Njerzit mė tė vjetėr nė botė,

Shko poshtė

default Njerzit mė tė vjetėr nė botė,

Mesazh nga Musafir prej Fri May 09, 2008 11:57 pm

https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/20080411.jpg
Darron Cummings, AP

Edna Parker, e cila ėshtė e njohur nga Guinness World Records si njeriu mė i vjetėr nė botė dhe qė mbushi 115 mė 20 Prill 2008.

Kėrkuesit shkencorė po punojnė tė studiojnė ēfar i bėn disa njerėz tė rrojnė kaq gjatė!

Parker mban nė dorė njė trandafil dhuruar pėr ditėlindje.


https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/20080412.jpg
Tom Strickland, AP

Parker ka lindur nė 20 Prill 1893. "Ne nuk e dimė arėsyen pse stėrgjyshja jonė ka rrojtur kaq gjatė" thotė stėrmbesa Don Parker, treguar nė foton sipėr gjatė vizitės sė saj nė azilin e pleqve nė Shelbyville, Ind. "Tėrė jetėn Parker ka qėnė e pashqetsuar dhe ka bėrė njė jetė fare tė qetė. Ndoshta kjo ėshtė arėsyeja qė ajo vazhdon tė jetojė kaq gjatė."


Burri i zonjės Parker, Earl, vdiq nė vitin 1938 nga njė goditje nė zemėr. Motra e saj, Georgia, vdiq nė moshėn 99 dhe tjetra, Opal, vdiq nė moshėn 88.

https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/20080413.jpg
Darron Cummings, AP

Parker mban dorėn e stėrnipit tė saj, Jackson Parker gjatė festės sė Ditėlindjes. Ajo ka sot 13 fėmijė tė fėmijėve dhe 13 fėmijė tė tyre.


https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/20080414.jpg
Kyodo News / AP
Tomoji Tanabe nga Japonia mban rekordin tjetėr ndėr meshkuj nė botė. Ai ėsht 112 vjeē. Nė kėtė foto ėshtė duke festuar 111 vjetorin, vitin e kaluarhttps://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/20080415.jpg
Gerald S. Williams, Philadelphia Inquirer

Sarah Knauss, e cila vdiq nė moshėn 119 nė vitin 1999, duke thyer rekordin e moshės mė tė vjetėr nė Amerikė.https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/20080416.jpg

Njė grua tjetėr jetėgajtė ka qėnė Jeanne Calment, njė fanceze e cila mbahet gruaja qė ka jetuar mė gjatė nė historinė botėrore tė dokumentuar. Ajo vdiq nė moshėn 122, mė 4 Gusht 1997. Burimi: AP

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Njerzit mė tė vjetėr nė botė,

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 12:50 pm

103 vjet jetė


https://i.servimg.com/u/f42/12/32/55/85/pic_1_10.gif


WORCESTER (Massachusetts)
Nė katin e dytė tė njė shtėpie nė qytetin Worcester jetonte njė grua 103 vjeē. Thuhej se ajo ishte shqiptarja mė e vjetėr nė shtetin Massachusetts. Atė e njohin tė gjithė anėtarėt e Kishės Ortodokse Shqiptare “Fjetja e Shėn Mėrisė” nė Worcester, ku ajo shkon ēdo tė diele nė meshė. Tė tjerėt i dinė vetėm emrin dhe prejardhjen.
Elisaveta Dimitri ėshtė nga Polena e Korēės. Erdhi nė Amerikė mė 1935.
Tė dielėn e fundit tė shkurtit tė vitit 1996, e takova pas meshės nė kishė. Nuk mund tė bisedoja me tė pėr shkak tė zhurmės sė madhe nė sallė dhe jashtė saj. Pėr mė tepėr qė Zonja Dimitri as nuk dėgjon mirė. Mosha e ka bėrė tė vetėn.
A mund ta takojmė nė njė vend tjetėr tė qetė, larg zhurmės Elisaveta Dimitrin?
Bija e saj, Loretta Gregory mė tha se koha dhe vendi mė i pėrshtatshėm pėr njė takim tjetėr do tė ishte ora katėr pasdite, nė shtėpinė e saj nė Rupert Street.
Nė katin e parė tė shtėpisė jetonte Loretta Gregory me burrin dhe fėmijėt. Lart - nėna e saj, e cila mė 23 janar tė kėtij viti mbushi 103 vjet.
- Si ėshtė me shėndet?
Shumė mirė. Nuk ankohet nga ndonjė sėmundje. Vetėm veshėt e kanė lėnė. Nuk dėgjon mirė, - tha Loretta Gregory.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi