ēerēiz Topulli

Shko poshtė

default ēerēiz Topulli

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 1:22 am

ēerēiz Topulli
(1880-1915)

Atdhetar e veprimtar i shquar i Rilindjes, udhėheqės i luftės sė armatosur tė ēetave kundėr sunduesve osmanė pėr ēlirimin kombėtar tė vendit. Hero i Popullit.

Lindi nė Gjirokastėr. Mjedisi familjar nė tė cilin u rrit e sidomos vėllai mė i madh Bajo Topulli, ndikuan nė formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesė nė veprimtarinė e Komitetit tė Fshehtė «Pėr lirinė e Shqipėrisė» nė Gjirokastėr.

Nė prill tė 1907 komandoi ēetėn e armatosur qė vepronte nė Shqipėrinė e Jugut, e sidomos nė krahinat e Gjirokastrės dhe tė Korēės. Me vendim tė Komitetit tė Gjirokastrės, anėtarė tė ēetės sė tij vranė nė fillim tė marsit 1908 nė Gjirokastėr komandantin turk tė xhandarmėrisė. Drejtoi Luftėn e Mashkullorės mė 18 mars 1908.

Nė thirrjen "Nga malet e Shqipėrisė" drejtuar bashkatdhetarėve tė tij dhe botuar nė janar 1907 nė gazetėn "Shpresa e Shqipėrisė" ēerēiz Topulli pasi dėnonte grabitjet e administratės osmane kėrkonte qė Shqipėria tė shkėputej nga Perandoria Osmane dhe tė bėhej e lirė dhe e pavarur. Ai shprehte bindjen se e vetmja rrugė pėr ēlirimin e Shqipėrisė ishte ajo e kryengritjes sė pėrgjithshme tė armatosur, dhe ftonte gjithė shqiptarėt tė ngriheshin me armė nė dorė nė luftėn pėr lirinė e Shqipėrisė.

Pas fitores sė revolucionit xhonturk tė 1908, ēerēiz Topulli punoi pėr formimin e klubeve shqiptare dhe pėr ēeljen e shkollave shqipe nė viset e ndryshme tė vendit. Nė shoqėritė dhe klubet patriotike mbrojti interesat e kombit dhe tė vegjėlisė. Pas Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, mė 28 nėntor 1912 u vu nė shėrbim tė qeverisė sė I. Qemalit dhe luftoi pėr mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė atdheut. U vra mė 15 korrik nė Fushėn e Shtoit (Shkodėr) nga forcat e pushtuesve malazezė. Mė 1937 eshtrat e ē. T. u vendosėn nė Gjirokastėr.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: ēerēiz Topulli

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 1:55 am

Ēerēiz Topulli mė ngjan si Adem Jashari ! Ēfarė oguri kjo ripėrsėritje. Vetėm shqiptarėt ēdo kohe i japin historisė trima viganė !

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi