave serbe.

Njė plak qė i kishte humbur shpresat se do tė

shpėtonin gjallė, iu thotė disa ushtarėve tė UĒK-sė:

-Edhe nėse shpėtojmė nga granatat, tė gjithė

do tė vdesim nga uria.

-Jo, axhė, liria ėshtė afėr, dy javė mbahemi

me qumėsht.

-E pastaj- ē`bėjmė?- tha plaku.

-Pastaj edhe dy javė e shtyjmė me mish, i presim lopėt.

-Jo, jo, tė gjithė do tė vdesim- kėmbėngul plaku.

-Ishalla akshami nuk na pret-ia kthu njėri.

Atėherė plaku u kthjellua pak e tha:

-Mos bre djalė, mos fol ashtu, a e din qė e kemi

zotin, ai na ruan e na shpėton.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:36 pm

18. Rojet e lara n`gjak tė lopės


Dy ushtarė tė UĒK-sė njė mbrėmje kishin dalur

nė roje. Shokėt e tyre nė “shtab” pėr nevojat e

ushtarėve kishin prerė njė lopė aty nė oborr.

Kur filluan gjuajtjet nga punkti i policisė serbe,

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:36 pm

19. Ēka po sheh?

Njė ushtar i UĒK-sė qė kishte dylbi pėrpiqej

t`i pėrcillte fluturimet e avionėve tė NATO-s.

Njė shok i tha:

-A po sheh diēka?

-Po-iu pėrgjigj ai-piloti e ndezi njė dunhill,

kurse unė e ti po pimė dushk mali tė mbėshtjellė

me letėr tė thasėve.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:37 pm

20. Abeja ia sosi prapanicėn policit


Katėr pesė shokė, ushtarė tė UĒK-sė kishin

zėnė pozitė tė mirė pėrballė njė punkti tė policisė

serbe, por nuk kishin armė tė tjera pos

kallashėve. Ata gjuanin nė drejtim tė policisė,

por pasi qė plumbat nuk arrinin deri atje, policėt

ua shplonin prapanicėn dhe talleshin me ta.

Pas pak aty arrin Bekim Berisha-Abeja dhe kur

i sheh tė mėrzitshėm i pyet:

-Ēka keni, mos iu kanė mbytur xhemitė nė deti?

-Jo, i thanė ata-por kėta kallashėt tanė nuk po

na bėjnė punė.

-Hajt gjuani ju njėherė-iu tha Abeja.

Ata gjuajtėn, kurse polici qė u zhvesh, mė nuk

u ngrit nė kėmbė, nga snajperka e Abesė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:37 pm

Sigurimi i jetės

Njė plak 97 vjeē shkon nė njė zyrė sigurimesh.
-Pėrshėndetje. Dua tė bėj siguracion pėr jetėn.
-Ē’thua gjysh! Siguracion pėr jetėn? Sa vjeē je?
- 97, - i thotė plaku.
Nėpunėsi, qė gati sa nuk ēmendet, e pyet sėrish:
-Seriozisht e ke? Ē’tė duhet ty siguracioni?
-Po ja, do tė shkoj me babanė jashtė shtetit. Dhe menduam tė jemi tė siguruar, se nuk i dihet...
Nėpunėsi, qė zė kokėn me duar:
-Sa vjeē ėshtė baba yt?
-130 mbush vitin tjetėr.
-E ēfarė do tė bėni jashtė shtetit?
-Do tė shkojmė tė vizitojmė gjyshin.
Nėpunėsi:
-Tallesh me mua? E sa vjeē ėshtė gjyshi yt?
-147-vjeēar.
-Po mirė, me ē’rast do ta vizitoni?
-Po ja, u divorcua nga gruaja dhe do tė martohet prapė. Nė fakt ai nuk do, por e detyrojnė prindėrit...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:37 pm

Doganieri

Nė kufi ishte njė doganier i vjetėr. Njė ditė aty kalon me njė makinė njė djalė i ri. Doganierit iu duk i dyshimtė dhe e ndaloi. E pyeti se ēfarė kishte nė makinė dhe i riu i tha se kishte pleh kimik pėr lulet. Doganieri nuk e besoi dhe kontrolloi makinėn, por gjeti vetėm pleh, kėshtu qė e la tė ikte shoferin. Pėr njė vit djali shpesh kalonte doganėn dhe doganieri gjithmonė brengosej nga dyshimi qė i riu po ia hidhte dhe ai nuk e kapte dot. Pas dy vitesh doganieri del nė pension dhe hap njė lokal afėr doganės. Njė ditė, djali qė kalonte me pleh pėr lulet ulet nė lokal dhe doganieri e pyet:
-Mė thuaj tani qė nuk jam mė doganier, ku qėndronte marifeti yt, se nuk besoj tė merreshe me pleh pėr lulet?
-E thjeshtė fare more burrė, bėja kontrabandė makinash.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:38 pm

Dy shokėt

Vdesin dy shokė dhe takohen nė botėn tjetėr.
I pari:
-Si vdiqe ti?
-Disa herė e gjeta gruan nė shtėpi tė zhveshur dhe nga xhelozia mė iku truri, ku nuk kėrkova nėpėr shtėpi dy orė: poshtė krevatit, nė dollap, ballkon, poshtė tavolinės, nė banjė, pas perdeve, nė bodrum e mbi ēati, deri dhe nė oxhak.
-Po pastaj?
-Mė hipi tensioni dhe mė pushoi zemra. Po ti si vdiqe?
-Unė, njė ditė, si zakonisht, isha te dashnorja. Kur papritur i vjen burri dhe ajo mė fshehu nė frigorifer..

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:38 pm

40 gomarėt

Mėsuesi hyn nė klasė dhe hap regjistrin, ndėrkohė qė nxėnėsit po bėnin ende zhurmė. Pėr t’i vėnė nė sedėr ai hap regjistrin dhe thotė gjithė ironi:
- A janė tė pranishėm tė 40 gomarėt nė mėsim? (Klasa kishte 40 nxėnės.)
- Po mėsues, - hidhet Beni. - Madje gjithsej nė klasė bėhemi 41 gomarė...
Mėsuesi i nevrikosur e nxjerr pėrjashta Benin, ndėrsa ky, duke dalė, i drejtohet prapė mėsuesit duke i thėnė:
- Profesor, prapė se prapė 40 gomarė mbeten nė klasė, edhe me ikjen time.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:38 pm

Ėmbėlsira

Njė djalė gjirokastrit shpallet si mė i miri i rrethit nė njė olimpiadė dhe i gėzuar shkon t’ia japė lajmin familjes. I ati, sapo e dėgjon, pėr t’ia shpėrblyer djalit kėtė arritje, i thotė:
-Hajde tė keqen babi se do tė shpie nė pastiēerinė mė tė mirė tė vendit... qė tė shikosh dhe ti si hanė tė tjerėt ėmbėlsira.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:39 pm

Meti

Dy ushtarė kishin dalė nėpėr fshat gjatė pushimit dhe duke ecur shikojnė nė njė kopsht njė pemė plot me mana tė kuqe flakė.
Ngjiten ushtarėt sipėr dhe nisin tė hanė mana derisa vjen plaka e u bėrtet. Njėri prej tyre hidhet poshtė dhe ikėn me vrap, ndėrkohė qė plaku nis ta ndjekė nga pas me bastun. Ushtari tjetėr, sikur mos kishte ndodhur gjė, vazhdonte tė hante mana i qetė. Nė atė moment del jashtė plaka.
-Zbrit ore nga mani, – i thotė.
-Ik oj plakė, mė lėr rehat se po zbrita do tė tė bėj zbor, - ia kthen ushtari.
-Zbrit ore maskara, - shfryn plaka.
Ushtari zbret dhe i nevrikosur e zė plakėn dhe e pėrdhunon.
Kur ishte duke ikur plaka pyet:
-Si e ke emrin?
-Meti.
Dhe plaka duke kėnduar i thotė:
-Met o Met, kisha 40 vjet pa e ndjerė kėtė lezet, eja prapė nesėr mbrėma, tė hash mana ti te nėna...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:39 pm

Ferri pa zjarr

Vdesin dy shokė. Njėri shkon nė parajsė, ndėrsa tjetri nė ferr. Pas disa kohėsh ky qė ishte nė parajsė mendon tė shkojė e ta shohė shokun e tij se si po ia kalon nė ferr. Kur shkon, hyn nė ferr dhe shikon njė errėsirė tė madhe dhe asnjė zjarr, ashtu siē e priste. Pasi takon shokun, e pyet i habitur:
-Ore, po ēfarė ka ndodhur kėtu qė nuk shikoj asnjė zjarr?!
-Po ku tė lė njeri kėtu qė tė ulesh e tė mbledhėsh shkarpa...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:39 pm

Si kam lindur?

Fėmija i vogėl njė ditė shkon dhe pyet tė atin:
-O ba, si kam lindur unė?
-Po ja, – i thotė ai, - unė me mamin iu lutėm shumė Zotit qė tė na jepte njė djalė tė mirė dhe tė nesėrmen tė gjetėm ty mbi njė trėndafil.
-O ba, o ba, po ti si ke lindur?
-Mua, tė keqen baja, mė gjeti gjyshja mbi njė borzilok.
-O ba, po gjyshi si ka lindur?
-Gjyshin e gjeti stėrgjyshja mbi njė karafil.
Dhe fėmija qė ia kthen i irrituar:
-O ba, a bėn kush seks nė kėtė shtėpi?!...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:39 pm

Ėndrra e Policit

Njė polic duke fjetur shikon nė ėndėrr sikur kap dikė nė kundėrvajtje:
Polici:
-Hap krahun! Hape krahun, tė thashė! Ke 100 mijė lekė gjobė pėr shkelje tė rėndė.
Shoferi:
-O shef, po nuk kam aq lekė...
Polici:
-Mos e zgjat, 100 mijė lekė gjobė tė dhashė.
Shoferi:
-Kam vetėm 80 mijė lekė shef.
Polici:
-100 mijė nė dorė tė thashė, ose do tė tė bllokoj makinėn dhe do tė shtoj gjobėn!
Nė kėtė kohė polici zgjohet dhe e kupton qė ishte nė ėndėrr. Pasi kthehet nė anėn tjetėr e merr sėrish gjumi dhe kthehet te ėndrra ku e kishe lėnė.
-Ore ti, m’i bjer shpejt ato 80 mijė lekėt dhe mos tė shoh mė kėtej! – i thotė shoferit.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:40 pm

Pa titull

Arabi, afrikani dhe shqiptari po debatonin me tė madhe pėr vendet e tyre se ku ishte mė ngrohtė. Hidhet i pari arabi:
-Nė Arabi mjafton tė lėshosh ujin mbi asfalt dhe zien...
Afrikani:
-Nė Afrikė nuk kemi nevojė pėr furra, buka piqet nga dielli...
Shqiptari:
-Ne nė Shqipėri i japim pulės akullore qė tė mos na bėjė vezė tė ziera..

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:40 pm

Gjirokastriti

Nė njė banjė publike hyn njė gjirokastrit. Papritur atij i bie nga xhepi njė dyqind lekėsh. Bėhet tė ulet qė ta marrė, por dikush e shikon shtrembėr dhe i thotė:
-Pse kaq keq qenke qė do tė ulesh poshtė pėr tė marrė njė 200 lekėsh?
Gjirokastriti mendohet pak dhe nxjerr nga xhepi njė mijė lekė tė tjera dhe i hedh poshtė.
-Pėr 1200 lekė ia vlen tė ulesh, – thotė ai.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:40 pm

Pavijoni numėr 3

Nė Pavijonin numėr 3 budallenjtė ishin shtuar shumė dhe doktorėt vendosėn t’u bėnin vizitė. Nė kėtė mėnyrė ata do mund tė lironin pacientėt qė ishin shėruar, d.m.th. qė nuk ishin aq tė sėmurė. Mirėpo nė kėtė pavijon tė gjithė psikopatėt kishin shumė kohė pa u larė dhe vdisnin pėr pishinė. Doktorėt vendosėn t’i testojnė duke i vėnė para njė pishine pa ujė budallenjtė, pėr tė parė se cili nuk do tė hidhej. Sapo ua treguan pishinėn, tė gjithė pacientėt u lėshuan me vrap dhe u hodhėn nė tė. Veē njėri prej tyre mbeti, ndėrkohė qė doktorėt me vrap shkojnė ta marrin pėr t’i dhėnė lajmin e mirė.
-Prisni ore ju njėherė... Nuk hyj nė bisedime unė pa u larė, se nuk jam budallė... – u thotė i ēmenduri dhe hidhet nė pishinė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:41 pm

Bashkėshortėt

Njė grua me gjoks tė vogėl hyn nė dyqan me burrin e saj dhe shikon njė palė reēipeta, tė cilat i pėlqejnė.
-Kėto mė pėlqejnė dhe do t'i blej, - i thotė tė shoqit.
-Me atė gjoks qė ke ti ato nuk tė shėrbejnė, – i thotė burri.
-Po tė jetė ashtu, edhe ty nuk ėshtė se tė shėrbejnė shumė tė mbathurat..., – ia kthen gruaja.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:41 pm

Dhoma

-Sa kushton njė dhomė dyshe nė hotelin tuaj? – pyet klienti.
-Varet nga pozicioni qė ju zgjidhni, – thotė sportelistja.
-Unė zakonisht fle nė krahun e djathtė...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 8 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi