Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Faqja 10 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:53 pm

I dehuri dhe polici

Njė i dehur, teksa po kthehej nė mesnatė pėr nė shtėpi, ndesh rrugės me njė polic. Pasi pėrshėndeten dhe ndezin tė dy nga njė cigare, i dehuri ngre kokėn lart dhe pyet policin:
-Si tė duket ajo atje, si hėnė, apo si diell?
Polici, pasi mendohet pak, ngre dhe njė herė kokėn lart e shikon hėnėn dhe ia kthen:
-Nuk e di, se nuk rri nė kėtė lagje...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:54 pm

Shoferi dhe plaku

Njė plak nga njė fshat i thellė verior do tė zbriste nė qytet pėr njė dasmė dhe pėr herė tė parė do tė udhėtonte me makinė. Vjen taksia e merr dhe nisen. Gjatė rrugės plaku shikonte i mahnitur makinėn e mė pas shoferin, i cili fuste e nxirrte marshet sipas shpejtėsisė qė i lejonte rruga. Kur arrijnė te vendi, shoferi zbret i pari nga makina dhe i bėn me shenjė plakut qė ta ndjekė pėr t’i treguar shtėpinė e tė afėrmve tė tij. Kur shoferi kthehet mbrapa tė shikojė plakun, ky vjen dhe i jep marshin e makinės nė dorė.
- Bobo...! Ē’ke bėrė kėshtu, more ditėzi? – i thotė shoferi.
- Po ja, bre bir, pashė gjithė rrugėn qė u mundove e djersite ta shkulje kėtė levėn prej vendi dhe tė ndihmova, e shkula vetė...

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:54 pm

Nxėnėsi dhe mėsuesi

Njė ditė, njė nxėnės i thotė mėsuesit:
- Mėsues, a mund tė dėnohet njeriu pėr njė gjė qė nuk e ka bėrė?
- Kurrėn e kurrės, – ia kthen mėsuesi gjithė pasion.
- Kėshtu, edhe ti nuk do tė mė dėnosh mua qė nuk i kam bėrė sot detyrat – thotė nxėnėsi.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:54 pm

Berisha nė Amerikė

Shkon Sali Berisha nė Amerikė pėr tė takuar Bill Klintonin. Por qė tė takoje presidentin Klinton, duhej pa tjetėr tė gjeje mė parė nėse papagalli qė qėndronte nė paradhomėn e Shtėpisė sė Bardhė ishte femėr apo mashkull. Kishin provuar shumė presidentė tė tjerė ta gjenin, por pak prej tyre ia kishin dalė mbanė. Vjen sekretari i Klintonit dhe pyet Berishėn:
- Ēfarė seksi ka papagalli?
- Asht mashkull, padyshim, – ia kthen Berisha.
- Nga e gjete qė ėshtė mashkull?
- Po sepse i fola pėr politikė dhe mė tha “...mos mė ēaj mė trapin...”

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Deklaratat mė qesharake tė njerėzve tė famshėm tė artit

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:57 pm

Njerėzit mė tė famshėm janė autorėt e deklaratave qesharake mė tė famshme. Tė qenit nė qendėr tė vėmendjes, jo gjithmonė ėshtė nė favor tė tyre. Ata duhet t'u shpėtojnė gėrricjeve tė gazetarėve, kuriozėve dhe gjithmonė duhet tė jenė vigjilentė nė atė ēfarė thonė dhe bėjnė. Por disa prej tyre, duket se jo gjithmonė e kanė nė maksimum nivelin e vigjilencės. Fjali tė gjata me fjalėt qė s'kanė lidhje me njėra-tjetrėn, shpeshherė kanė shtangur dėgjuesit dhe, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve kanė krijuar humor nė ambientet ku janė thėnė. "Duhani tė vret dhe, nėse ti je i vrarė, ke humbur njė pjesė shumė tė rėndėsishme tė jetės tėnde". Njė deklaratė e tillė e aktores sė famshme Brooke Shields, gjatė njė interviste pėr t'u bėrė zėdhėnėse e njė fushate antiduhan, jo vetėm qė s'e ka bėrė fituese, por e ka nxjerrė edhe qesharake para publikut. Njė shpjegim i thellė i Sylvester Stallones, qė thotė se artisti vetėm kur vdes ėshtė i lumtur dhe, se do tė dėshironte qė pas vdekjes tė mishėrohej nė njė penel, gjithashtu ka krijuar njė situatė komike, sado qė ai foli seriozisht. Por pėr t'u shėnuar janė edhe batutat e trajnerėve tė ndryshėm. "Ēuna, rreshtohuni alfabetikisht sipas gjatėsisė suaj", ėshtė thėnia mė qesharake e trajnerit tė kombėtares sė futbollit nė Florida, Bill Peterson. Ose ajo e trajnerit tė boksit, Lou Duva, qė ndėrsa fliste pėr angazhimin e njė boksieri tė ri tha: Ai ėshtė njė djalė qė ēohet nė orėn gjashtė tė mėngjesit, pavarėsisht se sa ėshtė ora". Por ngatėrresa tė tilla gjatė tė folurit gjithsesi komentohen mė me dashamirėsi sesa gabimet gjeografike, tė tipit Britney Spears. "Asnjėherė s'kam dashur tė shkoj nė Japoni. Thjesht sepse nuk mė pėlqen tė ha peshk. Dhe e di, se ky ushqim ėshtė shumė popullor nė Afrikė", ka thėnė kėngėtarja e famshme duke folur pėr vendin aziatik. Por ky s'ėshtė gabimi i parė, as i fundit pėr tė. Nė median amerikane qarkulloi pėr shumė kohė deklarata e Spears, kur tha se, "Unė udhėtoj shumė jashtė Amerikės, madje kam shkuar edhe nė Kanada". Po me gjeografinė ngatėrrohet edhe basketbollisti i famshėm, Shaquille O'Neal, ndėrsa pyetet nga gazetarėt nėse e kishte vizituar Panteonin nė Acropolis-in nė Athinė. "T'ju them tė drejtėn nuk i kujtoj emrat e klubeve qė vizitova", pėrgjigjet ai.

Brooke Shields, aktore
“Duhani tė vret dhe, nėse ti je i vrarė, ke humbur njė pjesė shumė tė rėndėsishme tė jetės tėnde”. Kėshtu ka thėnė aktorja e famshme, Brooke Shields, gjatė njė interviste pėr t’u bėrė zėdhėnėse e njė fushate federale antiduhan. Ndėrkohė njė tjetėr deklaratė e bujshme e saj, ndėrsa pyetej se, pse ishte mirė qė nė kolegj tė kishte njė fjetore tė pėrbashkėt me ēuna e goca, ajo tha: Ėshtė mirė sepse tė jep ndjenjėn e sigurisė, qė nėse dikush hyn pėr tė vjedhur, ti e di se mund tė thėrrasėsh njė djalė dhe ai do tė sjellė njė trapan apo diēka tjetėr.

Christina Aguilera, kėngėtare
“Pra, ku do zhvillohet Festivali i Filmit tė Kanės kėtė vit?” Kjo ėshtė pyetja e kėngėtares me famė botėrore, Christina Aguilera, qė ka shtangur tė gjithė gazetarėt dhe sigurisht qė ka shkaktuar buzėqeshje nė fytyrat e tyre.

Kylie Bax, supermodele
“Kur jam bionde, mund tė them se bota ėshtė ngjyrė vjollcė dhe tė gjithė do tė mė besojnė sepse asnjė s’ka qenė duke mė dėgjuar”, ka thėnė supermodelja dhe aktorja e njohur Kylie Bax, gjatė njė interviste nė njė revistė.

Greg Norman, lojtar golfi
“Unė ju detyrohem shumė prindėrve tė mi, veēanėrisht babait dhe nėnės sime”. Kjo ėshtė deklarata mė qesharake qė ka thėnė Greg Norman, lojtar i famshėm i golfit, gjatė njė interviste pėr media.

Paris Hilton
“Unė jam kaq e zgjuar tani. Gjithkush e ka mendjen tė mė thotė “Hiqe bluzėn”. Mė vjen keq, por jo. Ata gjithmonė duan t’i kenė paratė kėshtu si unė. Nuk jam budallaqe”. Kjo deklaratė e Paris Hilton, trashėgimtares sė familjes sė pasur, e dhėnė nė dhjetor tė vitit 2003, xhiroi tė gjithė mediat duke u shėnuar si njė nga prononcimet mė qesharake tė vajzės sė famshme.

Mariah Carey, kėngėtare
“Gjithmonė kur shikoj televizor dhe shikoj fėmijėt e varfėr qė vdesin pėr bukė nėpėr botė, unė s’mund t’i mbaj lotėt. Dua tė them, do vdisja qė tė bėhesha e dobėt si ata, por jo me ato miza, me vdekjen e gjėra tė tilla”. Kjo ėshtė fjalia mė qesharake e thėnė nė media nga Mariah Carey, kėngėtarja e famshme e pop-it.

Yogi Berra, bejsbollist
“Parashikimet janė tė vėshtira, sidomos ato pėr tė ardhmen”, ka thėnė Yogi Berra, lojtari i njohur i bejsbollit. Kjo deklaratė shkaktoi shumė tė qeshura, duke u bėrė thėnia mė qesharake e ditės edhe nė median e shkruar.

Dizzy Dean, bejsbollist
“Doktorėt futėn nė rreze X kokėn time dhe nuk gjetėn asgjė brenda”. Kjo ishte pėrgjigjja e bejsbollistit tė famshėm, Dizzy Dean, gjatė njė interviste. Gazetari e pyeti nėse kishte pėsuar dėmtime pasi ishte qėlluar nė kokė me top nė vitin 1934.

Linda Evangelista, supermodele
“Unė nuk mbaj dietė. Thjesht nuk ha aq shumė sa do tė doja tė haja”. Kjo deklaratė e thėnė nga supermodelja Linda Evangelista, erdhi pas pyetjes sė gazetarėve nėse mbante dietė pėr tė ruajtur elegancėn. Pėrgjigjja ishte mjaft e sinqertė nė pjesėn e dytė tė saj.

Sylvester Stallone, aktor
“I vetmi artist i lumtur, ėshtė artisti i vdekur. Sepse vetėm atėherė nuk mund tė ndryshosh. Pasi tė vdes, do tė doja tė mishėrohesha nė njė penel”. E kush e mendonte se ishte kaq natyrė filozofike, aktori Sylvester Stallone? Po ja, kjo fjali e fut Stallonen nė kategorinė e deklaratave qesharake.

Britney Spears, kėngėtare
“Asnjėherė s’kam dashur tė shkoj nė Japoni. Thjesht sepse nuk mė pėlqen tė ha peshk. Dhe e di, se ky ushqim ėshtė shumė popullor nė Afrikė”. Japonia e Afrikės sė Britney Spears qarkulloi gjatė si njė nga deklaratat mė qesharake tė kėngėtares, qė jo rrallė kėput gafa tė tilla.

Jessica Simpson, kėngėtare
“Unė s’jam anoreksike. Unė jam nga Teksasi. A ka ndonjė njeri nga Teksasi qė tė jetė anoreksik? Unė s’kam dėgjuar tė ketė. Dhe kjo mė pėrfshin edhe mua”. Ky ėshtė shpjegimi nervoz i kėngėtares Jessica Simpson, nė lidhje me elegancėn e saj, tė cilėn shpesh e lidhnin me anoreksinė.

Lou Duva, trajner boksi
“Ai ėshtė njė djalė qė ēohet nė orėn gjashtė tė mėngjesit, pavarėsisht se sa ėshtė ora”. Prononcimi qesharak i trajnerit veteran tė boksit, Lou Duva, ėshtė kthyer nė barsoletė nė ambientet e kėtij sporti. Pėr tė treguar angazhimin e madh tė njė boksieri tė ri, Lou Duva lėshoi edhe deklaratėn e mėsipėrme.

Michael Barrymore, prezantues
“Pra Carol, ti je njė shtėpiake dhe njė nėnė. A keni fėmijė?” Kjo ėshtė pyetja e prezantuesit tė njohur britanik tė emisioneve, Michael Barrymore. Kėtė pyetje ai ia bėri tė ftuarės sė tij gjatė emisionit. Barrymore ėshtė edhe njė komedian dhe aktor i njohur.

Ted Turner, filantropist
“Nėse do ktheja detyrimet e mia, nuk do tė zotėroja asgjė. Bashkėshortja ime ėshtė njė detyrim, fėmijėt e mi janė detyrime, por unė s’i kam kthyer ata”. Kjo ėshtė cilėsuar si njė fjali qesharake e filantropistit dhe pronarit tė njė pjese tė masmedias amerikane, Ted Turner. Ai e dha kėtė prononcim ndėrsa shiste pronat qė i shkaktonin humbje. Turner ka pasur probleme tė mėdha me alkoolin dhe kumarin.

Bill Peterson
“Ēuna, rreshtohuni alfabetikisht sipas gjatėsisė suaj”. Kjo ėshtė thėnia mė qesharake e trajnerit tė kombėtares sė futbollit nė Florida, Bill Peterson.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Budallait i hapet rrugė - Pėr inat tė gruas time

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 4:58 pm

Nga Luan Laze

Tė pėrdhunosh gruan tėnde

Pas shtatė vjet martese dhe lindjes sė dy fėmijėve, gruaja akuzon burrin e saj pėr pėrdhunim.Emancipimi nė diktaturė kėrkonte qė gruaja tė spiunonte burrin e vet, ndėrsa nė demokraci, ta akuzojė pėr pėrdhunim.
Edhe nė Durrės, njė plakė 73 vjeēare akuzoi plakun e vet pėr pėrdhunim pas lindjes sė 8 fėmijėve, 17 nipėrve dhe 2 stėrnipėrve. Tė pėrdhunosh gjyshen e virgjėr tė 17 nipėrve tė tu, duhet tė jesh vėrtet njė pėrdhunues i rrezikshėm. Thonė se, prokurorėt nuk i kėrkonin llogari plakut pėr kėnaqėsinė e dhunėshme qė i dhuroi plakės tij, por donin tė dinin se ēfarė kishte ngrėnė gjatė jetės, qė ai miku, ishte nė gjendje tė ngrinte krye ndaj ish mikeshės tė plakės.
Ndėrkaq, gruaja e re e ka denoncuar burrin e vet pėr pėrdhunim, sepse ai nuk solli dy muaj rrogėn nė shtėpi. Ajo, kėtė e quajti pėrdhunim, jo tė ekonomisė por tė nderit.
Sot duhet tė jesh i kujdesshėm me gratė, sepse mund tė ndodhė qė nuk kryen njė herė marrėdhėnie seksuale, dhe ajo tė akuzon pėr pėrdhunim. Burrit i ndodh tė jetė i lodhur nga puna, nga pija, nga dashuria, apo nga mbledhja e partisė, dhe akuzohet pėr pėrdhunim nga gruaja e shtėpisė.
Pėr ēudi, dashnoret asnjėherė nuk tė akuzojnė pėr pėrdhunim. Bile ato, kanė dėshirė t’u pėrdhunosh pėrdhunimin.
Ēdo konflikt midis ēiftit, quhet pėrdhunim. Edhe nė Shkodėr, njė mashkull ipotent akuzoi tė shoqen pėr pėrdhunim. Nderin nuk e mbrojnė vetėm femrat, por edhe ish meshkujt.
- Pėrdhunimi i gruas nga burri i vet, ka lindur nė Amerikė dhe do tė pėrfundojė nė vendet e Lindjes, - ka parashikuar udhėheqėsi kubanez Fidel Kastro, ose siē i thonė fshatarėt e Rrushbullit, Fadil Kastraveci.

Budallait i hapet rrugė

450 milion njerėz nė botė, vuajnė nga ērregullimet mendore.

Ėshtė lumturi kur budallenjtė e menēur konstatojnė sa shumė budallenj tė sėmurė janė! Bile, edhe cilėsinė e tyre! Shifrėn prej 450 milionėsh, e kanė nxjerrė 450 milion tė tjerė qė u gėnjen mendja se janė normalė. Megjithatė, njė botė pa psikopatė do tė ishte anormale, ka thėnė dikush.
Mjeksia njeh disa loje sėmundjesh mendore, si: psikopati depresive, reaktive, agresive. Tek psikopatia agresive, futen ata tė politikės. Mjekėt thonė se, njerėzit me psikopati agresive, janė vėnė nė krye tė qeverisjes falė budallallėkut tė psikopatėve depresivė. Sepse nė tė gjitha gjuhėt e botės njihet shprehja: Budallait mė tė rrezikshėm hapi rrugė! E keni vėnė re si largohen njerėzit kur kalon ndonjė politikan? Vetėm se kanė parasysh kėtė thėnie ndėrkombėtare. Sėmundje mendore ėshtė etja pėr pushtet, para dhe lavdi tė pamerituara.
Mjekėt thonė se, tė sėmurėt mendorė nė spitale, kanė frikė vetėm nga njėri-tjetri. Prandaj nė dhomat e tyre, janė vendosur fotot e disa politikanėve shqiptarė.
Nė spitalet psikiatrike, ka tė sėmurė qė vetėquhen President, kryeministėr, dhe deputet. Pra, atje ka njė qeveri nė hije. Mjekėt thonė se, pacientėt e sėmurėt qė e ndjejnė veten politikanė, dhe politikanėt e sėmurė qė e mohojnė atė, kanė tė njėjtėn diagnozė.
Partitė shqiptare nuk kanė asnjė mjek psikiatėr nė radhėt e tyre. Sepse kanė frikė, pasi mjeku nuk replikon me pacientin, vetėm i fut ilaēin dhe elektroshokun. Ndėrsa tani, nė demokraci, kjo vegėl ftilluese quhet elektrozotni.
Lenini ka lėnė kėtė recetė pėr budallenjtė e menēur: ju meritoni pėr qeveritarė, vetėm tė ēmendurit!

Pėr inat tė gruas time, shkoj e fle me gruan tėnde

Nė njė televizion privat, drejtuesi i njė emisioni pėr 90 minuta, shtroi kėtė pyetje pėr teleshikuesit: A i qėndron kohės shprehja, “pėr inat tė s’ime vjehrre, shkoj e fle me mullixhiun?” Dhe telefonuesit pėrgjigjeshin sipas lidhjeve qė kanė patur me vjehrrat apo mullixhinjtė.
Kėtė urtėsi e pėrdorin edhe nė disa vende tė tjera europiane. Si ēdo menēuri edhe kėtė, tė huajt e kanė marrė kėtej, nga anėt tona, dhe e kanė pėrpunuar sipas moralit tė tyre. Ja si e kanė pesė vende tė tjera europiane.
Gjermanėt: Pėr inatin tim, vjehrra shkon e fle me mullixhiun.
Italianėt: Pėr inat tė mullixhiut, vjehrra fle me mua.
Francezėt: Pėr inat tė vjehrrės time, unė nuk fle me mullixhiun.
Austriakėt: Pėr inat tė mullixhiut dhe vjehrrės, shkoj e fle me burrin tim.
Hollandezėt: Pėr inat tė vjehrrit, shkoj e fle me vjehrrėn dhe mullixhiun.
Grekėt: Pėr inatin tim, flej edhe me ty, edhe me mullixhiun.
Anglezėt: Oh, ēfarė kėnaqėsie kur fle me vjehrrėn dhe mullixhiun!
Siē shihet, nė tė gjitha gjuhėt dhe nė tė gjjitha rastet, mullixhiu dhe vjehrra dalin gjithnjė tė fituar. E, meqė debati pėr ndalimin ose jo tė kėsaj urtėsie vazhdon, pėr lexuesit po sjell opinionin e gruas time.
Ajo mendon se, meqė tani nuk ka mė mullixhinj dhe kapitalizmi shqiptar nuk i duron dot kėto vjetėrsira, urtėsia tė modifikohet dhe pėrdoret kėshtu: “Pėr inat tė gruas time, shkoj e fle me gruan tėnde”. Sigurisht, nė kėtė rast ajo e ka fjalėn pėr burrat e tjerė, e jo pėr mua…
Gjithsesi ky debat vazhdon, sepse siē u pa dhe nga telefonuesit e atij emisioni, kjo urtėsi po e turpėron Shqipėrinė nė sy tė botės. Bile thonė qė, kjo ishte edhe porosia e Barosos pėr t’u antarėsuar nė BE.
Drejtuesi emisionit kaq kishte pėr detyrė, tė hidhte njė gur nė lumė dhe tė tjerėt ta nxjerrin andej. Nuk ėshtė pak pėr fatet e kėtij kombi, aq mė tepėr qė pėr urtėsitė e njė populli, diskutojnė gjithnjė vetėm tė marrėt e tij.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Gomari - Qytet brenda spitalit - Aty ku lemeria ka emrin qejf

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 5:00 pm

Gomari nuk ha mish gomari

Mishi i gomarit mė nė fund mbėriti edhe nė disa lokale luksoze.
Kjo ėshtė arsyeja qė tani njerėzit nuk i drejtohen mė njėri-tjetrit me titullin e lartė: gomar. Paskan nisur ta kuptojnė se sozia e tyre, ka dy vlera mė shumė se vetė ata, punėn dhe mishin. Gomerėt me dy kėmbė, e dinė se mishin e tyre as hienat nuk e hanė dot. E shumta, janė mish pėr top vetėm i politikės.
Nė shumė vende tė botės, mishi i gomarit ėshtė i preferuar nė restorante. Nė njė film italian, vajza i thoshte tė dashurit tė saj nė telefon: “Kėrriēi im i vogėl! Sonte tė pres nė “Prima d’Amore”, se do tė jap dy biftekė gomari”!
Drejt Italisė, nga vendi i shqiponjave dhe gomerėve, ėshtė eksportuar vazhdimisht ky lloj ushqimi. Peqini dhe Kavaja janė kryeqendrat e prodhimit dhe eksportit. Pėr frymė popullsie ne zemė vendin e parė nė prodhimin e gomerėve. Hajvanologėt shqiptarė kanė hyrė nė tratativa me hajvanologėt italianė pėr tė furnizuar me kėtė mall disa nga restorantet mė luksoze nė Itali. Edhe vajza e filmit, mbase me gomar shqiptar e ka qerasur tė dashurin e saj, pėrderisa nė njė sekuencė seksi ai vazhdimisht pėlliste…
Thonė se, gomari nuk e ha mishin e gomarit. Ndėrsa tek ne, ngrėnia e tij ende nuk dihet se ēfarė efekti jep. Pronarėt e kėtyre lokaleve, duke dashur qė t’i fusin nė gjak klientėve njė nga cilėsitė e gomarit, punėn, bėjnė efekt tė kundėrt. I ndihmojnė tė mbeten vetėm nga trutė tė tillė, sepse dėshira pėr punė, u largohet mė shumė.
Sidoqoftė, hajvanologėt kanė shpresė se mishi i gomerėve nė restorante dhe shtėpi, ka tė ardhme tė ndritur, pėrderisa gomarėngrėnėsit janė vetė tė tillė.

Qytet brenda spitalit

Territori i Qendrės Spitalore Nėnė Tereza, ėshtė kthyer nė njė parking tė vėrtetė.
Madje aty kullosin lopė, dele, gomerė dhe derra. Disa miq tė mi kanė vite qė e parkojnė makinėn, ditėn dhe natėn, nė territorin e kėtij spitali. Nėnė Tereza, thonė ata tė drejtorisė tė kėsaj Qendre, ka qenė Shenjtore dhe zemra e saj ishte e gjerė pėr njerėzit, bile me gjithė makina, kuaj, gomerė, lopė, dhi e dhen.
Kjo ėshtė arsyeja pse drejtoria e kėtij spitali mban tė hapura portat pėr ēdo automjet qė lėviz nė kryeqytet, qė nga ato me naftė, benzinė, gazoil, e deri tek ato me bar e plehra, sepse kėrkon tė ruajė emrin e saj tė mirė. Raporti me tė sėmurėt ėshtė tre me njė. Pra, njė i shtruar dhe tri makina tė parkuara.
Drejtoria po merr masa qė tė ngrejė brenda territorit, pika servisi, lavazho, dhe tė punėsojė policė trafiku. Edhe pėr ata qė ruajnė ēiftet nga Kodrat e Liqenit, ka punė sa tė duash gjatė mbrėmbjes nė territorin e kėtij spitali. Sapo bie nata atje kėrcet seksi. Pacientėt brenda pavioneve bėrtasin nga dhimbja, ndėrsa jashtė, populli bėrtet nga qejfi. Ėshtė pikėrisht momenti kur nis bėrtet edhe hoxha, si bekim pėr orgjitė. Aty ka kambistė, shitės ambulantė, sekserė, llustraxhi, berberė, dhe njerėz qė me kominoshet e punės pushojnė nė shtrat tė sėmurit, ndėrkohė qė ky i fundit, me bizhama si zebra, bėhet tapė nė klub me shefin e pavionit…
Rrugėt e brendshme tė kėtij spitali, do tė marrin sė shpejti emrat e gjithė drejtorėve dhe Ministrave tė Shėndetėsisė qė kanė meritė nė kėtė katandisje. Emri i njė shenjtoreje prandaj i ėshtė vėnė, qė djajtė me bluza tė bardha tė fitojnė sa mė shumė. Me kėtė emėr thėrritet edhe aeroporti shqiptar, vendi ku fluturon dhe zbarkon krimi i ēdo lloj marke. Sa herė njerėzit duan tė mbulojnė pisllėqet e tyre, fshihen pas emrave tė njerėzve humanė.
Meqė bota ka spitale brenda qytetit, edhe ne bėjmė qytet brenda njė spitali. Bile, qytet me dhimbje dhe qejfe.

Aty ku lemeria ka emrin qejf

Udhėtarėt qė kalojnė mbi Tiranė me linja ajrore, e njohin kryeqytetin nga njė gropė e madhe, simbol i kryeqytetit tonė. Anglia ka Big Benin, Franca kullėn Eifel, Amerika Statujėn e Lirisė, ndėrsa ne, Gropėn e Hajdin Sejdisė. Gropa legjendare i ka qėndruar kohėrave. Pas pak vitesh ajo do shpallet Monument Kul*****.

Ēfarė nuk thuhet pėr tė! Njė pjesė thonė se ėshtė pronė e atij burrit kosovaro-zvicerian, qė e thėrrasin Hajdut Sejdia, tė tjerė se e kanė marrė pronarėt dhe nuk bien dakort pėr ēmimin e shitjes, e tė tjerė se, gjysma e saj ėshtė e dervishllerėve. Kjo gropė, ka dhe njė simotėr tė vogėl pranė stacionit tė autobuzave qė nisen pėr Kombinat. Tė dyja janė kthyer nė WC publike, shtėpi publike, hotele publike, plehra publike dhe, sigurisht marrėzi publike.

Banorėt rreth e qark kėtyre gropave, tė tregojnė kaseta tė filmuara nė mes tė ditės, duke bėrė seks, gjashtė ish burra me njė ish grua, dhe pesė ish gra me njė ish burrė. Lemeria aty ka emrin qejf, porno, lezbizėm, homo dhe striptizėm. Aty pėrmjerin-aty bėjnė seks. Orgji e vėrtetė! Kudo, kėto marrėdhėnie kryhen nė ambiente luksoze dhe romantike, qė nga kati i parė e deri nė tė tetėdhjetin. Ndėrsa nė mes tė kryeqytetit shqiptar, kėta intektualė tė pavarur dhe paparti, shfryjnė epshet shtazarake nė njė gropė pranė fekaleve tė tyre. Tė rrethuar me mur nga Bashkia, banorėt e saj duken sikur u thonė njerėzve tė veshur me sqimė, pushtet, imunitet dhe pasuri: kjo bordello natyrale, nė fund tė fundit shėrben pėr tė bėrė po atė qejf qė bėni edhe ju mes luksit. Me djersėn tonė ju jeni atje, nga ligėsia juaj ne jemi kėtu.
Edi Rama duke qenė i gjatė, pranė murit rrethues i shikon kėto skena ēdo ditė nga dy kėndvėshtrime, si artist dhe Kryetar Bashkie. Nė tė parin i duket si vepėr e arrirė e nudizmit natyralist, ndėrsa nė tė dytin, se nuk ka mbajtur tė vetmin premtim qė u ka bėrė zgjedhėzve tė tij, tė fuste nė tė 70 pėrqind tė klasės politike! Gropa e Hajdut Sejdisė me thesaret brenda vetes, ėshtė tamam si jeta qė zhvillohet mbi gropė.
Arkeologėt e ardhshėm, do tė mbrojnė doktoratat me prezervativėt e zbuluar. Brekė, sytjena, dhe kuleta tė boshatisura, do tė jenė reliket e kohės sė sotme. Hajvanė tė etur nė atė gropė, qė nuk dinė as se ku e kanė futur penisin, nė vaginė apo nė prapanicė, lėnė pėr arkeologėt thesaret e qytetėrimit tė tanishėm. Por ata, asnjėherė nuk do ta kuptojnė se tė tillė thesare krijojnė vetėm ata qė ne i thėrrasim me gjuhėn mjeksore penis, ose atė popullore…

Narkopleqtė

Nė njė fshat tė rrethit tė Korēės, para disa muajsh, policia zbuloi1400 rrėnjė bimė narkotike.

Por fshati ėshtė i banuar vetėm nga pleq mbi 70 vjeē dhe, policia e ka patur tė vėshtirė t’i arrestojė. Njė fshat qė tė kujton filmin “Njė hektar qiell”, ku interpreton M. Mastrojani. Por kėtu kemi 4 hektar kanabis sativa.

Pėrfytyroni njė fshat tė tėrė qė mbjell, kultivon dhe, tregton kanabis sativa. S’ka mė bukur! Djemtė janė refugjatė nė Greqi e Itali, ndėrsa baballarėt punojnė pėr ta.

Pleqtė e mbjellin dhe i bėjnė shėrbime bimės, pa e ditur destinacionin e saj. Ndėrsa djemtė qė i paguajnė pėr kėtė punė u thonė se, ajo pėrdoret si lėndė e parė pėr tė hequr rrudhat, rinuar, e zgjatur jetėn. Dhe pleqtė e gjorė qė, ēdo mėngjes shohin mė parė me bisht tė syrit varrezat e fshatit pastaj rrezet e diellit, i kanė besuar. Pėr kėtė marrin edhe shpėrblimin.
Ky zbulim i policisė shqiptare i ka shokuar pleqtė, tė cilėt ēdo mbrėmbje pranė burimit mbi njė kodėr, kishin nisur t’u kėndonin tė gėzuar plakave mes atij prodhimi tė bollshėm:
Ē’u bėre moj qerrateshė,
E mbushur me nur nga ky vreshtė,

Djemtė i thonė kanabis sativa,

Vdeksha, njė gotė po s’e piva!

Pėr tė rifituar rininė mjafton tė pėrsėrisėsh ēmenduritė, thotė poeti homoseksual Oskar Uajlld.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Nuk ėshtė higjenike tė martohesh me atė qė do…

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 5:04 pm

Babait i vodhėn nė autobus dhėmbėt nė xhep, dhe pėrsėri beson nė tė ardhmen e vendit. Ndoshta, sepse tani me kica nė gojė, e ka pėrpara tė ardhmen.
***
Mos prisni njė trafik tė rregullt makinash, kur atė e pėrbėjnė ata qė nuk dinė tė ecin si kėmbėsorė.
***
Gjėja mė e padobishme sot ėshtė tė shkruash letėrsi, dhe gjėja mė e dobishme ėshtė tė mos lexosh fare.
***
Kur ti ėndėrron, projekton, vendos dhe je gati pėr t’ia futur tjetrit, por papritur shikon se kėtė proēes miqėsor ai e ka bėrė mė parė tek ti, … kjo ėshtė politikė.
***
Kulmi i ndershmėrisė: Kunati im deputet mi solli me tė vėrtetė 100 eurot qė mė dėrgoi ime motėr nga Italia.
***
E.R. qenka i vetmi politikan qė nuk ka tė dashur. Sepse ėshtė inpotent. Paska edhe sėmundje qė tė bėjnė tė ndershėm!
***
Ėshtė e vėrtetė se ka shumė vajza tė mira midis djemve gey, dhe shumė djem tė mirė midis vajzave lezbike.
***
Dikush nuk mbyll gojėn e prapanicės, e dikush tjetėr nuk mbyll prapanicėn e gojės. Kjo ėshtė arsyeja qė shpesh nė njė ambient e ndjeni veten tė lumtur.
***
Nėqoftėse doni tė ruani sistemin e gėnjeshtrės sė madhe, mund tė thoni herė pas here edhe ndonjė tė vėrtetė tė vockėl. Por, fare tė vockėl.
***
Homoseksuali i kėndonte shumė bukur dashurisė pėr vajzėn qė e braktisi. Por, nė mendje ai kishte djalin.
***
Ka njerėz qė pėrdorin pėr tė pastruar, gojėn dhe prapanicėn, letėr higjenike. Me sa duket e kanė kuptuar se tė dyja i kanė njėlloj.
***
Nėse nuk keni frigorifer, apo ta mbushni atė, ndizni televizorin dhe ngopuni me edicionet e lajmeve.
***
Nuk ndryshon karakteri i xhelatit dhe viktimės. Vini re si e trajton kjo e fundit llojin e vet, sapo zė pozicionin e tė parit.
***
Sa vite na duhen pėr t’u bindur ndaj budallallėkut tonė, aq kilogram vite kemi qenė tė trashė.
***
Shija e sotme injoron shijen e kaluar. E kaluara ka qenė dikur e sotme, ndėrsa kjo, duke mos qenė as e sotme, nuk do tė jetė kurrė e kaluar.
Kryeministri rrit 10 pėrqind pensionet, dhe porosit ministrin e shėndetėsisė tė ulė nė 50 pėrqind numrin e tė gjallėve qė e pėrfitojnė atė.
***
I biri i ish shėrbėtorit proteston nė krah tė birit tė ish pronarit, pėr rikthimin e pronės. Njėherėsh, edhe pėr statusin e vet si nė kohėn e babait.
***
Sa tė aftė jemi pėr tu qeverisur, shikoni politikanėt; sa tė nėnshtruar dhe tė duruar jemi, shikoni popullin.
***
Nuk ėshtė e vėrtetė se femrat nuk janė inteligjente, por ajo vlerė u rrjedh ēdo muaj bashkė me menstruacionet.
***
Vetėm nė shoqėrinė e lartė mund tė gjeni veset mė tė ulta.
***
Nga penisi deri tek arkivoli, quhet jetė. Sa shumė ngjajnė tė trija nė formė dhe pėrmbajtje!
***
Katėr vajzat e martuara vendosėn: Babait tė paralizuar 97 vjeēar, do t’i blinin gjithė jetėn, letėr higjenike dhe furēe dhėmbėsh.
***
Maskilisti u martua me katėr gra dhe tradhėtoi me 18 copė dashnore. Ndėrsa feministi u martua vetėm njė herė. Cili i do femrat?
***
E kuptoj shumė mirė injorancėn time tė thellė, tė gjerė dhe tė gjatė. Prandaj, them se jam i menēur.
***
Njė nga kriminelėt e kėrkuar tė luftės nė ish Jugosllavi, nuk pranon tė dorėzohet nė Hagė, jo nga frika e dėnimit, por sepse natėn e dytė tė arrestimit duhet tė flejė me Karla del Ponte.
***
Ministri im, nė zyrė mban fotografinė e gruas, ndėrsa udhėtim-pushimet i bėn me tė dashurėn sekretare.
***
Fatmirėsisht tingujt muzikorė nuk kanė nevojė pėr pėrkthime, sepse “zanatēinjtė” do tė na i sillnin mrekullitė e krijuara nga gjenitė, krejtėsisht tė deformuara.
***
Nuk ėshtė higjenike tė martohesh me atė qė do, por me atė qė tė do.
***
Ajo kishte nė shtėpi njė sirtar plot me tė mbathura dhe tanga, por asnjėherė nuk i dilte koha t’i vishte.

***
Shyqyr qė Zoti nuk merret me tregti, sepse rrezet e diellit dhe tė hėnės do t’i blinim me euro. Por dalėngadalė, besimtarėt e tij edhe kėtė do ta bėjnė realitet.
***
Burgu pėr hajdutėt e vegjėl ėshtė mėsim edhe pėr ata jashtė. Jo tė gjithė kanė tė drejtė tė vjedhin.
***
Njerėzimi shpiku tė vėrtetėn pėr tė zbuluar mė lehtė armiqtė e vet.
***
Nga kronika e bardhė. Daja qė kishte tentuar tė mbyste nipin e tij nė mes tė ditės, bėrtiste nė sallėn e gjyqit: E ku ta dija unė se ai ishte nipi im?
***
Gruaja qė merret me politikė, mė ngjan si burri qė merret me qėndisje.
***
Poshtėrsia nuk bėhet nga budallallėku, por nga ligėsia, ndėrsa budallallėku nuk vjen nga ligėsia, por nga injoranca.
***
Kur tė tjėrėt flasin dhe unė nuk i kuptoj, nervozohem. Kur unė flas dhe tė tjerėt nuk mė kuptojnė, pėrsėri nervozohem. Kjo do tė thotė se unė kam gjithmonė tė drejtė nė nervozitetin tim.
***
Nėqoftėse doni tė dini konsideratėn e eprorit tuaj, ju sugjeroj tė vėzhgoni sjelljet e shoferit tė tij ndaj jush.
***
E kam ditur gjithnjė se im shoq mė donte shumė, sepse sa herė ndihesha keq nga ana shėndetėsore, mė pyeste me ngrohtėsi: E dashur, ēfarė trashėgimie do mė lėsh mua?
***
Duhet kohė, energji dhe kulturė e madhe pėr tė gėnjyer, ndėrsa pėr tė zhgėnjyer, vetėm pak ēaste.
***
Njė nga arsyet e zhvillimit tonė tė gjithanshėm ėshtė edhe fakti se, nėse dikush dėshton nė drejtimin e njė fushe tė caktuar, pjesėn tjetėr tė jetės bėhet ekspert dhe analist i asaj qė dėshtoi.
***
Kanė njė ndryshim rrėnjėsor programatik e djathta dhe e majta. Tė djathtėt vjedhin me dorėn e majtė, ndėrsa tė majtėt, me dorėn e djathtė. Kjo ėshtė vėrtetuar nga ortopedėt dhe psikologėt.
***
Pėr disa, padrejtėsia ėshtė drejtėsia mė e mirė.
***
Kur njė gazetar i njė radioje private mė pyeti, se cilat ishin tri dėshirat e mia si qytetar i kėtij vendi, iu pėrgjigja: Dėshira e parė ėshtė qė tė kem njė dėshirė, e dyta, tė mė plotėsohet e para, dhe treta, tė mė plotėsohet e dyta. Jetoj nė Shqipėri ndaj iu pėrgjigja kėshtu, sepse sė pari dhe sė fundi, mė duhet tė kem vėrtet njė dėshirė.
***
Kam arritur nė pėrfundimin se, tė gjitha gėzimet nė jetė i kam patur nga injoranca, ndėrsa tė gjitha shqetėsimet, nga menēuria. Jam i shqetėsuar se kjo e dyta nuk dėshiron mė tė mė lėrė asnjė ēast nga e para.
***
Ne e kuptuam menjėherė qė ai ishte i martuar vetėm nga fakti se, sa herė dilte nga shtėpia rrobat i kishte tė pahekurosura.
***
Urrejtjet mė tė mėdha do t’i gjeni gjithnjė brenda llojit dhe tė njėjtit zanat.
***
Moda mė e pėrhapur sot nė veshje, ėshtė zhveshja. Jam shumė i kėnaqur pasi jam dhe ndjekės i saj tek… tė tjerat.
***
Kush ka parė lotėt e krokodilit, i kupton mė mirė ato tė femrės.
***
Pėr tė qenė tė sigurtė se martesa e tyre do tė ketė jetė tė gjatė, nė fillim ēifti i ri caktoi ditėn e ndarjes, pastaj atė tė dasmės.
***
Diku me ligj e diku pa ligj, njeriu i gjorė do tė vidhet nga tė liqtė.
***
Uniformat shtetėrore dhe veladonėt e ēdo lloj ngjyre janė krijuar qė vjedhja tė mos quhet vjedhje.
***
Budallallėku i njerėzve ėshtė si vera. Sa mė i vjetėr, aq mė interesant dhe i ēmuar bėhet.
***
Bashkėkombasit e mi e konsiderojnė shtetin si njė televizor qė mund tė komandohet nga mijėra pulte njėkohėsisht.
***
Kur shikoni njerėz qė dekorohen nė politikė, kujtoni se meritat u takojnė tė tjerėve.
***
Liri e fjalės do tė thotė, sa mė shumė njerėz tė kėrkojnė tė vėrtetėn, aq mė pak do ta gjejnė atė.
***
Nėqoftėse besoni gėnjeshtrat e politikės, nuk keni tė drejtė pastaj tė kėrkoni mbajtjen e premtimeve.
***
Nė kėtė tokė, ajo qė vlen realisht nuk ėshtė vlerėsuar, dhe ajo qė vlerėsohet, kurrė nuk do tė vlejė.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Kush e shpiku tė qeshurėn?

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 5:06 pm

Nė njė radio private drejtuesi i emisionit u bėnte dėgjuesve kėto pyetje:
-Me ēfarė mjete ndėrlidhje komunikonte Skėnderbeu me ushtarėt e tij, me telefon, me celular apo me faks?
-Mali i Dajtit para okupacionit fashist, ēfarė lartėsie ka patur?
-Energjia elektrike qė na vjem nė shtėpi, kalon vetėm me njė, me dy apo me tre tela?
-Haxhi Qamilin, ku e kapėn kundėrshtarėt e tij nė autobuz, nė tramvaj apo nė stadium?
-Kush ėshtė shpikur nė fillim ēakmaku apo shkrepsja?
-Pse gruaja nuk e ka vėlla burrin e saj?
-Uji i kripur i detit ėshtė i tillė nga lotėt e njerėzve, kafshėve apo shpendėve?
-Shpikėsi i numrave, siē dihet ka qenė nga anėt tona, ilire. E dini arsyen pse ai nuk dinte tė numėronte?
-Kush ka mė shumė nevojė pėr njėri-tjetrin, ligji pėr ligjvėnėsit apo e kundėrta?
-Pse psikologėt janė tė mendimit se, dashuria lind tek dy njerėz qė urrehen me njėri-tjetrin?
-Ēarli Ēaplin e pėrzuri guzhinierin e tij, njė emigrant nga Pėrmeti, se e vodhi, nuk gatuante mirė, e shau debil, apo nuk i pėlqente filmat?
-Cilin ka patur ministėr tė financave Jezu Krishti?
-Sa e ka patur numrin e kėmbės Robinson Kruzo?
-Pse qingji lind nga dhia dhe jo nga kanguri?
-Sa ishte gjallė dhe nė pushtet Napoleon Bonaparti, a i lejoi mediat televizive tė pavarura?
-Kush dhe me ēfarė fjalėsh e mbylli E-maelin e parė tė dashurės sė tij nė ēastet e fundit tė jetės: Mikelanxhelo, Leonardo da Vinēi, Rafaeli apo Selam Musai?
-Dhe sė fundi, ēfarė kombėsie kishte ai qė shpiku tė qeshurėn?
Tani qė ju po lexoni kėto rradhė, unė jam ende duke qeshur me pyetjet e mėsipėrme. Nga tė gjitha, mė tėrhoqi mė shumė kjo e fundit: Kush e shpiku tė qeshurėn? Vėrtet kush e shpiku? Mendoj se e kam gjetur pėrgjigjen. Atė na e fali Zoti, dhe na e vė nė pėrdorim menēuria ose budallallėku. Nė rastin tim, e shkaktoi kjo e dyta.

Qengji i urtė pi nė dy tendera
Rruga e historisė, ēahet me tender nė dorė.
Armikut dhe erės, ktheji tenderin.
Burri matet me tender, jo me zemėr.
Sa tė rrosh, tendera do tė fitosh.
Dhi e zgjebosur, tenderi pėrpjetė.
Tenderi fitohet, nuk dhurohet.
Tenderi i rėndė nė vend tė vet.
Ai stan, atė tender ka.
Besa e shqiptarit, si tenderi i arit.
Mė mirė dhjetė tendera sot, se sa njė mot.
Atdheu ėshtė vendi ku fitoj tendera.
Qengji i urtė, pi nė dy tendera.
Ēdo popull ka tenderin qė meriton.
Mėmėdhe quhet toka, ku mė ka rėnė tenderi.
Trimi i mirė me tendera shumė.
Sipas kokės, tenderin.
Duaje atdhenė, si politikani tenderat.
Qentė le tė lehin, tenderat shkojnė pėrpara.
Tenderat nga populli dalin dhe nė popull shkojnė.
I zoti e nxjerr tenderin nga balta.
Shkon pėr lesh e vjen me tender.
Dita duket sa lind tenderi.
Mali me malin nuk takohen, tenderi me tenderin po.
Sheh tenderi, tenderin e fitohet.
Tenderi e ka bishtin mbrapa.
Miku i mirė njihet nė ditė me tender.
Dy tė rrahura nuk tė bėjnė mirė, dy tendera po.
Mė mirė njė mik mė pak, se sa njė tender mė pak.
I yti mishin ta ha, por tenderin ta ruan.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Kulmi i poshtėrsisė tė thuash tė vėrtetėn

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 5:08 pm

Autoportret)

Jeta private… Me pronar shtetin.
Shenja zoodiakale… Peshore me gurė fallco.
Arsimi … Fillore natėn, kurse pasuniversitare, dhe master.
Aktiviteti… Shkrues i absurdit me laps dhe pa gomė.
Hobi… Gėnjeshtra.
E meta kryesore… I martuar njė herė dhe vetėm me njė grua.
Momenti mė i bukur… Dita e votimeve.
Ėndrra juaj… Tė dėgjoj njė gėnjeshtėr nga politikanėt.
Meraku nė dashuri…. Pėr motrėn e tretė tė Nelson Mandelės.
Personi qė ju vuri emrin… Ende nuk ia di emrin.
Padija mė e madhe… Kush e shpiku tė qeshurėn.
Filmi mė i bukur… Ai qė mė lemerit natėn nė gjumė.
Defekti… Nuk kam rrahur asnjėherė ndonjė politikan.
Kėngėtarė tė preferuar… Ezmerėt e dasmave.
Heronjtė tuaj… Ata qė vėnė miliona pa firmosur nė bordero.
Burri mė i zgjuar… Ai qė bėn budallain.
Ushqimi i preferuar… Prodhimet me kimikate.
Femra ideale… Ajo qė mė shau nga nėna.
Nostalgjia… Pėr drurin qė mė jepnin njėherėsh babai dhe motrat.
Urrejtja mė e madhe… Pėr ata qė mė bėnė kokėn dhe u kam bėrė kokėn. .
Veshja… Xhinse tė firmuara tek “Gabi” tė pėrdorura nga
emigrantė kongolezė.
Ngjyra e preferuar… Ajo qė vjen pas ēdo zgjedhjeje.
Personi mė i rėndėsishėm… Kryetari i OJQ-sė ku bėj pjesė.
Virtuti mė i ēmuar… Celulari.
Artistėt e preferuar… Brekografėt dhe sytjenografėt.
Idhulli juaj… Furrxhiu i lagjes.
Kulmi i poshtėrsisė…Tė thuash tė vėrtetėn.
Tė tjerėt pėr ju… Gjoja i menēur qė e mban veten pėr budalla.
Besimi…Ateisto-mysliman-kristiano-ortodokso-demokrato- socialist.
Gazetarė tė preferuar… Atyre qė nuk u lexoj dot shkrimet.
Qyteti i preferuar… Krraba.
Meraku… Qė nuk jam bėrė anėtar partie.
Synimi… Tė prishem dhe me mikun e fundit.
Ē`ėshtė dashuria… Seks dhe dru.
Hajdutėt… Njerėz qė kanė fatin e keq tė kapen.
Besimi tek e ardhmja… Si besimi tek e shkuara.
Ēasti mė i bukur… Kur bie nė shtrat pas edicionit tė lajmeve.
Vlera e njė burri… Kur i thotė gruas nė shumės: Ju dua!
Kafshėt qė pėlqeni… Ato qė nuk i hanė njerėzit.
Muzika qė pėlqeni… Ajo qė mė vyshk lulet e shtėpisė.
Ē`ėshtė paraja… Politikė + biznes – ndershmėri.
Pendimi juaj… Se shpesh kam qenė edhe i mirė.
Lavdia mė e madhe… Qė nuk kam bėrė turpe.
Turpi mė i madh… Qė nuk kam arritur asnjė lavdi.
Objekti mė i shenjtė… Bingot, ku i lė paratė pa t`i kėrkuar njeri.
Ėndrra sportive… Tė vrapoj nudo me Xhenifer Lopez.
Mendimi pėr femrat… Mazhorancė me opozitė homoseksualėt.
Ēfarė pune tė pėlqen… E atyre qė nuk punojnė fare.
Miqtė mė tė mirė… Ata qė nuk i kujtoj asnjėherė.
Ē`ėshtė ndershmėria… Njė luks i veshur me zhele.
Motoja juaj… Nuk kam bėrė keq qė tė jetoj me
moto.
Ēudia mė e madhe… Se si e gjithė bota qesh shqip.


Edituar pėr herė tė fundit nga Age nė Sun Jun 15, 2008 5:10 pm, edituar 1 herė gjithsej

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Shtatzėnė nga kurrizi

Mesazh nga Musafir prej Sun Jun 15, 2008 5:10 pm

Me rastin e martesės sė kėngėtarit Elton Jones, me partneri(e)n e vet, i dėrgova njė telegram tė gjatė urimi me kėtė pėrmbajtje:
I (e) dashur Stėr Elton Jones!
U bė kohė qė nuk kemi komunikuar sėbashku, por kjo nuk do tė thotė se tė kam harruar. Unė tė kam ndjekur nė ekran dhe ti mė ke lexuar nė gazetėn “Drita”. Porosinė qė mė kėrkove, ta kam nisur me njė refugjat. Brenda pakos ke tė gjitha kasetat e kėngėtarėve tė dasmave, qė ti mė the nė telefon se i pėlqen shumė. Pasi t’i dėgjosh, po tė duash ndonjė autograf nga kolegėt e tu shqiptarė, unė ta plotėsoj dėshirėn, sepse kėta janė jo vetėm tė mirė si artistė, por edhe tė thjeshtė. Kur tė jesh nė shtrat me gruan ose burrin tėnd, tė sugjeroj qė tė bėsh dashuri duke patur nė sfond kėto kaseta. Do tė lumturohesh vėrtet! Por mund t’i pėrdorni edhe gjatė momentit tė lindjes.
I dashur stėr Toni!
Tani po ta formuloj urimin siē e do tradita dhe emri Juaj i lartė.
Me rastin e martesės Tuaj me partneri(e)n Pėrc, Ju uroj jetė tė lumtur, tė trashėgoheni dhe me njė djalė!
Nė emrin tim, familjes, Njėsisė Bashkiake nr.8, Tregut tė shumicės, burgut 313, Avokatit tė Popullit, Partisė Agrare Ambientaliste, si dhe gjyshit tim 96 vjeēar, tė uroj lumturi bashkėshortore.
I (e) dashur Stėr Elton Jones!
Nuk ėshtė vendi qė nė kėtė urim tė tė pyes se cili nga ju do tė jetė babai. Sigurisht, ju e dini vetė, sepse edhe kėtė sekret do tė na e bėni surprizė kur ne tė shikojmė njėrin prej jush shtatzėnė nga kurrizi. Sido qė tė jetė dhe ngado qė ta lindni fėmijėn, ne ndjejmė vetėm njė detyrim. Duhet tė gėzohemi pėr kėtė martesė, sepse me thėnė tė drejtėn, kėtej nga anėt tona, nuk po u vinte aspak mirė qė ty po tė ikte mosha, dhe ende nuk e kishe gjetur fatin e jetės. Nuk kishte rėndėsi nė se do gjeje djalė apo vajzė, mjaft qė tė ishe i martuar. Kėtė e arrite, dhe ne na lumturove. Pas dasmės tuaj, priten edhe martesa tė tjera qė do tė lumturojnė mbarė njerėzimin. Sepse Ju, nuk frymėzuat vetėm me zėrin tuaj, por edhe me atė… qė e dini vetė.
Gjithsesi, ju tė trashėgoheni fare, dhe kur tė jeni nė periudhėn e lehonisė, nė pranverė, bėni njė udhėtim kėtej nga anėt tona, sepse keni shumė fansa qė ju pėlqejnė jo vetėm zėrin, por edhe atė tjetrėn qė ju ēoi drejt kėsaj martese.
Tė pėrqafoj dhe tė fala zonjės ose zotit Pėrc.
Tė fala prindėrve, Mbretėreshės Tuaj, dhe kush tė pyesė pėr mua.
P.S.
Diēka pėr veten. Aktualisht jam i papunė. Shkruaj vetėm satira pėr qejfin tim, bile pa honorare. Kėtė nuk po ta them qė tė mėrzitesh. Mos e ēaj ****** pėr hallin tim, se boll do ta shqyesh pėr qejfin tėnd.
Pėrqafime nga Luani

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Thu Jun 19, 2008 10:52 pm

Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi - Faqe 10 Gentleman

U pastė nėna tė tėrėve tė mė kini javė tė mbar e muaj me bereqet. Po edhe tė pamartuarve nėna u uron qo jav e qy muaj tua bėj djell e tė martonen. Po edhe ata qė nuk duan tė martonen , ti bėjn katėr kėmt bashk sa her tu dojė e bardha zėmr e me kė tua ket ėnda. Edhe ka nėna njė llaf pėr ju qė kini lark nėnėn edhe babėn. Kini mėndjen tek ta e mos ua prishni qejfin pėllumbat e nėnės. Ne sot jemi e nesėr kemi ikur e pastaj do na kėrkoni po nuk herdhi njeri pas qė tė vijm ne.Prandaja u thot nėna qė plaku dhe fėmija jan tė barabart. Gėzonemi na bakshishet tuaja siē gėzonen fėmija kur i bleni na njė pal poturre tė ra a na njė kukull a na njė maqineri na ato qė fluturon. Edhe kur u themi nevej mor trimat dhe fėllėzat e nėnės martonuni mos na e prishni qejfin se nuk do na tres dheu po nuk u pam tė bėneni ēift e tė na bėni kolopuēa. U past nėna juvej u puth nė ballė e u jep uratėn!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Thu Jun 19, 2008 10:53 pm

Mos fusni gjuhen direkt brenda !
Se nėna kur vendosa ta fuē gjuhėn brėnda ta provonja pėr sheqert, mė mbeti brėnda e mu pėrvėlua. Nėna kėshillon konxhollozat edhe bandillat, kur fusni gjuhėn brėnda bėjeni me kujdes se mos mė pėrvėloneni.
Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi - Faqe 10 N%C3%ABna+roz

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Musafir prej Thu Jun 19, 2008 10:56 pm

Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi - Faqe 10 Me+string
Ju kocet e nėnės e dini qė nėna e ka mėndjen tek juvej se mė jeni aguridhe e mos mė ngatėrroneni e mė merrni pėr burr na njė palaēo o na njė bakabont. Po nėna qėkur herdhi nė kėtė tė flamosur Gėrqi mė ka hyrė tartakuqi edhe kam njė frik tjatėr pėr juvej e gjumi natėn nuk mė zė. Kėta djemt e sorėm moj u marrēa nėna tė keqen juvej vishen allasojēe nėna u ka ngatėrruar me brekt e saja. Nėna u tha juvej qė preva ca pal brek tė ra pėr merhumin tim qė mė iku e mė la qė mė gjazhjetetrenė me Kruēovn hakoma. U tha nėna se un tė mbėsheura na juvej nuk mbaj gjė. Doni ju moj fėllėnxat e nėnės qė njė pal ja pa nėna kėtij bandillit dije qė porregullonte murin e Sihat beut kėtu nė mėhallt tėn ku mė ka prur Zequa o i marrēa nėna tė ligat? Nėna e ka mėndjen tek juvej nashti moj bijani se ju i mbani brekt kėshtu me na ato rripat qė tė futen mu nė mes tė hullukut tė byths e tė presin na njėhėr e kam frik se mos u a marrin bandillat qė do zgjidhni. Pandaj thot nėna para se ti hapni kėmt shijeni njėhėr na brekt qysh i ka se do ngeleni pa brek hė bijat e nėnės ju se ato mė tė bukurat do tua vesh vet ai

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Nje Shoqeri Pa Humor, Ka Vecse Zi e Merzi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 10 e 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi