10 piratet me te famshem te internetit

Shko poshtė

default 10 piratet me te famshem te internetit

Mesazh nga Vizitor prej Tue Jul 01, 2008 7:51 pm

Askush nuk dėshiron qė t'i shohin dokumentet personale nė kompjuter, dhe aq mė pak kompanitė e mėdha nuk duan qė dikush t'i prekė sistemin qendror.

Kėta njerėz kanė jetuar vetėm duke bėrė kėtė profesion, piraterinė nė internet. Profesioni i tyre ka qenė shumė mė i ndėrlikuar se marrja e kėngėve apo disa filmave pa paguar tė drejtat e autorit. Ata kanė krijuar krimba dhe viruse qė kanė hyrė nė sistemin e Departamentit tė Mbrojtjes nė SHBA, nė atė tė NASA-s dhe nė shumė laboratorė kėrkimesh pėr armėt bėrthamore. Mė i kėrkuari prej tyre dikur ishte Kevin Mitnick. Nė vitet '90 ai grabiste sekrete korporatash, ndėrhynte nė rrjete telefonikė dhe nė sistemin e alarmit tė mbrojtjes kombėtare, duke shkaktuar dėme nė miliona dollarė. I dėnuar me 6 vite burg ai sot ėshtė njė person i ri, pasi punon si kėshillues kompjuterėsh, ėshtė autor dhe folės. Adrian Lamo ėshtė njė tjetėr prej tyre. Krimet e tij pėrfshijnė kompani si "Yahoo!", "Microsoft", "Ameritech", "Cingular", "Aol Time Warner", Banka Amerikane, "Citigroup", "McDonald's" dhe "Sun Microsystems", njė listė qė e gjen vetėm tek kompanitė mė tė mėdha tė listuar nė "Forbes". Pėr fatin e tij asnjėra prej tyre nuk e denoncoi, dhe u dėnuan nė 6 muaj arrest nė shtėpinė e prindėrve. Sot ėshtė njė gazetar dhe folės, fitues i shumė ēmimeve "Awards". Edhe pse dėnimi qė meritonte ishte 10 vite burg, pėr shkak se ishte i mitur u dėnua me 6 muaj. Iu kėrkua gjithashtu t'i dėrgojė letra ku i kėrkonte falje NASA-s dhe "DoD"-it. Mes tė dėnuarve tė operacionit "Web Snare" ishin Mark Pentrack, i cili ofronte pjesė makinash, avionėsh dhe artikujt tė tjerė pėr shitje, tė cilat nuk ishin tė tijat.1. Kevin Mitnick (dėnohet nė vitet '90)

Kevin Mitnick ishte dikur pirati mė i kėrkuar i kompjuterėve nė botė. Ai grabiti sekrete tė korporatave, ngatėrroi rrjete telefonikė dhe hyri nė sistemin e mbrojtjes kombėtare, e cila shkaktoi miliona dollarė dėme. Kaloi 6 vite nė burg nė izolim pėr krimet e famshme. Ato ditė janė harruar, tani ėshtė konsulent kompjuterėsh dhe folės i njohur.

2. Adrian Lamo (i dėnuar nė 2004)

Adrian Lamo pranoi shumė krime kompjuterėsh drejt kompanive tė tilla si "Yahoo!", "Microsoft", "Ameritech", "Cingular", "AOL Time Warner", Banka Amerikane, "Citigroup" e shumė tė tjera, por njihet mė shumė pėr hyrjen nė sistemin kompjuterik tė "The New York Times". Nė vitin 2004 iu dorėzua FBI-sė dhe u dėnua 6 muaj burg nė shtėpinė e prindėrve. Tani ėshtė gazetar dhe folės i njohur.

3. Jonathan James (i dėnuar nė 2000)


Jonathan James ishte i pari i mitur, nė moshėn 16-vjeēare, qė u burgos pėr krime kompjuterėsh nė SHBA. Shėnjestrat ishin NASA dhe Departamenti i Mbrojtjes. NASA pohon se grabiti softuer me vlerė 1.7 milionė dollarėsh. Mė pas ai pranoi se kishte instaluar njė "sniffer" nė sistemin e tyre, gjė qė e lejonte tė shihte mesazhet e tyre.


4. Operation Web Snare (2004)


Operacioni "Web Snare" ėshtė operacioni mė i madh dhe i suksesshėm i zbatimit tė ligjit nė lidhje me mashtrimet nė rrjetin kompjuterik. Operacioni pėrfshiu mė shumė se 150 hetime krimesh "on-line", pirateri interneti, shitje softuerėsh dhe vjedhje identiteti. 870 mijė viktima humbėn 210 milionė dollarė nga krime tė tilla.

5. Ivory D. Dickerson (i dėnuar nė 2007)


Ivory Dickerson u arrestua pėr piraterinė nė kompjuterėt e adoleshenteve. Ai hynte nė kompjuterėt e tyre, shkruante fjalė nė adresat nė "MySpace" dhe u kėrkonte imazhe fotografike. Mė pas i kėrcėnonte t'i lėndonte pjesėtarėt e familjes. Ai u dėnua me 110 vite burg.

6. Max Ray Butler (i dėnuar nė 2001)

I njohur si Max Vision, Butlet ishte njė specialist i talentuar kompjuterėsh, i cili drejtonte njė kompani sigurimesh. Shkoi nė burg se krijoi njė krimb interneti qė hynte nė sistemet e "McChord Air Force Base", "NASA Marshall Space Flight Center", laboratoret kombėtare dhe sistemeve tė Departamentit tė Mbrojtjes.

7. Nahshon Even-Chaim (i dėnuar nė 1993)

Nahshon Even-Chaim, i pėrkiste njė elite piratėsh kompjuterėsh tė njohur si "The Realm". Ai ishte pirati mė i madh i kompjuterėve i dėnuar nė Australi. Shėnjestrat ishin rrjetet e kėrkimeve tė armėve bėrthamore dhe NASA. Ishte kaq i aftė sa viktimat nuk e kuptuan se po spiunoheshin derisa panė provat.


8. Vasiliy Gorshikov dhe Alexey Ivanov (tė dėnuar nė 2001)


Pas njė operacioni tė FBI-sė, Vasiliy dhe Alexey nga Rusia u arrestuan pėr 20 shkelje piraterie, mashtrim dhe komplot. Ata u dėnuan pėr grabitje tė 50 mijė kartave tė kreditit tė bankave amerikane, kompanive shitjesh nė internet. Gorshikov u dėnua me tre vite burg dhe pagoi 690 mijė dollarė.

9.Jeanson James Ancheta (i dėnuar nė vitin 2006)

Jeanson James Ancheta nga Kalifornia mban 17 akuza komploti pėr 14 muaj pirateri kompjuterike, e cila filloi nė qershor, 2004. Ai u shpall fajtor pasi mori kontrollin e qindra mijėrave kompjuterėve. Ai daunlodoi nė fshehtėsi "Spy ware/Ad ware" nė mė shumė se 400 mijė kompjutera tė infektuar, pėrfshirė dhe Divizionin e Armėve nė Kaliforni.


10. Markus Hess (i dėnuar nė vitin 1990)

Pasi u rekrutua nga KGB-ja si njė spiun ndėrkombėtar pėr tė siguruar informacion ushtarak amerikan pėr sovjetikėt,
Markus Hess, njė qytetar gjerman, sulmoi 400 kompjutera ushtarak. Ai u dėnua me tre vite burg kur doli fajtor pėr spiunazh, por u lirua me kusht. Tani punon pėr njė kompani kompjuterėsh nė Gjermani

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: 10 piratet me te famshem te internetit

Mesazh nga bledikorcari prej Tue Jul 01, 2008 8:30 pm

shume shkrime interesante arber,urimet e mia per temat qe sjell ketu Smile
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : 10 piratet me te famshem te internetit N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi