VETMIA

Shko poshtė

default VETMIA

Mesazh nga Musafir prej Wed May 07, 2008 4:27 pm

VETMIA


Shumė njerėz, nė veqanti ata qė nuk janė nė martesė, tė cilėt kanė ndjenjė tė fuqishme se nuk janė pjesė tė familjes, se nuk kanė arritur tė "lidhen". Ndihen tė mangėt, tė paplotėsuar, ndihen se askund nuk bėjnė pjesė askuj nuk i takojnė dhe se nuk janė nė atė rrjedhė tė jetės qė quhet normale...

Vetmia
Ėshtė mė se e vėrtetė se nė shumė vende me kultura moderne potencohet mė tepėr idividualiteti nė vend tė grupit apo familjes. Shumė tė rinj jetojnė vetėm, dhe shpesh pėr shkak tė punės, shkollės. Presioni i jetės ndoshta dhe nuk u braktisė atyre mjaft kohė pėr raporte kualitative me tė tjerėt.

Vetmia shikuar nga aspekti seksual
Pėrmes televizionit, filmave dhe librave kulturat moderne, na bėjnė me dije se e vetmja lidhje qė ka kuptim ėshtė ajo romantike apo seksuale. A thua ėshtė e vėrtetė kjo, e cila aq shumė ėshtė ngulitur nė ndėrdijen e njeriut.
Prandaj nėse nuk e kemi njė lidhje tė tillė ne ndihemi tė shmangur, apo pėrpiqemi tė gjejmė kuptimin e jetės nė lidhje tė tilla, por shpesh pa sukses! Dhe ato lidhje janė private dhe tė mbyllura, duke mos lėnė hapėsirė pėr miqėsi tė tjera, dhe nėse njė ditė pėrfundojnė (ndėrprehen) ne s'kemi ku tė drejtohemi, s'kemi miqėsi tė vėrteta e tė zakonshme.

Vetmia ėshtė universale
Psikiatri Dr. Chris Andrew thotė: "Vetmia ėshtė universale. Kam shumė pacientė, nė vecanti ata qė nuk janė nė martesė, tė cilėt kanė ndjenjė tė fuqishme se nuk janė pjesė e familjes, se nuk kanė arritur tė "lidhen". Ndihen tė mangėt, tė paplotėsuar, ndihen se askund nuk bėjnė pjesė, askujt nuk i takojnė dhe se nuk janė nė atė qė quhet normale".
Ajo qė befason ėshtė se, personat e turpshėm dhe tė qetė nuk janė tė vetmit qė e ndjejnė vetminė. Po ashtu njė ndjenjė tė tillė mund ta ketė edhe personi qė ėshtė ngazėllyes me ēdonjėrin, edhe ai qė vazhdimisht mahitet, qeshet, qė vepron haptazi, por qė nė tė vėrtetė frikohet tė lidhet me tjerėt nė lidhje serioze, e me kėtė njerėzit i mbanė nė distancė. Si duket personat e tillė kanė shumė miq, por pėr brenda vuajnė. Njerėzit e tillė nė tė shumtėn e rasteve janė tė lėnduar nė fėmijėri me keqpėrdorime emotive apo seksuale. "

A kemi pėrgjigje pėr kėtė?
PO! Megjithkėtė do tė duhet tė pėrvjelni krihtė dhe tė pėrpiqeni vet. Ja disa ide se si vlenė tė mendohet:
-Mbani mend, ju jeni njėri nga 25% e njerėzve nė botė (pėrafėrsisht) qė ndihen njėjtė.
-Prandaj bėjeni hapin e pare!
-A keni ndonjė hobi apo diēka qė ju tėrheq? Gjeni grumbullin qė ka tė njėjtin interesim dhe bashkangjituni.
Mos kėrkoni pėrgjigje pėr vetminė nė marredhėniet seksuale. Shumė njerėz, e nė vecanti vajzat, shkojnė prej njė lidhjeje tė shkurtėr seksuale deri te tjetra, duke kėrkuar me dėshpėrim afėrsi dhe kuptim pėr jetė. Pėrdallim meshkujt kur gjejnė lidhje, zakonisht janė tė interesuar vetėm pėr lidhje tė shkurtėr seksuale dhe nuk ofrojnė mė tepėr si kundėrshpėrblim. Ju jeni mė tė vlefshėm se kjo gjė!
Madje edhe nė lidhjet stabile, nė lidhje afatgjatė apo nė martesė nuk duhet pritur nga partneri juaj qė t'i kėnaqė gjitha nevojat e juaja emocionale. Ai/ajo natyrisht se do tė duhej t'i plotėsojė shumė nevoja tuaja nese partneri i juaj do tė duhej tė ishte edhe miku juaj mė i mire. Mirėpo gjithsesi duhet tė keni edhe rrjetin e raporteve tė mira me miqtė tjerė, tė jepni dhe tė merrni ndihmė dhe pėrkrahje.

Jeta nuk ėshtė film e as roman.
Mund tė duket se ėshtė mė lehtė ta jetojmė jetėn tonė pėrmes personave tė paramenduar nga filmat, librat dhe madje edhe pėrmes lidhjeve nga Interneti. Mirėpo jo, mardhėnjet e tilla nuk janė reale! Personazhet nga filmi dhe librat nuk sillen dhe nuk flasin si gjithė njerėzit e vėrtetė! Ajo ėshtė vetėm botė e ėndėrrave dhe shumė dallon nga bota e vėrtetė. Jetoni nė botėn reale!
Tė jesh i dėshiruar dhe i nevojshėm ėshtė pėrgjigje e madhe ndaj vetmisė. A ekziston ndonjė mėnyrė si mund t'i ndihmoni njerėzit tjerė? A mund tė bėni diēka si vullnetar? Mund tė vizitoni spitalin, njerėzit e vjetėr, tė ndihmoni nė qendra pėr kėshillim, nė institute pėr varėsi… Lista e aktiviteteve ėshtė e pafund. Apo mjafton tė bėheni dėgjues tė mire, t'i kuptoni tė tjerėt si ndihen dhe t'u ofroni ndihmė. Pėrmes ndihmės qė ia ofroni tjerėve, fitoni miq dhe e braktisni vetminė!

Asnjėherė mos prit qė tė tjerėt t'ju shkruajnė letėr apo e-mail, apo t'ju telefonojnė. - Bėjeni ju hapin e parė. Dhe nėse del qė ata janė tejet tė zėnė, kjo nuk do tė thotė se jua hedhin. Provoni edhe herėn tjetėr!
Mos pini sė tepėrmi - kjo mund t'jua merr ndjenjėn e vetmisė vetėm pėr disa orė, por nuk e zgjedh problemin e vėrtetė.
Ndoshta ndiheni tė larguar nga tė tjerėt pėr shkak tė gjėrave tė gabuara qė u kanė bėrė, apo ju u keni bėrė atyre. Kėto gjėra ngrisin mure mes juve. Mos u bėni krenar qė tė kėrkoni tė pendohen, madje edhe nėse mendoni se ajo ishte gabim i tyre! Nėse nė fėmijėri keni patur traumė pėr shkak tė raportit tė keq tė prindėrve, apo madje edhe keqpėrdorimeve seksuale ndaj jush, mos e gėrmoni atė ndjenjė. Megjithatė ėshtė e mundshme qė t'i mposhtni ato lėndime.
Jemi tė krijuar qė tė jemi qenie shoqėrore. Gjithė ne kemi nevojė dhe na duhen njerėzit tjerė. Nė njėrėn nga shkrimet e vjetra shkruan: "Nuk ėshtė mire qė njeriu tė jetė vetėm!". Ky shkrim deri nė ditėt tona e mbijetoi historinė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: VETMIA

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 10:24 am

  • Vetmia!? uhhhhhhhhhhh se di cka te them po eshte jashtezakonisht shtrige e keqe kjo vitmia nuk kam ca te them per te se e urrej shume kete shtrig `VETMIN`dhe e kam frige

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi