Sytė flasin pėr ne. Irisi fsheh karakterin e ēdo njeriu.

Shko poshtė

default Sytė flasin pėr ne. Irisi fsheh karakterin e ēdo njeriu.

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 12:01 am

Shikime, ngacmime, shigjetime... sytė flasin pėr ne dhe komunikojnė sinjale nga mė tė ndryshmet. Sytė, qė shumė nga ne mundohen t’i fshehin nė situata tė sikletshme, thonė mė shumė nga ē’mund tė mendojmė ne. Janė pasqyra e shpirtit - kanė shkruar besimtarė dhe filozofė qė nga antikiteti gjer nė ditėt tona - kanė njė energji tė pabesueshme dhe tregojnė shumė pėr ne. Tė gjitha kėto pėr njė pjesė tė mirė tė njerėzve kanė qenė vetėm bestytni por tani janė kthyer nė njė realitet tė vėrtetė. Nė kėtė realitet shumė nga ne kanė besuar dhe vazhdojnė tė besojnė.

Por tani del shkenca pėr tė vėrtetuar se duke parė dikė me shumė kujdes nė sy mund tė zbulosh shumė gjėra interesante pėr karakterin e tij. Kėtė e ka arritur njė studim i drejtuar nga profesori Matt Larsson i universitetit suedez “Orebro”. Studimi nė tė gjithė madhėshtinė e tij ėshtė publikuar nė revistėn “Biological Psychology”. Pėr tė zbuluar personalitetin e njė njeriu mendohet irisi, kurora qė rrethon me ngjyrė syrin. Sipas zbulimit qė ėshtė bėrė publik edhe nga BBC, “venat” dhe “rrezet” qė rrethojnė irisin e syrit tregojnė nėse njė njeri ėshtė i dashur, agresiv, impulsiv, i ekuilibruar, nervoz etj. Ėshtė njė kombinim mes “pikturės” sė irisit dhe pėrshkrimit tė karakterit tė njė peroni dhe ky kombinim mund tė ketė baza gjenetike. Irisologjia, qė ėshtė konsideruar gjithmonė si njė mjekėsi alternative dhe mistike, studion qė nga shek.XIX irisin e syrit. Ajo e konsideron kėtė pjesė si njė hartė tė veēantė topografike, qė riprodhon tė gjithė hartėn e trupi njerėzor, anatominė e tij, funksionet e tij: njė arkiv i vogėl nė tė cilin janė shumė tė dukshėm shėndeti dhe mirėqenia jonė si fizike ashtu edhe shpirtėrore. Tani kjo teori ėshtė vėrtetuar nė njė farė mėnyre edhe nga shkenca. Irisi ėshtė njė membranė muskulare e syrit, e cila ka ngjyra tė variueshme nga njė person te njė tjetėr. Me anė tė saj kontrollohet drita qė futet nė sy. Ajo pėrbėhet nga fije muskulore dhe nga qeliza epiteliale tė pajisura me pigmente ngjyruese. Me anė tė njė aparati tė posaēėm, irisi mund tė ekzaminohet dhe mund tė japė imazhe tė ndryshme nga njė njeri te njė tjetėr. Kjo ėshtė po aq e vėrtetė sa ėshtė e vėrtetė se nė disa shtete pėrdoret pėr tė identifikuar njė person, siē bėhet me gjurmėt e gishtėrinjve. Qenia e saj unike varet nga kombinimi i fijeve muskulare qė e pėrbėjnė. Irisi nuk ka njė sipėrfaqe tė lėmuar por tė “goditur” nga palosje tė ndryshme.

Ekspertėt kanė studiuar irisin e 400 vullnetarėve dhe e kanė krahasuar me testet e karakterit tė tyre qė ishin bėrė edhe mė parė. Duke vepruar nė kėtė mėnyrė kanė arritur tė zbulojnė se njerėzit qė kanė mė shumė shenja nė irisin e tyre pėrgjithėsisht janė tė dashur, tė besueshėm. Rezultatet tona – pėrfundon Larsson - vėrtetojnė se persona me pamje tė ndryshme tė irisit zhvillohen nė bazė tė rrugėve tė ndryshme karakteriale.

Gazeta Albania

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi