Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Shko poshtė

default Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 6:45 pm

Mirė se tė urdhėroni nė sofrėn e Dibrės sė madhe e tė vogėl


KETU MUND TE GJENI ?
BUKE
KRIPE E
ZEMER.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 6:49 pm

Age shkruajti:
Mirė se tė urdhėroni nė sofrėn e Dibrės sė madhe e tė vogėl


KETU MUND TE GJENI ?
BUKE
KRIPE E
ZEMER.

DIBER
Ē“ėshtė ky vend me dy Dibra
Kush i fsheh kėngėt nė libra
Dy Preveza,… Dy Prishtina
Me t“ pabėrė, s“ fiton Janina!

Shumė janė varret me tė rėnė
Shumė ėshtė dielli ynė i zėnė
Nė hartat tona prush ėshtė hiri
Pa l i r i,... do plasė dhe prilli!

Kėndo o Shkup, o Shkupi ynė
Dielli i zi po tė vret yllėsinė
Shumė janė varret me tė rėnė
Shumė ėshtė dielli ynė i zėnė!

Nė Kaēanik kufijtė na i vunė
Me kufij po ndajnė njė lumė
Ē“ėshtė kjo hartė me dy Dibra
Kush i fsheh kėngėt nė libra!


Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 6:51 pm

Age shkruajti:
Mirė se tė urdhėroni nė sofrėn e Dibrės sė madhe e tė vogėl


KETU MUND TE GJENI ?
BUKE
KRIPE E
ZEMER.

KRENARI SHQIPTARI
Nuk te perulem, as te leshoj udhe!
Pse jam i vorfen,pa fajin tim, jam burre!
Nuk te leshoj udhe, anise pjelle e nji bareshe!
Nuk te nenshtrohem,sikur te jesh bir i cdo mbretneshe!
Ti mund te kesh lindur ne djepin me ar,
i mbeshtjellun me mendafsh te bute e te papare;
ushqye me musht luleshqerrash e me mjalte,
pasanikja te kete mbeshtjelle me brez te arte.
Po une jam me i madh se ne kasolle vorfnie,
me buke, krype e fjale fisnikie
e ruejta, e mbrojta, u gjakosa per kete toke,
nder motet ma te veshtira pushken pata shok.
Ne lahuten time do gjesh historine,
te lashte sa rruzulli per mua,per Shqiperine!
Me ka linde shqiptarja e ashper,e forte,
midis dhenve dhe krismave, mbi shkambin e ftofte,
Me ka mbeshtjelle me shallin e leshte e te ngrohte,
peshtjellakun ma te mire qe s'asht pa ne bote!
Lidhun me ka me sixhim, loze manaferre.
Nuk me ka perkedhelun, por ushqye me tamel dele!
Dhe per kete jam betue:
Askujt udhen s'kam per t'ia leshue!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 7:40 pm

A bėhet gosti e vėrtetė apo taratur gosti dibrane me bagėrdan!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Sofra e Kėrēovės

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 7:54 pm

Sofra e Kėrēovės
Uskanė e Ilirėve - as etja e uria s'tė shporri
Ēfarė meditimesh ke pasur , e cilėn gjuhė flet?
Njė hap e bėn - tė jehojė Tomorri
e tė shembet nga jehona - ēdo pushtues i shkretė !


Me keta vargje hap sofren Kercovare

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Mesazh nga Musafir prej Sun May 11, 2008 8:40 pm

Mos e hapni sofrėn kėrēovatre se nuk ka kush tė shėrbejė ! As bije e as Lauresha nuk janė dhe nuk ka kush e shtron e t'i lajė pjatat!

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

default Re: Shtrohet sofra e shqipeve te Maqedonise !!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi