DEDE GJO LULI

Shko poshtė

default DEDE GJO LULI

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 1:33 am

Dedė Gjo Luli (1840-1915). Udhėheqės i shquar i Malėsisė sė Mbishkodrės nė luftėn pėr ēlirimin kombėtar dhe pėr ruajtjen e tėrėsisė territoriale tė atdheut, Hero i Popullit. Mori pjesė nė qėndresėn e organizuar nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit pėr mbrojtjen e Hotit e tė Grudės qė qarqet shoviniste malazeze kėrkonin t'i aneksonin nė bazė tė vendimeve tė Kongresit tė Berlinit.

Nė vitet e fundit tė shek. XIX Dedė Gjo Luli u aktivizua pėrsėri nė lėvizjen pėr autonominė e Shqipėrisė, mori pjesė nė mbledhjen e pėrfaqėsuesve tė popullsisė sė Shkodrės qė vendosi bashkimin me Lidhjen e Pejės. Aftėsitė e tij si organizator, si prijės luftarak dhe si [color=blue]udhėheqės popullor, u shfaqėn sidomos gjatė Kryengritjes antiosmane tė v. 1911. Nėn udhėheqjen e tij malėsorėt e Hotit, tė Grudės e tė Kelmendit korrėn suksese tė rėndėsishme kundėr forcave osmane dhe e detyruan qeverinė xhonturke tė hynte nė bisedime me ta. Nė bashkėpunim me qarqet patriotike, ata parashtruan nė Memorandumin e Greēės kėrkesėn pėr autonominė territoriale-administrative tė mbarė Shqipėrisė. Dedė Gjo Luli i qėndroi besnik deri nė fund luftės pėr krijimin e shtetit kombėtar shqiptar.

Edhe pas Shpalljes sė Pavarėsisė, pėr shkak tė gjendjes sė krijuar nga luftėrat ballkanike e vendimet e padrejta tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, Dedė Gjo Luli iu desh, megjithėse nė moshė tė thyer, tė vazhdonte luftėn pėr mbrojtjen e vendit dhe bashkimin kombėtar.

Mė 24 shtator 1915 forcat pushtuese serbo-malazeze, nė bashkėpunim tė ngushtė me reaksionin bajraktaro-ēifligar e klerikal vendas, e shtinė nė dorė pabesisht dhe e vranė nė Sheshėz afėr Oroshit[/
color]

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi