Piket e maturanteve shperndahen neper rethe

Shko poshtė

default Piket e maturanteve shperndahen neper rethe

Mesazh nga bledikorcari prej Sat Aug 23, 2008 6:39 pm

Drejtoritė arsimore tėrheqin Librin e Transparencės 2008. Fillon koha pėr ankimet nė raste gabimesh


Tė gjitha drejtoritė dhe zyrat arsimore nė vend tėrhoqėn dje Librin e Transparencės nė formė elektronike tė Maturės Shtetėrore 2008, nė njė takim qė u organizua nė MASH me tė gjithė drejtorėt rajonalė tė arsimit. Duke filluar nga dita e djeshme, ēdo DAR/ZA detyrohet tė afishojė tė dhėnat e Librit tė Transparencės nė ēdo shkollė. Maturantėt-kandidatė pėr nė institucionet publike tė arsimit tė lartė, nėse do tė vėrejnė pasaktėsi nė llogaritjen e bėrė nė mesataren e shkollės sė mesme, gabime tek emri, mbiemri, atėsia e kandidatit etj., duhet tė plotėsojnė njė Formular tė Korrigjimit tė Pasaktėsive, tė cilin mund ta tėrheqin nė shkollėn pėrkatėse. Ēdo DAR/ZA do tė pranojė kėta formularė tė plotėsuar sipas udhėzimit pėrkatės deri mė datėn 1 shtator 2008. I botuar pėr herė tė parė vitin e kaluar, Libri i Transparencės ka formėn e njė regjistri kombėtar dhe pėrmban tė renditur sipas rrethit dhe shkollės tė gjithė kandidatėt pėr nė institucionet publike tė arsimit tė lartė. Nė kėtė libėr janė paraqitur katėr notat e pėrshkallėzuara tė 4 provimeve tė Maturės Shtetėrore, mesatarja e shkollės sė mesme dhe rezultatet e kalkuluara me koeficientet pėrkatėse tė ēdo kandidati, pėr secilėn nga 10 preferencat. Ēdo kandidat pėr shkollė tė lartė duhet tė ketė bėrė tashmė llogaritjet e pikėve tė grumbulluara nga ai pėr secilėn nga 10 preferencat e pėrzgjedhura. (Llogaritja e pikėve shpjegohet edhe nė Guidėn e Maturės Shtetėrore 2008). Kėtė llogaritje ka bėrė edhe Agjencia Kombėtare e Pranimeve nė Institucionet e Arsimit tė Lartė (APRIAL) dhe i ka botuar nė Librin e Transparencės.

Maturanti-kandidat, nė bazė tė tė dhėnave tė afishuara nė shkollėn e tij, duhet tė bėjė krahasimin dhe nėse verifikon njė mospėrputhje tė tė dhėnave personale dhe tė pikėve tė llogaritura nga ai, krahasuar me tė dhėnat e Librit, duhet tė plotėsojė Formularin e Korrigjimit tė Pasaktėsive. Formulari depozitohet nė shkollė, shkolla ia dėrgon Drejtorisė Arsimore pėrkatėse, kjo e fundit ia dėrgon APRIAL-it. Pasi tė bėhen tė gjitha verifikimet dhe tė pėrcillen pasaktėsitė e mundshme, MASH do tė nxjerrė, nė pėrputhje me udhėzimet pėrkatėse, renditjet e maturantėve pėr nė shkollat e larta.

Gazeta Shqip*-*GAZETA SHQIPTARE ALBANIA - Gazeta shqiptare online
__________________
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Piket e maturanteve shperndahen neper rethe N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi