Mbi 100.000 viktima nė Mijanmar

Shko poshtė

default Mbi 100.000 viktima nė Mijanmar

Mesazh nga Musafir prej Fri May 09, 2008 5:36 am

08.05.2008
Pėrfaqėsuesi diplomatikė i SHBA-vė nė Mijanmar, Sheri Vilarosa informoi se numri i viktimave i ciklonit Nargis mund tė jetė mbi 100.000. Vilarosa e kumtoi kėtė duke u thirur nė burime tė njė organizate joqeveritare.

Ndėrkohė, udhėheqėsi lokal Tin Uin sot doli me infomacionin se vetėm nė qytetin Labuta, uragani ka mundur tė shkaktojė rreth 80.000 njerėz.
“Qyteti Labuta gjendet nė zemrėn e lumit Iravadai, i cili vikendin e kaluar u godit fuqishėm nga uragani Nargis. Nga 63 fshtara rreth Labutės, dhjetė apo mė tepėr komplet janė shkatėrruar nga stuhia e fuqishme”, njoftoi Uin.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Birmani, bilanci zyrtar i viktimave tė ciklonit: 78 mijė

Mesazh nga Musafir prej Sat May 17, 2008 12:36 pm

Birmani, bilanci zyrtar i viktimave tė ciklonit: 78 mijė

Shifra zyrtare e viktimave qė shkaktoi kalimi i ciklonit Nargis mbi Birmani, ka shkuar nė mbi 78 mijė njerėz, ndėrkohė qė 56 mijė tė tjerė janė ende tė zhdukur. Bilanci i rėndė ėshtė prezantuar nė televizionin shtetėror birmanez, qė mė herėt kishte dhėnė njė shifėr prej 43 mijė tė vdekurish dhe 28 mijė tė zhdukurish. Gjithsesi, Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar dhe Kombet e Bashkuara, vazhdojnė tė pretendojnė se mbi 100 mijė njerėz kanė humbur jetėn si pasojė e ciklonit tė tėrbuar. Agjencitė humanitare vazhdojnė tė jenė tė frustruara pėr shkak tė progresit tė ngadaltė tė shpėrndarjes sė ndihmave nė zonat e goditura mė keq. Cikloni Nargis u pėrplas mbi rajonet jugore tė Birmanisė, pėrfshirė deltėn e Irravadit, nė datat 2 dhe 3 maj. Njė korrespondent i BBC-sė nė zonė, rrėfen se zyrtarėt e huaj tė ndihmave nuk janė lejuar ende tė shkelin nė kėtė zonė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi