Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Shko poshtė

default Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 2:28 am

Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Para disa kohe ne qytetin e Vlores u zhvillua Festivali i Humorit Shqiptar (2 8 qershor 2006). Nje sivella i tij, i pari pas thuajse 10 vjet heshtjeje, braktisjeje, pakim e shperfillje nisi po ne Vlore, si rifillim i nje tradite te hershme e te pasur, dikur te quajtur “Takimet e estradave profesioniste”, qe zhvilloheshin ne qytetet kryesore te vendit, ndersa per gati 10 vjet ne qytetin e Shkodres, te quajtura pasketaj “Ditet e humorit”.

Dikur ky lloj teatri kish goxha peshe, rendesi, merita, poaq permase sociale e politike, dinjitet, duke krijuar ate qe sot quhet ndryshe “impakt” me shoqerine, me kohen, me publikun. Vitet e pas 1990, as mish as pesh, e mrudhen kete gjini popullore e te dashur te teatrit.

Shumekush prej artisteve u largua, shume te tjere me pagat minimale qe merrnin nga shteti “fakir fukara” emigruan, nderruan “zanat”, kerkuan mjete te tjera mbijetese. Burimet e financimit u shterren, trupat artistike te tyre u katandisen “kokoshi nje thele”, nga 15 gjer 40 aktore, instrumentiste e kengetare qe kishin dikur, kane rene sot ne 5 6, ja te themi edhe 10 vete.

Nje baterdi e vertete. Dhe po keshtu ngjau me zvogelimin e numrit te shfaqjeve, te premierave, rrjedhimisht te vendit te respektueshem dhe te hapesires se gjere qe pat zene dikur ky teater fort i pelqyer e demokratik per nga fryma, per nga menyra e komunikimit, per nga elementet ndertuese e strukturore si dhe per nga mjetet shprehese artistike.

Por ja qe mulliri i kohes bluan e bluan, ndaj nostalgjite, ne kete rast, s’ka pse sillen ne mendje per te vajtuar {ka ishte, por per te krijuar qasjet e dobishme qe ky teater te mos dale jashte udhe, te mos mbetet ne cep te vemendjes.

Andaj, i pari mendim i imi dhe i shumekujt qe e do dhe e nderon kete lloj teatri, eshte vleresimi dhe pergezimi i nismes se artistit te njohur Mirush Kabashi per ta ruajtur startin e Festivalit te Humorit, kujdesi i bashkise per ta ruajtur pikerisht ne Vlore, duke e paqtuar ate edhe me detin, klimen, veren, pse jo dhe plazhin, pra me ate qe tash me perkedheli i themi “turizem kulturor”.

Shkodra s’ka pse behet “xheloze” per Vloren, sidoqe njerezit e atij qyteti e kane ne gen humorin, e thithin si ajri, si qumeshtin e gjirit te nenes. Por ja qe artistet vlonjate dhe bashkia e ketij qyteti kembengulen per kete festival, e trajtuan dhe e “nderuan” si nuse te bukur, dhe si nje “nuse te bukur” te tyren edhe e rrembyen. Ashtu qofte!

Estrada dhe koha
Kjo gjini e teatrit eshte quajtur dikur “gazete folese”, dhe percaktimi ka shprehur nje tipar sa historik, poaq specific dhe formal te saj: aftesine per ta rrokur kohen ne dimensionin e vet te fundem, dhuntine per te komunikuar shpejt, per t’ju pergjigjur flake per flake asaj qe ndodh “tani”, “kete cast”, se toku me detyrimin per te ofruar terapi dhe ilace per semundjet dhe lengatat e njeriut dhe te shoqerise gjate vete procesit te zhvillimit…

Prandaj mirepriten me entuziazem parodite e zgjuara, plot kripe e lezet, te artisteve “embleme” te estrades se Vlores, Afrimit, Agronit, Metit, ne shfaqjen “Me te future”.

Ata “shetisnin” lirisht neper hallet e njeriut te sotem shqiptar, e ngjyenin penen aty ku plaga dhimbte, ku dukuria komike ne formen e te shemtuares apo te ultes, te vesit apo te mangesise, gjer edhe te budallallekut, vihej nen hostenin e tyre si njerez te mprehte e gazmore njeherit, si artiste qe dine ta dallojne te keqen, te ligen, te zhberen, te vdiren dhe gjithe lemizhdet qe vjell koha, gjithcka te ndote qe shoqeria e lufton ne perpjekjen e saj per vetepastrim…

Prandaj ne shfaqjen e teatrit te varietese se Durresit “DVD 06 Surpriza”, me regjisor Haxhi Ramen, ne pame gjesende komike te pranishme ne jeten tone, ne perditesine tone, duke e bere me zhdervjelltesi dhe finese “skermen” ne fushen e humorit, pa vulgarizime…

Prandaj shfaqja “Numerojme” e teatrit te varietese se Sarandes solli nje seri te metash shoqerore por dhe asish qe manifestohen ne karakterin e njerezve, si duart e pista qe vjedhin arken e shtetit (Telefoni magjik) dhe xhepat e klienteve (Farmacistja), mashtrues qe perfitojne nga mungesa e ligjeve dhe e kontrollit (Mashtruesi) etj…

Prandaj ne shinjestren e artisteve te Shkodres, perpos shpotive politike ndaj pushtetareve te papergjegjshem, erdhen edhe shpotite e bera kundrejt deformimeve qe hasen jo rralle ne marredheniet njerezore, ato kunder sajimit te nje “familjeje te re” ku te dy palet, sidoqe hileqare ndaj njera tjetres, mbeten te vetendeshkuar…

Spektri i dukurive komike eshte shume i gjere. Per me teper, sot artistet kane te siguruar nje kusht parak, me te domosdoshmin, dikur te mohuar: Lirine e krijimit. Humori dhe satira, posacerisht keto, pa liri nuk mund ta kryejne kurresesi misionin e tyre godites fshikullues (por dhe sherues), nuk mund ta realizojne dot kritiken e tyre ndaj deformimeve, bjerrjes morale, teprise se pushtetit, hajnise, vesit etj.

Liria sot eshte e ligjeruar, porse ajo nuk po shfrytezohet aq sa dhe ashtu sic duhet. Kjo nenkupton se ende humori dhe satira ne keta vite nuk po rreket drejt dukurive komike te thukta, ku te gjesh jo pak hidhesire e dhimbje brenda.

“Piperi” i saj nuk djeg aq fort. Kjo eshte nje ceshtje qe kerkon shestime te gjera; nje ceshtje thelbesore e orentimit te shenjestres se humoristeve qe krijojne ne kete gjedhe teatrore. Andaj do te mendoja qe sot, sidomos neser, teatrot e varieteve duhet te priren ca me shume kah satira dhe sarkazma, duke gjetur, sakaq, nje drejtepeshim me te mbrothte me elementet e tjere te humorit, me pak “pickues”.

Satira dhe humori – balance e prishur
Nje paranteze: Si gjendje dhe shfaqje e natyres njerezore, humori eshte nje reagim psikofiziologjik, me shkaqe e shtysa te gjithefarta, sa intelektuale qe vijne nga loja, kombinacionet, nprehtesite dhe perceptimet e mendjes, poaq edhe ndjesore qe vijne nga ngazellimet, ekstazat dhe lumturia e njeriut gjate veprimtarise se tij te shumellojte e ne kohe te ndryshme.

Doemos, ne zhanrin e teatrit te varietese, humori eshte “parti prim”, cka do te thote se ne materialet e saj jane shume me te pranishme pikerisht gjendjet gazmore, ngacmimet e ardhura nga fjalet e mprehta, nga sjelljet dhe veprimet me karakter shpotites e argetues, nga elementi i “lojes”, i rrengjeve dhe i dredhive (ndaj mikut, shokut a kundershtarit tend), nga keqkuptimet, intrigat dhe ngaterresat (e qellimta ose jo), nga tallja, qeshja dhe perqeshja ndaj me te dobtes dhe te dobetve, ndaj njerezve me vese dhe vete vesit, posacerisht ndaj me te ngathteve, “qullaceve”, atyreve qe jane me te vonuar perkundrejt ngucjeve dhe reagimit te tjetrit, gjithpo edhe ndaj atyre qe behen “poligon qitjeje” per mangesi e dobesi te karakterit, per veprime te pahijshme, gjer dhe te ndeshkueshme.

Te tilla shfaqje e modelime te humorit ne i pame ne shume materiale te 9 prej shfaqjeve te dhena ne kete festival, i pame po ashtu ne lojen e aktoreve, ne mizanskenat dhe gjetjet regjisoriale etj. Humori, sidoqe kritikonte, edhe lezetonte, na ngazellente shpirtrat. Ne qeshnim pra edhe “pa te keq”.

Kritika, ne kete rast, ishte e mirekuptuar, sikunder edhe terapia qe humoristet dhe artistet nenkuptonin. Nje te tille koncept e pati te qarte shfaqja e Durresit, ku shume gazmore e intermexo, me humorin e tyre te mprehte, qe rridhte nga te papriturat komike (kryesisht te ardhura prej replikave), u bene te kendshme per ne. Ky lloj humori ishte mund te cilesohej, si te thuash, “pa te keq” duke mbetur brilant ne formen e vet.

Sidoqe pati edhe ndonje material te gjate (madje te “zgjatur”), ne pergjithesi te kjo shfaqje u parapelqye materiali i shkurter, posacerisht ai ku elementi i lehte dhe argetues i humorit paraqitet si me kryesori. Nje prirje te tille e pame edhe te shfaqja e Shkodres “Goja llap e shpina dap”, megjithqe “cuditerisht” ajo e kishte humbur jo pak mprehtesine e vet karakteristike si nje humor fin, ngacmues, shakator e plot befasime, si dikur motit.

Edhe regjia kishte jo pak difekte e mosarritje.
Duke e quajtur te mireqene hapesiren zoteruese te formave “argetuese” e kendellese te humorit ne skenat e teatrove te varietese, nga ana tjeter, ne skenen e ketij teatri lipset qe te jete me i gjendur elementi i satires dhe i sarkazmes fshikulluese. Bash kjo eshte me e veshtira per t’u realizuar.

Koha plot bjerrje e deformime shpirterore, politike, shoqerore e morale qe hoqem e po heqim, kjo kohe me cudira e marri, me “thagma”, percudnime e fenomene te shemtuara, ka nevoje te gjeje gjuhen dhe kodin e vet te humorit ne skenen e estrades, ate me te pershtatshmen; te gjeje mendjen e mprehte dhe guximin e artisteve. Po a ekziton kjo mendje? A jane shkrimtaret e sotem humorist ne nivelin e nje Pellumb Kulle, e nje Qamil Buxheli?

Nese ka ende, sa kane mbetur syresh? Une e di boshin e madh qe eshte krijuar per te tille autore, e di handikapin e pesuar. Kam degjuar edhe zerat e “Circeve” per t’i grishur humoristet drejt shakave te trasha e mendjeve te trasha. Pikerisht per kete arsye une vleresoj si arritje konceptin e shfaqjes se Gjirokastres “Ja ku jemi”.

20 vjet kjo estrade, them, nuk ka dhene shfaqje me te mire profesionalisht. Ne pame aty edhe satiren, edhe sarkazmen. Fshikulli godiste njerezit tane, qe udheve te emigrimit e dyerve te botes, me nje kove e me nje fshese, harronin bash dhe prinderit e tyre te mbetur vetem e te braktisur, duke u mburrur, madje, si snobe qesharake per jeten kinse moderne dhe “europjane” qe benin (ne fakt, te denje si sherbetore e skllever te kohes se re).

Ne u zemeruam si edhe vete artistet per politikanet rufjane, qe e kane katandisur kete vend si mos me keq duke i degdisur njerezit te lypin neper bote, pushtetare arriviste e grabitqare qe e shohin shtetin si nje lope thjesht per ta mjelur per vete, si nje xhep te madh per ta zhvatur. Vargjet e Cajupit psh aktualizohen dhe kesisoji satira kthehet me te vertete ne nje kamzhik te forte, ulerites, qe na rebelon dhe nxit protesten tone.

Pavaresisht se situata komike nuk ishte shfrytezuar mire, kurse batutat e mprehta mund te ishin me flakeritese, sidoqofte skeci “Zogi i Zi” i estrades se Shkodres, me subjekt ndodhine tashme tejet te njohur te ndertimit apo prishjes se mbikalimit ne Tirane, ngacmoi nje dukuri tipike ne jeten politike te vendit: frymen konfliktuale, mungesen e zgjidhjes dhe te kompromisit, absurditetin e qendrimeve kapricoze (qe te kujtojne grindjet e kalamaneve).

Po a mund te kenaqemi me kaq? Aspak, jo. Dinjiteti dhe serioziteti i teatrit te varietese do te nund te shfaqej me se miri fale aplikimit edhe te formave te drejtperdrejta te satires e sarkazmes, duke fshikulluar fenomenet e shemtuara e te ulta qe kane bere vend ne jeten e shoqerise, posacerisht ato ne jeten politike, ato ne raportin e njeriut me shtetin, me shoqerine, me pronen, me moralin, me familjen, me vetveten.

E rendesishme, dhe me e veshtira, eshte fakti qe satira te mos vije assesi ne forma te “ngrysura”, merzitshem, lodhese, ku veshtire te qeshet. Perkundrazi, ajo lipset te njemendesohet ne asi formash te shlirta, ku gazi te vershoje shpenguar dhe ne te qeshim me gjithe shpirt me te keqen, ta shpotisim plot hare te ligen, ta luftojme ate duke e goditur ne piken me te dobet, tek “thembra e Akilit”, atje ku ajo e humbet fuqine dhe behet me te vertet per t’u tallur.

Pikerisht nje optike te tille ne e pame tek shfaqja e teatrit te varietese se Fierit “Porta e perrallave”, me shkrimtar humorist dhe regjisor Ilir Bezhanin. Prania e satires ketu ishte e gjithkundshme, e tretur bukur e me hijeshi, duke rokur kryesisht sferen e dukurive morale.

Por ne nuk do te qendrojme ne kete merite te konceptit letrar dhe regjisorial te I. Bexhanit, pasi do deshem qe, nepermjet edhe kesaj shfaqjeje, te ngrenim nje tjeter problem per gjendjen aktuale dhe ardhmerine e estradave:

Format, modelet, strukturat moderne
Forma e teatrit te varietese, se paku ne shekullin e XX kur ajo u duk se mori nje drejtim te qarte, trashegoi nga historia e teatrit boteror shumecka qe vinte nga komedia erudite romake, nga teatri spanjoll i bujtinave te shekullit te XVI, nga teatri shetites francez (i famshimi “Teatri i ndritur” i Molierit qe bridhte fshat me fshat me disa karroca) dhe sidomos nga “Komedia e Artit”, e lindur kryeherit ne Itali dhe qe pushtoi mepastaj gjithe Europen, me humoriste te tipit te Goldonit, me karakterin improvizues, maskat, gazmoret e gaztoret (xanet), laryshine e materialeve dhe zhanreve teatrore. Shumecka e bukur prej trashegimise, edhe dje, edhe sot, edhe mot, do te mbetet e do te perpunohet me tej, pasi ato jane sprovuar neper shekuj.

Shumecka tejkalohet, bjerret, dekompozohet, humbet e harrohet. Me e njohura dhe me e vjetra semundje ne estradat tona para viteve ’90, gjithashtu edhe pas ketyre viteve, ishte dhe eshte uniformiteti strukturor i spektaklit, forma e konsumuar dhe e bezdisshme e binomit skec kenge. Ketu fantazia regjisoriale rresht.

Nga ana tjeter, kjo forme perjashton nga struktura e nje varieteje shume gjedhe e lloje te larmishme teatrore, sikunder jane komedite e shkurtra, parodite dhe kupletete, monologjet dhe recitimet e vjershave satirike, numrat akrobatike, ata te cirkut, klounet apo magjistaret, skecet dhe komedite muzikore, numrat koreografike dhe modelin e aktorit te kabarese etj. Me te drejte thuhet se estrada e ka “stomakun te gjere”, gelltit e tret shumecka.

Ne kete festival ky binom ishte “kokeforte”, s’leshonte pe, as istikam. Nga 9 shfaqje, 6 kishin pelqyer, me pak perjashtime, kete strukture, cka flet per mpakje te imagjinates regjisoriale. Perkunder ketij binomi famekeq, estrada e Durresit rrekej te krijonte nje nyje lidhese te materialeve, fale nje “laptopi” te zmadhuar, te kthyer ne dekor (zgjidhje skenografike), ku projektoheshin pamje nga qyteti, portrete aktoresh, pershendetje etj.

Ndoshta, me xhirime ne mjedise natyrale dhe me pas ne skene e vice versa, nje forme e tille performimi do te behej teper intriguese. Vecse, kam bindjen, per mungese parash ajo nuk mundi te realizohej. Gjithsesi, prej ketij koncepti te H. Rames duhet nxitur ideja e nje konvergimi me te shpeshte e me te mencur te imazhit filmik me skenen, pasi teknika ne ditet tona eshte ku e ku me e sofistikuar se dje, kurse mundesite e shfrytezimit te saj ku e ku me te medha…

vazhdon

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Thu May 08, 2008 2:28 am

.....vazhdimi

Premiera “S’kam pa Valentinsa” e teatrit te varietese se Elbasanit, me autor dhe regjisor Erand Sojlin, duhet pergezuar pikerisht per konceptin e organizuar te krejt lendes letrare perputhur metafores se shen Valentinit – dashurise. Ajo shkonte e vinte neper kohera e neper cifte, vecse brenda hallakames se trurit te nje vajze marroke, si personazh nderlidhes.

Nderkaq, regjisori e kishte vene gjithcka ne funksion te konceptit te tij unifikues, madje edhe mizanskenen e kengetareve dhe reagimin e orkestres, duke bere qe ata te ishin pjese e aktrimit dhe e lojes. Por modelimit te gjetur te shfaqjes si strukture, i mungonte, mbase, nje konkretesi me e madhe ne karaktere, nje gjuhe me e pasur humoristike, me te papritura dhe befasime te kendshme, sikunder edhe nje sherbim e vemendje me madhe ndaj aktrimit, qartesise se fjales etj.

Shfaqja qe solli nje shembull te bukur ishte ajo e Fierit, “Porta e perrallave”, ku ne pame se si ngasjet e ardhura nga folklori, anekdotat, barcoletat, kripogramet, rrefenjat humoristike te popullit u shnderruan ne nje libret te njesuar, fort mire te menduar nga autori dhe regjisori Ilir Bezhani. Tharmi ish po ai, i hershmi, ardhur prej mprehtesise se folklorit, vecse zhvillimi ishte i mevetesishem.

Dhe kjo kerkonte talent. Duheshin pervijuar karakteret, duheshin krijuar situatat, duhej ushqyer me gaz dialogu dhe konflikti. E gjithe shfaqja ishte nje teresi. Dukej si nje jehone e ardhur nga mugullira e tradites, por bukur tingelluese per ne, njerezit e sotem. Dhe te ngjan se paralelja e hequr prej autorit regjisorit nga dje me sot eshte nje thelb gjithpo ai, I perseritshem e rezistent: se njerezit ne thelb jane gjithpo ata, se problemet mbeten gjithpo te njejtat per shqiptaret e djeshem e te sotem.

“Nusja qe per inat te vjehrres shkon e fle me millonane”, edhe sot po ajo e djeshmja eshte (ndersa burri ka shkuar te punoje jashte, ne emigracion). Se kokefortesia karakteristike e shumekujt shqiptari, burri a gruaje, qe edhe duke u mbytur ne pus nuk pranon te pohoje se bari pritet me kose, perkundrazi pritet me gershere, kjo eshte sa per te qeshur, po aq edhe per te qare.

Ka brenda edhe argetimin, shakane, elementin e humorit, sikurse edhe djegesiren e satires, kritiken e ashper, leqendine ndaj vesit te shemtuar e te rrezikshem te kokefortesise. Dhe bukuria pastaj gati sa s’rrezellin ne trajtimin e anekdotes se njohur te bijes se arixhiut, te cilen na e kerkoka mbreti nuse per djalin e vet.

Kontrapunkti shfrytezohet brenda karaktereve te ndertuara dhe konfliktit, duke ardhur natyrshem tek ideja e komunikimit, tek postulati se “ashtu i do mushka drute”, se s’behesh dot “edhe qeros edhe fodull”, se “arixhiut i duhet folur me gjuhen e arixhiut”. Apo anekdota e mrekullueshme e “Hasan pordhes”, qe nga nje grimce folklorike eshte zhvilluar krejt ne nje komedi me situata e batuta gazmore, dhe ku ideja se nami te ndjek pas si hije e shpoti neper breza, vjen kendshem e pa teklif.

Elementi banal, vulgariteti dhe kultura e “kicit”
Nuk ka me nevoje te sqarohet tanime se elementi banal dhe nenteksti seksual ne gjinite e humorit eshte i dobishem, pjese e natyrshme e tij, vecse ai duhet shfrytezuar ne voli te zberthimit te karaktereve, te kritikes apo si veprim e replike humoristike, ne nje cast te caktuar. Nuk ka pse trembemi nga banaliteti, as nga nenteksti seksual.

Estrada s’eshte nje art puritan, as fjala aty s’eshte “puriste”. Vete ky lloj teatri shfaqet, per nga natyra dhe funksioni i tij, si tejet popullor, masiv. Fjala eshte qe batutat dhe gjestet banale, nentekstet seksuale, mos te kthehen ne qellim me vete, ne fill pershkonjes te gjithckaje, te cdo fabule e cdo subjekti, as ne pretekst dhe ne pasoje njeheresh te te berit te humorit. Nje qasje te tille e ka fort te pranishem spektakli humoristik “Portokalli” i televizionit “Top Chanal”.

Sigurisht, s’ka pse kerkohet nga humori “pasterti epruvete”, ndryshe ai do te humbiste vlagen, ate qe eshte “popullore”, e jetes, e tavolinave te pijes, e gezimeve, e hareve shoqerore, e ngacmimeve, e shakave. Une e di, nga ana tjeter, se qysh nga koha e Aristofanit te madh te Greqise se mocme, komedite e ketij te fundit mbusheshin me gjithfare fjalesh, gjestesh e sharjesh nga me banalet prej vete aktoreve, pa e shqetesuar aspak publikun, i cili e kishte pranuar “kodin” artistik te tyre.

Pikerisht, me ngjan se ne kete festival funksionoi ky “kod” humoristik, ishte ruajtur nje ekuiliber pergjithesisht i drejte midis elementit banal dhe funksionit estetik te tij, pa e kthyer kete te fundit ne sharje, ne zhargon te piste rrugesh. Dhe kjo, per mua, eshte nje arritje qe duhet bere me dije.

Nje kujdes. Sens. Maturi e vete artisteve. Kishte p.sh. ne sjelljen e personazhit te vjehrrit, te luajtur nga Afrim Agalliu ne shfaqjen e Vlores, nje gjest banal me nentekst seksual, porse ai ishte tretur e ujdisur aq bukur me personazhin dhe situaten ku ky ndodhej, saqe ishte shnderruar vetiu ne nje gjetje plot hir komik, ne nje shenje ekspresive te karakterizimit te figures se tij.

Krejt e ngritur mbi nje nentekst seksual ishte edhe skeci “Hajduti” e estrades se Sarandes, por aktorja Pranvera Bejleri ne rolin e plakes dhe Haki Spaho ne rolin e hajdutit nuk e “ndoten” skecin, perkundrazi e shfrytezuan me zgjuarsi situaten, pa teprime a vulgarizime.

Per te ngucur te qeshuren e publikut, per ta rrembyer ate me cdo kusht, shpesh humoristet dhe aktoret futin ne tekst dhe ne skene fjale te ndyra, sjellje si prej rrugacesh, te pashoshura nga logjika dhe hiri i artit. Kesisoji, ende ne skenat e teatrove tane te varietese has mjaft ndikime prej kultures se ashtuquajtur “Kic“ – pra te kultures se rruges, te fjalorit te vrazhdet e te piste, te sharjeve e britmave.

Edhe keto lloj prirjesh jo se nuk mund te futen ne skene, porse duhet te jene fort te kufizuara, sidomos te motivuara e ne funksion te ideve, pasi ndryshe skena do te mbytej syresh duke ia nderruar destinacionin. Me te mund te merren lloje te tjera teatri, ato qe zhvillohen ne sheshe, ne rruge, ne panaire, ne mjedise tregu, pune, ushtrie apo me tubime publiku te nje seksi, te nje moshe, te nje kategorie e niveli kulturor etj. I themi keto pasi tendenca duket se po shfaqet fort ne mjaft materiale te estradave, duke e ulur dinjitetin dhe kulturen e mberritur jo pa mund e veshtiresi prej saj.

Mes zmadhimit, groteskut dhe te natyrshmes
Doemos qe humori eshte nje zmadhim, shpesh i tejme i veseve dhe mangesive te tipit e karakterit te personazhit, i situatave ku ai vendoset, i sjelljes dhe i gjestit, i gjithckaje.

Aktori i estrades kete e di fort mire, ndaj ruan drejtepeshimin midis zmadhimit qe realizohet per ta bere sa me te dukshme komiken, nga njera ane dhe vertetesise per ta paraqitur ne menyre sa me te natyrshme, organike ate gjate lojes, nga ana tjeter. Eshte hiri komik, e “qeshura e brendshme” ajo qe i rregullon keto dy ane, ne dukje, te papajtueshme.

Po marre si shembull te ketij mendimi mjeshtrin e madh te humorit, Artistin e Popullit, Luftar Pajo, se paku ne dy rolet e tij te shfaqjes se Fierit: Arixhiun dhe Mullixhiun. Sadoqe ka atje edhe elemente te groteskut, pra te zmadhimit dhe ekzagjerimit, aktori eshte mese i vertete, mese i besueshem. Ai per vete eshte serioz, por duke na bere ne te qeshim.

Ai ka ndertuar karaktere te spikatura, vecse karaktere komike ama, tejet komike. Po keshtu ben edhe Hajrie Rondo me dy rolet e saj, nusen dhe vjehrren, packa se entuziazmi dhe ekstaza e saj e njohur si aktore e forte dhe energjike mund te teharrej dicka me shume. Gjithsesi, ne fjale te fundit, “ekzagjerimi” i saj ishte i filtruar brenda karakterit te vete humorit si te tille, ishte shprehur si gjendje shpirterore estetike, si perjetim aktorial specifik.

Drejt karakterit kishin synuar edhe aktoret e Gjirokastres Liljana Ristani, Klement Konomi, Nebahete Skendi dhe Irena Pilo, duke sjelle role te goditur. Natyrisht, midis artisteve te humorit, jane te pazevendesueshem parodistet e Vlores.

Kete percaktim ata e kane merituar me interpretimin e tyre virtuoz, vokal dhe aktorial, porse, nga ana tjeter, s’duhet harruar dhe nenvleftesuar aspak profili i tyre i mirefillte si aktore te humorit, pra qe jane te zote te krijojne figura interesante mbi materiale letrare te plota, sikurse u pa edhe ne shfaqjen e tyre.

Vec plakut topall te Afrim Agalliut, do te sillja ndermend interpretimin e kendshem te Mehmet Likon, me ate levizjen e kembes si per ta cliruar nga belberia apo Agron Hamon me shpotine qe derdh permes personazhit te infermierit, qe ben corap nje familje te tere.

Nje profil te vecante ka krijuar nder vite aktori i estrades se Sarandes Haki Spaho, ne lojen e te cilit gjen sa elementin grotesk dhe zmadhimet e qellimta, poaq prirjen per te ndryshuar e krijuar shume fytyra ne nje fytyre, te cilat pasurohen vetvetiu edhe nga te dhenat e tij prej aktori karakteresh.

Keto vite ka krijuar individualitetin e vet aktori i estrades se Elbasanit, Salsano Rapi, me spontaneitetin dhe perjetimet e tij burleske brenda vecorive te gjinive komike, sikurse e natyrshme dhe jashte stampave (ndonjehere te rrezikshme) na u paraqit aktorja e njohur Mariana Kondi, e ftuar ne kete shfaqje.

Dhe s’do desha te harroja ne kete shkrim ndihmesen e dhene nga aktoret e Durresit, posacerisht nga Muharrem Hoxha, Roland Koca, Aishe Stari, ate te Shkodres nga Besim Qinari, Zef Deda, ate te Sarandes nga Pranvera Brinja e Flamur Oruci, me tutje Veli Raden me shfaqjen e tij recital “90 minuta pa shtese”, pa lene menjane aspak, perkundrazi duke i nxitur aktoret e reja te talentuara si Miola Sitaj, Erjona Kakeli etj.

Si te menaxhohet produkti artistik?
Fare shkurt: Sa here jepen shfaqjet e estradave? Ky eshte nje problem kryesor, jo vetem per to, por per krejt teatrin. Duhen riorganizuar turnete, krejtesisht te munguara (s’ka fonde te mjaftueshme, sigurisht), qarkullimi i trupave nga qyteti ne qytet. Dhe ketu lind nje problem, qe e ardhmja me siguri do ta cek per mbare (shpresojme) e do t’i jape nje zgjidhje.

A mund te qendrojne 10 trupa estradash, disa syresh brenda nje hapesire te vogel (p.sh. Tirane Durres, Fier Elbasan Vlore), kur neser mjetet, rruget dhe mundesite e komunikimit do te jene shume me te favorshme? E dyta, vec trupes se aktoreve te llojit te varietese prane televizionit “Top Chanal”, qe mbahet me nje projekt te vecante nga humoristi Agron Llakaj, duhet dhe kam pershtypjen qe jo large disa nga televizionet tona me te fuqishme si TVSH, Klan, Vizion Plus, ndoshta dhe ndonje tjeter, do te mbledhin rreth vetes aktore te talentuar te humorit dhe do te ndertojne me ta programe e performaca te tipit te varietese, a kabarese, a muzikleve, a formave te tjera, ne sherbim te argetimit te telespektatoreve, por edhe te rritjes se audiences se tyre.

Cila eshte e ardhmja e estradave? Nje pyetje me spec kjo, por e shtruar tashme ne tavolinen e politikes kulturore te vendit. Ky edicion i dyte i Festivalit te Humorit ne Vlore ishte nje mesazh per t’u dhene frymen e munguar trupave te mbetura te estradave, qe financohen nga buxheti i bashkive dhe Ministria e Kultures.

Nje mesazh i mirepritur. Nga ana e tyre, keto trupa dhe artistet e tyre duhet te pershtaten me mire me ritmin e kohes, me kerkesat e publikut, me ate qe i bejne terheqese per te mbijetuar; duhet te rimekemben me personel, me mjete, ashtu sikunder mundesi te tjera, vec atyre shteterore (taksapaguesve) mund te ofrohen nga televizionet, biznesi privat etj.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:06 am

HUMOR POLITIK:1-Ē'ėshtė Politika?Nje femije pyet babane, Baba cfar eshte politika? Babai mendohet pak dhe
pastaj i shpejgon, po ta tregoj me nje shembull biri im; une qe punoj dhe sjell
ne shtepi para jam kapitalisti, nena jote me qe i administron parate e mija
eshte qeveria, gruaja qe na fshin shtepine eshte klasa punetore, ti biri im qe
ke te drejtat e tua mbi kete kapital je populli, motra jote qe porsa na ka
lindur eshte e ardhmja.

Djali i nguliti mire ne mendje keto thenie te babait te vet dhe shkoi te
fleje duke menduare persa i tha i ati. Pas ores dy te nates, djali ishte akoma
zgjuare dhe mendohej, nderkohe qan motra e tij e vogel dhe ai shkon ti flas
dikujt qe te perkujdesej per motren. Shkon tek babai por nuk e gjeti, shikon
nenen ne nje gjume te thelle, shkon tek pastruesja dhe atje gjen edhe te jatin
qe ishin mberthyere keq...

Atehere djali kthehet tek motra e vogel qe qante dhe i thote, motra ime mos
qaj me se une e kam kuptuare mire se cfar eshte politika. Kapitalisti rri
siper klases puntore ndersa qeveria fle gjume per shtate pale qefe dhe popullin e
shkrete nuk e degjon askush ndersa e ardhmja dhitet ne breke.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:07 am

2-Test PralamentarSipas akuzave qe i bejne njeri tjetrit te gjithe parlamentaret shqiptare,del
se:

65% deputet jane hajdute,
11% jane kurvare,
10% jane 'te tredhur politikisht',
4% jane idiote,
3% jane vrases,
3% jane spiune te papercaktuare se te kujt,
2% jane greke,
1% serbe, dhe
1% terbeshe (maqedonas).

Te gjithe keta bejne 100% te Parlamentit Shqiptar.

Nese ne nuk i besojme ketyre shifrave, atehere del se parlamentaret shqiptare jane shpifesa dhe se Parlamenti Shqiptar drejtohet nga shpifes!! Nese ju besojme akuzave te me siperme atehere parlamentaret jane ata qe akuzohen. Kujt ti besojme?

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:08 am

3-Me i zgjuare se Einstein!!

Nje dite, kur Nano ishte ne Itali dhe u takua me presidentin e Italise z.Campi. Ne prezencen time u zhvillua kjo bisede:"I dashur 'Xhuxhmaxhuxh', (eshte kuptimi i emrit Nano ne italisht), une nuk kam pare ndonje udheheqes tjeter kaq te zgjuare sa ju! Falenderit per viziten teper te kendeshme dhe po ashtu per dhuratat tuaja shume te cmuara.
Ju lutem me lejoni t'ju them i dashur 'Xhuxhmaxhuxh' se, gjithecka qe keni thene sot tek une, ishte dicka shume e zgjuare; mendoj, (Campi qesh pak), se ju jeni me i zgjaur se Einstein. Ska nevoje per biseda te tjera pasi per mua gjithecka per ju eshte shume e qarte. Edhe njehere faleminderit.""Me nder qofsh z. president, pasardhes i lavdishem i Ponc Pilatit, Neronit dhe Jul Qezarit grandioz! Vleresimi brilant i ekselences suaj per mua, do me azhornoje me tej qe te jem vertete nje big wig per popullin tim tropo povero. Ju jeni nje pezzo grosso dhe big image tek ne. Ju jeni miku jone glorioz. Laudetus a te!"

Nano u nda me presidentin e Italise por i ngelen ne mendje fjalet e tij se Nano eshte me i zgjuare se Einstein!! Tere kohes ai mendonte, "valle te jem vertete kaq i zgjuare dhe te mos e njoh veten si me te zgjuarin e botes?!"

Pastaj mendonte se vertete mund te jete me i zgjuari botes pasi ne Shqiperi i ben te gjithe ta duartrokasin, miq dhe armiq, ca nga dashuria dhe ca nga zilia! Hypen ne pushtet kur ti doje bytha dhe zbret nga pushteti kur ti teket ajo! Nuk ka nje shqiptar te dyte si Nano! Ndoshta edhe ne bote?!

Keto mendime nuk shkuane gjate pasi kur u takua me z. Meta - Gjysma, (fjala Metta do te thote 'gjysme' sipas italishtes), dhe e pyeti, pse Presidenti i Italise ja tha ato fjale, 'Gjysma' ju pergjegj, "I dashur Tosi! Nese Ēampi te ka thene se je me i zgjaure se Einstein kjo do te thote se askush ty ste kupton! Einstein e kuptuane vetem pak njerez kur ishte gjalle."

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:09 am

4-Dy statujatNa ishte nje here e nje kohe nje vend ne mes te Tiranes ku qendronin dy statuja te medha balle perballe njera tjetres. Te dyja statujat qene ngritur ne nje nga vendet me te rrahura nga njerzit dhe ne mes te gjelberimit te dy parqeve. Njera statuje ishte ngritur tek nje park fare i vogel qe kufizohej nga Muzeu i Arteve, Hotel Dajti dhe Bulevardi i Madh. Tjetra statuje, ishte ngritur tek "Parku Rinia", qe ishte jo fare i vogel dhe qe kufizohej me Ministrite, Shallvaret, Lanen dhe Bulevardin "Deshmoret e Kombit."Monumentet, sic e thame me lart, i ndante ne mes bulevardi me i madh ne Shqiperi i cili, nje nate dimri e mori emrin "Deshmoret e Kombit" pas nje baderdie e kaspane te papare ne keto ane.Statujat ishnin gritur te dyja ne piedestale te larta qe arrinin lartesine mbi 10 m. Statujat tregonin dy burrat me te medhenj te B.S. Njeri burre-statuje ishte qeroz me kapelen ne doren e majte dhe doren e djathte e mbante te fshehur ne gjoks midis kopsave te jelekut, nen kapoten e rende dimror. Ai dukej teper energjik dhe te jepte pershtypjen se po levizte. Tjetra statuje, qe nje burre ushtarak hije rende, trup rende, veshtrim rende, mustaqelli dhe i veshur po ashtu me roba dimerore. Njeren dore e kishte te shtrire si shpate drejt kalimtareve ne Bulevardin e Madh dhe doren tjeter, po ashtu si statuja perballe tij, e mbante te fshehur ne gjoks, nen kapote.Sa here kaloja atje, po te ishte behar, ata do me kujtonin dimrin dhe po te ishte dimer, do mendojsa se ata "fatzinj" kane vetem dimer!Sa here i shikoja duarte e tyre te fshehura, me kujtohej shprehja popullore, "ata hedhin gurin dhe fshehin doren!"


Hijerendi dukej sikur i kercenonte kalimtaret qe benin xhiron e mbremjes, "C'beni o shqiptare te marre qe si kali ne leme vini verdalle?! Shume liri u ka dhene ky Enveri im!" Ndersa statuja tjeter perballe dukej sikur thoshte, "O Stalin, pse shqetsohesh kot, leri shqiptaret dembela te lodhen pak ne xhiro pasi ata i kane bere mutin punes."Po le te tregojme baderdine e kasapanen, pa u zgjatur shume, qe ata te dy bene nje nate. Ajo baderdi nuk do te harrohet kurre dersa sa te regetije edhe shpirti i shqiptarit te fundit mbi dhe!Nje nate tek ata vjen nje Engjell dhe u thote, "Kam vendosur t'ju sjell ne jete vetem dhjete minuta, beni kujdes qe te mbaroni pune per cfar ju ka ngelur me shume merak per tere keto vite qe shikoni dhe nuk veproni dot ketu ne Tirane."Statuja e Leninit ju lut Engjellit qe t'jua zgjati jeten edhe pak minuta me shume si dhe t'ju japi atyre cfar ju nevoitej gjate minutave te jetes. Per kete, kjo statuje u lut qe Engjelli ti sjelle ata ne jete, nje dite te shtune.Ndersa Stalini i tha se si kohe sigurisht eshte shume pak por nuk eshte ndonje problem i madh. Ai kerkoi vetem nje mitroloz me municion dhe asgje tjeter.Engjelli i pranoi kerkesat e tyre por kohen 10 minuta nuk pranoi ta rrise.Erdhi e shtuna dhe fiks ne oren 7:00 kur bulevardi mes tyre ishte plote e perplote me njerez, Engjelli zbriti ne toke dhe u dha te dyve jete. Te parit i dha jete Leninit i cili me njehere u beri thirrje kalimtareve qe te shkonin ne aksionin "E Shtuna Komuniste," shqiptaret qeshen me qesendi dhe ashtu te qeshur e ngjeshur, disa prej tyre, megjithese te merzitur ne kulm, ju binden Leninit dhe shkuane ne aksion. Me koken ulur rrembyene kazmat dhe filluane te kendojne e punojne."Pas dhjete minutash i dha jete Stalinit i cili i varu te gjithe ata qe nuk kishin ikur akoma ne aksion por vinin verdalle ne bulevard. Gjaku rrodhi rreke dhe shkoi deri tek kembet e statujes se Skenderbeut. Ai, hypur mbi kale pa gjithecka, dhe me lot ne sy, ju lut Engjellit ta ngjalli te paketen vetem per pese minuta qe ta shpetonte Shqiperine dhe djemte e saj te ngelur pa nje zot. Engjelli nuk pranoi qe ta ngjallte Skenderbeun sepse Shqiperia e kishte nje zot; djalin e bukur te dy statujave.Thone, qe nga ajo dite edhe emeri i bulevardit me te madh shqiptar mban emrin e atyre fatzinjeve qe u vrane per hic mos gje nga Stalini dhe ne syte te Kryetrimit Shqiptar, ne syte e Skenderbeut qe per here te pare u tregua shume i paafte.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:10 am

5-Njė dhuratė pėr ditėlindjen"Alo, a ėshtė zyra e Komisarit tė Policisė kjo?"


"Po. Ēfar mund tė bėjmė pėr ju zotėri?"


"Jam duku ju telefonuar qė t'ju raportoj si njė qytetar i ndershėm i Shqipėrisė sė lirė, pasi kam bėrė njė zbulim shumė tė madh, komshiu im i cili quhet Fatos Ruēi, ėshtė duke fshehur drogė nė stivėn e tij tė druve tė zjarrit, duke e futur brėnda druve. Droga ėshtė marijanė e presuarė dhe mund tė rėndojė 20 kg. por e ndarė nė 100 a mė tepėr qeska tė vogla. Ju lutem mos hajdeni tani sepse ai ėshtė duke e fshehur drogėn atje. Sapo ai tė mbarojė punė, unė do tju lajmėroj dhe ju ejani menjėherė."


"Ju falenderoj shumė pėr kėtė informacion tė rėndėsishėm, zotėri."

Pas pak, Komisari i Policisė mori telefonatėn e dytė dhe menjėherė pasi mori disa policė mbriti nė shtėpinė e Fatosit. Ata kontrolluanė stivėn e druve, bile i ēanė tė gjitha drutė se mos e kishin marujanėn brėnda por asgjė. Tėrė mundimi u shkoi kot. I kėrkuanė tė falur z Ruēi dhe u larguanė.Pasi kaloi pak kohė nga kontrolli i policisė, komshiu qė e kishte raportuarė fatosin dhe qė quhej Gramoz Nano, e mėrr Fatosin nė telefon."Fatos, jam Mozi, a erdhi gjė Komisari i Policisė tek shtėpia jote?"


"Po erdhi.""Ai ti preu drutė e zjarrit?"


"Po!"

"Gėzuarė ditėlindjen! S'mud tė bėja gjė tjetėr mė tė mirė pėr ju. Ju puth Mozi."

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:11 am

6-Ndeshja Shqiperi - GreqiNe perberje te ekipt mbrojtes shqiptar benin pjese Alfred Moisiu, Luan Memushi, Bashkim Zeneli, Filip Rrumbullaku dhe Roland Bimo.Sulmi i ekipit grek perbehej nga Kostandin Stefanopulos, Mariori Marieta Xhanaku, Evripis Stilianidis, Pantelis Karkabasis dhe Konstantinos Ailianos.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:12 am

6-Ndeshja Shqiperi - GreqiNe perberje te ekipt mbrojtes shqiptar benin pjese Alfred Moisiu, Luan Memushi, Bashkim Zeneli, Filip Rrumbullaku dhe Roland Bimo.Sulmi i ekipit grek perbehej nga Kostandin Stefanopulos, Mariori Marieta Xhanaku, Evripis Stilianidis, Pantelis Karkabasis dhe Konstantinos Ailianos.LOJA FILLONKostandin Stefanopulos merr topin dhe sulmon porten shqiptare ne qender atje ku ishte Alfred Moisiu dhe ndalet para tij duke i thene: "Gomar! Po nuk me hape rrugen per ne porte une do te vras!" Moisiu mbledh me te shpejte mbrojtjen e tij dhe konsultohet. Te gjithe jane ne nje mendje qe Kostandin Stefanopulos te mos ndalet se eshte miky yne por topi i tij te mos lejohet te hyje ne rjete! Keshtu qe ata bejne nja gardh ne porte. Kostandin Stefanopulos gjuan forte. Gjuajtja ishte fatale sepse prek ne koken tullace te nje mbrojtesi shqiptar i cili vdes ne vend.Porta shpetoi per mrekulli nga goli. Stadiumi "Qemal Stafa" broheret me ta mdhe sa oshetin e tere Shqiperia: "FITORE!!"Kostandin Stefanopulos me keqardhje i afrohet nje mbrojtesi te vet dhe e pyet: "Perse bertasin kaq shume keta shqiptare? A nuk e shikojne qe ne vrame nje nga ata?!"

Greku i zgjuar ja kthen pergjegjen: "Shqiptaret kane me te shenjte porten se sa koken."Kostandin Stefanopulos kruan koken dhe therret: "Atehere le ti vrasim te gjithe dhe topin ta futim ne porten tone keshtu qe shqiptaret do te dehen nga fitorja!"

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:13 am

7-Djali i Vogel, Zoti dhe NanoNje djale i vogel nga Poloska e Devollit, i lutej te jatit per dite qe ti jepte 10.000 leke. I jati ja preu shkrt "Mos u lut kot se nuk te jap asnje qindarke!"

Djali shume i merzitur vendosi ti shkruaje leter Zotit dhe keshtu beri.

Mori nje flete te bardhe letre dhe shkruajti me germa te medha "I dashur Zot, babi nuk me jep asnje leke te ble nje pale atlete dhe une eci zbathur. Te lutem me jep 10.000 leke te ble nje pale atlete dosido. Te puth Maksi nga Poloska."E mbylli letren ne nje zarf, i vuri dhe nje pulle dhe po mendohej se ku do te jete adresa e Zotit. E vrau sa e vrau mendjen e me ne fund shkrojti "Merr Zoti Perendi, Tirane Shqiperi." dhe e hodhi ne poste.Postieri, te cilit i ra kjo leter ne dore, qelloi njeri jo shume i zgjuare dhe mendoi, Perendi dhe Zot per ne eshte Nano dhe une do t'ja dergoi atij. I vuri adresen e Kryeminstrit dhe e nisi.Nanos as i ra fare ne dore kjo leter por e mori nje nga ata dhjetra zyrtare shqiptare qe merren me letrat e popullit ne kryeminstri. Zyrtari pasi e lexoj letren,u vu ne siklet te madh sepse s'mund ti nxirrte nga xhepi ato 10.000 leke qe kerkonte ai vogelush, keshtu qe vendosi ti tregoi Z. Nano. I cili sapo e pa letren, futi doren ne xhep dhe nxorri nje 100 leke e ja dha zyrtarit duke i thene "Jepja nga une ketij vogelushi keto 100 leke" dhe iku tutje.Zyrtari i nisi nje leter djalit te vogel dhe i futi brenda ato 100 leket e Kryeministrit dhe ne vund vuri shenimin 'dergon Fatos Nano'. Sapo djali mori 100 lekeshin qe ishte me emrin e Nanos, mendoi " Zoti me ka derguare mua 10.000 leke por Nano, ka mbajtur 9.900 leke si takse shteti dhe me dergon mua vetem 100 leke. Do ti ankohem Zotit qe Kryeminsitri jone eshte nje hajdut!"

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:13 am

8-Testamenti i NanosNano vdiq. Avokati i tij lexon testamentin e Nanos para njerezve te tij me te dashur:


"Gruas time te dashur i le 5 vila me gjithesej 50 hektare toke. Po ashtu i le edhe 1,000.000 dollare amerikane. Gjithashtu, i le nje vend prane meje kur te vdese.

Rojeve te mij ju them te bejne kujdes qe ajo te mos me tradhetoje, keshtu, ata do te kene nje rroge mujore nga une, prej 300 dollare.Djalit tim i le nje vile, nje Lexus te Madh dhe nje Jaguar. Po ashtu edhe 1,000.000. dollare amerikane.Vajzes time i le dy hotele, nje Jaht dhe 500.000 dollare amerikane.Partise time te dashur i le Llampadarin tim prej ari qe e quaj "Dielli Im" i cili ta ndricoje mire, sigurisht kur te kete drita.Popullit? Popullit po i le vete popullin. Kaq."Firmosur nga Fatos Thanas Nano d.v., Klubi i Nates "Pylli i Pish Poros", 31 Mars 2004

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:14 am

9-Intelegjenca ne politiken shqiptare -Test

Z.Fatos Nano bėri njė vizitė tė shkurtėr nė Itali dhe takoi Presidentin Italian Z.Ēampi.Pas pėrshėndetjes sė zakonshėm, presidenti italian i bėri njė pyetje Z.Nano:
-Ju e flisni mirė italishten, a mund tė mė thoni se ē'far do tė thotė nė gjuhen tonė mbiemri juaj z. Nano?
-E di, Z. President, por ky mbiemėr nuk ka tė bėje fare me italishten.Nano nė shqip do tė thotė "dore dhėnė"!
- Nė fakt edhe xhuxhėt janė "dorė dhėnė," ndėryri presidenti italian por,...unė dua tė di nėse ju nė Shqipėri bėni teste tė ineligjencės nė politikė?

Mė pas Ēampi i kėrki Nanos tė dijė se kush ėshtė filozofia e udhėhqesit sipas tij, Nano ju pėrgjigje se kjo ėshtė nė vartėsi tė personit dhe inteligjencės sė tij.
Nė kėtė pikė Nano pyeti se si mund tė gjendet se sa inetelgjent jam.
-E kuptoj. Pėr kėtė duhet bėrė njė pyeteje e drejtė, - Pėrgjigjet Ēampi.- Mė lejoni z, Nano ta demostroj atė.

Presidenti italian atėhere i telefonoi Berluskonit duke i thėnė:
-Z.Kryeministėr,ju lutem pėrgjigjuni kėsaj pyetje, nėna juaj ka njė fėmijė dhe babai juaj ka njė fėmije, ky fėmijė nuk ėshtė as motra dhe as vėllai juaj.Kush ėshtė?
Berluskoni pėrgjigjet shpejt dhe saktė:
-Sigurisht qė jam unė!
-Faleminderit dhe mirė u dėgjofshim,- tha Ēampi.
Bashkėshortja e presidentit ndėrhyrei dhe e pyeti Nanon:
-E keni kuptuarė Z. Nano?
-Sigurisht.Faleminderit shumė.Kėshtu do tė bėj edhe unė si ju sapo tė mbrij nė Tiranė.

Kur Nano mbrriti atje, vendosi tė parin tė verė nė provė Kryetarin e Pralamentit, Z.Dokle.Telefoni atė dhe e pyeti:
- Kėrkoj tė di pėrgjegjen e njė pyetje?
- Sigurisht,cila ėshtė pyetja? Pėr ndonjė lloj pije?
- Ehm,nėna jote or Dokle, ka njė fėmijė dhe babaj jot sigurisht qė ka njė fėmijė dhe ky femijė nuk ėshtė as vėllaj dhe as motra jote.Kush ėshtė? Kryetari u mendua pak dhe pastaj i zėnė shumė ngushtė tha:
- Mė ler tė mendohem mirė dhe pastaj tė jap njė pėrgjigje tė saktė?
Nano ra dakort dhe Dokle shkoi tė organizojė njė mbledhje me deputetėt e tjerė tė P.S. tė cilėt e shtrydhėn trurin per orė tė tėra por askush nuk dha ndonjė pėrgjigje tė saktė.
Ne kėtė pikė Nano vendosi tė thėrrasė Ramiz Alinė e ti shpjegojė situatėn.
-Tė lutem dėgjo pyetjen shoku Ramiz: "Nėna jote ka njė fėmije dhe babaj jot ka njė fėmijė dhe se ky fėmijė nuk ėshtė as vėllaj dhe as motra jote, kush ėshtė?"
- Jam unė! - Bėrtiti sa kishte nė kokė Ramizi. - Jam unė sepse Shqipėria s'ka patur kurrė njė fėmijė kaq tė vlefshėm sa mua.
- Dale, dale shoku Ramiz...Me vjen keq,..........Ju shoku Ramiz i ngaterroni gjerat....Kjo pyetje s'ėshtė aq e thjeshtė se kush do tė jetė ky femijė?!

Si pėfundim Nano shkoi tek Meta dhe i tha:
- Zoti kryeministėr,......babai juaj......- dhe me
radhė.....blla,blla,blla....
- Kush ėshtė?
- Jam unė se nuk kam vella,- Meta tha..
Nano ngeli i pa kenaqur dhe i tha:
- Tėrė shqiptarėt janė budallenj. Ėshte Berluskoni i Italisė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:14 am

10-Loja me kungulleshka e pusht-etarėve shqiptarė.


- Unė kam njė kungulleshkė, them ta bėj asnjė. - Thotė Doktor Saliu.
- Pse ēfar do ta bėsh tjetrėn? - Pyet profesor Nano.
- Do ta fut ty! - Bėrtet Saliu dhe qesh i kėnaqur.

- Unė kam njė "Piramidė Fajde," them ti bėj dy,- thotė pėrsėri Berisha.
- Pse dy? - Thotė Tosi.
- Po sa? - Thotė Berisha.
- Bėji njėzetė! - Thotė Tosi.

- Unė kam njė "Gėrryerje tė lumenjve" - thotė Nano,- them ti bėj dy.
- Pse dy? - Pyet Saliu.
- Po sa? - Thotė Nano.
- Po ti ke dhjetė. - Bėrtet Saliu.

- Unė them tjua shes tė huajve njė "Bankė," - thotė doktori.
- Pse njė? - Pyet profesor Tosi.
- Po sa? - Pyet i habitur doktori.
- Po shiti tė tėra! - Bėrtet profesor Tosi.

- Unė kam njė "Vėnd Thesari" - thotė Berisha, - them ta le njė.
- Pse njė? - Thotė Tosi.
- Po sa? - e pyet Berisha.
- Shpėrndahe nė popull! - Thėrret Tosi.

- Unė kam 20 "Diga Lumenjsh dhe Liqejsh" them ti bėj 21.-Thotė Saliu.
- Pse 21? - Pyet Nano.
- Po sa? - I pėrgjigjet duke e pyetur Saliu.
- Po asnjė! Hapi digat!- Bėrtet Nano.

- Unė kam tre kulla te El Sajed-it,- thotė Sal Gjatovina,- them ti bėj katėr.
- Pse katėr? - Thotė Tos Mjekėrroshi.
- Po sa? - Pyet Sal Gjatovina.
- Po njė. - Thotė Tos Mjekėrroshi.
- Po ēfar ti bėj atyre tė trejave?
- Veru kazmėn! - I jep zgjidhjen Tos Mjekėrroshi.

- Unė kam dy kungulleshka, - thotė Saliu, - them ti bėj tre.
- Pse tre? - Pyet Tosi.
- Po sa?
- Mbaji dy dhe njė fute nė b...,hahahaaaaaaa

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:16 am

13-Jam mirėnjohės pėr...


(Ju lutem, mė falni ndonjė gabim tė vogėl gramatikor pasi jam tepėr i
emocionuarė pėr disa mirėsi tė bėra nga pusht tetarėt tek ne sh qi pt arėt).


Shkur(dh)t-imin e madh tė taksave nga Qeveria Ber isha pėr ata qė janė si biznesmenė vogėlushė.
Dh-r-itjen e rrogave tė ulta dhe penis-jo-ne-ve nė Shqipėri.
Z-bukė-uri-min e Tiranės nga Kryebash qi a ku E di Rama.
Ligjin e pashkruarė qive-rita-r-pėr zbukurimin e shtėpive tona me qiri-nj tė bukur tė tė gjitha kallupeve. Na martė tė keqen elektriku.
Pėrpjekjet e gjithėanshme tė qi-ve-ri-ve tona pėr tė na siguruar ujėn,
ajrin dhe zjarrin... tre elementet bazė tė jetės.
Ish Kryeminstrin f-A-tos qė i mbajti fjalėt e dhėna nė Patos dhe qė e ndoqi besnikėrisht mėsuesin e tij, par-A Ramiz Alisė, njė pinjoll i ndenjė Darda(ja)n-isė.
Kryeminsitrin aktual, z. Ber-isha qė po lodhet shumė duke punuar sh-qi ptari-sht.
Lirinė e plotė qė gė-zoj-mė si ai qeni i zgjidhur nga zinxhirri 50 vjeēar
dhe qė ka marrė pyllin pėr ta gėzuar atė sė bashku me kafshėt e tjera tė lira.
Pėr dritat qi ikin pasi na gėzojnė kur vijnė.
Pėr ujėn qi shteron pasi na kursen sapunin.
Pėr Zogun e Zi qė duanė ti nxjerrin ujė tė zi.
Pėr tė bardhėn qė na vret sytė qė duanė ta nxijnė.
Pėr atė qė akoma jemi gjallė.
Pėr tė vdekurit qi nuk dinė se po se do vdesin prapė.
Pėr miliar derėt e mėdhenj shqiptarė qė po ja kalojnė edhe shehikėve tė naftės dhe Bill Gejts-ave.
Pėr tė varfėrit qė po ngushllohen se po bėjnė shokė shumė.
Pėr ikjen e Fatosit tė xhaxhi Enverit nga pushteti dhe erdhjen e Pionierit Sa-li tė Enverit.
Pėr buk-urinė qė vret ēdo ditė...
Pėr ēdo ditė qė shton bagėtinė dhe plot na mbush shtėpinė.
Pėr kėto dhe tė tjera, le tė brohorasim tė na rrojnė pusht-te-tarėt!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:16 am14-Kanibalet dhe Peshkaqenet ShqiptareNje here nje grup kanibalesh kishin vendosur qe te hanin zyrtare neper zyrat
shqiptare ne ministrite e Shqiperise. Kryetari i i tyre i mblodhi dhe u tha
keto fjale:

- Shkoni djemte e mij te hani VIP-er,me nje fjale "peshq te medhenj" dhe jo
cironka. Njekohesisht, nga VIP-at mos prekeni Presidentin dhe Kryeministrin!
Qarte? Nese nuk zbatoni kete urdher do ta paguani me jeten tuaj! Nisuni e ju
vafte mbare!

Grupi i kanibaleve u nisen me dhembet e mprehur per te ngrene mish njeriu
dhe me kengen ne goje:

Hej, ju o peshkaqene shqiptare!
Mjaft me, eshte radha jone sot!
Do t'ju hame duke ju lene pa varre
qe kurre te mos ringjalleni dot!..

Me ne fund arriten tek zyrat e Ministrive Shqiptare dhe e filluan me radhe
te hane ministra, zv. ministra, drejtore drejtorish, keshilltare te larte dhe
bosa te tjere qe e kalonin kohen neper kafenete dhe neper sallat e
thashethemeve.

Nje kanibali te ri i vajti syri tek nje punonjese e thjeshte dhe shume e
bukur por mbi te gjitha e njome dhe e tipit 'shume e shijeshme' qe punonte me
koken ulur dhe 'peshkaqene' te markave te ndryshme i vertiteshin rreth e
rrotull. "Po sikur ta ha kete? - mendoi kanibali. - Besoj askush nuk do te me shohe
qe te me raportoi tek shefi". Keshtu mendoi dhe keshtu veproi. E bukura
perfundoi ne stomakun e kanibalit.

Kur kanibalet kishin mbaruare pune, degjuane qe u dha alarmi dhe thirrjet
"Nje punonjese e re mungon! Mbyllni te gjitha dyerte dhe beni kontrolle se ku
mund te jete!"
Nje ushtri e tere rrethoi te gjitha ministrite dhe e beri te pa mundur
daljen e kanibaleve. Kanibalet e frikesuare u mblodhen ne nje qoshe dhe duke u
dredhur e qare filluane te diskutojne se ku ishte gabimi i tyre qe rane ne sy.
Me i vjetri i tyre u hodh e tha:" Kush nga ju ka ngrene ndonje punonjese te
thjeshte? A nuk ju paralajmeroi shefi jone per kete?"

Kanibalet u arrestuane dhe me nje gjyq te shkurter u denuane me nga 15 vjet
burg secili. Aktakuza ishte: Kane ngrene nje punonjese te vogel te
Administrates se Larte Shqiptare! Asnje fjale nuk u tha per ministrat, zv. e tyre,
drejtoret, etje. pezzo grosso sepse mungesa e VIP-ave nuk ndihet kurre ne punet e
Shqiperise.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:17 am15-"Mjalta e Nanos"Fytyrė rrumbullaku nė tė cilėn ishin vendosur dy sy tė pėrshkėndijuarė nga
njė kėnaqėsi e fshehtė, filloi tė flasė baballėkshe me atė gjuhėn e tij
laramane nga pasuria e neollogjizmave nanoiste:

"Tė nderuar zotėrinj mini-s-tra!
Mė lejoni qė nė kėtė miting tė parė tė Qeverisė sė re socialiste tė ndaj me
ju sadisfaksionin tim obligativ e grandioz pėr konsideratėn qė na bėri
Konventa e Shqipėrisė nėpėrmjet njė vote vastive, pėrfaqėsuese dhe angazhuese. Ky
votbesim maksimal e fabuloz, si instrument politik dhe legjitim e robust tė
maxhorancės sė zgjedhėsve na obligon tė gjithėve xhointli si njė seksion
impresiv, por edhe secilin prej jush veēmas pėr tė patur njė veprimtari intente tė
qeverisė kurajoze nė dipenin' e reformave qė pėrshpejtojnė integrimin
evropian tė vendit qė kėshtu tė kemi ē'far ti indikojmė shqiptarėve se ne jemi nė
gjendje tė bėjmė, larg dizinsetivave..."

Tė gjithė anėtarėt e qeverisė re socialiste dhe anėtarė tė lartė tė kryesisė
sė Partisė Rozė qė ishin tė ftuarė nė kėte eveniment trondtės pėr nga
madhėshtia, shikonin njėri tjetrin por askush nuk mėrte dot guximin tė pyeste pėr
atė ē'far mendonte. Asnjėri nuk mori dot vesh se pėr ē'far fliste z. Nano,
kryeminister pėr herė tė katėrt nė Shqipėrinė tepėr varfanjake. Ai fliste
rrjedhshėm dhe goja e tij si njė mulli qė bluan pa ndėrprerje e qė flak mjellin
rrath-rrath, ashtu nxirrte pėshtymėn - mjaltė qė shpėrndahej gjithandej podiumit
ku ai qėndronte. Dalngadalė "mjelli - mjaltė" i Z. Nano e mbushi hambarin
qeveritar plot e pėrplot dhe qeveritarėt sė bashku me udhėheqėsit e lartė
socialitė, filluanė tė lėpjnė dyshemenė, muret, tavolinat, karriket, ...dhe mė nė
fund njėri tjetrin, duke falenderuarė bletėn oratore pėr kėtė bujari tė pa
shoqe. Mirėpo ata qeveritarė e partiakė harrunė se edhe mjalta tė sėmur kėshtu
qė hėngrėn duke lėpirė sa mundėn dhe mė nė fund disa u sėmurėn rėndė.
Abulanca me emrin "Nano Ik!" rrinte e gatėshme tek dera pėr ti nxjerrė jashtė
qeverisė. Ata mė tė fortit qė i rezistuanė mbigopjes, kur panė se mjalti i Nanos po
mbarohej, filluanė te lėpijnė mishin e shokėve qė ishin sėmurė por qė Nano
nuk i la ti largonin nga salla, madje edhe ti kafshojnė nėpėr vendet ku ata
kishin mė shumė tule. Por kur panė se edhe mishi filloi tė mbarohej, atėhere
ata filluane tė lėpijnė kockat e shokėve...
Nanua shumė i zgjuarė rrinte dhe vėshtronte i kėnaqur. Kur shikonte ndonjė
ministėr tė fortė qė nuk dorzohej kollaj dhe qė e kishte bėrė ministėr pa
dėshirėn e tj, ai i hidhėte mė shumė "mjaltė" sepse duke e ditur tamaqarllėkun e
armikut tė tij e dinte shumė mirė se do ta sėmurte dhe hiqte qafe... Shokėt e
tij mė tė afėrt ēuditeshin me kėtė bujari nanoiste. Gramoz Ruēit nuk ju durua
dot dhe i hidhet Nanos nė vesh:" Z.Nano, sa bujuar je me ata qė mundohen tė
tė bėjnė keq dhe sa koprac je me ne miqtė dhe shokėt e tu mė tė afėrt qė edhe
kemi vrarė njerėz pėr ty?!"
"Budalla! - Ja kthen Nano, - nuk e kupton qė unė u jap mė tepėr armiqėve tė
mij se kėshtu ata do tė sėmuren nga makutėria e tyre babėziste dhe nuk do tė
jenė nė gjėndje tė punojnė dot nė qeverinė time e kėshtu populli do ti
cilėsojė makutėr tė pa ngopur dhe do tu kthejė shpinėn e unė do ti fundos...Pirdhu
Gramoz!"
"Nano! Ti je Budalla e jo unė. Armiku nuk luftohet me mjaltė por me plumb
ballit. Sa pėr popullin, ne s'kemi popull por militantė partie, atyre edhe sikur
thikėn tu vemė nė fyt, siē ua kemi vėnė, ata do tė votojnė pėr PS e jo pėr
makutėrinė tonė. Le tė sėmuren qeveritarėt tanė sa tė duanė nga "mjalta" jote,
le tė bėhen hajdutė me ēizma, le tė dalin tė dehur nė publik si ti nga
njėherė, le tė shesin nder e besė,...ky popull qė na ndjek prapa edhe sikur vetem
nje mut ti japim, do tė jetė pėrherė me ne."
Nano ndali "mullirin e blojes" dhe ra nė mendime. Salla, (ata qė ishin nė
gjėndje), psherėtiu thellė e shqetėsuarė pė prijsin mjaltaxhi. Fatosi vuri dorėn
nė ballė dhe ashtu u gozhdua pėr orė tė tėra. Ministrat e Rinj dhe
Kryerozakėt prisnin nė heshtje ndonjė mjaltė tjetėr ose ndonjė rrufe nanoiste. Nano nė
mėndje kishte vetėm fjalėt e mikut besnik Gramoz Ruēi. 'Ndoshta mė duhet tė
ndėrroj taktikė', filloi tė bluajė Nano pėr vehte. 'Do tu sulem hapur
armiqėve tė mij brėnda dhe jashtė qeverisė sepse ne nuk kemi popull qė tė na ndalė',
dhe filloi ti sjellė nė mėndje njė e nga njė armiqtė; i pari ju shfaq Nikoll
Lesi...dhe psherėtiu. "Ah lehės o lehės qė kėrkon tė kafshosh tėt zot!" Te
dytin...,
Sirenat alarmante tė autoabulancave "Nano Ik" e larguanė nga topitja. Fytura
tulane filloi tė qeshė si nė fillim dhe goja shafrane filloi tė bluajė
pėrsėri shafranin "mjaltė" pėr,...pėr militantizmin popullor, pėr mbarė Shqipėrinė
dhe shqiptarėt.

Rroftė Fatosi Nano!

"O me ne kunder nesh, rruge te mesme nuk ka!"
Ka thene E.Hoxha Po Cfar thote Bushi ?

So Why Did the Chicken Cross the Road?

GEORGE W BUSH

We don't really care why the chicken crossed the road. We just want to know
if the chicken is on our side of the road or not. Our side of the road is the
right side of the road and the chicken is either against us or for us. There is
no middle ground for any chicken.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:17 am16-E ardhmja e Shqiperise...Tre shqiptare udhetonin me nje avion te vogel nga Lumalasi ne Laprake. I pari
ishte nje shkencetar i vjeter i Akademise se Shkencave Shqiptare, i dyti qe
nje nga politikanet me te shquare shqiptar dhe i treti ishte nje student i
Universitetit "Fan S. Noli" ne Korce.

Befas avioni pesoi nje difekt dhe filloi te bjere posht. Te tre pasgjeret
kishin vetem nje parashute shpetimi dhe filluane te zihen se kush ta marre ate.
Shkencetari tha: "Une duhet te shpetoj pasi jam une ai qe do te ruaj jeten e
kombit tone. Une kam detyren me te rende ndaj kombit, nese vdes une kombi
shqiptar nuk do te ekzistoje gjate!"
Politikani u hodh me vrull: "Une jam cobani i kombit, nese vdes une, popullin
shqiptar do ta gjeje si delet e braktisura nga cobani qe perfundojne ne gojen
e ujkut."
Stduenti shume i qete u tha: "Une jam e ardhmja e kombit, nese vdes une do te
vdese e ardhmja."
Ndersa studenti po fliste, shkencetari i zgjuare e rrembeu canten e parashtes
dhe u hodh duke e lene politikanin me goje te hapur. Sdudenti i qete filloi
te qeshe. "Mos je gje i cmendur qe po qesh para vdekjes?!" I thote politikani
teper i shqetesuare.
"Jo, nuk jam i cmendur, pasi 'mencuria e kombit' u hodh me canten time te
shkolles dhe ti 'cobani kombit' duhet te shpetosh pasi kombin na i ha ujku nese
ti vdes. Merre kete cante qe ka parshuten dhe hidhu!" I tha sudenti
politikaninit i cili nga hutimi i madh nuk e vuri re qe studenti i dha canten e
shkencetarit dhe u hodh.
'E ardhmja e Shqiperise' qete - qete mori parashuten dhe u hodh ne lartesi te
ulet dhe pas 5 minutash u gjend ne toke shendoshe e mire.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:18 am

Humor Popullor17-Cupka nga DevolliNje devolli i vjeter kishte harruare hapur zinxhirrin e pantallonave, po ecte rruges krysore te Bilishtit. Papritur degjoi nje te qeshur femre. Nje vajze e bukur po qeshte pikerisht me te. Per nje moment devolliu u turbullua, por me pas e mori vehten dhe e pyeti cupen e bukur, "Mos kam lene gje dyqanin hapur qe argalisesh me mua?!"

Vajza qeshi akoma me shume dhe ja ketheu serbes, "Jo zoteri, ju keni harruar zgidhur koliben e qenit por, me sa duket, qeni juaj duhet te jete aq plak sa nuk te kafshon dot!"Devolliu, i cili nuk e dinte se e kishte hapur zinxhirrin e pantallonave, u vu ne mendime dhe mendoi se vertete mund ta kishte lene koliben e qenit hapur dhe nxitoi hapat drejt shtepise. Kur mbriti atje, e gjeti qenin te lidhur brenda kolibes se mbyllur! Atehere ai mendoi se vajza e kishte me te hedhur dhe u kthye perseri ne rruge per tu hakmarre. Per fat, vajza ishte akoma ne rruge duke ecur e shkujdesur. Devolliu e arriti dhe i tha, "Moj cupke e bukur pe Devolli, mos pate gje ndonje ushtar qe bente roje atje ne balle te kolibes se qenit tim?"

Devolleshka u mendua pak dhe ja ktheu, "Jo, seriozisht nuk pashe ndonje ushtar. Atje pashe nje veteran lufte te shpartalluare nga lufta dhe vitet!"

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:19 am

18-Qethje falasNjė ditė tek njė berber gjirokastrit erdhi tė qethet njė prift. Si mbaroi punė, prifti desh tė paguante por berberi nuk pranoi dukei i thėne se ai i shėrbete Zotit. Tė nesėrmen berberi gjeti tek dera e dyqanit dhjetė bibla.Njė ditė tjetėr erdhi tė qethet njė polic. Edhe polici provoi ta paguajė por berberi nuk pranoi duke i thėnė, se ai ėshtė ditė e natė nė shėrbim tė qetsisė dhe ruajtjes sė popullit. Tė nesėrmen berberi gjeti tek dera e dyqanit tė tij disa petulla tė ngrohta qė ploicit ja bėnte e jėma pėr ti ngrėnė nė punė.Njė herė tjetėr tek berberi erdhi pėr tu qethur njė avokat. Berberi nuk i mori para as avokatit duke i thėnė se avokatėt i shėrbejnė Sistemit tė Drejtėsisė nė Shqipėri. Tė nesrėrmen tek dera e dyqanit, berberi gjeti nė radhė tėrė avokatėt e qytetit tė tij!


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:19 am

19-Nganjehere Budallai del me i mencur se i zgjuari

Nje here ka ndodhur kjo histor jo shume e zakoneshme; del drejtori i spitalit i te semureve me te meta psiqike per te shkuar ne shtepi. Kur arrin te makina e tij ne oborrin e spitalit, shef se njeren rrote ia kishin vjedhur. Drejtori e nxjerr rroten rezerve, por i mungonin bullonat per ta shternguar, dhe mbetet duke shikuar nga rruga, nese dikush do t'i vij ne ndihme.

E vret mendjen se c'mund te beje por pa asnje rezultat. Drejtori i zgjuare ngeli ne rruge i rrethuare vetem nga budallenj. Nga nje cep i oboorit te spitalit, nji i semur mentalisht i thot: "O z. drejtor nxirrua te tri rrotave nga nji bulone dhe beje te gjitha rrotat me nga tri bullona, dhe keshtu mundesh me zgjidh problemin".

Drejtori mbetet i habitur nga zgjuaresia e pacientit te tij.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:19 am20-Kompjuteri dhe QenteDy qene po shkonin ne rruge...Pa pritur njeri u ndal dhe i tha shokut te vet, "me prit nje minute se me erdhi era se dikush po me kerkon..." dhe hyri ne nje shtepi.

Kaluane nje,dy,...60 minuta dhe qeni s'po kthehej. Shoku u be kureshtar dhe hyri ne shtepine ku kishte hyre shoku i vet, ē'te shohe! Shoku ishte duke luajtur game ne kompjuter.

- Ste vjen turp qe me le mua ne rruge duke te pritur?! - ju drejtua atij.

- Me vjen si s'me vjen, por... ky mut kompjuter s'me leshon...Eshte si pune e buēes tone.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:20 am

21-Ku eshte me mire, ne Pune apo ne Burg?(Ketu behet fjale per zyrtaret amerikene dhe jo shqiptare)

Sidoqofte, ju kurre nuk mund te ini ne te njejten kohe, ne Pune dhe ne Burg. Prandaj ju duhet te vendosni paster se ku do te qe me mire te ishit. :-)NE BURG...ju harxhoni pjesen me te madhe te kohes ne qeli, e cila eshte me keto permasa 2x3 m.

NE PUNE... ju pjesen me te madhe e kaloni ne kubikun tuaj qe ka permasat 1.5X2 m.NE BURG...ju merrni tre here ne dite ushqim dhe falas.

NE PUNE...ju keni vetem nje pushim per te ngrene dhe duhet te paguani per te.

NE BURG...ju keni shume kohe pushim dhe nuk u kerkohet te beni asgje per te fituar kohe te lire.

NE PUNE...ju duhet te punoni shume qe te fitoni nje kohe te lire.NE BURG...dera juaje hapet e mbyllet nga roja.

NE PUNE...duhet te mbash me vehte nje karte sigurimi qe te hapesh deren, nese nuk e ke ate, ngelesh pas deres.NE BURG...ju mund te shikoni TV ose te luani lodra.

NE PUNE...ju do te perzihesht nga puna nese do te kapeshit duke pare TV ose duke luajtur lodra.


NE BURG...ju keni banjen tuaj.

NE PUNE...ju keni nje banje me shume te tjere dhe ndoshta ndonje idiot mund te peshurre ne vendin ku ju vini bythen!


NE BURG...do t'ju lejojne per vizite t'ju vijne nga familja ose shoqeria.

NE PUNE...ju as mund te telefononi dot familjen pa le qe t'ju vijne t'ju shohin ne zyre!


NE BURG...taksapaguesit paguajne te gjitha shpenzimet tuaja.

NE PUNE...ju do te paguani per gjithecka, bile do t'ju mbajne taksa edhe per te paguar per te burgosurit.NE BURG...ju kaloni shumicen e kohes brenda, prapa banakeve duke pritur qe te dilni jashte banakeve.

NE PUNE...ju mezi prisni te dilni jashte qe te shkoni te rrini diku prapa banakeve.


NE BURG...ju mund te merreni vesh me shefat tuaj ne c'do kohe.

NE PUNE...ju nuk keni shefa per te bere marrveshje por keni vetem drejtues qe ju thone c'far duhet te beni.

Tani, ju lutem, zgjidheni se ku duhet te shkoni?


Anyway. Have a Great Day at WORK !!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:20 am

22-Mburrja

Nje dite mesuesja e nje klase te ciklit te ulet te shkolles fillore ne Progonat te Tepelenes i porositi femijet qe te mbledhin nga nje histori me moral nga familjet e tyre dhe ti tregonin ne klase diten tjeter.

Te nesermen ne klase filluane te tregohen historite e sjella nga femijet. I pari qe e mori fjalen ishte Agroni, "Babai im eshte nje rrites i mire i pulave. Nje dite ai mori nje shporte te madhe dhe mblodhi shume veze e i futi ne te, pastaj mori 'dumdumin,' (nje traktor i vogel), dhe u nis per ne market qe ti tregetoje. Rruges 'dumdumi' i babit u perplas lehte me nje 'dumdum' tjeter atje ku ishte shporta dhe te gjitha vezet u thyene.

Morali i historise eshte, mos i futni te gjitha vezet ne nje shporte."

Mesuesja u kenaq dhe se bashku me nexenesit e tjere e duartokiten Agronin.

Pastaj e mori fjalen Maria, "Edhe ne jemi fermere. Ne kishim 20 veze per ti vene kllockes (pula qe nxjerr cel zogjte) dhe prisnim te na dilin 20 zogj pule. Pas 21 ditesh shikojme se vetem 10 veze celen zogj! 10 veze kishin qene kllenqka, (te prishura).

Morali i kesaj historie eshte, te mos i numurojme zogjte qe ne veze!"

"Shume bukur," tha mesuesja dhe te gjithe e duartrokiten Marien.

Pastaj e mori fjalen Luftetari, ai e filloi historine keshtu, "Babi me ka treguare shpesh kete histori per motren e tij, pra per hallen time. Ajo ka qene partizane dhe ka luftuare me trimeri. Njehere, kompania e saj u rrethua nga gjermanet dhe nuk kishte per partizanet asnje rrugedalje. Komandanti u tha qe te luftonin si luane dhe te vdisnin si trimat se shpetim per ta nuk kishte! Halla ime mbante gjithemone me vete nje pagure me raki, nje mitroloz dhe nje jatagan turk qe e kishte patur gjyshi."

"Jepi luftetar se qenka histori e bukur," i tha mesuesja.

E qe thoni ju, halla ime ngriti paguren e rakise dhe e piu te gjithen pastaj rrembeu mitralozin dhe me te ne shpine shkoi dhe hyri ne mes te gjermaneve te cilet kur e pane qe halla ime ishte nje vajze e re dhe e bukur dhe e veteme me mitrolozin ne shpine, nuk u tremeben por e lane qe tu afrohej duke qendruare vigjilent! Halla me shpejtesi e hodhi mitrolozin ne dore dhe i kositi gjermanet. 100 gjermane u keputen sic pritet prasi. Shiriti i fishikeve kishte mbruare dhe ajo e hodhi mitrolozin ne toke. Nxorri shpaten dhe ju versul gjermaneve qe kishin ngrire si te hipnotizuare duke ua keptur kokat sic keputen karpuset, (bostani)! Nja tridhjete gjermane ngelen pa koka. Me ne fund kur jatagani nuk priste me, ajo e flaku ate dhe ju turr gjermaneve me duar duke mbytyr nja dhjete! Gjermanet e tjere iken nga syte kembet duke u munduare te fshihen. Kompania e halles shpetoi."

"Histori eshte shume e bukur po ku eshte morali i kesaj historie sipas babit tend?" e pyeti mesuesja Luftetarin dhe ftoi femijet qe ta duartrokisnin.

"Qendroni larg nga halla ime kur ajo eshte e dehur..."

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:21 am

23-Zoti do ta shkatėrrojė Botėn!

Bush, Putin dhe Bill Gates u ftuanė pėr darkė nga Zoti.
Gjatė darkės Ai u thotė: "Kam nevojė pėr tre persona tė rėndėsishėm pėr tė pėrhapur mesazhin tim tek i gjithė njerzimi sepse nesėr unė do ta shkatėrroj tokėn !"
Putin me njehėrė mblodhi Kėshillin e tij dhe u thote: "Kam dy lajme tė kėqia; e para qė Zoti ekziston me tė vėrtetė dhe e dyta qė nesėr Ai do tė shkatėrrojė tokėn !"
Bush thirri me urgjencė Senatin e Kongresin dhe u tha: "Kam dy lajme; njė tė mirė dhe njė tė keq, lajmi i mirė ėshtė se Perėndia ekziston me tė vėrtetė dhe lajmi i keq ėshtė se Ai nesėr do ta shkatėrroi tokėn!"
Bill Gates kthehet tek Microsoft i qeshur dhe i lumtur si pas njė Pashke dhe deklaron: "Kam dy lajme fantastike; e para, unė jam njė nga tre personat mė tė rėndėsishėm nė tokė dhe e dyta se problemi BUG (i virusit) pėr vitin 2006 ėshtė zgjidhur pėrfundimisht

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sat May 10, 2008 12:22 am

24-Thashė Njė!
Pėr tė festuarė 25 vjetorin e martesės, gruaja dhe unė, vendosėm tė shkojmė diku jashtė kallaballekut dhe zhurmes sė qytetit, pasi gruan e kam nga ato tipa qė flet vetėm njėherė nė hėnė.
Pėr tė bėrė kėtė udhetim lexuamė nė gazetė se ėshtė njė vėnd i pėrshtashėm shume i qetė nė Malin e Tomarrit, diku afėr Tyrbes sė Kulmakut. Atje ka njė Motel me njė restorant shumė tė qetė i cili vetėm njė javė nė vit ėshtė plotė e perplotė, nė Ditėn e Baba Tomorrit, pastaj atje nuk shkon mė njeri vetėm ndonjė ēoban a kalimtar i rastit. Pėr tė shkuarė atje, ne morėm nė Berat dy gomerė me qira dhe u nisem. Mė parė, unė lajmėrova radion lokale Tomorri pėr tė bėrė tė ditur vizitėn tonė. Gomerėt tanė lėviznin me shumė kujdes dhe ecnin pa u ndalur. Befas gomari i gruas ndali. Gruaja qė kurrė nuk kishte folur tėrė rrugės thirri me zė sfidanteje, "Thashė Njė!"
Pas pak gomari gruas ngeci pėrsėri. Gruaja foli, "Thashė dy!"
Nuk kishim bėrė as dy km kur gomari i gruas ngeci pėrsėri dhe nuk lėvizte mė. Unė i futa njė dru prapa dhe ai u ēapos pėrpara por gruaja kėtė radhė bėrtiti shumė fortė, "Thashė tre!" Pastaj e qetė i zbriti gomarit, nxorri njė kobure nga xhepi dhe ja mbajti nė lule tė ballit gomarit tė shkretė! Veshgjati ngordhi sa kaq. Unė renda ti vija nė ndihmė gomarit e me lot ne sy po i fėrkoja kokėn e skuqur nga gjaku. I kthehem gruas duke i thėne, po ē'na bėre moj lanete?!
Gruaja fare e qetė, pasi i fryu grykės sė kobures e futi nė xhep dhe ashtu e qetė si pėrherė mu drejtua mua, "Thashė njė!"


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi