kenge te vjetra popullore

Shko poshtė

default kenge te vjetra popullore

Mesazh nga ledja prej Fri Jul 11, 2008 8:24 pm

Per Midis Pazarit te Durresit

Per midis pazarit te Durresit,
Mos ma hudh doren serbes,
Mre Selimi Sefer Hutes,
Mos m'i ze vetllat me fes.

Refreni
Dallandyshe vaj vaj vaj,
Sy laroshen me lot ta qaj,
Dallndyshe hej hej hej,
ma co menen gjithandej.

Un m'ket ane e ti matane,
Per midis kena i sokak,
Ashtu ishte sikur te thone aman,
Porsi ylli me bajrak.

Refreni
Dallandyshe vaj vaj vaj
Sy laroshen me lot ta qaj
Dallandyshe hej hej hej,
Ma co menjen gjithandej

Mora rrugen nga kalaja,
Aty gjec nji djale te ri,
mU me ty me ka zon sevdaja,
Hajde djalo me merr ti.

Refreni
Dallandyshe vaj vaj vaj,
Sy laroshen me lot ta qaj,
Dallndyshe hej hej hej,
Ma co menjen ghuthandej

M'i gezofsh dimit mermeri
Kur m'i vesh goca n'pazar
Do ti lutem e do t'i themi,
Me mer mu se jam beqar.

Refreni
Dallandyse vaj vaj vaj,
Sy laroshen me lot ta qaj,
Dallndyshe hej hej hej
Ma co menjen Gjithandej

Rashe e vojta nga Shijaku,
Paka dale mexhliz i ri,
Mynofiku din dushmoni,
Qe s'na len me bo dashni

Jalla u shemsh o moj kalaja e Durresit

Jalla u shemsh - o moj kalaja e Durresit
Se dalin gocat o lal ke gryka e pusit
E jarnanina, qysh mesoje zavalli
E jarnanina, nuk i qahet halli.

Refreni
Ej qava, qava
Lala moj qesh tuj plas -e,
Ej m'u mush zemra,
Lales - o me maraz-e,

C'i qit Durrsi o lale c'i pret Shijaku,
E ku dijne goca o lale se c'asht -o maraku.

E jarnanina, desha moj nuk t'e desha,
E jarnanina, balluket e shpesha.

Refreni
Ej krisi, krisi
Lal na bubullimi,
Muhabetin,
Ta bajm ke mullini

Fushe e madhe o lale fush' e Qerretit,
U plak goca o lale ne bash t'lezetit.
E jarnanina, o lale si boka ky - e
E Janranina, ta pres o vetllen moj me gjith sy-e

Refreni
Ej u bubuja,
O si kam mesu -e
Porsi qyqja
Lale dru me dru-e

Bregut detit o lale ke leshteriku,
Se ku din goca o lale se c'asht o ashiku
E jarnanina do t'i themi babes.,
E jarnanina, se me vjen cuni o lale ne mes te nates.

Refreni
Ej po qaje lala
O me lot per faqe,
pse s'afrohe
O moj pupulaqe.

Per nji goce qi ka kalaja....

Per nji goce qi ka kalaja,
Emnin ja qujne Merhamet,
Mu' me ty c'me zu sevdaja--amane,
Pse s'ma jep nji muhabet.

Ti m'at one-e une n'ket one-e,
Per midis kemi i sokak,
Ashtu qenke se m'kan thone -aman-e,
Porsi vjollca ne bardhak........

Rash e vojta ne muhabet,
Aty gjeta i djale te ri,
Pse s'shikon moj Merhamete-aman-e,
Pash te madhin pereni........

Ke s'm'u ngjallen plag't e thikes,
Kur i shof --o me merr vaj,
Moj syzeza Kasem Ages - aman-e,
Per ty digjet Mustafai.

O vika deti mi lale o tallaz-tallaze.........

O vika deti mi lale
o tallaz -tallaze...
Se me ka zone o mi shpirto
sevdaja me gaz-e,

Refreni
Jarnana--nanina,
Desha moj nuk t'e desha,
Jarnana-nanina,
Balluket e shpesha.

O vika deti mi lale
aman truma-truma,
Se kush te don o mi shpirto
o ma fort se una,

Refreni,
Jarnana-nanina,
Me don e te due,
Jarnana--nanina
Ti qenke per mue.

O kjo sevdaja mi goce
qi m'ka zone me ty-e,
Se ta pres vetllen lala
hajde moj me gjith sy-e,

Refreni
Jarnana-nanina.
Si mesje zavalli,
Jarnina--nanina,
Pse s'i qahet halli.

O mynafiku mi goce
hajde moj qofte mallku-e,
O porsi qyqja mi lale
hajde moj dru me drue-e,

Refreni,
Jarnana-nanina
Si t'ja boj se di-e,
Jarnana-nanina
T'prefsha syn e zi-e.

Mora rruget per Shijak

Mora rruget per Shijak -e,
Me taku' me mikun tem,
Me ka zone i ziu merak -e,
Ky maraku po m'ban verem....

Refreni
Mos me le more Bec,
Sa te rroj e sa te vdes,
Lesh'n' e kokes do ta shes,
Cija ty te ka dhone bese.

Dy--tre pluma ne shtat i mora,
I ghithe Durresi m'ka vajtu,
Gjithe doktoret n'Tirane i mblodha,
Ky rrezik qi m'zuni mu...

Refren
Mos me len more Bec
Sa te rroj e sa te vdes,
Lesh'n' kokes do ta shes,
Cija ty te ka dhone bese.

Erdhi nana tuj qa n'Tirone -e,
E shef Cijen shtru'n'karjoll,
Kush te vrau moj Cija nones,
Te ka nona si kokerr moll.........

Refren
Mos me len more Bec
Sa te rroj e sa te vdes,
Lesh'n'kokes do ta shes,
Cija ty te ka dhone bese.

Ti mre daje, mre daje katili,
C'pate qi m'plagose mu',
Kush qe ai qi ta shtjeu fitilin,
N'spital Tirones per me m'cu.

Refreni....i njejtekenge nga Elbasani:

Deshira

U deshiruesh per me pa
Fytyren t'ande mor xhanan
U bane shume qe jemi nda,
Ka kaq kohe e kaq zaman.........

Un mbas teje kam mbet harab,
Fatim t'em e kam gramis,
Per ty po qaje dite e nate,
Trandafili ne majiz....

U bashkuem ne kete bote,
Qysh n'krijim te kam dhane bese,
Kjo sevda nuk ashte e kote,
E di ai qi ka marre pjese,

Un do t'shkoj me ket shprese,
Sa te jem ne ket jete,
Sa te rroj, der kur te vdes,
Me ket ashk te vertete.........

Asht nji drit ne Elbasan,
Qi ndricon te ghithe ket dhe,
Myzyr, mos u ban pishman,
Dilber tjeter nuk ke......

Paskam pas fatin e zi......

Paskam pas fatin e zi,
Deri sa te jete jeta,
Kur i shof shoket e mi,
Me te dashmet e veta.

Ne mes te ballit me ke nji pike,
Une aty jam ba hajran,
Qendro pak te rrim nji cike,
te dy bashke more xhanan......

Faqet porsi shefteli,
Buzen kuq si jesheboje,
Ku t'ka lala moj kumri,
Pse s'me flet nji here me goje....

Djali kur na zen marak,
Vajza duhet me ja dijte,
N'Elbasan asht nji plak,
Qi kto vjersha i ka qite.....

Dashuria si Rrufe

Dashuria si rrufe,
Qi m'goditi mu ne koke,
Nuk kam gjuhe qe t'ju rrefej,
Se c'me gjeti more shoke......

C'me gremisi sevdaja e shkrete,
Pleqnija s'mund t'a baje,
Rrojtja ime s'asht ma jete,
Ah, nate e dite me lot po qaje...

Ah, ku qelloi kjo dit e zeze,
Qi m'bashkojti mu me ty,
Une kam mbet fare pa shprese,
Ah, s'kam me t'pamum ma me sy.

Dashuria qe kam per ty

Dashuria qe kam per ty
Jam ne zor e jam ne hall,
O kur te shifemi te dy,
Do ti puth syte me mall.

Behari i pare kur te vije,
Nji tufe me lule moj do ta fal,
Do t'kendoj me dashuni,
Dore per dore me ty do te dal.

Kur te pashe dy syte e shkru,
Me dukesh si lulja e shtrenjte,
O si s'mendon nji here per mu,
Me harrove kaqi shpejt.

O isha vetem tuj menu

O isha vetem tuj menu
Trandafilat paskan cele,
Bilbilat jane tuj kenu,
Edhe hana sapo del.

Un mendoj vetem per ty,
Qysh ate dite qe te kam pa,
Fytyra jote me rrin nder sy,
Kurr prej teje s'kam te nda

Vec me ndafte ai vorr i shkrete,
Dhe u mbyllsha ne dhe te zi,
Gjersa te jem une ne kete jete,
Nuk e ndrroj ket' dashuni

Dalngadale po te harroj

Dalngadale po te harroj,
Megjithese jam deshperu,
S'kam ndermend mo te kujtoj,
Ti nuk qe lule per mu....

Sikletin do ta duroj,
Se me zemer prap te du,
Si dhurate po te dergoj,
Nji zambak tuj lulezu...

Kur te njofta te pata thane,
Do t'vi koha me u nda,
Kujtimin qe m'pate dhane,
Po ta kthej me lot tuj qa....

Me deshire moj te kendova,
T'ledhatova bukurine,
Syn'e shkru un shume ta cmova,
Por ma teper dashunine........

S'punon gojame ligjeru'..
Se u dogja porsi prush,
Sado kohe qe ka me shku
Hallin tem s'do t'ma di kush.

S'paske pas ndo'i i pike meshire

S'paske pase ndo i pike meshire,
Qysh mesove un 'kesisoj,
S'pres prej teje far te mire,
Vetem fol njihere me goje....

Paske pasun zemren hekur,
Qysh durove bre Qenan,
Jam betue qi s'du ma tjeter,
Trandafilit n'Elbasan.....

Pse m'ke marrun kaq meni,
S'cohet jeta me inate,
Fol me goje mor syu i zi,
Mos kij fryke se ban mekate...

Kur me thane t'u idhnu xhanani,
Shum ma mire te m'kishin vra,
Edhe me m'nxjerr prej Elbasani,
Un s'e hek ma ket sevda....

Vet me sy e ke pa,
Myzyr mos u ban pishman,
Si Jusufu Ylika,
Ke dilberin n'Elbasan.Kenge Tirone

Si me Maskari c'e zuna

Si me maskari c'e zuna,
Dersa u bosh o ashik me ty,
Mjeri une se c'bela vuna,
Mal ne zemer e flake ne sy

O n'bash te qejfit e t'muhabetit,
Na erdh kafja o per me u pi,
O buza m'dridhet--o pri qametit,
filxhani ne dore---o c'm'u ngri.

O floku jot o si pene e korbit,
Qe s'peshohet o me derhem,
O nat e dite o po i lutem Zotit,
Te ma heki marakun tem.

O durt e tuja moj si hakiku,
Edhe gishtat si qelibar,
O shume halle o qi ka ashiku,
Si bilbilat o ne behar.

Dy goca qe ka Tirona..

Dy goca qe ka Tirona,
Bone harap-o gjithe kasabane,
O shtepijat karshi na i kane--aman,
Zenepi me Baftishan......

Xhamadan qep me tela,
C'fare terziu o ta ka qep,
O aferim mre Hasah Muka aman,
Ne Tirone ke qit marifet.

Hajde, hajde mre Hasan-e,
C'm'i ke dale zot ashiknise,
C'hije te ka ai zhamadan-aman,
Ju thafshin gishtat terzise.

Dy cuna qe ka Tirona

Dy cuna qe ka Tirona,
Bajn harap nji kasaba,
Dyqonet karshi c'i kane aman,
Sadiku me Mustafane,

Hajde, hajde mor Selman,
C'i del zot o bukurise,
Si s'tu qep ai xhamadan aman,
Iu thafshin gishtat terzise.

Xhamadani qep me tela,
C'fare terziu ta ka qep,
Afrerim mre Hasan Muka, aman,
Ne Tirone ke qit marifet.

Si s'tu njallen keto plaget e thikes,
Kur ti shof o me merr vai,
Mre syziu i Kasem Ages aman,
S'je ma i bukur se Mustafai.

O erdh nji goc prej katuni

O erdh nji goc o prij katuni,
More erdh ne sheher o me u bo terbjet,
Goce ma e bukur, more s'gjinesh kuni,
Hajde zen ashiket e me goje s'u flet.

O fytyra jot moj si ylberi,
ajde mos i harro o miq e miqesine,
Fjala jote mori myshk e ambel,
Hajde moj te lansha goce Perendine.

O kur te kthehesh moj per katune,
Zoti ta bofte o udhen e mare,
O kur te nisesh o t'na rrefejsh-e,


LuleBore

Tuj shetitun n'mal e n'koder
tuj prek lulet gjithe me dore,
ne nje kopsht ma t'bukurin Shkoder
ty te gjeta lule bore.

Je e vogel por e plot
ty t'kerkoj une tash sa mot.
Tash sa mot une ty t'kerkoj
se me jeten do t'coj.

Eja eja lule bore
Se me ty do thurr kurore
Eja eja lule bore
Se me ty do thurr kurore.

Pash ma t'bukuren stine pranvere
pash ma t'bukurin drandofill
mos ja fal ti askujt eren
se per mu vetem ke cile.

Karajfilat qi ka Shkodra.

Karajfilat qi ka Shkodra,
medet sa te bukur jane
ganxhe t'mdhaja, ganxhe t'vogla,
me ere mbushin dynjane, aman, aman,
ato ganxhe s'mi prek'dora,
medet o kan zijane.

Drandofilja lypte hije,
Medet o per me ēil.
Gjethtt' i dalin fije-fije,
medet o ē'ere te mir, aman aman,

s'gjendt kush me tu perzi-e,
medet, moj drandofill.

Maragjyli kaq i bukur
medet o por s'ka ere
me ia prek' gjethin me pupul,
e gishtin te gjithe njeher, aman aman
me ia prek gjethin me pupul
aman, doren ē'ta therZana e malit21-03-2005, 06:42
Te deshta me hakikate,
te ēmova mikeshe te shtrenjte,
mirepo paskam qene pa fat hej aman
ē'ma punove pa te drejte

Me gjithe zemer une te deshta,
si njeri me miresi,
disa here une te buzeqesha aj aman,
me mallin e djalit ri

Nje kujtim qe ma ke dhane,
po e ruj me dashuri,
do ta kujtosh fukaran' hej aman
megjithese m'ke marr meni


Kenduar nga:
Shpresa Berisha
Zana e malit22-03-2005, 06:21
MAGDALENA

Se floket e verdha,
dhe syte e zi moj Magdalena,
Se floket e verdha,
dhe syte e zi moj Magdalena

S'ti haroj moj, dot per jete,
Magdalene moj Magdalena
Ia do t'marr e ja do t'vdes
Magdalene moj Magdalena

Se ne ballkon,
lulet kane ēel moj Magdalena,
Se ne ballkon,
lulet kane ēel moj Magdalena,

Kepute nji dhe falma mu,
Magdalene moj Magdalena,
te kam dasht dhe prap te du,
magdalene moj Magdalena

Se rruges sate,
nuk kaloj dot moj Magdalena,
Se rruges sate,
nuk kaloj dot moj Magdalena,

Shikoj ballkonin dhe qaj me lot,
Magdalene moj Magdalena,
Se pa ty nuk jetoj dot,
Magdalene moj Magdalena.


Kenduar nga: Ramadan Krasniqi- Kosovė

Zana e malit22-03-2005, 08:45
Nje dite

Per nje dite
kur del goca ne pazar, aman, aman,
per me ble o lal shami o per beqar

Kush te tha moj se s'te du,
kush te tha moj se s'te du,
dikush don me na ngaterru

Per nji dite
kur del goca ne ēardak aman, aman,
sec i hodha nje trendafil o per marak

Kush te tha moj se s'te du,
kush te tha moj se s'te du,
dikush don me na ngaterru

Per nje dite
o kur mbush goca uje ne pus aman, aman,
sa bukur i ri o lal fustani i kuq

kenduar nga: Nazmije Hoxha- Kosove

ZeM

MOJ ZOGO

Moj zogo
moj zogo jelek me vija,
moj zogo,
moj zogo jelek me vija

A i ke ba,
a i ke ba corap't e mija
a i ke ba,
a i ke ba corap't e mija

I kam ba,
i kam ba e i kam qendise,
lule m'lule i kam ujdiseMoj zogo
moj zogo jelek me vija,
moj zogo,
moj zogo jelek me vija

A i ke pa,
a i ke pa shoqet e mia
a i ke pa,
a i ke pa shoqet e mia

I kam pa,
i kam pa o nen nje hije,
tuj u ba gati per nusnije.

Plasi vallja,
plasi vallja hore, hore,
nusja jone si lule bore

Kenduar nga Nazmie Hoxha-Kosove


ROKA MANDOLINEN

Rroka mandolinen
dola ne cardak,
o moj cuca e vogel
c'mu ke be marak

Vaj, vaj, vaj
gishtat me kajmak,
o moj cuca e vogel
c'mu ke be marak

Rroka mandolinen
dola ne obor
o moj cuca e vogel
pse ma ben me dore

Vaj, vaj, vaj
gishtat me kajmak,
o moj cuca e vogel
c'mu ke be marak

Rroka mandolinen
dola ne carshi
o moj cuca e vogel
pse ma ben me sy

Vaj, vaj, vaj
gishtat me kajmak,
o moj cuca e vogel
c'mu ke be marak.


Kenduar nga Luan Hajra-Kosove

--------------------------------------------------------------------------------


--------------------------------------------------------------------------------

ledja
Antar i ri
Antar i ri

Numri i postimeve : 32
Location : itali
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: kenge te vjetra popullore

Mesazh nga ALbo prej Sat Jul 12, 2008 12:45 am

Dalngadale po te harroj

Dalngadale po te harroj,
Megjithese jam deshperu,
S'kam ndermend mo te kujtoj,
Ti nuk qe lule per mu....

Sikletin do ta duroj,
Se me zemer prap te du,
Si dhurate po te dergoj,
Nji zambak tuj lulezu...

Kur te njofta te pata thane,
Do t'vi koha me u nda,
Kujtimin qe m'pate dhane,
Po ta kthej me lot tuj qa....

Me deshire moj te kendova,
T'ledhatova bukurine,
Syn'e shkru un shume ta cmova,
Por ma teper dashunine........

S'punon gojame ligjeru'..
Se u dogja porsi prush,
Sado kohe qe ka me shku
Hallin tem s'do t'ma di kush.
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: kenge te vjetra popullore

Mesazh nga ALbo prej Sat Jul 12, 2008 12:51 am

LuleBore(Shkodrane)

Tuj shetitun n'mal e n'koder
tuj prek lulet gjithe me dore,
ne nje kopsht ma t'bukurin Shkoder
ty te gjeta lule bore.

Je e vogel por e plot
ty t'kerkoj une tash sa mot.
Tash sa mot une ty t'kerkoj
se me jeten do t'coj.

Eja eja lule bore
Se me ty do thurr kurore
Eja eja lule bore
Se me ty do thurr kurore.

Pash ma t'bukuren stine pranvere
pash ma t'bukurin drandofill
mos ja fal ti askujt eren
se per mu vetem ke cile.
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: kenge te vjetra popullore

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi