Grate agresive lindin djem

Shko poshtė

default Grate agresive lindin djem

Mesazh nga nardlushnja prej Sat Jul 12, 2008 4:47 pm

Gratė agresive lindin djem ?
12 korrik, ora 13:00 - Gratė tė cilat janė dominuese dhe agresive kanė mė shumė shance tė lindin djem se sa vajza. Ky ėshtė studimi mė i fundit i publikuar nga shkencėtarėt n ė Zelandėn e re. Studimi gjeti njė lidhje midis nivelit tė lartė tė testosteronit te gratė dhe lindjes sė njė djali.

Orjeta Zhupa
Sat, 12 Jul 2008 13:09:00Gratė tė cilat janė dominuese dhe agresive kanė mė shumė shance tė lindin djem se sa vajza. Ky ėshtė studimi mė i fundit i publikuar nga shkencėtarėt n ė Zelandėn e re. Studimi gjeti njė lidhje midis nivelit tė lartė tė testosteronit te gratė dhe lindjes sė njė djali.

Deri mė sot tė ēėshtja qė ngrihej ishte nėse seksi i fėmijėve ishte i pėrcaktuar nga shanci apo nga gjėra tė tjera.

Studimi ėshtė bėrė nga njė skuadėr e udhėhequr nga Dr. Valerie Grant nė Universitetin Auckland. Ata gjetėn njė lidhje midis testosteronit tė lartė nė mitrėn e grave dhe lindjes sė njė djali.

Kjo lidhje pėrforcohet edhe mė shumė nėse shohim lindjen e fėmijėve nė kohėn e luftrave. Duket se nė tė kohėt e luftrave lindja e djemve ishte shumė mė e madhe se nė kohė normale.

Stresi gjithashtu mendohet se rrit nivelin e hormoneve.

Studiuesit morėn vezė nga lopėt dhe i testuan nė nivele tė ndryshme testosteroni. U vu re se vezėt tė cilat ishin trajtuar me nivel tė lartė testosteroni kishin mė shumė shanse tė zhvilloheshin nė embrione meshkujsh.

Studimi tregon se sperma e cila mbart kromozomet “Y” – prezente te meshkujt – kishin mė shumė shance tė fertilizonin njė vezė e cila ishte ekspozuar mė gjatė ndaj testosteronit.
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Grate agresive lindin djem N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Grate agresive lindin djem

Mesazh nga bledikorcari prej Sat Jul 12, 2008 5:32 pm

nardo kam nje kusherire une qe o eshte ajo agresive dhe e hedhur (me kuptimin e mire te fjales) o ska grua tjeter agresive si ajo.megjithate ajo deri tani ka tre cupa Very Happy:D
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Grate agresive lindin djem N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Grate agresive lindin djem

Mesazh nga ledja prej Sat Jul 12, 2008 6:18 pm

NARDI DHE UNE NJOH NJE GRUA QE ESHTE SHUME AGRESIVE POR DERI TANI KA BERE 4 VAJZA,
E DI QE KETE E KANE NXJERRE SHKENSTARE DHE JO TI, POR MUA ME DUKET NJE GJE JO E BESUESHME.

ledja
Antar i ri
Antar i ri

Numri i postimeve : 32
Location : itali
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Grate agresive lindin djem

Mesazh nga ALbo prej Sat Jul 12, 2008 11:20 pm

Qe nje grua te lindi djale duhet te mos e shijoje "aktin".
ALbo
ALbo
Admin

Male
Numri i postimeve : 414
Reputation : 1
Points : 1
Registration date : 16/04/2008

http://albemigranti.forum.st

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Grate agresive lindin djem

Mesazh nga nardlushnja prej Sun Jul 13, 2008 1:58 pm

ALbemigranti shkruajti:Qe nje grua te lindi djale duhet te mos e shijoje "aktin".

Ha ha ha ha
po une qe kam dy djem.
Te tjere thone qe te besh djale nuk duhet te lash kembet nje muaj(ha ha ha ha )
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Grate agresive lindin djem N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Grate agresive lindin djem

Mesazh nga ledja prej Sun Jul 13, 2008 3:39 pm

njoh dike qe ka 3 vajza eshte i fiksuar per te ber nje djal,
tani sa i thash qe te bente djale sduhet qe te lante kembet per nje muaj.
e dini si ma kthevi pergjigjen per te ber djal rri pa lar fare nje vit.
nardi shpresojm qe te jet e vertet. se e ka filluar kuren qe sot ai.(ahhahahahah)

ledja
Antar i ri
Antar i ri

Numri i postimeve : 32
Location : itali
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 25/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Grate agresive lindin djem

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi