Greqi,protesta masive kundėr rėnies ekonomike

Shko poshtė

default Greqi,protesta masive kundėr rėnies ekonomike

Mesazh nga nardlushnja prej Tue Aug 26, 2008 6:35 pm

Greqi,protesta masive kundėr rėnies ekonomike
Greqia pritet tė pėrfshihet nga njė valė e madhe protestash. Takimi mes sindikatave dhe kryeministrit Kostas Karamanlis nuk dha asnjė rezultat, nė njė kohė qė ky i fundit akuzohet se nuk ka marrė masa pėr zhvillimin e ekonomisė dhe uljen e inflacionit.

Shekulli Online
Marte, 26 Gusht 2008 10:21:00

Greqia ndodhet nė prag tė protestave masive, nė njė kohė qė sindikatat kėrcėnuan dje se do tė vazhdojnė protestat kundėr reformave ekonomike tė qeverisė konservatore. Sipas tyre, qeveria po shtyp familjet e varfra qė janė prekur tashmė nga inflacioni mė i lartė nė 10 vjet.

Partia nė pushtet, Demokracia e Re, e cila u zgjodh sėrish nė shtator me njė shumicė tė ngushtė me premtimin se do tė modernizonte ekonominė greke, po pėrballet me njė valė pakėnaqėsish lidhur me reformat pėr pensionet dhe pagat, ndėrkohė qė bumi ekonomik ka pėsuar njė rėnie.

Rritja ekonomike u ngadalėsua nė masėn 3.4 pėr qind nė katėr mujorin e dytė tė kėtij viti, nė krahasim me 4.0 pėr qind tė sė njėjtės periudhė tė vitit 2007, ndėrsa inflacioni ėshtė rritur nė masėn 4.9 pėr qind, duke shkaktuar zemėrimin e popullsisė.

Ndėrkaq, Kryeministri Costas Karamanlis pritet tė paraqesė programin e politikės sė tij ekonomike mė 6 shtator nė qytetin verior tė Selanikut. Takimi i djeshėm me sindikatat, nuk dha asnjė rezultat. Sipas kreut tė sindikatave, Janis Panagopulos, ka njė mospėrputhje absolute pikėpamjesh, nė njė kohė qė akuzoi qeverinė se me politikat e saj nuk pėrkrah popullin dhe zhvillimin ekonomik tė tyre.
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Greqi,protesta masive kundėr rėnies ekonomike N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

http://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi