Edhe Shqipėria nė BE nė vitin 2011

Shko poshtė

default Edhe Shqipėria nė BE nė vitin 2011

Mesazh nga nardlushnja prej Sat Apr 26, 2008 7:47 am

Parashikimi: Edhe Shqipėria nė BE nė vitin 2011?
Sipas eksperteve nė Kėshillin Evropian pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, Bashkimi Europian duhet t’i pėrcaktojė pozicionet e Ballkanit dhe t’i ndaje shtetet ne dy grupe, ne shtete te Gadishullin Adriatik dhe Ballkanit Qendror.

Pre, 25 Pri 2008 21:00:00Shqipėria do te hyje ne BE ne vitin 2011, Kroacia ne vitin 2010, ndėrsa Maqedonia do te hyje ne kėtė organizėm ne vitin 2012 nėse kėto tre shtetet do te plotėsojnė kriteret e domosdoshme.

Sipas eksperteve nė Kėshillin Evropian pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, Bashkimi Europian duhet t’i pėrcaktojė pozicionet e Ballkanit dhe t’i ndaje shtetet ne dy grupe, ne shtete te Gadishullin Adriatik dhe Ballkanit Qendror.

Njė prej eksperteve Daniel Korski tha se Bashkimi Evropian nuk duhet te vlerėsoje ne grup pėrparimin ne reforma te tre vendeve se bashku por t’i shohė ato te ndara dhe pėr here te pare dhe pėr kėtė arsye sipas tij grupi mbėshtet ndarjen e vendeve Ballkanike ne dy pjese. “Kjo ndarje, shprehet Korski, “u vjen ne ndihme vendeve aspirantė dhe pėrshpejton anėtarėsimin e tyre ne BE”.

Analiza krejt e vecante e eksperteve te KE publikohet ne nje shkrim te titulluar “Lamtumire Ballkan”. Sipas tyre vendet qe anetaresohen te parat ne BE jane vendet e Gadishullit Adriatik ku pėrfshihet Shqipėria, Kroacia, Mali I Zi dhe Maqedonia qe do te anėtarėsohen te parat ne BE, kurse ne grupin e dyte te pėrfshira ne Ballkanin qendror ky hyjnė Kosova, dhe Serbia ku anėtarėsimi drejt BE do te jete ne njė faze me te vone.

Ne grupin e eksperteve te Kėshillit Europian pėr marrėdhėniet ndėrkombėtare pėrfshihen edhe ish-kryeministri italian Xhuliano Amato, ish-ministri gjerman i Puneve te Jashtme, Joshka Fisher, ish-kryeministri finlandez dhe ndėrmjetėsues pėr Kosovėn, Marti Ahtisari.Marre nga "Shekulli"
nardlushnja
nardlushnja
Antar
Antar

Male
Numri i postimeve : 296
Age : 49
Shteti : Edhe Shqipėria nė BE nė vitin 2011 N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 0
Points : 0
Registration date : 22/04/2008

https://albemigranti.forum.st/index.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi