TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Faqja 1 e 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtė

default TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:48 pm

1. Oh sa bukur sot ke ēelė
I: Oh sa bukur sot ke ēil-e
Tash na vjen pranvera. :I
I: Shoqja ime drandofile
Je mbi lule tjera. :I
I: Kur tė shof n’lulzim
Mbushem me gėzim. :I
Mbasi doli tash pranvera
E natyra ēeli.
Mbi tė gjitha lulet tjera
Mbeti karanfili.
Sa herė t’shof me sy
N’zemėr tė mbaj ndry’.
Pėr tė kuqet flet’t e tua
Me gonxhe rrethue.
Drandofille ty tė zgjodha
Pra ti je pėr mue.
Kur t’shoh bukuri
Lule lidh’ n’dashni.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:49 pm

02. Nė zaman t’asaj furie
Nė zaman t’njasaj furie
Unė desha me dalė me tretė
I: Fjala jote moj hyrije
Mė ndali vetė :I
Ref.:
T’a dish, t’a dish t’a dish
Hallin qė kam, aman, aman!
T’a dish, t’a dish, t’a dish
Se s’la pa t’marrė!
Ti t’a dish moj bukuri-e
Se prej fjalės unė s’tė dal.
I: Por nė m’bash’ moj jabanxhi-e
Unė dal nė mal. :I
Ref.:
T’a dish…
Kemi ardhė n’ajri zaman
Behari vjen tue dalė.
I: Tė lutem mori sulltanė
Tė mė rrish nė fjalė! :I
Ref.:
T’a dish…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:49 pm

03. Nuk e di ēfarė ke nė zemėr
Nuk e di ēfarė ke nė zemėr
Ma thonė ata sy.
Lule je, lulė e ke emrin
I lumi unė pėr ty!
Kur m’kalon ti rrugės sime
Dhe mė pėrshėndet.
I fal jetės plot gėzime
Je dashnia vetė!
Ref.:
Ky marak, marak i shkretė
Nuk e len zemrėn e qetė.
Dashuninė qė kam pėr ty
Nuk e nd’rroj pėr kėta dy sy.
Unė e di ēfarė ke nė zemėr
Ma thonė ata sy.
Lule je, lulė e ke emnin
I lumi unė pėr ty!
Kur m’kalon ti rrugės sime
E mė pėrshėndet.
Nuk e di pse zemra m’dridhet
Shpirti m’ēohet peshė.
Ref.:
Ky marak…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:50 pm

04. Ti mė je si nji gonxhe
I: Ti mė jė si nji gonxhe
E bukur lulzimi. :I
I: Nuk tė gjindet shoqja
Veē nė kopshtin tim. :I
Ref.:
I: Hajde moj, beja moj
Hajde lule moj shebojė! :I
T’gjitha shoqet t’kan’ inat
Se ti je e bukur.
Shoqet le t’pėlcasin
Der sa unė tė du’.
Ref.:
Hajde…
F’tyra jote si pranverė
Syni jot i zi.
Shoqet le t’pėlcasin
Dersa unė tė du’.
Ref.:
Hajde…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:50 pm

05. Nji lule qė m’ka ēilė tash
I: Njė lule qė m’ka ēil tash, aman!
Mbi gjithė shoqe bante dritė :I
I: Bukurinė ma ke me naze
Zemrėn teme ma bezdisė. :I
N’zemėr teme ke zanė vend, aman!
Bereqet s’po m’len me ba.
Natė e ditė mė rrin ndėr mend-e
Mė merr malli pėr me t’pa.
Vaj bre djalė se ē’asht’ meraku, aman!
Ti hala se ke provu’
Me vu vesh se ēka thonė hallku
Kishim tretė kishim maru’.
Kisha maru’ kisha tretė, aman!
Si bylbyli n’vend tė shkretė.
Hajde dushė e hajde shpirt-o!
Hajde t’rrina dritė me i dritė!
___________________________________________
bezdi - mėrzi, shqetėsim
dushė - shpirt, e dashur
hallku - tė tjerėt (ata qė nuk i ke farefisni)

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:50 pm

06. Ē’na ēudite moj hyrije (Version)
I: Ē’na ēudite moj hyrije
Si s’tė vjen vaji me kja? :I
I: Shumė hallet i ka ashiku
Kur mendon se del behar. :I
N’andėrr jam nė gjum tė parė
F’tyra jote m’bjen ndėrmend.
Kur fillon gjumi me m’dalė
Ēili sytė nuk shof kėrkend.
Nė kafaz tė kan zaptue
Si bylbyli nė pranverė.
Hapi kraht’ me fluturue
Sa t’i shof moj sytė nji herė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:50 pm

07. Edhe njiher du’ me qa hallin
Edhe njiher du’ me qa hallin
Prej gurbetit kur erdha n’shpi, jar.
Veē Shipnisė kush s’ma shu’n mallin
Kurr moj qofsh gurbet o i zi!
Pėr mu t’mjerin nuk lind dielli
Pėr mu t’mjerin s’ka pranverė, jar.
A mos vjen najherė ēasti
T’a shof Shqipnin dhe njiherė.
Pėr nė p’shtofsha prej kėtij halli
Se ditė e natė po rri e pres.
Do t’i shes dhe sytė e ballit
Veē n’tokė timen t’shkoj e t’vdes.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:51 pm

08. Net pranverore
I: Kush ka shijue net pranverore
S’bashku me vashėn nėpėr lėndinė? :I
I: S’kanė pėr t’harrue zemrat n’krahnor
Si ato rrahin pėr dashurinė. :I
T’i g’zojė rinia ditėt e saja
Lulet e malit, netėt me hanė
I: Se dashunia ndjenjat e saja
Tė zgjon nė zemėr, flakė e ca varrė. :I
Erdhi freskia rishtas nė mue
Kthejti dashnia qė m’ke largu’
Kėshtu dhe pranvera, n’gjelbrim asht veshė
Edhe nė mue gjithė rrin tuj qeshė.
Zogjt me mallnjime, mallshėm po knojnė
T’parshmet gėzime mu’ m’i kujtojnė
G’zimin natyra mu’ ma tregon
M’qeshet pra ftyra, shpirti mė g’zon.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:52 pm

09. Moj lulja e allit
Moj lulja e allit,
Pashė sytė e ballit!
Kush t’ka gėrga-e
Flutur me krah-e?
Na kan diktue
S’jena frigue.
S’na kan’ lanė bashk-e
Ma fort jem dasht-e.
T’jam ba ashik-e
N’zemėr t’kam mike!
Moj dranofille,
Zemrėn ma shkrine!
Qysh se t’kam pa-e
Tejet s’jam nda-e.
Na kanė diktue
S’jena frigue
Po tė baj be
Moj lule e re:
- Ashik t’jam ba-e
Pa t’marr nuk t’la-e!
Hallku kanė thanė
Besėn kanė dhanė
Fjalėn qė dham-e
Sa mirė e mbajt’m-e!
Jem dashunue
Zemrat me i gėzue.
T’lumtun e t’qetė
Ta shkojmė kėtė jetė!
Ku asht dashnia
Asht lumtunia!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:52 pm

10. Lule e gjethshme plot njomėsi
I: Lule e gjethshme plot njomėsi :I
Nė bahēen e kopshtit tim boēe ēile
Boēe ēile si nji petrit
Dranofille moj nė gem!
Unė tė pashė ty porsa ēile
Edhe ēile nė prenverė, boēe ēile
Boēe ēile si nji petrit
Dranofille moj nė gem!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:53 pm

11. Mė ka vra dashnia jote
I: Ah ē’mė ka vra dashnia jote
Qė t’pata t’vetme nė kėt jetė. :I
I: Oh edhe shpirtin ma dogje, djalo
Shumė tė durova unė e mjer’! :I
Oh ke me m’lyp’ e s’ke me m’gjetė
Dit’ e nat’ do t’kjajsh pėr mu’!
Oh ke me m’lyp e s’ke me m’gjetė
Do t’shkoj prap, s’do t’kthehem ma!
Ah si s’tu dhimt o bashkimnia
Pėr njata sy qė m’i dogje zjarr?
Oh kan’ me t’ra ndėrmend fjalt’ e mia
Por at’her s’kan’ me pasė dobi.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:53 pm

12. Ēoje nuse sexhaden
O ēoje nuse, ēoje
Ēoje moj sexhaden!
O shum nazet na i paske
Hajde moj belhollė!
Dy molla t’ambla t’freskta
Ti zgjodha, t’reja i mblodha.
O naze nuse paske
Hajde moj nuse hajde!
O me shami tė kuqe
Dhe me buzė burbuqe.
Pėr gojė tande t’i zgjodha
Dy molla t’reja t’i zgjodha.
O hajde nuse hajde
Me ‘i nishan nė ballė!
Me ‘i nishan nė ballė
O me jelek me ar-e!
Veē pėr ty i mbodha
Hajde moj belhollė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:53 pm

13. Ndalu vashė pashė jetėn tande
Ndalu vashė pashė jetėn tande,
Ndalu fol me mu’!
Se me ty moj ma ka andja
Shumė me bisedu’.
Zani yt si za bylbyli
Ēerdhen kur ndėrton
Syni yt si marangjyli
Mendjen ma huton.
Ref.:
Ah kjo dashnia, zemrat pėrtrin
Si lule n’fusha kur n’pranverė ēilė.
Hajde afrohu ti o shpirti im!
Vetėm pranė teje ndiej ēdo gėzim.
Veē me ty mė duket jeta
Lule plot aromė.
Vetėm ty mbi shoqe t’zgjodha
Pėr me g’zue gjithmonė
Zani yt si za bylbyli
Ēerdhen kur ndėrton.
Syni yt si marangjyli
Mendjen m’a huton.
Ref.:
Ah…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:54 pm

14. Atje n’kopsht asht’ njė lule
Atje n’kopsht asht’ njė lule
Si bylbyl o n’dega ulė
O sa shpejt ajo pėrulet
Kur knojnė zogjėt, moj Teutė.
I: Mori lule, lulja jonė
A s’ma fal moj pak aromė? :I
Sa herė n’mramje kam me t’ardhė
Unė pranė teje me pushue
Mori lule gjethe bardhė
Ah tė lutem me m’pranue
Mori lule lule vere,
Lulja ime brigadiere!
Nisja kangės t’fluturojė
Moj e vogėl lule e mirė
Bashkė punojmė e bashkė kėndojmė
Se ti je lule besnike
Bashkė t’punojmė e bashkė t’jetojmė
S’bashku jetėn ta kalojmė!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:54 pm

15. Ē’mė dhimbesh moj vashė
!: O ē’mu dhimte moj vashė
Se m’je rritė pa nanė! :I
O, asaman o shpirt-o i vogėl,
O kurr se la pa t’shti nė dorė!
Ē’mė dhimbesh moj vashė
Qė m’ke mbet pa babė!
O asaman o shpirt i vogėl,
O kurr se la pa t’shti nė dorė!
S’tė dhimbna moj vashė
Me mbetė dhe pa mue?
O qysh atė ditė qė t’kam dashunue,
O sy e vet’lla fort t’i due.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:54 pm

16. Ē’a kanė sytė e mi qi kjajnė
Oh ē’a kanė sytė e mi qi kjajnė,
O more vėlla?
Oh ani na braktisi,
Aman ashiknia, aman-e!
Oh se na s’kemi kuj i vem faj-e
O, more vėlla!
Oh, ndaj se ē’thirra,
Aman, Perėndinė, aman-e!
Oh mori zemėr, a t’kam than-e
O more vėlla?
Ani banu gur
E duro shumė, aman-e!
Oh se na s’jemi nė dhe tonė
O more vėlla.
Oh, ani jabanxhi-e
Aman, nė dhe t’huej, aman-e!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:55 pm

17. A vjen pėr mu’ pranvera
A vjen pėr mu’ pranvera?
A zbardhė pėr mu’ ma dritė?
I: A g’zon kjo zemėr mjera?
A po rri kot tuj pritė? :I
A ka pėr mu’ ma gzime?
A ka pėr mu’ ma shpresė?
Kur nanės, pėrkulun dhimjet,
Nuk kam si me u pėrshnetė.
O vjeshtė, vjeshtė e shėmtu’me
Qė m’thave n’ditė ma t’mirė!
Ē’e fike at dritė t’beku’me?
Mu’ lot s’ka kush t’mi prinė.
E lypa kot te shpija.
Nuk lash unė kend pa vetė.
M’ka lodhė, m’ka kputė’ vetmia
Po nana ku do t’jetė?
Nji za mu duk se ndjeva,
Mė foli, m’dha qėndresė.
Dhe zemrėn n’vend ma pruni
Kur m’tha gjithkush do t’vdesė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:55 pm

18. Ēili karajfili gjeth
Ēili karajfili gjeth
Plot me erė o na dėrmon
O plot me erė o na dėrmon.
Bylbylat o sa jeni
I: Nė pranvern’ e bukur :I
Prap fillojnė
Dhe na gėzojnė.
Zanin tand tuj e nigju’,
T’gjitha hallet i harroj
O t’gjitha hallet i harroj.
Nė kėtė stinė nė lule m’lulė
I: Zemrėn time t’ngratėn :I
E ngushlloj
Hallet harroj!
Kno’ bylbyl n’bahēe jeshil!
Nėpėr lule plot me erė
O nėpėr lule plot me erė.
Zani yt kur knon pėr qef-e
I: Zemrėn time t’ngratėn :I
Se ē’ma therrė
N’t’bardhėn pranverė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:55 pm

19. Pranverė e bukur
I: Pranverė e bukur shpejt do t’na vijė. :I
Hajde moj flutur, vashė tė rrimė
Se askush moj shpirt-o
Xhan nuk do ta dijė.
Ref.:
Hajde moj, amam-aman eja mollė nė gem!
Unė tė du si sytė moj, porsi shpirtin tem.
Hajde moj aman-aman, eja mollė e ftu’
Ka me ardhė nji vakt-e, ke me m’thanė tė du’!
Kėto zemrat tona mos t’i pengojmė
Se kjo pranvera do t’na lulzojė
E pėrsėri shpejt do t’na i bashkojė
Ref.:
Hajde …

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:56 pm

20. Sa me mall rri vashė tuj kujtu’
Sa me mall rri vashė tuj kujtu’
Se unė puthjet s’mundem me i harru’
I: I kujtoj sa herė me dashuri
I kujtoj kur k’ndoj kėtė melodi. :I
Ref.:
Eja, pashė sytė e tu, vashė ti eja!
Eja me dash’ni e kangė gjithmonė!
Eja, s’bashku tė jetojmė
Jetėn e re ndėrtojmė
Dhe lumturinė.
I kujtoj moj vashė dy sytė e tu
Ata sy tė zi qė janė pėr mu’.
I kujtoj sa herė me dashuri
I kujtoj kur k’ndoj kėtė melodi.
Ref.:
Eja..

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Thu May 15, 2008 11:56 pm

21. Me lule t’buk’ra
Me lule tė buk’ra du’ me t'dhurue
Vash' nji kunorė. :I
Po ma parė kangės me ia fillue
Me at' za gazmor. :I
Je sot e para, mes lulesh lule
Fllad pranveror.
Flokėt e tua shndrisin spėrkatun
Me ar diellor.
I: O a a a a a a a a a a a :I
N'ktė vend malor.
Prandaj i doje mė shum se veten
K'to bjeshk' me borė.
I: G'zoni, g'zoni o ju krushq-o
Se sot do tė merrni nusen-o! :I
Dielli ka lemun majave.
Shetisin krushqit-o fushave.
Gėzoni, gėzoni, o ju krushq-o
Se sot do tė merrni nusen-o.
Niset karvani me krushqit-o
Me nusen ja ēu malit-o.
Gėzoni,gėzoni,o ju krushq-o
Se sot do tė merrni nusen-o!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Sat May 17, 2008 3:33 pm

22. Dridhet rrezja nėpėr valė
Dridhet rrezja nėpėr valė
Ushton kanga der’ n’kala-e.
Kėndon djali ndezun flake-e
Shpejt del vasha n’derė me e pa-e.
Ref.:
Turtulleshė, turtulleshė
Ē’ma ke ēu’ shpirtin peshė!
I: Pasha sytė e ballit-o
Aman fort m’u dogj zemra prej mallit! :I
Qitma synin gjeraqinė!
Ta shof synin tand si yll.
Folma fjalėn gjeraqinė!
Ndėgjoj nji za bylbyl nė pyll.
Ref.:
Turtulleshė,…
Ka shumė kohė qė s’jena pa
Fjalė as letėr s’mė ke ēue.
Sytė e mi janė mbushė me vaj
I randė malli m’ka kaplue.
Ref.:
Turtulleshė,…
Dridhet rrezja nėpėr valė
Ushton kanga der’ n’kala.
Tretet zani dalngadalė
Hija e vashės s’shihet ma.
Ref.:
Turtulleshė,…

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Sat May 17, 2008 3:33 pm

23. Mori vjollca me shumė erė
Mori vjollca me shumė erė
Rri n’vetmi unė tuj t’mendu’.
Dal n’dritare nė pranverė
Kangėn tande tuj ta kėndu’.
Ēou moj vjollcė t’u dhasht e mbara
Hajde bashkė tė kuvendojmė!
T’kuvendojmė sikur pėrpara
Edhe jetėn bashkė ta shkojmė!
Nuk e di ēka asht dashnia
Ishalla ke me e provu’!
Je e re, kur t’vjen pleqnia
Ka me t’ra ndėrmend pėr mu’.
Mbasi shku’n disa vjet
Unė prap u pashė me ty.
Vjollcė e bukur me shumė fletė
Gjithfar’ bojnash ke shpėrthy.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Sat May 17, 2008 3:33 pm

24. Nji ditė diele atij zemanit
I: Nji ditė t’diele t’k’tij zemani
Mbledha shokt m’e ba nji heng. :I
I: Rrijnė dy vajza n’hije t’manit
E s’mė lan me nxanun vend. :I
Mori drandofillja n’gotė
Hiqe pak at shami.
Bishtalecin si pavodė.
Tė shoh pak moj bukuri.
O, rrinė dy vajza n’hije t’manit
Me shoqe tuj bisedu’.
M’u ka shkepun xhamadani
S’kam nji arrėn me arrnu’.
Xhamadanin rrush bajama
Peshqesh ty moj ta kam ēu’.
Ishalla tash t’bjen taman
Po tė them moj mollė e ftu’.
Porsi zog tuj fluturu’
Ulu poshtė e buk’ra vashė.
Po tė them pra se tė du’
N’zemėr m’hyne sa tė pashė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Musafir prej Sat May 17, 2008 3:33 pm

25. Kur tė pashė moj drandofille
I: O kur tė pashė
Moj drandofille. :I
I: Zemrėn time
Se ē’ma shkrine. :I
I: O je gojė ambėl
Dhe sy zezė. :I
I: Zemrėn time
Se ē’ma ndezė. :I
I: Shumė gonxhe t’bukra
O m’ke ēilė. :I
I: Dhe m’shėndritė
Si hanė e diell. :I

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: TEKSTE KĖNGĖ SHKODRANE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi