Ta lesh duhanin, permes faqeve te internetit

Shko poshtė

default Ta lesh duhanin, permes faqeve te internetit

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 2:45 pm

Ta lesh duhanin, permes faqeve te internetit


Me shume se nga camcakezat, ndalimet ligjore apo taksat, te cilat te cojne drejt lenies se duhanit, tani nje duhanpires mund te ndihmohet nga teknologjia e larte per ta lene zakonin qe te con drejt semundjeve. Behet fjale per nje dukuri, e cila bazohet ne kontrollin shoqeror, duke kaluar permes celulareve apo siteve interaktive, qe ndihmojne ata qe duan ta lane kete zakon te keq. Ne fakt, sipas te dhenave, shtohet edhe me shume deshira per te pire duhan, nese duhanpiresit i veme bashke ne nje lagje qe te gjithe. E me gjithe sensibilizimin qe po behet vitet e fundit, deshira per te ndezur nje cigare eshte dicka qe s'mund te lihet menjane nga shume persona. Dhe per ta harruar ate, iu vijne ne pune teknologjite e larta, te cilat i ndihmojne duhanpiresit ne momentet me te veshtira te lenies se duhanit.

Behet fjale per nje sere sitesh, te vecante, ne te cilat ai qe deshiron te lere duhanin regjistrohet duke perfituar brenda tyre informacione dhe zakone te dobishme per te ndertuar nje program te personalizuar te dezintoksikimit. Pasi faktet personale perkthehen ne mesazhe telefonike, ato e ndihmojne duhanpiresin qe te kaloje ne menyre sa me pak traumatike gjithe periudhen e lenies se duhanit. Per shembull, siti i agjencise se njohur, Reuters, ka adresen http://www.fixnixer.com, e cila eshte e promovuar nga firma e njohur "State Tobacco Education and Prevention Partnership (STEPP)". Ne regjistrimin brenda kesaj faqeje, perdoruesit e duhanit duhet qe te fusin te dhena sa me te sakta mbi stilin dhe menyren e tyre te jeteses. Si per shembull, cilat jane momentet e dites tende, ne te cilat ndjen me shume nevojen e duhanit apo te dhena mbi personalitetin tend, te cilat ndihmojne ne krijimin e nje profili te caktuar per personin, i cili kerkon te lere duhanin.

Nderkaq, nje studim i javeve te fundit ka treguar se te pish duhan eshte nje dukuri, e cila mund te eksitoje shume gjene te trupit e me pas t'i crregulloje ato ne nje menyre te vazhdueshme. Dhe pikerisht, per nje arsye te tille, tek njerezit duhanpires mbetet i larte rreziku i krijimit te tumoreve te ndryshme. Keshtu, ky studim i mbetet idese se kanceret ne trupin e duhanpiresve shfaqen edhe pasi ata e kane lene prej kohesh ate. Demi ne zinxhirin gjenetik duket se eshte bere tashme dhe, per kete arsye, edhe lenia e duhanit nuk perben me nje rruge pa kthim drejt shfaqjes se tumoreve ne trupin e njeriut.

Shpjegimi

Pirja e duhanit shkakton ndryshime gjenetike, te cilat mbeten tek njeriu, edhe pse ai vendos qe ta lere ate. Kjo pasi, prishja e rregullit ne zinxhirin e ADN-se perben edhe nje nga shkaqet kryesore te shfaqjes se tumoreve. Edhe tek personat qe e kane lene duhanin prej kohesh, demi ne zinxhirin gjenetik duket se eshte bere tashme, e per kete arsye, edhe tek ata mund te shfaqen lehtesisht tumore, krahasuar me njerezit, te cilet nuk kane pire kurre duhan ne jeten e tyre.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Ta lesh duhanin, permes faqeve te internetit

Mesazh nga bledikorcari prej Fri May 09, 2008 1:36 pm

zemrushe edhe une e preva duhanin:)nje cigare ne goje kam dhe nje ne vesh gati per ta ndezur:) ahahahahahah shaka motra
bledikorcari
bledikorcari
Admin

Male
Numri i postimeve : 656
Location : brenda forumit \
Job/hobbies : puna ime
Shteti : Ta lesh duhanin, permes faqeve te internetit N1on408vc16iavwbt3fv
Reputation : 1
Points : 7
Registration date : 29/04/2008

http://www.ALBEMIGRANTI.FORUM.ST

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi