Shikimi Fiksues - Mesyshi-

Shko poshtė

default Shikimi Fiksues - Mesyshi-

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 1:48 pm

Shikimi Fiksues - Mesyshi-


Syri ėshtė njė shqisė e rėndėsishme, pėrmes sė cilės shpirti nė trupin tonė kontakton dhe e njeh botėn e jashtme materiale. Mjekėsia bashkėkohore e shpjegon nė detaje fiziologjinė dhe anatominė e kėtij organi tė rėndėsishėm tė njeriut. Andaj, nė kėtė rast, me as qė e kemi pėr qėllim tė bėjmė kėtė.
Bebėzat e syrit, pėrveē se reagojnė nė sinjalet e dritės, ato janė pasqyruese edhe tė gjendjes emocionale tė njeriut. Kėshtu, pėrmes syve mund tė regjistrohen edhe emocionet momentale tė njeriut.
"Fytyra ka mundėsi tė gėnjejė, por sytė kurrė", thotė njė fjalė e urtė popullore. Ashtu edhe ėshtė! Nėse kemi ndonjė pėrjetim tė fortė emocional, atėherė bebėzat e syve zgjerohen shumė mė tepėr se normalisht. Kėtė dukuri e njeh mirė mjekėsia bashkėkohore, por para saj e kanė njohur edhe shumė tregtarė tė urtė, tė cilėt me vėshtrimin e syve tė blerėsit, kanė konstatuar se a e ka pėlqyer ai mallin qė e shiste apo jo, andaj edhe nė bazė tė kėtij vlerėsimi e kanė pėrcaktuar ēmimin e ofertės. Kėtė reagim tė bebėzave tė syrit nuk e kanė ditur vetėm tregtarėt shitės, por edhe ata qė blinin, prandaj nė situatat e vendosjes gjatė shit-blerjes, kėta tė fundit, qėllimisht mbanin syze me thjerrėza tė errėsuara, ashtu qė nga bebėzat e syve shitėsi, tė mos ketė mundėsi ta regjistrojė gjendjen momentale tė tyre.
Se bebėzat e syrit zgjerohen dhe ngushtohen me reagimin e dritės dhe tė gjendjes emocionale tė njeriut, tanimė nuk ėshtė kurrfarė zbulimi sensacional. Por, nė rastin tonė, fjala ėshtė tek dukuria tjetėr: ajo tė cilėn shkenca nuk dėshiron ta pranojė se ėshtė e mundshme, ndėrsa, praktikantėt e shkollave shpirtėrore e njohin dhe e kanė tė ushtruar. Kėtu kemi tė bėjmė me zgjerimin e vetėdijshėm tė bebėzave tė syrit pa ndikimin e tė dy rrethanave tė cekura si mė lart. Kjo shkathtėsi mbėshtetet nė zgjerimin e bebėzave tė syrit sipas vullneti dhe dėshirės nė momentin e nevojshėm dhe quhet "shikimi fascinuese".

Si mund tė realizohet "shikimi fascinuese"? A ėshtė ky vetėm talenti i disave apo shkathtėsi qė mund tė ushtrohet nga ēdo praktikant?
Nuk mund tė thuhet se ėshtė talent. Edhe pse shumica nė situata tė ndryshme, pėrmes mėnyrave tė caktuara, kėtė lloj tė shikimit e praktikojnė pa vetėdije, pa ditur fare se, pikėrisht, vetė fuqia e kėtij shikimi ka ndikuar qė nė rastin konkret tė shkaktojė fascinimin e dikujt. Prandaj, nuk mund tė thuhet se ėshtė njė shkathtėsi e lindur. Ajo lehtė mund tė mėsohet dhe ushtrohet nga ēdokush.
Mjafton tė uleni nė njė vend tė qetė tė dhomės suaj dhe, sė pari, filloni tė shikoni diēka tė afėrt. Do tė vėreni se bebėzat e syrit janė mė tė mbyllura. Mė pas, menjėherė vėshtrimin pėrqendrojeni nė njė objekt tė largėt. Do tė vėreni se bebėzat e syrit zgjerohen. Tani, pasi e dini veprimin e kėtij principi tė natyrshėm tė syrit, vazhdoni mė tej. Ashtu tė ulur, nė njė largėsi prej 30 cm., filloni ta vėshtroni gishtin tregues pėrballė syve. Vrojtojeni atė qartė para vetes dhe pėr momentin drejtojeni shikimin kah njė objekt paralel, por shumė mė larg gishtit tuaj. E shikon se si gishti qė e keni para vetes turbullohet, kurse objekti tjetėr paralel, larg pėrtej gishtit, duket mė i qartė. Kėtu, pra, ėshtė fshehtėsia-tė shikosh nė mėnyrė tė fiksuar nė sytė e dikujt afėr, por shikimin ta qartėsosh shumė mė larg.
Sikur e vėreni edhe vetė, me kėtė ushtrim, qėllimi ėshtė qė ju tė mėsoni se si me vullnet tė shkaktoni hapjen e bebėzave tė syrit. Kur nė momentin e caktuar qėllimisht hapen ato, atėherė kryhet qarkullimi mė i madh dhe mė i lirshėm i energjisė sė mendimeve nė formė tė valėve elektromagnetike. Logjika funksionale e kėsaj shkathtėsie ėshtė e thjeshtė: sytė kanė mbarime shumė tė shprehura dhe tė ndjeshme nervore, andaj, ata jo vetėm se i regjistrojnė vizuelisht objektin me konturat e tij, por me bashkėbiseduesin ose bashkėbiseduesit tjerė, bėjnė shkėmbimin e mendimeve qė janė forma elektromagnetike.
Shikimi fascinues, zakonisht, aplikohet gjatė bisedės me njė person si dhe kur u drejtoheni masave tė gjera, me qėllim tė imponimit tė mendimeve tuaja dhe kontrollimit tė veprimeve tek tė tjerėt. Nuk mjafton vetėm tė shikoni depėrtueshėm nė sytė e dikujt dhe ta arrini qėllimin. Pėrveē teknikės sė shikimit tė syve, duhet tė dini nė atė ēast se ēka bėni me mendimet tuaja. Pasi i fiksoni sytė e tu nė sytė e bashkėbiseduesit ose me kėtė shikim i drejtohesh masės sė gjerė pėrballė, pėrveē fjalėve mbresėlėnėse, duhet qė mendimet e juaja t'i parafytyroni qartė dhe tek atėherė t'i bartni tek bashkėbiseduesi pėrmes fjalėve dhe shikimit fascinues. Mendimin e thėnė verbalisht, sė pari duhet formuar qartė nė mendjen tonė, si parafytyrim ose vizuelizim i asaj qė kėrkohet dhe thuhet. Vetėm kėshtu, si mendim i parafytyruar qartė, bėhet valė e fortė elektromagnetike depėrtuese.

Ē'ėshtė mėsyshi?

Mėnyra e njėjtė e ndikimit te tė tjerėt pėrmes syve bėhet edhe te fenomeni tejet i popullarizuar nė popull si mėsysh. Edhe kėtu veprohet, pikėrisht, pėrmes shikimit fascinues. Fėmija i shėndoshė dhe ēdo gjė e bukur shikohet me emocion dhe ajo gjendje emocionale pėrmes bebėzave tė hapura tė syrit, bartet lehtė dhe shpejt tek bashėbisedusi.
Mėsyshi vepron dhe ėshtė fenomen shumė i shprehur nė jetė. Pleqtė tanė, edhe pse nuk e kanė njohur shpjegimin e vėrtetė tė kėtij lloji tė ndikimit psikik, ata gjithnjė i janė frikėsuar atij shikimi. Veēanėrisht ndikimi i tij ka qenė i shprehur tek fėmijėt dhe ėshtė pėrgatitur ruajtja e tyre nga veprimi i tij, pastaj tek martesat, te ndėrtimi i shtėpisė sė re... etj. Edhe mėsyshi ėshtė, nė njėfarė dore, formė e ndikimit psikik tek tė tjerėt, por dallon nga magjia rituale, sepse kėtu veprimi kryhet nė mėnyrė tė pavetėdijshme prej njė personi tė caktuar tek personi tjetėr.
Te mėsyshi nuk ka parapėrgatitje dhe veprime rituale, por vetė energjia e madhe e akumuluar nė formė tė xhelozisė, urrejtjes, manisė etj., nga njė person, nė kontakt tė drejtpėrdrejtė ose nė mėnyrė indirekte, pėrcillet tek personi i caktuar. Kur kemi tė bėjmė me kontaktin e drejtpėrdrejtė, ai gjithnjė bartet pėrmes syve dhe kėtė mėnyrė tė "bartjes" e quajnė "shikim fascinues".

Guralecėt me ngjyrė tė kaltėr...

Tė gjithėve na ėshtė njohur se pėr mbrotje nga mėsyshi, nė popull preferohet qė me vete tė barten guralecė tė ndryshėm me ngjyrė tė kaltėr, hudhra ose gjėsende tė tjera. Edhe pse kėto veprime tė pleqve tanė nga gjeneratat tona tė reja konsideron si bastarde dhe besėtytni tė kota, ėshtė plotėsisht e saktė se ato, vėrtet, kanė efekt mbrojtės nga mėsyshi, sepse e tėrheqin shikimin e parė fascinues tė bashkėbiseduesit, qė si emocion negativ nga befasia e momentit, nė fillim ėshtė i fortė. Thjesht, qėllimi duhet tė jetė qė emocioni keqbėrės pėrmes shikimit tė parė, tė mos orientohet kah personi qė mbrohet, por vėmendjen e tij duhet ta tėrheqė ngjyra, era ose pamja e sendit qė ai person e bart me vete si tė dukshme. Edhe pse, praktikisht, fare nuk ėshtė me rėndėsi se ēfarė sendi mbrojtės bartet me vete, mė e preferueshme do tė ishte gjithnjė tė pėrzgjidhen mu ato simbole qė nė popull, apo nė rrethin e caktuar, njihen dhe janė tė popullarizuara si mbrojtje kundėr mėsyshit. Nė to, brez pas brezi, me shekuj, ėshtė koncentruar energjia e madhe e besimit, prandaj, edhe supozohet nė efikasitetin mė tė madh mbrojtės qė kanė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi