Partitė nėnshkruan “armėpushim”

Shko poshtė

default Partitė nėnshkruan “armėpushim”

Mesazh nga Musafir prej Fri May 09, 2008 5:40 am

08.05.2008
nga Bekim Buēi
Kryetarėt e partive politike qė do tė marrin pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare, nė mesin e tė cilėve edhe liderėt Gruevski, Sheqerinska, Thaēi dhe Ahmeti ...

Kryetarėt e partive politike qė do tė marrin pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare, nė mesin e tė cilėve edhe liderėt e VMRO-DPMNE-sė Nikolla Gruevski, tė LSDM-sė Radmilla Sheqerinska, tė PDSH-sė Menduh Thaēi dhe tė BDI-sė Ali Ahmeti tė enjten nė Parlament e nėnshkruan Kodeksin pėr sjellje pėr zgjedhje tė lira dhe korrekte me ēka u obliguan se publikisht do tė mbėshtesin atmosferė tė qetė dhe demokratike dhe se do ta dėnojnė ēdo akt tė dhunės dhe frikės.
“Ky ėshtė sinjal i qartė deri te aktivistėt dhe deri te mbėshtetės tė partive, si dhe deri te elektorati dhe qytetarėt se Maqedonia nė vitin 2008 duhet tė zbatojė zgjedhje korrekte”, theksoi nė fjalimin e tij Kris Hensho, drejtor i Institutit Nacional Demokratik. Ai pėrmendi se pėr zbatimin e zgjedhje korrekte dhe demokratike ėshtė dėshmia mė e madhe pėr pjekurinė politike tė vendit.
Aktet e dhunės dhe frikės janė plotėsisht tė papranueshme, koncepti universal “njė person - njė votė” ėshtė e drejtė demokratike dhe nuk guxon tė shkelet, nuk guxon tė ketė mashtrim zgjedhor para, gjatė apo pas ditės zgjedhore, duhet tė respektohet fushata, duhet t’i jepet fund blerjes sė votave, pjesėmarrjes sė grave dhe pakicave duhet tė vlerėsohet nga tė gjitha aspektet e procesit zgjedhor, janė pjesė tė praktikave tė nėnvizuara nė Kodeks. Ky dokument ėshtė partneritet dhe pėrveē partive politike i pėrfshin edhe organizatat joqeveritare “MOST”, Lobin e grave tė Maqedonisė dhe Institutin Nacional Demokratik. (LAJM)

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi