Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Shko poshtė

default Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Musafir prej Sat May 31, 2008 12:48 pm

Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

PSE ???

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Musafir prej Sat May 31, 2008 12:49 pm

Ka nje ndryshim aq te madh sa do te duhen shekuj me e ngushtu.
Vecanerisht nder shqiptaret.
Katundari shqiptar jo ne mes te Tiranes por edhe ne New-York me e cu, e ka mendjen te delet e te livadhi.
Jo shkolla por asgje nuk e nderron, sepse prej tradites eshte zor me dal.
Edhe qytetari me injorant nuk barazohet me katundarin me te shkolluar!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga bledikorcari prej Sat May 31, 2008 12:58 pm

nuk eshte puna tek delet dhe tek livadhet besoj une por eshte tek mentaliteti i "fshatareve",kane nje mentalitet te ndryshem nga qytetaret per menyren e jeteses,per kushtet e jeteses,etj etj.
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!! N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Musafir prej Sat May 31, 2008 8:04 pm

dallimi egziston dhe jam i mendimit qe edhe ashtu duhet te jete se ndryshe nuk ka kuptim...kontrastet duhet me qene ne cdo aspekt e pse jo ndernjet fshatarit dhe qytetarit...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Musafir prej Sat May 31, 2008 8:34 pm

Sipas kėngės popullore ja si portretizohen:

Sherliu i verdhė si xhenaze
Katunari trandafili taze !

Recitova veprėn dhe mos ma merrni pėr tė madhe!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Borebardha prej Sun Jun 01, 2008 12:50 am

Dallimin e bejne vet njerezit me veshjen,te folurin,mentalitetin etj.
Borebardha
Borebardha
Moderator
Moderator

Female
Numri i postimeve : 206
Location : Ne perralla
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 30/05/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Vizitor prej Mon Jun 30, 2008 10:20 pm

Age shkruajti:Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

PSE ???
dallimin e bejne vete fshataret e "qyteteruar"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga bledikorcari prej Tue Jul 01, 2008 9:10 am

arber shkruajti:
Age shkruajti:Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

PSE ???
dallimin e bejne vete fshataret e "qyteteruar"
SHUME DAKORD ME KETE QE THE,FSHATARET E QYTETERUAR.
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!! N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga komshiu prej Tue Jul 01, 2008 4:03 pm

arber shkruajti:dallimin e bejne vete fshataret e "qyteteruar"

"Katundar or zemer gur
dhe te heqesh shtate lekure
qytetar nuk behesh kurre!"

Nje shprehje kjo, qe kur e kam degjuar per here te pare, me ka lenduar, por tani e shoh se ka dicka te vertete.

Citova nga "arber" se me pelqeu ky vleresim.
komshiu
komshiu
Antar i ri
Antar i ri

Male
Numri i postimeve : 70
Age : 109
Location : eladhistan
Job/hobbies : rakia
Humor : gjithshka e mire
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 10/05/2008

http://www.albanians.gr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga nardlushnja prej Tue Jul 01, 2008 6:48 pm

Nuk e kuptoj se per cfare dallimi e keni fjalen.
Nuk eshte turp te jesh fshatar,gjithashtu nuk eshte edhe ndonje gje e madhe te qenurit qytetar.
Thjesht eshte nje ndarje administrative.
Fshatari quhet fshatar sepse jeton ne fshat,qytetari qytetar sepse jeton ne qytet.
Nje gje dua te theksoj per ata fshataret e qyteteruar.Sikur te kisha mundesi ekonomike per te blere nje cope toke ne fshat,une si Nard do te shkoja me gjithe qejf te jetoja ne fshat.
Qytetet Shqiptare nuk kane te ardhme ne qofte se nuk rregullohen fshatrat ne fillim.Dhe kjo duket qarte .Shikoni fshatin me qytetin.Kush eshte me mire nga ana ekonomike?Sigurisht qe fshati.Atehere pse eshte turp te jesh fshatar?
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!! N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga nardlushnja prej Tue Jul 01, 2008 6:49 pm

Age shkruajti:Ka nje ndryshim aq te madh sa do te duhen shekuj me e ngushtu.
Vecanerisht nder shqiptaret.
Katundari shqiptar jo ne mes te Tiranes por edhe ne New-York me e cu, e ka mendjen te delet e te livadhi.
Jo shkolla por asgje nuk e nderron, sepse prej tradites eshte zor me dal.
Edhe qytetari me injorant nuk barazohet me katundarin me te shkolluar!
Te gjitha keto me duken pa kuptim
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!! N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga komshiu prej Wed Jul 02, 2008 9:42 pm

nardlushnja shkruajti:
Sikur te kisha mundesi ekonomike per te blere nje cope toke ne fshat,une si Nard do te shkoja me gjithe qejf te jetoja ne fshat.

Ah more Nardi! Me kujtove nje shprehje te vjeter, por me nje ndryshim:

"Sikur te isha edhe nje here 20 vjec, me deshire do te shkoja te jetoja ne fshat". Ai qe e tha kete, nuk jetoi asnje dite ne fshat. Mire vete, pse nuk coi te jetonin femijet e tij te pakten?

Mik i dashur! Tema ka te beje me mentalitetin, formimin e pergjithshem shoqeror, dhe nuk ka te beje fare me te mirat materiale te fshatit apo qytetit. Ne kete prizem, fshati akoma eshte shuuuuuume prapa.

Nderime per fshataret dhe "qytetaret".
komshiu
komshiu
Antar i ri
Antar i ri

Male
Numri i postimeve : 70
Age : 109
Location : eladhistan
Job/hobbies : rakia
Humor : gjithshka e mire
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 10/05/2008

http://www.albanians.gr

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Pse behet dallimi mes Katundareve dhe Qytetareve!!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi