JA "FUCITE E BARUTIT" te vendosura afer qendareve te banuara

Shko poshtė

default JA "FUCITE E BARUTIT" te vendosura afer qendareve te banuara

Mesazh nga bledikorcari prej Mon Jun 02, 2008 11:13 am

Habjon Hasani

Nė nėntor tė vitit tė kaluar, Komisioni Parlamentar i Sigurisė dhe ekspertėt mė tė afirmuar tė Shtabit tė Pėrgjithshėm kanė klasifikuar dhe renditur tė gjitha zonat dhe repartet mė tė rrezikshme tė depozitimit tė municioneve. Municionet janė nga ato konvencionale deri te raketat kundėrajrore, kundėrtanke, mina etj. Nė raport sqarohet se municionet u pėrkasin viteve tė ndryshme tė prodhimit, nga vitet e pasluftės e deri nė vitet ‘90. “Forcat e Armatosura Shqiptare nė fund tė vitit 1990 dispononin municione konvencionale rreth 294 mijė tonė, kryesisht tė prodhimeve 1945-1960 ruse, 1961-1974 kineze dhe 1967-1990 prodhime shqiptare, kryesisht tė kalibrave nga 7.62 mm deri 160 mm, si dhe bomba aviacioni, bomba detare, silura, raketa kundėrajrore dhe kundėrtanke, mina kundėrtanke dhe antipersonel, eksplozive tė fuqive tė ndryshme. Tė gjitha kėto rezerva municioni kanė qenė tė shpėrndara nė 182 rajone dhe tė magazinuara nė 955 depo municioni. Kėto rajone dhe kjo sasi municioni pati problematikėn e vet, e cila u vėshtirėsua nga ngjarjet e vitit 1997. Duke u nisur nga kėto ngjarje mė pas grumbullimi u bė nė 52 rajone grup-deposh”, - shkruhet nė raport, ndėrsa mė poshtė “Albania” paraqet pėr herė tė parė rajonet ku janė depozituar municionet dhe zonat mė tė rrezikuara.

Gjendja e municioneve dhe eksplozivave nė kėto njėsi tė Forcave Tokėsore nė kohėn qė ėshtė bėrė kontrolli ishte:


1. Bushat-Shkodėr 3000 tonė
2. Mollėz-Burrel 3180 tonė
3. Kalimash-Kukės 1900 tonė
4. Voskopojė-Korēė 2900 tonė
5. Llozhan-Korēė 3800 tonė
6. Mezhgoran-Tepelenė 2500 tonė

Shuma 17.280 tonė

Nė Forcat Ajrore nė Gjadėr ndodhen nė gjendje parku

1. Avion tė tipit Mig 19 22 copė
2. Avion tė tipit Mig 21 8 copė

Tė gjithė kėto avionė janė tė demilitarizuar (pra u ėshtė hequr armatimi, municioni si dhe karburanti).

1. Mitraloz tė kalibrit 14.4 12 copė
2. Topa tė kalibrit 37 mm 12 copė
3. Raketa tė padrejtuara 2970 copė
4. Raketa ajėr-ajėr 92 copė
5. Bomba aviacioni 100 dhe 250 kg 572 copė
6. Municione tė kalibrit 23 mm 10.425 copė
7. Municione tė kalibrit 30 mm 42.275 copė
8. Municione tė kalibrit 37 mm 4.507 copė

Pėrveē kėtyre llojeve tė municioneve ka edhe rreth 15 tonė mina, kundėrtanke dhe eksploziva tė ndryshėm. Totali i tonazhit tė municioneve ėshtė 175 tonė.

Nė bazėn ajrore Kuēovė

Nr Teknika Copė

1. JAK-18 21(11 tė shpėrbėra)
2. UTMIK- 15 15 (2 tė shpėrbėra)
3. MIG-15 13
4. UNIMIK-17 2
5. MIG-17 11 (1 i shpėrbėrė)
6. MIG-19 29

Total 91

Situatė Armatimit

1. Armė kėmbėsorie kalibri 7.62 mm 125 copė
2. Topa 37 mm 6 copė
3. Topa 57 mm 8 copė

Municione

1. Bomba 100 kg, 150 dhe 250 kg 2070
2. Predha rakete 57 mm 2873
3. Lėndė eksplozive 3106
4. Shtimje 23 mm 58.417
5. Shtimje 30 mm 40.673
6. Shtimje 37 mm 18.891
7. Shtimje 57 mm 2293

Totali 400 tonė

Nė Forcat Detare Shėngjin-Lezhė

1. Silura me peshė 1850 kg 27
2. Minė e madhe 1075 kg 62
3. Minė e mesme 592 kg 333
4. Bombė thellėsie 165 kg 32

Totali 320 tonė

Durrės (Kepi i Palit, Porto Romano dhe Bisht Pallė)

Nr Emėrtimi Copė

1. Silura me peshė 1850 kg 27
2. Silura me peshė 1033 kg 29
3. Minė e madhe 1075 kg 255
4. Minė e mesme 592 kg 418
5. Minė e vogėl 175 kg 203
6. Minė 160 kg 101
7. Minė induktive 1325 kg 50
8. Bombė thellėsie 165 kg 205

Totali 800 tonė

Vlorė (Rraguzė, Radhimė, Pashaliman, Sazan)

Nr Emėrtimi Copė

1. Minė e madhe 1075 kg 260
2. Minė e mesme 592 kg 747
3. Bombė thellėsie 165 kg 51
4. Minė fundore 1325 kg 50
5. Bomba reaktive 72
6. Silura elektrike 53
7. Silura akustike 15
8. Silura 1850 kg 107

Totali 1000 tonė

Nė Brigadėn e Furnizimit ruhen kryesisht municione tė kalibrave nga 7.62 deri nė 160 mm, si dhe tė gjitha llojet e raketave KA e KT, granata, mina dhe eksplozivė, qė janė nė pėrdorim tė Forcave tė Armatosura. Kėtu ruhen, mirėmbahen administrohen pothuajse 80 pėr qind e municioneve e eksplozivėve tė FA-sė. Brigada ka njė shtrirje tė gjerė pothuajse nė tė gjithė territorin e vendit si nė Pukė, Burrel, Tiranė, Durrės, Elbasan, Tepelenė, Skrapar, Berat, Gramsh, Fier etj. Me njė personal tė kufizuar kjo brigadė kryen tė gjitha punimet pėr ruajtje, mirėmbajtje, administrim, asgjėsim, furnizim e shitje (Meico) si dhe tėrheq e depoziton tė gjitha municionet e reparteve tė FA-sė qė suprimohen. Nė brigadė punohet ēdo ditė me tė gjitha llojet e operacioneve tė pėrmendura mė sipėr. Nė sajė tė masave tė marra nga ana teknike, organizative dhe administrative nga komandanti i brigadės puna ka ecur normalisht mirė. Nė brigadė, krahas detyrave tė mėsipėrme, punohet dhe pėr pėrqendrimin e vetė grup-depove tė kėsaj njėsie. Ėshtė parashikuar dhe ka filluar suprimimi gjatė kėsaj periudhe i 10 rajone grup-deposh me njė tonazh prej 27200 tonėsh nė objektet si mė poshtė:

Nr Depot Sasia nė tonė

1. Bėrzhit-Tiranė 83
2. Ndroq- Tiranė 2080
3. Bratil-Gramsh 2754
4. Macukull-Burrel 4658
5. Konibalt-Berat 2053
6. Bigaz-Skrapar 3468
7. Griz-Fier 2140
8. Mbyet-Fier 400
9. Dhėmblan- TEPELENĖ 5734

Grup-depot e armatim-municionit qė do tė mbeten deri nė vitin 2012 janė:

Nr Depot

1. Qafė-Mollė dhe Shmill, Tiranė 17200
2. Elbasan-Menkel, Labinot, Ullishte 16120
3. Pukė-Gjergjan 4545
4. Burrel-Qafėmollė 5010
5. Librazhd-Mirakė 13180
6. Krujė-Nuaj 9050
7. Berat-Vertop 5000
8. Skrapar-Radezh, Guak 7220
9. Gramsh-Bėrsnik 2350

Totali 80.575
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : JA "FUCITE E BARUTIT" te vendosura afer qendareve te banuara N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi