Spiunazhi

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:08 am

Ne shtator 1961, Komiteti Qendror i PK te BRSS i dergoi dhe 55 mije dollare te tjere per 2 vjetet e mevonshem per te perhapur publikimet e tij.Pervec ketyre Marcanit i jepeshin dhe 10 mije dollare ne vit ekstra per te mbuluar koston e reklamimit. Nje nga librat qe botoi shtepia botuese e Marcanit, ishte dhe libri i pare ne SHBA per vrasjen e Kenedit:"Oswald :Assasin or Fall guy?" i shkrimtarit gjerman Joakim Joeshten.

Sipas Joeshten, Osualldi ishte nje "agjent provokator i FBI i trajnuar nga CIA, i cili ishte gjykuar si "mish per top" dhe ishte sakrifikuar me pas duke u vrare per te mos lene gjurme". Libri i Joeshten solli ne plan dy tema qe zbatonin pike per pike teorine e konspiracionit te KGB-se: 1) Ekzistencen e nje komploti te kryesuar nga Hunt dhe,2) Perzierjen e CIA-s ne vrasjen e Kenedit.

Nje mase tjeter aktive qe kishte lidhje me vrasjen e Kenedit dhe "komplotin" kunder tij, ishte dhe fallsifikimi i nje letre qe gjoja Osualldi ia kishte drejtuar milionerit Hunt tre dite para se te bente vrasjen. Duke imituar shkrimin e Osualldit (i cili kishte shpenzuar jo pak por 2 vjet ne BS), sherbimi A fabrikoi tekstin e meposhtem:

" I dashur zoti Hunt,
Do te doja tju informoja shqetesimin tim rreth pozicionit qe kam. Une po ju kerkoj vetem informacion. Sugjeroj qe te bisedojme ceshtjen perpara se une apo dikush tjeter te bejne hapa te tjere.
Faleminderit.
Li Harvi Osualld."

Implikimi pra i Hunt dukej direkt, perderisa Osualld i kerkonte atij takim perpara se te bente vrasjen. Pasi u kontrollua 2 here per "autenticitetin" e saj nga departamenti i teknikeve operative te KGB-se, fotokopje te letres u derguan ne 1975 tek 3 entuziaste te teorive te konspiracionit se bashku me letra shoqeruese nga nje "dashamires anonim" qe shkruanin se origjinali i ishte derguar dhe drejtorit te FBI-se Klarens Kellit, por ky i fundit e mbante ate te fshehur.

Nje tjeter mase aktive e Marcanit, e diktuar nga bosat e KGB-se ne Kremlin ,eshte ndermarre dhe me pas per te diskretituar vajzen e Stalinit, Svetllana Alilujevan (emri i koduar i saj nga KGB-ja KUKUSHKA) pasi ajo kerkoi azil politik ne SHBA ne vitin 1967.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:09 am

Pas vrasjes se Kenedit, KGB-ja perdori nje ish oficer te CIA-s ne Ameriken Latine, i detyruar te jape doreheqjen nga CIA ne 1968 per dehje dhe tentativa per te krijuar lidhje erotike me gra te diplomateve amerikane. Ky oficer ishte Filip Ejxhi ( me emrin e koduar PONT) dhe megjithese ngeli ne Perendim, Ejxhi do te behej dezertori i pare i CIA-se tek KGB-ja. Ne 1973, Ejxhi beri kontakt me shefin e drejtorise se kunderzbulimit te KGB-se , Oleg Kaluginin ne Meksiko-Siti, ku i ofroi informata per operacionet e CIA-s. Por Kaluginin, informatat e Ejxhit iu duken shume te mira per te qene te verteta dhe dyshoi se ai ishte pjese e nje komploti te CIA-s dhe ai e deboi.

Sipas Kaluginit:" Ejxhi shkoi tek kubanezet, qe e priten me krahe hapur.... Kubanezet e ndane informacionin e Ejxhit me ne.Kur shkova ne Moske dhe lexova raportet e zbulimeve te kishte bere ai, mallkova me gjithe shpirt oficeret tane qe e lane tu ikte nga duart nje thesar i tille."

Ne janar 1975, Ejxhi botoi kujtimet e tij per karrieren ne CIA te titulluar "Inside the Company: CIA Diary", ne te cilen ai identifikonte afersisht rreth 250 oficere dhe agjente te CIAs. Raporti i vetelavderimit te KGB-se me rastin e botimit te ketij libri shkruan , natyrisht me ekzagjerime se " ai ishte pergatitur nga Sherbimi A se bashku me kubanezet", por pa detajuar se cfare kontribuan KGB-ja dhe DGI ( sherbimi sekret kubanez) ne librin e Ejxhit. Kontakti i KGB-se me Ejxhin ishte bashkepunetori i tij ne shkrimin e librit, Edgar Anatoljevic Ceporov, korrespondent i nje gazete sovjetike ne Londer, ku Ejxhi shkruante librin e tij. Me insistimin e Sherbimit A, Ejxhi hoqi gjithe referencat qe kishte shkruar ne lidhje me penetrimin e partive komuniste te Amerikes Latine nga CIA, perpara se libri te publikohej.

Ejxhi duke qendruar si vitrine e KGB-se i vazhdoi publikimet e tij per "demaskimin" e CIA dhe ekspozimin e oficereve te CIA-s ne vende te ndryshme te botes dhe ne vitet e mevonshme deri ne 1982, kur Komiteti i Zbulimit te Kongresit amerikan votoi per ligjin per mbrojtjen e Indentitetit te agjenteve te Zbulimit ne qershor 1982. Pasi humbi nenshtetesine amerikane, lejen e qendrimit ne Angli dhe ne Gjermani, Ejxhi u end nga Granada ne Nikaragua ku dhe influenca e tij u pakesua . Ne 1983 ai do te ankohej se :"....thirrja ime per nje aksion mbarekontinental kunder njerezve te CIA-s ne Ameriken Latine ra ne vesh te shurdhet. Njerezit kishin te tjera preokupacione dhe prioritete."

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:09 am

Nje tjeter viktime e masave aktive te KGB-se ka qene dhe shefi i FBI-se, Xhej Edgar Huver, drejtor i FBI-se per 48 vjet rrjesht dhe antikomunist i terbuar. Shume prej ketyre masave aktive te fabrikuara nga SHerbimi A i KGB-se kunder Huverit, permbanin tre teknika te thjeshta:1) Paraqitja e Huverit si pjesemarres ne nje lidhje ultra- ekstremistesh te djathte e kryesuar nga Xhon Berc.2) Paraqitja e Huverit sikur ai kishte nje rrjet te gjere agjentesh te tij brenda ne qeverine amerikane, te cilet i bindeshin atij me teper se presidentit dhe 3) Akuza ndaj Huverit sikur ai ishte homoseksual dhe kerkonte te punesonte ne FBI, CIA dhe departamentin e shtetit te SHBA sa me teper homoseksuale.

Per te vertetuar "teorine" e pare, sherbimi A, fabrikoi ne nentor 1956 nje leter urimi qe gjoja Huveri ia dergonte liderit te Xhon Berch Society, ku ne mes te tjerash i rikujtonte atij se "fondet e FBI-se qe ishin ne dispozicion te shoqerise Berch per te hapur dege te tjera".

Per "teorine" e dyte u fabrikua perseri nje leter , e cila kesaj rradhe i dergohej Huverit nga Fransis Najt, shefit te zyres se pasaportave te departamentit te shtetit, nje "agjenti" te FBI, i cili i ishte gjoja me teper besnik Huverit se sa eproreve te vet. Ne leter, gjoja Najti i jepte informata Huverit ne lidhje me Sekretarin e Departamentit te Shtetit dhe i kerkonte atij takim nga afer. Letra ( nje kopje e saj) iu dergua perseri nepermjet nje "dashamiresi anonim" gazetarit Drju Pirson, i cili e publikoi ate ne Washington Post ne daten 4 gusht 1967. Qe te dy si Huveri ashtu dhe Najt, mbas botimit te letres, e denoncuan ate si fallsifikim.

Per "teorine" e trete, "homoseksualitetin" e Huverit, KGB dhe sherbimi A, perdoren me teper thashethemet qe qarkullonin lart e poshte persa i perket preferencave seksuale te Huverit. E verteta e ketyre preferencave eshte shume e erret, por sherbimi A insistonte ne "teorine e gay-it dhe transeksualit Huver" per ta diskretituar ate. Keshtu pra, sherbimi A i KGB-se, per kete rast fallsifikoi nje leter proteste dhe denoncimi e derguar gjoja nga KKK ( Ku Klux Klani) gazetave kryesore te medha amerikane.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:09 am

Ne leter, "shkrimtari racist i KKK", shkruante nga tryeza e tij ne Moske se " sigurimi kombetar i SHBA ishte ne rrezik te madh" dhe se "Huveri nuk ishte i kenaqur qe e kishte kthyer FBI ne nje bande homoseksualesh, por kerkonte te pajiste dhe CIA-n dhe departamentin e shtetit me homoseksuale". Megjithese letra iu dergua ketyre gazetave, shume pak prej tyre pranuan te merreshin me "thashethemet" e letres, shenje kjo qe KGB, megjithe perpjekjet e shumta, perseri akoma kishte njohuri te kufizuara per te kuptuar mentalitetin e shoqerise amerikane. Ashtu sic mund ta parashikoje cdo kush, ne SHBA letra nuk kishte as suksesin me te vogel.

Nje tjeter lider amerikan, viktime e "masave aktive" te sherbimit A te Qendres, po aq sa dhe viktime e masave aktive te FBI, ishte dhe udheheqesi pacificist zezak Martin Luther King. Levizja paqesore qe udhehiqte King, nuk i shkonte per shtat "teorise se anarkise dhe kaosit te imperializmit amerikan" qe propagandonte KGB-ja. Prandaj nepermjet sherbimit A, ata bene te pamunduren qe King te paraqitej si nje "Xha Thoma", agjent i administrates se Xhonsonit ne levizjen e "negrove" ( sic i quanin shefat e KGB-se zezaket ne raportet e tyre). Per diskretitimin e Martin Luther Kingut, u ngarkua ish kontrollori i Filbit, Maklinit dhe Berxhes, zevendes shefi i sherbimit A, Juri Modin. Ky i fundit, shtroi strategjine per diskretitimit te King, duke filluar nga botime te artikujve ne shtypin afrikan, ku ai demaskohej si agjent i Xhonsonit, artikuj qe me vone do te binin ne sy te gazetave dhe gazetareve amerikane dhe do te rishtypeshin dhe publikoheshin ne Amerike.

Nga ana tjeter, perseri nepermjet te njejtave kanale, por kesaj rradhe dhe me perkrahjen e shtypit komunist ne pjesen sovjetike te influences, KGB-ja perkrahte udheheqesit radikale te levizjes zezake te cilet kerkonin ndryshime nepermjet dhunes si Stoklej Karmajkell, i cili ne veren e 1967 kishte bere deklarata te hapura se ishte gati te fillonte lufte guerrile ne SHBA.
Vrasja e Martin Luther Kingut ne 4 prill 1968, e beri ate nga "agjent te administrates se Xhonsonit" ne "hero te levizjes zezake" sipas teorive te konspiracionit qe shperndante sherbimi A.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:10 am

Ne 1971, shefi i KGB-se dhe me vone Sekretari i Pare i PK te BS, Juri Andropov, do te miratonte nje plan te sherbimit A, sipas te cilit letra te fallsifikuara -gjoja te shkruara nga cifute ekstremiste te Anti-Defamation League ( ADL), u dergoheshin "mogreleve te zinj", grupeve militante zezake.Ne letrat qe iu derguan jo pak por 60 organizatave zezake militante ose paqesore, shkruhej se si cifutet akuzonin zezaket per sulme ndaj tyre dhe si hajdute te dyqaneve te cifuteve. Qellimi ishte te krijoheshin konflikte te hapura midis cifuteve dhe zezakeve.

Ne nje rast tjeter,shefi i departamenti te pare te DPQ te KGB-se qe mbulonte Ameriken Veriore, Anatoli Tikhonovic Kirejev, instruktonte rezidentet e KGB-se se Nju Jorkut, qe ne 25 korrik 1971 te fillonin operacionin PANDORAenien e pakove me eksplozive ne "seksionin e negrove ne NY", mundesisht, sipas preferences se Kirejevit, nje nga "kolegjet e negrove ne Nju Jork". Pas shperthimit , rezidentet urdheroheshin te benin telefonata anonime ne 2-3 organizata zezakesh ku te merrnin pergjegjesine per shperthimet si antare te Liges se Mbrojtes Cifute ( Jewish Defense League).

Tentativat per ngritjen e tensioneve raciale ne SHBA nga sherbimi A nuk ndaluan ketu vec. Para Lojerave Olimpike te Los Anxhelesit ne 1984, letra te fallsifikuara nga sherbimi A me dergues gjoja KKK ( Ku Kluks Klanin) iu dergoheshin komiteteve olimpike te shume shteteve afrikane dhe aziatike. Ne keto letra shkruhej:

"LOJERAT OLIMPIKE -VETEM PER TE BARDHET!
Majmune afrikane!
Nje pritje madheshtore ju pret ne Los Anxheles!
Po pregatisim Lojerat Olimpike duke qelluar mbi zezaket qe vrapojne.
Ne Los Anxheles, flaket tona olimpike jane gati tju pervelojne. Dekorata me e madhe e nje patrioti te vertete amerikan, do te jete lincimi i nje majmuni afrikan.
Zezake, miresevini ne Lojerat Olimpike te Los Anxheles.
Do tju bejme nje pritje qe nuk do ta harroni!"

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:10 am

Keto dhe shume masa te tjera aktive,bene buje dhe dolen ne faqe te para te gazetave te shume shteteve. Kur Prokurori i Pergjithshem i SHBA, Uilliam Frenc Smith, i denoncoi keto letra si fallsifikime te KGB-se, Moska reagoi me indinjate!

Pas M.L.Kingut, nje viktime tjeter e masave aktive te sherbimit A te KGB-se ka qene senatori amerikan i partise demokrate,anti-komunisti dhe anti-sovjetiku i terbuar Henri "Skup" Xhekson. Xhekson kishte fituar antipatine e sovjetikeve jo vetem per deklaratat e tij anti-sovjetike, por me teper se ai ishte nyja lidhese midis demokrateve dhe republikaneve ne Kongresin amerikan. Pervec kesaj ai i kishte propozuar presidentit Nikson nje projekt-ligj ( i cili u miratua si kunderpeshe e takses se emigrimit qe iu vihej cifuteve qe largoheshin nga BS per ne SHBA), Trade Reform Bill, nga i cili BS i hiqej statusi si shtet i favorizuar ne tregeti me SHBA derisa te hiqeshin sanksionet ndaj cifuteve ruse. Mirepo edhe pas heqjes se takses se emigrimit nga BS, ligji i propozuar nga Xhekson ngeli perseri ne fuqi.

Jo vetem kaq, por Xhekson kishte dhe pretendime qe me vone te ishte kandidat per president te SHBA si perfaqesues i Partise Demokrate.Ne se Xhekson do te zgjidhej, KGB dhe Komiteti Qendror i PK te BS kishin frike se ai do te krijonte probleme serioze ndaj BS, duke qene antikomunist i terbuar. Keshtu pra Qendra vendosi qe ndaj tij te merreshin masa aktive.

Agjentet e KGB-se , rezidente te OSlos ne Norvegji u urdheruan te kerkonin me detaje te dhena ne vitin 1974, per prinderit e senatorit, te cilet ishin larguar nga Norvegjia per te emigruar ne SHBA ne 1885!!!! Rezidentet amerikane te KGB-se u urdheruan te kerkonin "informacione komprometuese" per te kaluaren e tij , sidomos deklarata pro-cifute, ne menyre qe Xhekson te paraqitej ne shtyp si agjent i Sionizmit.

I vetmi fakt qe gjeten agjentet e KGB-se ishte se Henri Xhekson ishte martuar i madh, ne moshen 49 vjecare dhe se martesa e tij kishte habitur koleget te cilet e konsideronin ate si beqar te perjetshem. Agjentet e KGB kerkuan thelle ne te kaluaren e Xheksonit, por i vetmi fakt qe gjeten per "homoseksualitetin" e tij ishte se ai kishte banuar ne te njejtin apartament ne Uashington me nje shok te femijerise se tij kur kishte qene i ri.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:11 am

Ne mungese te evidencave konkrete te homoseksualizmit te Xheksonit, sherbimi A i KGB-se, organizoi operacionin POROK,masat aktive dhe fabrikimet e te dhenave kunder senatorit Xhekson. Ne 1976, sherbimi A fallsifikoi nje memorandum te FBI te dates 20 qershor 1940,ne te cilin Huveri i raportonte ndihmes sekretarit te shtetit se Xheksoni ishte homoseksual. Kopje te dokumentit te fallsifikuar iu derguan gazetave "Cikago Tribjun","Los Anxheles Tajms","Topika Kapital" si dhe zyrave qendrore qe organizonin fushaten elektorale te Xhimi Karterit ( me vone president i SHBA).

Ne mars 1976, Xheksoni pati nje debat me nje gay aktivist gjate nje konference shtypi ne televizionin amerikan, ku beri deklarata kunder homoseksualeve. Ne prill 1976, perseri ne televizionin amerikan, Xheksoni deklaroi se :"Homoseksualizmi con ne shkaterrimin e familjes". Keto deklarata se bashku me nje dokument te fallsifikuar me emrin e Xheksonit, qe gjoja tregonte se ai ishte antar i nje "gay sex club", iu derguan midis te tjereve senatorit Eduard Kenedi- "armik personal i Xhekson" ( sipas pikepamjes se KGB-se) ,publicistit Xhek Anderson si dhe revistave "Playboy" dhe "Penthouse".

Masat aktive kunder Xheksonit vazhduan dhe pasi ky humbi votebesimin e demokrateve per te qene kandidat per president te SHBA, sepse ai ushtronte nje influence negative per sovjetiket ne ratifikimin e marreveshjes se carmatimit amerikano-sovjetike. Keshtu pra ne maj 1977, nje oficer i sherbimit A i dergoi revistes "Gej Tajms" te Los Anxhelesit nje dokument te fallsifikuar te FBI, qe thoshte se Xhekson kishte qene homoseksual aktiv gjate karrieres se tij si prokuror ne fillim te viteve '40. Duke shtyre shtypin homoseksual kunder Xheksonit me akuzat absurde sikur ai ishte nje "homoseksual i fshehur qe perdorte deklaratat anti-homoseksuale per favore politike", KGB-ja donte ta diskretitonte senatorin. Por si gjithe operacioni POROK, masat aktive kunder Xheksonin paten pak influence ne karrieren e tij politike.

Viktima te tjera te masave aktive te KGB-se kunder tyre kane qene dhe keshilltari i Sigurimit Kombetar, amerikano-polaku Zbignju Brzezinski si dhe senatori dhe me vone presidenti i SHBA , Ronald Regan. Madje masat aktive kunder Reganit filluan qe ne vitin 1976 ( kur ai vuri kandidaturen si president per here te pare dhe humbi votebesimin e republikaneve) dhe vazhduan deri ne vitin 1984.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:11 am

Ndonese masat aktive kunder kundershtarit kryesor, SHBA nuk paten sukses ne influencimin e opinionit publik amerikan sipas orekseve te KGB-se, ato paten nje sukses te jashtezakonshem ne vendet e botes se trete.Duke fallsifikuar dokumenta amerikane ose duke krijuar dokumenta te paqena, qe paraqiteshin si materiale te marra nga "njerez te besuar" ne Uashington, oficeret e sherbimt A te KGB-se arriten influencojne opinionin publik dhe politikane te ketyre vendeve.

Keshtu per shembull,gjate operacionit KULBIT qe merrej me perhapjen e dizinformacionit ne republiken e Guinese, gjoja sikur ajo kercenohej nga CIA, 3 fletushka propagandistike ne frengjisht, gjoja te shtypura nga CIA, por ne te vertete ishin fabrikuar ne Moske, e binden ministrin e sigurimit te Guinese Mussa Diakite si dhe presidentin e saj Sekure Toure se CIA ishte gati te bente nje grusht shteti ashtu si ne Kili ne kete republike ne 1975.Ai u shprehu mirenjohjen "shokeve sovjetike, te cilet i dhane informata te vlefshme per sigurimin e Republikes se Guinese nga kercenimet imperialiste".

Fabrikimi i dokumentave komprometues te SHBA si dhe komplote imagjinare te CIA-s vazhduan dhe gjate periudhes kur Gorbacovi ishte president i BS. Pervec dizinformimit te lidereve politike, fabrikimet e dokumentave amerikane nga ana e Sherbimit A u perdoren dhe per te influencuar fushata elektorale dhe median ne vende te botes se trete dhe te Perendimit. Midis tyre mund te cilesojme nje leter te fallsifikuar te drejtorit te CIA-s Uilliam Kejsit me plane per te rrezuar kryeministrin e Indise Raxhiv Gandi ne 1987, instruksione false gjoja te Reganit per te destabilizuar Panamane, nje leter e ministrit te jashtem te Afrikes se Jugut, "Pik" Bothas, i cili referohej gjoja tek nje marreveshje sekrete ( qe nuk ekzistonte ne te vertete) me SHBA ne 1989 etj.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:12 am

Ndofta masa aktive me e sukseshme anti-amerikane e sherbimit A ne bashkepunim me seksionet e tjera te KGB-se ku nderthurreshin propaganda e hapur me operacionet sekrete kunder SHBA ka qene fabrikimi i historise qe virusi i SIDAS ishte krijuar nga specialiste amerikane , eksperte ne luften biologjike ne laboratorin ushtarak te Fort Ditrikut ne Meriland. Profesori gjermano-lindor, i lindur ne Rusi, Jakob Zegal cilesoi se duke u bazuar ne "evidenca rrethanore" ( te cilat me vone u diskretituan te gjitha) se SIDA ishte nje sinteze artificiale e kryer ne Fort Ditrik nga dy viruse natyrale, VISNA dhe HTLV-1. Nepermjet nje zhargoni te pasuruar me fjale shkencore, fabrikimi i SIDAs jo vetem beri sensacione ne shtypin e botes te trete, por dhe ne shtypin e Evropes Perendimore.

Ne tetor 1986, gazeta konservative britanike "Sandej Ekspres" e beri lajm ne faqe te pare te saj. Vetem gjate 6 muajve te pare te 1987, historia e fabrikimit te SIDAs pati mbulim te madh nga shtypi lokal ne 40 shtete te botes se trete.Fale protestave amerikane dhe "menyres se re te mendimit" te Gorbacovit, kjo teori konspiracioni u la menjane nga sovjetiket. Ne gusht 1987, zyrtaret e ambasades amerikane ne Moske u informuan se historia u pergenjeshtrua dhe se vazhdimi i kesaj teorie konspiracioni ne mediat sovjetike u ndalua. Megjithate, akoma dhe sot e kesaj dite, ne shume vende te botes se trete, opinioni publik mendon akoma se virusi HIV qe shkakton SIDAn eshte prodhuar artificialisht nga CIA apo shkencetaret amerikane te industrise se luftes biologjike.

Pervec fabrikimit te SIDAs nje tjeter histori -mase aktive antiamerikane e fabrikuar nga sherbimi A ka qene dhe historia e "organeve te femijeve te vendeve te botes se trete" qe sipas "gjenive" te KGB-se, therreshin nga amerikanet e pasur per tiu marre organet e trupit per transplatime ne SHBA. Ne shtator 1988 nje levizje e krijuar ne Parlamentin Evropian denonte trafikun ( e imagjinuar) te "organeve te bebeve" pas nje propozimi te nje eurodeputeti komunist francez, gjate nje sesioni "estrade" me pak spektatore te Parlamentit Evropian.

Masat aktive te KGB-se vazhdojne akoma dhe sot, mbas renies se komunizmit ne Rusi. Pasardhesja e KGB-se, SVR, sherbimi sekret informativ rus perdor te njejta metoda te masave aktive kunder kundershtareve te saj. Vleresohet se edhe informatat qe gjoja CIA financoi "terroristet shqiptare te UCK, narkotrafikante dhe kriminele ordinere , qe kane per qellim destabilizimin e Ballkanit dhe krijimin e nje shteti nga ku CIA mund te kaloje lehte drogen ne Evropen perendimore, Republiken e Kosoves" te jete nje tjeter mase aktive e KGB-se se sotme ( SVR)qe me teper adresohet kunder reputacionit te CIA-s sesa kunder luftes per liri te shqiptareve te Kosoves.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:19 am

Xhorxh Bllejk
alias: Georg Behar
Agjent i dyfishte britanik ne favor te sovjetikeve.
(1922 - )Bllejku lindi ne 11 nentor 1922, ne Roterdam te Hollandes dhe emri i tij i lindjes ishte Georg Behar. Si femije i prinderve te pasur qe ishte, Xhorxh Bllejku kishte privilegjet e shkolles se mire, nje shtepie te madhe, nje te ardhmeje te shkelqyer. Ai studioi ne nje shkolle private, derisa i ati, Albert Behar vdiq ne 1936.Pas ketij viti, sipas amanetit te te jatit ne krevatin e vdekjes, ai u dergua ne nje shkolle ekskluzive angleze ne Kajro te Egjiptit. Kjo per arsyen se ne te kaluaren, Albert Behari, biri i nje familjeje cifute i ishte hequr e drejta e trashegimise ngaqe ishte martuar me nje hollandeze te krishtere, Katherin Bajderfelen, nenen e Xhorxh Bllejkut.

Jeta e Albert Beharit ishte e mbushur me rreziqe dhe aventura. Ai kishte sherbyer ne Legjionin e te Huajve francez si dhe ne ushtrine angleze. Me pas ai u mor me biznes ne Roterdam, ku per disa kohe ishte shume i sukseshem. Biznesi filloi te humbiste para pak kohe para se Albert Behar te vdiste i semure rende. Albert Behar iu lut te motres, e cila ishte ne Kajro te kujdesej per te birin pas vdekjes se tij.Kur Albert Behari vdiq, i biri, Xhorxh Bllejku u dergua ne moshen 13 vjecare ne Kajro prane halles se vet dhe burrit te saj te pasur, nje bankieri me emrin Henri Kyriel i Vjetri.Keta e rriten Bllejkun me te gjitha te mirat, duke e derguar ne nje shkolle angleze, ku ai mesoi te fliste anglisht me theks te paster britanik.

Henri Kyriel i Riu, i biri i bankierit dhe kusheriri i Bllejkut u be shoku i tij me i ngushte dhe burim i forte influence. Kyriel i Riu me vone themeloi Partine Komuniste te Egjiptit, me vone u largua per ne Paris ku u be pjesemarres aktiv i disa levizjeve terroriste si dhe i KGB-se, derisa u vra nga vrases te panjohur ne 1978.

Ne 1938, Bllejku u kthye ne Hollande per te mbaruar shkollen e mesme ne Roterdam. Invazioni gjerman ne 1940 e gjeti ate ne bankat e shkolles.Pasi e ema dhe 2 motrat e tij nga frika e persekutimit si cifute nga naziste,u larguan per ne Angli, Bllejku si patriot i vendosur, ndenji ne Hollande qe te aktivizohej ne rezistencen hollandeze. Ai u arrestua nga Gestapo dhe u dergua ne nje kamp internimi nga i cili u arratis pas pak ditesh. U kthye tek shoket e tij te rezistences antinaziste, te cilet e ndihmuan te arratisej ne France fillimisht dhe me pas per te kaluar Pirenenjte per ne Spanjen neutrale.Nga Spanja ai mori nje avullore dhe arriti ne Londer.

Gjate kohes qe qendroi ne Angli, refugjati hollandez, ndryshoi emrin e tij nga Georg Behar ne Xhorxh Bllejk dhe u fut ne Marinen Mbreterore . Meqe zoteronte shkelqyeshem disa gjuhe te huaja, ai u pranua menjehere ne SOE ( Special Operations Executive), organizate e cila dergonte spiune ne shtetet evropiane te pushtuara nga nazistet, te cilet bashkepunonin me rezistencen vendase. Por per habi te Bllejkut, meqe ai ishte shume i vyer si linguist, nuk u dergua ne operacione aktive, por iu dha nje detyre si perkthyes dokumentash ne nje zyre ne Londer.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:20 am

Pas zbarkimit te aleateve ne Normandi ne 6 qershor 1944, Bllejku u dergua ne shtabin qendror te forcave speciale aleate ku punoi si perkthyes i dokumenteve sekrete gjermane qe kishin rene ne duart e aleateve. Pas lufte, Bllejku u dergua ne Hamburg te Gjermanise,ne krye te nje njesie zbulimi per te gjetur komandante te nendeteseve gjermane, qe pas lufte ishin perzier me popullsine vendase. Pas ketij misioni qe e kreu me sukses, ai u thirr ne Angli, ku u lirua nga detyrat e Marines Mbreterore,e cila e rekomandoi per nje pune ne Forein Ofis ( Ministrine e jashtme) si shperblim per aktivitetin e shkelqyer gjate LIIB.

Fillimisht, Bllejku studioi per rusisht ne Kejmbrixh.Ne 1947 ai mori nenshtetesine britanike.Kur mbaroi studimet, u pranua dhe zyrtarisht si antar i Ministrise se jashtme. U emerua si nen-konsull ne Ambasaden britanike ne Seul,ne Korene e Jugut, ku Bllejku punoi per te ngarkuaren me pune te posacme, Vivian Holt.

Kur plasi lufta e Korese, ne 1950, trupat komuniste koreano-veriore pushtuan Seulin dhe burgosen pervec te tjereve dhe te gjithe te huajt,diplomate apo jo, perfshi Holt dhe Bllejk.Megjithese ekzistonin marreveshje diplomatike qe ndalojne arrestimin dhe burgosjen e diplomateve, Korea e Veriut, refuzoi ti lironte diplomatet. Pervec kesaj, ata iu nenshtruan teknikave te ndryshme per lavazhe truri.

Megjithese shokeve te tij te vuajtjeve, diplomateve te tjere angleze, Bllejku u dukej si nje person kurajoz dhe i paperkulshem,komunistet arriten qe ti cenonin bindjet e tij nepermjet lavazhit sistematik te trurit.Ne nje incident qe ndodhi pak kohe pasi Bllejku u arratis nga kampi i internimit, por u kap perseri, ai u vendos para skuadres se pushkatimit. Koreanet donin ta pushkatonin si spiun, por ne momentin e fundit, Bllejku bertiti ne rusisht:"Nuk jam spiun, jam civil dhe jam diplomat anglez. Ika nga kampi i Man-po dhe humba rrugen!"

Per fat te Bllejkut, oficeri koreano-verior qe komandonte skuadren e pushkatimit dinte rusisht dhe kur e degjoi Bllejkun te bertiste ne rusisht, ndaloi pushkatimin. Me pas e mori menjane dhe te dy folen ne rusisht per filozofine komuniste. Oficeri e dergoi pas bisedes Bllejkun perseri ne kamp, duke e paralajmeruar qe te mos bente me tentativa per arratisje.

Skenari i "skuadres se pushkatimit" sigurisht mund te kete qene e inskenuar nga komunistet, per ti bere te dukeshin humane dhe te kuptueshem, duke fituar ne kete menyre besimin e Bllejkut dhe mirenjohjen e perjetshme qe ata qe i dukeshin si armiq, i kishin falur jeten. Kjo ishte nje pike kyce ne jeten e Bllejkut.

Pasi u lirua ne 1953, Bllejku kerkoi qe Forin Ofisi ta transferonte tek MI6, ne menyre qe ai te permbushte ambicien me te thelle te tij, te behej agjent sekret.Biografia e tij si rob lufte qe u rezistoi komunisteve me kurajo, si dhe sherbimi i shkelqyer gjate LIIB, ne kombinim me njohurite linguistike te tij, e bene qe ai te kualifikohej menjehere. MI6, qe ne praktiken e saj shumevjecare e kishte si rregull te padhunueshem qe te gjithe oficeret e tij te ishin me te dy prinderit angleze, per rastin e Bllejkut bene nje perjashtim. Perjashtim i cili do tu kushtonte shume rende me vone.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:20 am

Bllejku shkoi ne detyre si oficer i MI6 ne 1953.Gjate gjithe kesaj kohe dhe derisa ai u ekspozua nga nje agjent i dyfishte gjerman, ai do ti sherbente KGB-se me besnikeri, duke identifikuar me teper se 40 agjente perendimore brenda sovjetikeve. Shumica e ketyre agjenteve u pushkatuan ose thjesht u zhduken nga ruset, perfshi ketu dhe mjeshtrin e shkelqyer te spiunazhit,Robert Bialek.Kur u dergua me detyre ne Berlinin Perendimor ne 1955, misioni i Bllejkut ishte te infiltronte operacionet sovjetike te spiunazhit. Ai duhet ta luante pjesen si agjent i dyfishte qe gjoja do tu shiste sekrete sovjetikeve per para, sekrete te cilat ishin te gjitha te "kurdisura" nga Perendimi.Ne kete menyre ai do te identifikonte spiunet sovjetike dhe rrjetin agjenturor te tyre. Por ne realitet, Bllejku bente loje te trefishte. Jo vetem qe u jepte sovjetikeve dhe KGB-se sekretet e aprovuara nga MI6, gjoja duke tradhetuar Perendimin, por ai u jepte dhe sekrete te tjera, kryesisht identifikonte spiune perendimore ne Gjermanine Lindore.

Cdo sekret qe ndodhej ne zyrat e MI6 ne Berlinin perendimor, fotografohej nga Bllejku dhe u jepej agjenteve dhe kontakteve te tija te KGB-se.Ai thjesht fshihej ne nje cep te zyres derisa ato mbylleshin ne mbremje dhe me pas fillonte pune i qete per te fotografuar dokumenta. Demi me i madh qe beri si spiun i sovjetikeve ishte zbulimi tek shefat e tij te KGB-se i ekzistences se tunelit te Berlinit dhe te gjithe operacionit te perbashket te CIA-s me MI6, "Operacionit Gold" per pergjimin e linjave telefonike te ushtrise sovjetike dhe te diplomateve komuniste. Si pasoje e tradhetise se Bllejkut, operacioni i spiunazhit perendimor, deri atehere i sukseshem, perfundoi me shembjen e tunelit nga KGB-ja.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:20 am

Bllejku nuk u ekspozua si informator i sovjetikeve ne 1959, por u shqetesua kur mesoi ne kete vit se Horsht Ajtner, i cili punonte per spiunazhin gjermano-perendimor te Gehlenit dhe si Bllejku ishte dhe ai i ngarkuar nga Perendimoret te bente loje te dyfishte, mund ta ekspozonte ate si agjent te trefishte per llogari te sovjetikeve. Bllejku u kerkoi eproreve te tij te MI6 qe pas tre vjetesh spiunazhi te intesifikuar ta kthenin ne Londer. Por ata refuzuan duke i thene se ai ishte shume i vyer ne Berlin , per tu trasferuar qe andej.I deshperuar, ai u shkroi eproreve te tij se rrezikohej te zbulohej roli i tij si agjent i dyfishte nga sovjetiket dhe se keta mund ta rrembenin per ta cuar ne Berlinin Lindor per ta pushkatuar, fat te cilin Bllejku ne te vertete ua kishte rezervuar disa dhjetera vetave. Pas shume kerkesash te tij, MI6 e ktheu ne Londer dhe me pas e dergoi ne shkollen e gjuhes arabe ne Shemlan, ne afersi te Bejrutit ne Liban.

Roli i vertete i Bllejkut doli pas dezertimit te oficerit te spiunazhit polak tek CIA,Golinievskit. Para se te dezertonte, Golinievski nuk pranoi te intervistohej, as te dorezohej tek anglezet, sepse e konsideronte se sherbimi i tyre sekret ishte i penetruar keqas nga ruset. Mbas dezertimit te tij, ai i paraqiti dokumenta CIA-s qe konfirmonin friken e tij se MI6 angleze ishte shume sensitive dhe vertetonin pranine e Bllejkut si agjent te sovjetikeve. Pasi keto te dhena u konfirmuan dhe nga Horsht Ajtneri, CIA lajmeroi MI6 aleate se nje gjirin e saj gjendej nje agjent i sovjetikeve. MI6 u shokua kur mesoi te verteten dhe beri cmos qe Bllejku mos ti ikte nga duart dhe te kalonte ne BS. Ata derguan nje mik te tijin ne Liban, i cili i sugjeronte Bllejkut nje pune zyre me page te larte ne Londer. Kur Bllejku u kthye ne Angli per nje interviste te zakonshme pune, u arrestua ne aeroportin e Hithrout sapo kemba e tij shkeli ne token angleze.

Pas shume oresh te gjata hetimi dhe pyetjesh, Bllejku pranoi se ai kishte qene agjent i trefishte dhe se si kishte ofruar KGB-se cdo gje qe ai dinte. Me teper akoma, ai pranoi se kishte perqafuar komunizmin si ideologji ne fillim te 1953 dhe se planifikonte te punonte per ruset gjate kesaj kohe ne vazhdim. Pas Kim Filbit, Bllejku ishte agjenti i cili i beri me teper dem MI6 ne vitet e Luftes se Ftohte.

Gjyqi i Bllejkut u be i mbyllur, madje u mbajt sekret. Shume pak detaje dhe hollesi jane te njohura akoma dhe sot e kesaj dite. Ai u denua me maksimumin e 14 vjeteve per cdo akuze kunder tij, gjithsej 42 vjet. Por ai do te kryente vetem 6 vjet nga te gjitha keto vite denimi.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:21 am

I derguar ne burgun e Uormvud Skrabsit, Bllejku pati nje sjellje shembullore dhe ishte i burgosur model. I qeshur dhe i afruar me te burgosurit e tjere, ai u thoshte gjithnje se do te dilte se shpejti nga burgu. Bllejku kishte bere plane per tu arratisur se bashku me nje te burgosur tjeter, nje iralndez te quajtur Shon Berk. Ne 22 tetor 1967, Bllejku thjesht shkelmosi hekurat e ndryshkura te dritares se burgut te vjeter dhe doli nga dritarja per te qene i lire. Pasi kaperceu nje mur, doli ne rruge, ku e priste nje makine me Shon Berkun si shofer, i cili ishte liruar disa dite me pare.

Bllejku dhe Berku u fshehen per disa jave ne Angli dhe me pas u derguan kontrabande nga KGB-ja ne Moske. Ndersa Berku u kthye nga Moska per ne Irlande, Bllejkut iu dha nje pune zyre ne KGB. Arratisja e tij, ndonese u trumbetua nga shtypi perendimor se ishte organizuar nga KGB-ja per te liruar njeriun e tyre duke i dhene nje grusht te forte spiunazhit perendimor, ne fakt ishte me teper si pasoje e masave te dobeta te sigurimit sesa "komplot" i KGB-se. Bllejku u arratis vete nga burgu, ashtu sic kishte bere disa here me pare ne jeten e tij.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:21 am

Israel Beer
Alias: Israel Baer
Spiun sovjetik ne Izrael.
(1912 - 1968)


Ne 1938, nje refugjat i luftes se Spanjes, arriti ne Palestine per ti ofruar sherbimet e tij Haganas,ushtrise guerrile cifute, e cila luftonte per te stabilizuar nje shtet te lire cifut. Ai tha se emri i tij ishte Izrael Beer dhe se kishte qene komandant batalioni per demokratet ne Spanje ne luften civile midis tyre dhe legjioneve fashiste te Francisko Frankos.

Beer luftoi ne rradhet e Haganas dhe me pas u fut ne ushtrine izraelite dhe sherbeu aty ne luften e vitit 1948 kunder kombeve arabe. Ai u lirua nga detyra ne ushtri ne 1950 nga shefi i shtabit te ushtrise izraelite Jigael Jadini, i cili me vone deklaroi se Ber "mund te bente nje pune te shkelqyer persa i perket planifikimeve ushtarake, por duhet gjithnje te dyshosh per motivet e tija".

Lidhjet politike te Berit nuk ishin aspak sekret. Ai ishte marksist i deklaruar dhe lider i partise Mapam te dominuar nga marksiste. Ne 1954 ai u terhoq nga kjo parti dhe u fut ne partine Mapai, te udhehequr nga kryeministri izraelit David Ben-Gurion, heroi me i madh i Izraelit. Beer u be i mbrojturi i Ben Gurionit dhe nepermjet tij u ngjit lart ne shkallet e hierarkise politike izraelite. Atij iu ngarkua detyra e shkrimit te historise se luftes se 1948 dhe iu dha akses ne arkivat e Ministrise se Mbrojtjes se Izraelit. Gjithashtu, Ben-Gurioni e lejoi Beerin ti hidhte nje sy dhe ditareve te tij personale.

I gjate, me dhembe te florinjte dhe me koken pothuajse te rruar gjithmone, Beer nuk ishte dhe aq i pelqyer nga te gjithe liderit izraelite. Ai ishte i hedhur dhe i gatshem per te ndihmuar te tjeret, por dhe arrogant. Menyra se si i teshtinte ofendonte cdo njeri qe takohej me te.Por ai kishte besimin absolut te Ben-Gurionit dhe si i tille, i ishin poste te rendesishme gjate gjithe kohes. Ai ishte emeruar dekan i fakultetit te historise ushtarake te universitetit te Tel Avivit.Jepte leksione mbi ceshtjet ushtarake, takohej me njerez shume te rendesishem dhe u shpjegonte me kompetence dhe vetesiguri eksperti sistemet mbrojtese ushtarake izraelite.

Si antar i Shoqates Nderkombetare te Komentatoreve Ushtarake, Beer kishte lidhje miqesore me zv/ministrin e Mbrojtjes se Izraelit ne ate kohe, Shimon Perezit. Ai gjithashtu kishte kultivuar me kujdes dhe mbante miqesi me gjigante te historise ushtarake si Ser Bazill Henri Lidell Hart ( i njohur boterisht me veprat e tij "Mbrojtja e Perendimit" dhe "Ana tjeter e kodres"), i cili e vizitonte rregullisht ne Tel Aviv. Statuti i tij ishte i tille,sa qe ai beri nje turne per te vizituar menyren mbrojtese ne shume shtete te NATO-s ne 1958. Arriti te jepte leksione dhe ne Gjermanine Perendimore, pasi kishte bere nje vizite te shkurter ne Moske.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:22 am

Imazhi i Beer-it ndryshoi ne 1959, kur ai u nda nga e shoqja,Rebeka Beer, biologe. Ai ra ne dashuri me Ora Zahavin, nje femer me shije shume te shtrenjte. Per te Beer harxhoi te gjitha parate qe kishte, madje arriti te futej dhe ne borxhe tek miqte e tij per te mbajtur Oren te lumtur. Per hater te saj ai nuk ngurroi dhe te bente nje sherr te pergjakshem me grushte me ish-bashkeshortin e Ores, nje shofer taksie i cili i they Beer-it dy dhembet e pare.

Aty nga 1961, sjellja ekscentrike e Beer-it terhoqi vemendjen e policise sekrete te Izraelit, e cila filloi ta survejonte. Ne nje rast ai u pa te takohej me nje agjent te njohur te KGB-se. Ky takim e shtyu policine te kontrollonte shtepine e tij.Hetuesit gjetem mbi 30 kg dokumenta sekrete dhe korrespondence. U be e ditur se Beer-i kishte njohuri te avancuara per sa i perket sulmit franko-britanik ne kanalin e Suezit, informacion qe ai e kishte mesuar nga kontaktet e tija ne sherbimet sekrete izraelite. Ekspertet e spiunazhit izraelit, vleresuan se Beer-i kete informacion ia kishte pasuar Moskes. Por ne vend qe te lajmeronin Egjiptin qe e kishin aleat, ruset nuk thane asgje.Perkundrazi, ata koordinuar sulmin franko-britanik mbi kanalin e Suezit me sulmet e tyre per te shtypur kunder-revolucionin ne Hungari ne 1956, per te terhequr vemendjen e opinionit publik nderkombetar nga masakra sovjetike per dominimin e Hungarise.

Mas zbulimit tw dokumenteve sekrete ne shtepine e Beer-it ai u arrestua dhe u urdherua nje hetim i plote i te kaluares se tij. Nga ky hetim u mesua se Beer-i kishte fallsifikuar komplet te kaluaren e tij.Ai kishte deklaruar se kishte lindur ne Vjene dhe se kishte qene nje nga te paktet cifute qe kishin mbaruar akademine ushtarake me prestigj te Virner Nojshtadit. Ai kishte deklaruar dhe se kishte luftuar se bashku me cifute te tjere ne rradhet e socialisteve te Shuxbundit ne perleshjet e tyre kunder fashisteve te Engelber Dollfusit, per te mbrojtur shtepite dhe pasurite e cifuteve ne Karl Marks Hof ne shkurt 1934. Beer-i gjithashtu kishte insistuar se kishte qene drejtor skene ne Teatrin Berg te Vjenes dhe se kishte marre nje doktorate per filozofi ne Universitetin e Vjenes.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:22 am

Te gjitha keto dolen si pasoje e hetimeve te paverteta. Nje zyrtar i Ministrise se Mbrojtjes se Austrise raportoi se emri Beer nuk dukej gjekundi ne regjistrat e emrave te sih studenteve te Akademise se Virner Nojshtadit. Burime te tjera ne Austri dhe jashte saj mohuan se Beer kishte marre pjese ne trupat e Shuxbundit apo kishte punuar ndonjihere ne teatrin Berg. Gjithashtu u mesua se Beer nuk kishte marre ndonjihere ndonji diplome nga universiteti i Vjenes dhe se ai nuk kishte qene kurre ne Luften e Spanjes ashtu si deklaronte. Kush ishte ky njeri?

Askush nuk dukej te dinte dicka konkrete per te kaluaren e tij. Nje gje ishte e sigurt vec. Ai ishte spiun sovjetik dhe u kishte pasuar atyre dhe KGB-se sekrete te panumerta izraelite. Kur mesoi te rejat mbi Beer-in , Ben Gurioni ishte i shokuar dhe deklaroi:"Jam i rrethuar nga tradhetare!".Aq i shqetesuar dhe i nervozuar ishte ben-Gurioni me tradhetine e Beer-it saqe kur mbaroi informimin e kabinetit te tij ministror per aktivitetin e spiunazhit te Beer, ra pa ndjenja.

Sipas nje raporti, aktivitetet e spiunazhit te Beer-it ne favor te KGB-se kishin filluar perpara nje dekade dhe ai kishte qene nje spiun me pagese per te arritur te pagoje jeten ekstravagande te dashnores se vet.Ky ishte motivi , ndoshta, sipas gjyqit qe iu be Beer-it ne 1961. Ne gjyq Beer deklaroi se ai kishte bere detyren e tij duke shpetuar Izraelin nga komplotet e Fuqive Perendimore dhe shtoi se do te ishte ne dobi te Izraelit qe ai te behej aleat me sovjetiket.

Skandali qe plasi hodhi re te zeza mbi qeverine izraelite per shume kohe edhe pasi Beer u denua me 10 vjet burg per spiunazh. Denimi u kthye me pas ne 15 vjet burg, pasi u vertetua se ishte fajtor dhe per akuza te tjera. Gjate kohes qe ishte ne burg, Beer u mor me shkrimin e nje libri ku justifikonte veprimet e tij tradhetare. Vdiq ne burg ne 1968 nga nje infrakt ne zemer.

Qe atehere, zbulimi izraelit ka mesuar dicka pozitive per kete njeri kaq misterioz, i cili nuk ishte Izrael Beer. Cifuto-austriaku i lindur me kete emer u zhduk pa lene gjurme ne 1938, disa jave para se personi qe e identifikoi veten e vet si Beer te arrinte ne Palestine.Spiuni, identiteti i vertete i te cilit akoma dhe sot e kesaj dite eshte i panjohur, kishte perdorur metoden tradicionale sovjetike te te marrit te indentitetit te nje personi te zhdukur ose te vdekur......

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 3:22 am

Molembek,

Per sherbimin sekret anglez te premtoj se se shpejti ne nje te ardhme te afert do te shkruaj nje material per te. Per sherbimet sekrete belge nuk kam shume te dhena, megjithate do te ishte interesante te beja nje kerkim per to.

Qellimi i ekzistences se sherbimeve sekrete ne pergjithesi eshte vjedhja ( dhe vjelja) e informacionit. Qofte ky informacion qe del nga botimet e shtypit nderkombetar dhe te shtypit lokal te shteteve te cilat keto sherbime kane nen vezhgim, qofte nga materiale sekrete , mesazhe te kriptografuara, radiograme, telefona, fakse etj.Sherbimet sekrete kane gjithcka nen survejim. Duke filluar nga mesazhet e thjeshta te ambasadave, ne materiale sekrete ushtarake, materiale sekrete shkencore, teknologjike etj. Gjithcka kane mundesi te sigurojne nepermjet agjenteve te tyre e cila eshte e koduar, ato perpiqen ta lexojne dhe te zberthejne kodet.

P.Sh. gjate LIIB marina gjermane qe te komunikonte me nendeteset e saj ne Atlantik, i kishte pajisur ato me aparatin kriptografik "Enigma". Komanda i dergonte nendeteses( ose anasjelltas) mesazhe te koduara, te shifruara ne lidhje me vendndodhjen e nendeteseve, forcave aleate, konvojeve te anijeve etj nepermjet mesazheve mors. Radisti gjerman e merrte kete mesazh te koduar dhe nepermjet "Enigmes" e deshifronte duke lexuar cfare thoshte ky mesazh ne gjermanisht. Por mesazhet mors mund te kapeshin dhe nga anijet e anglo-amerikaneve. Keta te fundit, duke mos pasur "Enigmen" qe ti deshifronte, perdornin matematikane per te thyer kodin e marines gjermane. Ne kete rast anglezet kishin angazhuar mbi 1500 matematikane dhe linguiste ne Berchley Park ( afer Londres) vetem e vetem qe te mund te zberthenin kodin gjerman. Nje mesues i thjeshte matematike , polak i arratisur nga Polonia e pushtuar nga gjermanet,qe ne ate kohe punonte per anglezet, arriti ta zberthente nje pjese te kodit.
Apokriptografimi eshte nje aspekt i thjeshte per perdorimin e matematikaneve ne sherbimet sekrete.NKVD, parardhesja e KGB-se perdorte matematikane per te krijuar kode. Kodi sovjetik gjate LIIB ishte pothuajse i pamundur per tu zberthyer dhe bazohej ne nje ekuacion nepermjet te cilit cdo shkronje i korrespondonte nje numer nga 1 deri ne 999 999. Ekuacioni ishte i tille, qe kur nje shkronje perseritej dy here brenda nje fjale, ai e shifronte ne nje numer qe nuk perseritej. PSH fjala ANA kodohej 4-56-999. NSA, Agjensia Kombetare e Zbulimit e SHBA, qe merret me pergjimin dhe ndjekjen e telekomunikacioneve civile, si telefona, fakse, e-mail etj, perdor ne mase matematikane. Nepermjet tyre eshte bere virtualisht e pamundur te dergosh mesazh apo email te koduar sepse cdo kod zberthehet brenda 30 sekondave, sado i veshtire te jete ai.

CIA perdor matematikane per llogaritje te tjera, duke filluar qe nga ekonomia, sistemet e armatimit etj.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Spiunazhi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi