Sara, njė shkodrane 12 vjeēare, nė 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

default Sara, njė shkodrane 12 vjeēare, nė 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA

Mesazh nga bledikorcari prej Mon Jun 16, 2008 10:15 am

Njė njeri i famshėm njėhere pati thėnė qė suksesi nuk matet me atė se se sa larg na ēojnė ne ėndrrat por sa larg iēojmė ne ato. Njė thėnie e tillė tė vjen ndėr mend po tė shohėsh gazetėn e qytetit Wood Ridge nė New Jersey qė i kushton pothuajse njė gjysėm faqeje suksesit tė ekipit tė shkollės sė tyre nė njė kompeticion mbarėkombėtar

Njė njeri i famshėm njėhere pati thėnė qė suksesi nuk matet me atė se se sa larg na ēojnė ne ėndrrat por sa larg iēojmė ne ato. Njė thėnie e tillė tė vjen ndėr mend po tė shohėsh gazetėn e qytetitĖood Ridge nė Neė Jersey qė i kushton pothuajse njė gjysėm faqeje suksesit tė ekipit tė shkollės sė tyre nė njė kompeticion mbarėkombėtar (Ėord Masters Analogies Challenge).

Shumė herė ka rastisur qė nė tabelat e njoftimeve nė oborret e shkollave nė qytete tė ndryshme tė shikosh “Studenti i muajit” apo “Studenti i vitit” dhe emri qė lexon tė tingėllon i njohur. Historia e mėposhtme eshte pjese e te njejtit mozaik. Ėshte nje tjeter student shqiptar qe motivon e nxit.

Ėood Ridge (nje qytet ne Bergen County), marre nga cdo standart eshte nje nga distriktet shkollore me te mira jo vetem ne shtetin e Neė Jersey por edhe ne rang kombetar. Ekipi i kesaj shkolle zuri vendin e tete ne Amerike midis 424 ekipeve te perzgjedhura per kete kompeticion qe cdo vit rregjistron rreth 225,000 studente pjesemarres nga e gjithe Amerika. E gjithe kjo histori nuk do te perbente asnje interes per lexuesin shqiptar sikur nje pjesemarres ne kompeticion te mos ishte shqiptare.

Sara Braqiqė zuri vendin e parė nė distrikt ėshtė njė nga 15 studentėt e vetėm te klasave tė gjashta nė tė gjithė Ameriken qe moren maksimumin e pikeve. Sara qe eshte 12 vjec ka ardhur ne Amerike si emigrante vetėm katėr vjet mė parė. Sara eshte nxenese e klases se studenteve me dhunti te vecanta. (kjo klasė pėrbėhet nga nje grup studentesh qe jane zgjedhur ne kete grup bazuar ne performancen e viteve te meparshme).

Pasi lexuam gazetėn amerikane ku ajo renditej ndėr 15 nxėnėsit mė tė mirė tė SHBA-sė, u pėrpoqėm gjatė ditės sė djeshme ta kontaktojmė Sarėn nė telefon dhe mė nė fund ia dolėm. Sara studion shumė dhe i pėlqen shkenca dhe leximi. Na tha se shumė nga ky sukses Sara dhe pjesetarėt e tjerė tė ekipit ia dedikojnė njė mėsueses sė tyre me emrin Debra Shėaizger, mėsuese me shumė eksperiencė, shumė e rreptė dhe kėrkuese.

Kur e pyetėm Sarėn se ēfarė e motivon pėr tė mėsuar ajo pergjigjet thjesht: dėshiron qė tė shkojė nė njė kolegj tė mirė. Sara studion rregullisht ēdo dite. Ajo ėshtė edhe pjesėtare e ekipit tė Softbollit, i cili kėtė vit dolėn nė ēerekfinalen e ligės lokale. Sara vazhdon tė jetė shumė e lidhur me vendlindjen. Nė ēdo rast qė ka projekte me karakter gjeografik, Shqiperia eshte preferenca e saj e pare. Ajo edhe tashti reciton ne menyre perfekte vargjet e “Gjuha Shqipe” te Fishtes. Sara lexon shume libra. Seria e Harry Potter jane librat e saj te preferuar.

Shpesh e gjejme veten duke u ankuar nen trysnine e perditshme te integrimit ne nje shoqeri qe nuk eshte aq e lehte per tu “perqafuar”. Jane femije si Sara qe na kujtojne se edhe nė vend tė huaj suksesi mund te arrihet me pune konstante. Eshte suksesi i ketyre femijeve qe e perligj plotesisht sakrificen e prinderve te tyre per t’ju dhene shansin e konkurrimit te ndershem.. Njohjet dhe miqesite qė lenė pas kėtu nė Shqipėri, atje larg, i zevendeson motivimi e studimi me perkushtim per t’u integruar ne shoqeri jo ne baze te njohjeve por ne baze te vlerave e aftesive. Ky eshte pikerisht mėsimi qe keta femije na japin perdite e prandaj histori te tilla janė mė shumė se sukses.

shkodraonline
avatar
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti :
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi