NBA: Boston Celtics kampion i ri i NBA-sė

Shko poshtė

default NBA: Boston Celtics kampion i ri i NBA-sė

Mesazh nga bledikorcari prej Wed Jun 18, 2008 6:27 pm

Boston Celtics ėshtė shpallur kampion i ri i NBA-sė, pasi qė shkatėrroi finalistin tjetėr Los Angeles Lakers me rezultat 131-92 dhe duke i dhėnė fund ndeshjeve finale me rezultat 4-2, qė i sollėn edhe titullin e 17-tė rekord nė historinė e NBA-sė.
Kevin Garnett dhe Ray Allen, secili shėnoi nga 26 pikė pėr Boston, derisa Allen shėnoi shtatė nga nėntė tentimet pėr tropikėsha. Paul Pierce arriti 17 pikė dhe u emėrtua MVP i serisė sė ndeshjeve.

Kobe Bryant e pėrfundoi lojėn me 22 pikė pėr Los Angeles, qė kurrė nuk e ngushtoi disavantazhin nėn 23 pikė nė gjysmėn e dytė tė ndeshjes.

Ky titull ėshtė edhe i pari i Boston qė nga koha e Larry Bird, 22 vite mė herėt. I fundit titull pėr Celtics ishte ai i vitit 1986, kur Bird ishte MVP i NBA-sė, dhe mposhti tė njėjtin ekip, Los Angeles Lakers./Telegrafi/
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : NBA: Boston Celtics kampion i ri i NBA-sė N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi