GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Shko poshtė

default GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:47 pm

Arsyeja themelore pėrse shqiptarėt duhet tė votojnė nė njė listė tė pėrbashkėt zgjedhore ėshtė fakti qė, nė "Maqedoni" ende nuk ėshtė zgjidhur problemi i tė drejtave kombėtare. Nė "Maqedoni" shqiptarėt edhe pse janė mbi 40 pėrqindė e popullsisė, nuk janė popull me tė drejta shtetformuese. Atje "nė Maqedoni" nuk ka as barazi gjuhėsore, nuk ka as pėrfaqsim proporcional nė organet e legjislativit, ekzekutivit, gjyqėsorit, dhe as nė media. Nė "Maqedoni" ka njė regjistrim tė deformuar tė popullsisė shqiptare, ka njė zhvillim tė pabarabartė, jo vetėm ekonomik, por edhe politik, kulturor dhe social. Ka njė mohim flagrant tė tė drejtave tė shqiptarėve mbi simbolet kombėtare shqiptare.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:47 pm

Ēfarė ju intereson sllavo-maqedonasve?!

Atyre iu intereson qė, shqiptarėt t'i hanė kokėn njėri tjetrit. Pra, qė ata (shqiptarėt) duke qenė tė pėrcarė, tė bėjnė tė mundur qė pakica sllavo-maqedonase nė zonat shqipėfolse, tė shndėrohet artificialisht nė njė maxhorancė.
Nuk ka ndodhur kėshtu deri tani?
Shqiptarėt me njė popullsi prej tė paktėn 800 mijė banorėsh marin 27deputet, kure ata munden , po tė jeshin tė bashkuar nė njė Union apo Front Unik tė merrnin 35 ose 40 deputet.
Hallall”ju qofte sllavo-maqedonasve, kur ata gjejnė politikanė shqiptarė , mendjemėdhenjė, kokėbosh dhe tė shitur, dikush te LSDM (BDI e Ali Ahmetit) dhe dikush te VMRO (PDSH e Menduh THACIT apo Bardhyl Mahmutit), i cili nuk dihet se nga do tė shkoje, sepse qėllimi i Tij, sipas porosisė sė Z. Hashim THACI tė Prishtinės ėshtė qė doemos tė futet nė kolaborim me sllavo-maqedonasit, vetėm e vetėm qė ta mbajė pushtetin nėn UNMIK-istan dhe ULEX-stan nė tė ashtuquajturėn "Republikė e Kosovės", e cila gjithcka mund tė jetė, ashtu sic ishte edhe "Republika e Kosovės" sė rahmetliut Rugova, por kurrėn e kurrės shtet i pavarur dhe sovran, sic pėrpiqen t'ia paraqesin popullit shqiptar kofirillaket shqipfolės tė Tiranės, tė Prishtinės dhe tė Tetovės.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:47 pm

Ēfarė ju intereson shqiptarėve?

Ju intereson ajo qė nuk ju intereson sllavomaqedonėve. Tė jenė politikisht tė bashkuar, ku dallimet programore partiake te shikohen si dytėsore pėrball ineresave kombėtare. Ekziston mundėsia qė edhe pse tė bashkuar nė njė listė zgjedhore partitė politike shqiptare tė ruajne kapacitetet dhe vlerat rreale tė pėrfaqsimit .
Shqiptarėt nė zgjedhjet e ardhėshme duhet tė dalin jo vetėm si parti me kėrkesa sociale por, nė radhė tė parė si njė bllok qė perfaqėson dhe mbron tė drejtat kombėtare tė tyre.
Pėrse deri tani, partitė politike shqiptare nėn "Maqedoni" kanė votuar jo me listė tė pėrbashkėt elektorale?
Sepse krerėt politik Arbėr Xhaferi, Ali Ameti, Mendu Thaēi e tė tjerė, kanė vėnė si pėrparėsi interesat e tyre personale dhe tė klaneve qė pėrfaqėsojnė mbi interesat kombėtare.
Ėshtė absurde por edhe amorrale qė Mendu Thaēi tė jetė aleat i Gruevskit, njė klysh ky i shėrbimeve intelegjente sėrbe, dhe njėkohėsishtė tė demostrojė njė gadi urrejtje patalogjike ndaj shqiptarit tjetėr Ali Ameti.
Por, nuk duhet haruar denigrimi qė ky i fundit i ka bėrė Arbėr Xhaferit kur ishte nė pushtet nė koalicion me socialdemokratėt e quajtur LSDM, i cili "Marreveshjen e Ohrit" nga njė marrėveshje me monitorim ndėrkombėtar, ndėr tė tjerat, e shndėrroi nė njė marrėveshje ndėrpartiake midis BDI-sė sė Tij dhe LSDM-sė sė Branko Cėrvenkovskit.
Ana mė negative e kėtyre politikanėve qėndron nė faktin se realizimin e aspiratave kombėtare tė shqipėtarėve i shikojnė tek “mirkuptimi” me faktorin politik sllavo-maqedonas dhe jo te interesat kombėtare tė kombėsise shqiptare nėn "Maqedoni".
Ata tremben tė flasin dhe tė krenohen pėr indetitetin e tyre kombėtar dhe aq mė tepėr pėr integrim dhe bashkim mbarėshqiptar.
Por, kujt i duhen kėta kalander qė po e deklarojnė me mburrje servilizmin e tyre politik, dhe ndaj kujt?! Ndaj njė shteti qė edhe pas 17 vjetėve nuk ka emėr.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:48 pm

Tė dashur vėllezėr e motra tė idealit kombėtar!

Kjo Shqipėria jonė qė shtrihet nė Arbėri, nė Dardani, Sanxhak. Iliridė, nė Malėsi dhe nė Ēamėri ka bėrė dhe do tė bėjė gjithmonė pa secilin nga ne.
Por, asnjėri nga ne kurrėn e kurrės sdo tė mundemi tė bėjmė pa Shipėrinė.
Ėshtė, jo vetėm pėr tu pėrshėndetur, por edhe pėr t'u pėrkrahur nga faktori mbarėshipėtarė nisma e Partisė sė BDK (Bashkimi Demokratik Kombėtar) tė kryesuar nga atdhetari i spikatur z,Hysni Shaqiri, i cili ashtu siē Hasan Prishtina qė dikur lėshoi Parlamentin e Turqisė dhe iu bashkua kryengritėsve shqiptarė nė Malet e Kosovės, edhe Hysni Shahiri (nė vitin 2001) lėshoi Parlamentin sllavo-maqedonas tė Shkupit dhe iu bashkua kryengritėsve shqiptarė tė Ushtrisė Clirimtare Kombėtare (UĒK) dhe I cili pėrmes njė thirjeje ka kėrkuar nga partitė shqiptare nėn "Maqedoni" tė dalin nė zgjedhje me njė liste zgjedhore tė pėrbashkėt, me synimin pėr ta ēuar vendin drejtė njė federalizmi nacional, pasojat e tė cilit do tė conin nė plotėsimin e standarteve qė kėrkon faktori ndėrkombėtar, si dhe nė demokkratizimin e shoqėrisė, nga ky process do tė pėrfitonin tė gjithe, mbi tė gjitha do tė garantohej stabiliteti i vet shtetit maqedon.
Unė Z. Ali Ahmeti dhe zoti Menduh Taēi do tė votoj, por votėn time nuk do t'ia jap atyre qė i shėrbejnė nacionalizmit obskurantist maqedon qė mė mohon flamurin, qė mė vjedh historinė dhe mė shkel tė drejtat mė elementare njerzore.
Ēfare duhet tė bėjnė intelektualėt atdhetarė?
Le ti bashkangjitemi tė gjithė kėsaj lėvizjeje, le ta bėjmė tė njohur vlerėn e saj kombėtare, tė inkurajohen nismėtarėt, tė mos jetė ai njė zė nė shkretėtirė, tė diferencojmė ata politikanė qė pa argumenta e refuzojnė kėtė nismė, tė ndėshkohen kolltukofaget me armėn e votės, ēka kėrkon qė haka tė vejė tek Thirja e zgjedhėsve, le tė jetė

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:48 pm

NJĖ KOMB NJĖ QĖNDRIM DHE VEPRIM

Unė vėllau juaj, Gafurr ADILI nga fshati Aranjell i Kėrēovės, ju bėj thirje tė shkoni nė votime dhe votėn ta hidhni nė favor tė partisė Bashkimi Demokratik Kombėtar (BDK), tė kryesuar nga Z. Hysni Shaqiri nga Hotla e Kumanovės.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Musafir prej Sat Apr 26, 2008 12:48 pm

Tiranė,24 prill 2008.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Vizitor prej Sat Apr 26, 2008 2:00 pm

Po pse tja hedhin pikerisht ati voten mund te jete dhe ai i shitur si gjithe politikanet e tjere shqiptar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default KOMBI NĖ RREZIK DHE ATDHEU THĖRRET

Mesazh nga Musafir prej Wed Apr 30, 2008 9:44 am

DEKLARATĖ PUBLIKE NR. 10 E ZĖDHĖNSIT POLITIK TĖ FBKSH
Written by FBKSH
Tuesday, 29 April 2008

KOMBI NĖ RREZIK DHE ATDHEU THĖRRET…!

Sekretariati Vendimarrės i Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqipetar (FBKSH) nė mbledhjen e tij tė rradhės, tė mbajtur mė 27 prill 2008, pasi analizoi situatat politike aktuale dhe rrjedhat e ngjarjeve tė ndodhura e qė do tė ndodhin nė hapėsirat e Shqipėrisė Etnike, vendosi qė pėr opinionin publik kombėtar dhe atė ndėrkombėtar t'i bėjė publike qė ndrimet e FBKSH-sė, si mė poshtė vijon:
Veprimet e Kryebashkiakut tė Himarės, Z. BOLLANO, rėndė kanė cėnuar integritetin territorial tė R. sė Shqipėrisė tė saksionuar edhe nė Kushtetutėn (aktin mė tė lartė judidik) tė R. sė Shqipėrisė, prandaj FBKSH konsideron qė, nėse nė R. e Shqipėrisė mbisundon ligji, minimumi i minimumit ( nėse jo arrestimi dhe gjykimi) do tė duhej qė Z. Ballano urgjentisht tė largohej nga detyra e Kryetarit tė Bashksisė sė Himarės dhe me kėte rast Atij duhet dhėnė porosia e fundit, qė t'iu thotė pandronėve tė Tij qė pėrfundimisht ta harrojnė Epirin, sepse nėse do tė vazhdojnė me „ Verio Epirin" e tyre, atėherė edhe ne shqiptarėt do tė flasim pėr gjithė Epirin e epiriotit SKENDERBE, dhe nė veēanti pėr Epirin e Jugut, kufiri i tė cilit ėshtė nė Athinė, ku aktualisht janė mbi 2 miljonė shqiptarė arvanitas.
Pra, FBKSH kėrkon qė organet shtetėrore: prokuroria, hetusia dhe gjykatat shqiptare tė veprojnė konform Kushtetutės, mbi tė cilė Z. BOLLANO ka bėrė betimin s'i Kryebashkiak i Himarės, dhe ligjeve ne fuēi nė Republikėn e Shqipėrisė.
Institucionet e Kosovės, ato vendore dhe mbi tė gjitha edhe ato ndėrkombėtare (UNMIK dhe EULEX), kurrsesi nuk duhet tė tolerojnė qė, mė 11 maj 2008, nė Kosovė tė mbahen zgjedhjet e Serbisė, sepse nėse vėrtetė Kosova ėshtė shtet i pavarur e sovran, siē edhe u proklamua mė 17 shkurt 2008, atėherė nuk duhet qė tė lejohen zgjedhjet e nė shteti tė huaj, sepse nėse kjo do tė ndodhė, atėherė shqiptarėt e Kosovės pėrfundimisht do tė binden se pavarėsia e proklamuar ( mė 17 shkurt 2008) aspak nuk dallon nga ajo pavarėsia e shpallur, pėrmes referendumit popullor tė shpallur (1992) nga sovrani popull i Kosovės.
Kėto zgjedhje tė Serbisė (11 maj 2008) duhet t'i bojkotojnė edhe shqiptarėt nėn Serbi, dhe nė veēanti kėtüe gje duhet ta bėjnė shqiptarėt e Kosovės Lindore (Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit) dhe ato tė Sanxhakut, sepse nė tė kundėrtėn, po tė mos i bojkotojnė ato, do tė shkelin mbi gjakun dhe vullnetin e shprehur gjatė vitit 1992, nga populli i Sanxhakut dhe i Kosovės Lindore.
Kurse, shqiptarėt e Kosovės Jugore ( Lugina e Vardarit) duhet tė bėjnė preson mbi partitė politike: PPD, PDSH, BDI dhe BDH qė t'i bashkangjitėn idesė sė BDK-sė ( Bashkimi Demokratik Kombėtar), qė udhėhiqet nga Hysni SHAQIRI, pėr krijimin e koalicionit ndėrpartiak tė partive politike shqiptare pėr zgjedhjet qė do tė mbahen mė 1 qeshor 2008, dhe pėr federalizimin e „Maqedonisė", sepse nė tė kundėrtėn edhe shumė mė rėndė do ta demtojnė ēėshtjen madhore kombėtare.

Zėdhėnsi Politik i FBKSH,

Gafurr ADILI.

Tiranė, 28 prill 2008.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: GAFURR ADILI: Tė gjithė shqiptarėt sė bashku nė njė listė zgjedhore..!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi